Ухвала суду № 53925935, 25.11.2015, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.11.2015
Номер справи
821/983/15-а
Номер документу
53925935
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 листопада 2015 р.м.ОдесаСправа № 821/983/15-а

Категорія: 6.3 Головуючий в 1 інстанції: Дубровна В.А.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду

у складі: головуючої судді -Шевчук О.А.,

суддів: Зуєвої Л.Є., Федусика А.Г.,

при секретарі Жигайлової О.Е.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 14 липня 2015 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 до Головного управління Держземагентства у Херсонській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Щасливцевської сільської ради Генічеського району Херсонської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

У березні 2015 року позивачі звернулись до суду з адміністративним позовом до відповідача, в якому просили:

- визнати протиправними дії Головного управління Держземагентства у Херсонській області щодо ненадання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для садівництва орієнтованою площею 0,12 га кожному, які розташовані на території Щасливцевської сільської ради Генічеського району Херсонської області за межами села Приозерне (згідно доданого графічного матеріалу ділянки №5,8,19,33,15,23,25,31,29) позивачам;

- зобов'язати Головне управління Держземагентства у Херсонській області повторно розглянути клопотання від 31.08.2014 року, зареєстровані 05.09.2014 року щодо дозволу на відведення у власність земельних ділянок для садівництва (землі сільськогосподарського призначення, код згідно класифікації видів цільового призначення земель - 01.05) орієнтованою площею 0,12 га (кожному), які розташовані на території Щасливцевської сільської ради Генічеського району Херсонської області за межами села Приозерне (згідно доданого графічного матеріалу ділянки №5,8,19,33,15,23,25,31,29);

- зобов'язати Головне управління Держземагентства у Херсонській області надати позивачам дозволи на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для садівництва орієнтованою площею 0,12 га кожному, які розташовані на території Щасливцевської сільської ради Генічеського району Херсонської області за межами села Приозерне (згідно доданого графічного матеріалу ділянки №5,8,19,33,15,23,25,31,29) в межах норм безоплатної приватизації.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 14 липня 2015 року у задоволенні адміністративного позову відмовілено.

Не погоджуючись з таким рішенням, позивач ОСОБА_1 надав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Особи, що беруть участь у справі, про дату, час і місце судового розгляду були сповіщені належним чином відповідно до ст. 34-39 КАС України, в судове засідання не з'явились, враховуючи що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності сторін.

Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивачі є військовослужбовцями, призваними Генічеським районним військовим комісаріатом до Збройних Сил України, у зв'язку з частковою мобілізацією, що підтверджується листом Генічеського районного військового комісаріату Херсонської області від 06.09.2014 р. за №954.

Розпорядженням голови Херсонської обласної державної адміністрації від 19.05.2014 р. за № 320 затверджено Тимчасовий спрощений порядок відведення у власність та в оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства, садівництва громадянам, які тимчасово переселяються з тимчасово окупованих територій України, та громадянам, призваним до Збройних Сил України у зв'язку з частковою мобілізацією.

05 вересня 2014 року позивачі звернулись до Головного управління Держземагентства у Херсонській області з однаковