Постанова № 53925945, 19.11.2015, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.11.2015
Номер справи
667/8347/14-а
Номер документу
53925945
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 листопада 2015 р.м.ОдесаСправа № 667/8347/14-а

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Скрипнік Л.А.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого: судді Домусчі С.Д.

суддів: Вербицької Н.В., Кравця О.О.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на постанову Комсомольського районного суду м. Херсона від 03 листопада 2014 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними, зобов'язання провести перерахунок розміру пенсії за вислугу років, -

ВСТАНОВИВ:

03 жовтня 2014 року ОСОБА_1 звернувся до Комсомольського районного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, в якому просив суд визнати протиправними дії відповідача по обчисленню пенсії без врахування одноразової грошової допомоги при звільнені в розмірі 4 205,25 грн.; визнати за ним право на перерахунок пенсії з суми грошового забезпечення, отриманого ним за останній місяць перед звільненням за остатньою штатної посадою, враховуючи одноразову грошову допомогу при звільненні; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії за вислугу років, з 17.07.2014 р., із суми грошового забезпечення отриманого за останній місяць перед звільненням за остатньою штатної посадою, враховуючи одноразову грошову допомогу при звільненні; зобов'язати відповідача сплачувати щомісяця пенсію в розмірі 5 887,35 грн., починаючи з 17.07.2014 р.

Постановою від 03 листопада 2014 року, ухваленою в порядку скороченого провадження, Комсомольський районний суд м. Херсона в повному обсязі задовольнив адміністративний позов ОСОБА_1, визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області по обчисленню призначеної позивачу пенсії з суми додаткових видів грошового забезпечення без врахування при призначенні пенсії грошової винагороди; визнав за позивачем право на перерахунок пенсії з суми грошового забезпечення, отриманої ним за останній місяць перед звільненням за останньою штатною посадою, яке складається з наступних видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 1 000 грн., оклад за спеціальне звання - 125 грн., надбавка за вислугу років 40% - 450 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 787,50, премія 78 % - 1842,75 грн., грошова винагорода 4 205,25 грн.; зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок раніше призначеної позивачу пенсії з суми грошового забезпечення, отриманої ним за останній місяць перед звільненням, за останньою штатною посадою в розмірі 8 410,50 грн., яке складається з наступних складових: посадовий оклад - 1 000 грн., оклад за спеціальне звання - 125 грн., надбавка за вислугу років 40% - 450 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 787,50, премія 78 % - 1842,75 грн., грошова винагорода 4 205,25 грн.; зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області сплачувати позивачу щомісячно пенсію починаючи з 17.07.2014 року в розмірі 5 887,35 грн.

Не погоджуючись з постановою суду Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржену постанову та ухвалити нову, якою відмовити у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.

Вимоги апеляційної скарги апелянт обґрунтовує тим, що суд першої інстанції допустив порушення норм чинного законодавства, оскільки пенсія за вислугу років позивачу обчислена відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови КМУ № 393 від 17.07.1992 року. Також апелянт посилається на помилковість висновків суду першої інстанції щодо віднесення одноразової грошової допомоги при звільненні до складу грошового забезпечення позивача з якого обчислюється розмір пенсії.

ОСОБА_1 надав письмові заперечення на апеляційну скаргу, в яких, з посиланням на дотримання судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржену постанову - без змін.

Ухвалюючи постанову про задоволення адміністративного позову суд першої інстанції встановив, що позивач з 16 липня 2014 року звільнений з органів внутрішніх справі, наказом УМВС України в Херсонській області № 164-ос від 16 липня 2014 року, та з 17 липня 2014 року йому призначена пенсія за вислугу років, яка призначена в порушення вимог ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка передбачає призначення пенсії з останньої суми грошового забезпечення перед звільненням, а не із сум додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці.

Також суд першої інстанції встановив, що відповідно до грошового атестата позивача до складу його грошового забезпечення віднесена одноразова грошова допомога при звільнені, яка протиправно та необґрунтовано, не врахована пенсійним органом при розрахунку розміру пенсії позивача.

Справа розглянута апеляційним судом в порядку письмового провадження, відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 197 КАС України.

Заслухавши суддю доповідача, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права в межах доводів апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга може бути задоволена частково.

Апеляційний суд встановив, що з 16 липня 2014 року ОСОБА_2, майор міліції, звільнений з органів внутрішніх справ, наказом УМВС України в Херсонській області № 164-ос від 16 липня 2014 року (а.с. 7), за ст. 64 п. «в» Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ (через обмежений стан здоров'я).

Відповідно до подання про призначення пенсії (а.с. 46) позивач має вислугу років, станом на 16.07.2014 р., для призначення пенсії 28 років, 01 місяць 06 днів у календарному обчисленні.

З 17 липня 2014 року ГУПФУ в Херсонській області ОСОБА_1 призначена пенсія у розмірі 70 % від суми грошового забезпечення, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Пенсія за вислугу років призначена позивачу відповідно до п. б) ч. 1 ст. 1-2, п. а) ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції чинній на час призначення пенсії, як особі начальницького складу органів внутрішніх справ України, незалежно від віку, що звільнена зі служби з 01.10.2013 р. по 30.09.2014 р. і на день звільнення має вислугу 21 календарний рік та 6 місяців і більше.

Розмір пенсії позивача складає 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням вислуги років - 28 років, що відповідає приписам п. а) ч. 1, ч. 2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Апеляційний суд встановив, що предметом спору є:

- право позивача на розрахунок розміру пенсії позивача за вислугу років відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в редакції яка передбачає призначення пенсії з останньої суми грошового забезпечення перед звільненням, а не із сум додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці;

- розмір відповідних сум грошового забезпечення з якого обчислюється пенсія за вислугу років, та до складу яких, не врахована разова грошова допомога (винагорода) при звільненні, яка обчислена відповідно до вислуги років - 27 р. 08 міс. 13 дн., відповідно до наказу УМВС України в Херсонській області № 164-ос від 16 липня 2014 року (а.с. 7), розмір якої складає 4 205,25 грн. про що зазначено в грошовому атестаті позивача (а.с. 8, 49), з якого утриманий єдиний соціальний внесок (а.с. 73).

Апеляційний суд вважає помилковим висновок суду першої інстанції про те, що на час звільнення позивача з органів внутрішніх справ та призначення йому пенсії була чинною редакція Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка передбачає призначення пенсії з останньої суми грошового забезпечення перед звільненням, а не із сум додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці.

Питання визначення заробітку (грошового забезпечення) для обчислення пенсії врегульоване ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в редакції закону до 01.01.2008 р., пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.

З 01.01.2008 року частина 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням змін внесених підпунктом 4 пункту 29 розділу II Закону України від 28.12.2007 р. N 107-VI, встановлювала, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

В подальшому, Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. N 10-рп/2008, зміни, внесені підпунктом 4 пункту 29 розділу II Закону України від 28.12.2007 р. N 107-VI, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

З 01 жовтня 2011 року частина 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» була викладена в новій редакції, відповідно до Закону України від 08.07.2011 р. № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», та встановлювала, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

В подальшому, та на час призначення позивачу пенсії, зміст ч. 3 ст. 43 Закону України«Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не змінювався.

Таким чином, апеляційний суд зазначає, що, на час призначення позивачу пенсії за вислугу років (17.07.2014 р.), пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за Законом України«Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Апеляційний суд зазначає, що частина 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не визначає поняття «грошове забезпечення», а лише вказує на те, що пенсія за вислугу років обчислюються з розміру грошового забезпечення, при цьому норма цієї статті звертає увагу на те, що, при обчисленні пенсії, мають бути враховані відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відхиляє апеляційний суд доводи апелянта про те, що складові грошового забезпечення, з якого має обчислюватись розмір пенсії за вислугу років, визначені пунктом 7 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей, затвердженого Постановою КМУ № 393 від 17 липня 1992 року, оскільки зазначена постанова визначає лише порядок призначення пенсії, а не структуру грошового забезпечення.

Відповідно до п. 1 Постанови КМУ від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії за вислугу років (17.07.2014 р.), грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Також відповідно до п. 3 Наказу Міністерства внутрішніх справ України № 499 від 31 грудня 2007 року «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.03.2008 р. за № 205/ 14896, в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії за вислугу років (17.07.2014 р.), грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Таким чином, спірним по справі, є питання віднесення до одноразових додаткових видів грошового забезпечення суми виплаченої позивачу одноразової грошевої допомоги при звільненні зі служби, яка виплачується відповідно до ст. 9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Розглядаючи справу в порядку апеляційного провадження, апеляційний суд зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, при звільненні зі служби за власним бажанням, через сімейні обставини або інші поважні причини, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, які мають вислугу 10 років і більше, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

Відповідно до ч. 4 ст. 9 цього ж Закону виплата одноразової грошової допомоги при звільнені здійснюється Міністерством внутрішніх справ України за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачених на його утримання.

Таким чином, обов'язок з виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби законодавець покладає на Міністерство внутрішніх справ України.

Відповідно до абзацу 4 п. 10 Постанови КМУ № 393 від 17 липня 1992 року «Про затвердження Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної інспекції техногенної безпеки, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби, які звільняються із служби за власним бажанням, через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, та мають вислугу 10 років і більше, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

При цьому пунктом 14 Постанови КМУ № 393 від 17 липня 1992 року зазначено, що одноразова та щорічна грошова допомога, передбачена пунктами 10 і 11 цієї постанови, виплачується Міністерством оборони, Міністерством надзвичайних ситуацій, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством транспорту та зв'язку, Державною податковою адміністрацією, Державною прикордонною службою, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації, Державною кримінально-виконавчою службою, Службою безпеки, Службою зовнішньої розвідки, Державною інспекцією техногенної безпеки, Державною службою з надзвичайних ситуацій та Управлінням державної охорони за рахунок коштів, виділених у державному бюджеті для їх утримання.

Відповідно до Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 12 березня 2012 року № 333, видатки на виплату одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу здійснюються за кодом «Грошове забезпечення військовослужбовців» (Код 2000 «Поточні видатки»; 2.1. Код 2100 «Оплата праці і нарахування на заробітну плату»; 2.1.1. Код 2110 «Оплата праці»; 2.1.1.2. Код 2112 «Грошове забезпечення військовослужбовців» - пункт четвертий)

Таким чином, враховуючи приписи зазначених вище норм чинного законодавства, апеляційний суд дійшов висновку, що одноразова грошова допомога при звільненні зі служби військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу є одноразовим додатковим видом грошового забезпечення, яке у свою чергу є складовою частиною грошового забезпечення, з якого позивачу має обчислюватись розмір пенсії за вислугу років.

Оскільки висновки суду першої інстанції ґрунтуються на застосуванні положень ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції, яка була чинною до 01.10.2011 року, в той час як спірні правовідносини виникли з 17.07.2014 р., а заявлені вимоги також ґрунтуються на приписах законодавства, яке не було чинним на час призначення позивачу пенсії, апеляційний суд дійшов висновку про наявність правових підстав для скасування оскарженої постанови та ухвалення нової постанови про часткове задоволення позовних вимог, в частині зобов'язання пенсійного органу провести перерахунок розміру пенсії позивача, з дня її призначення (17.07.2014 р.), врахувавши, при розрахунку пенсії за вислугу років, до розміру грошового забезпечення позивача одноразову грошову допомогу при звільненні в розмірі 4 205,25 грн.; та в частині зобов'язання пенсійного органу після проведення перерахунку розміру пенсії виплатити різницю між сплаченою пенсією та перерахованою починаючи з дня призначення пенсії (17.07.2014 р.); та в частині зобов'язання пенсійного органу в подальшому нараховувати та виплачувати позивачу пенсію за вислугу років в розмірі, визначеному після проведення перерахунку на підставі судового рішення по цій справі, до законодавчо визначених підстав для зміни розміру пенсії позивача.

Таким чином, апеляційний суд дійшов висновку, що суд першої інстанції допустив порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України, апеляційна скарга має бути задоволена часткового, оскаржена постанова - скасована, та ухвалена нова постанова про часткове задоволення адміністративного позову.

Керуючись ст. 19 Конституції України, ст. ст. 2, 11, 69-71, ч. 10 ст. 183-2, 195, п. 3 ч. 1 ст. 197, п. 3 ч. 1 ст. 198, п. 4 ч. 1 ст. 202, ст. 207, ч. 5 ст. 254 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області задовольнити частково.

Постанову Комсомольського районного суду м. Херсона від 03 листопада 2014 року скасувати та ухвалити нову постанову.

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (Ідентифікаційний код юридичної особи: 21295057; Місцезнаходження юридичної особи: 73005, Херсонська обл., місто Херсон, вулиця 28 Армії, будинок 6) провести з 17 липня 2014 року перерахунок розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1), врахувавши, при розрахунку розміру пенсії за вислугу років, до грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, одноразову грошову допомогу при звільненні в розмірі 4 205,25 грн.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (Ідентифікаційний код юридичної особи: 21295057; Місцезнаходження юридичної особи: 73005, Херсонська обл., місто Херсон, вулиця 28 Армії, будинок 6), після проведення перерахунку розміру пенсії, виплатити ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) різницю між виплаченої пенсією та перерахованою починаючи з дня призначення пенсії - з 17 липня 2014 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (Ідентифікаційний код юридичної особи: 21295057; Місцезнаходження юридичної особи: 73005, Херсонська обл., місто Херсон, вулиця 28 Армії, будинок 6) нараховувати та виплачувати ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) пенсію за вислугу років в розмірі, визначеному після проведення перерахунку пенсії на підставі судового рішення по справі № 667/8347/14-а, до законодавчо визначених підстав для зміни розміру пенсії.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий: суддя С.Д.Домусчі

суддя Н.В.Вербицька

суддя О.О.Кравець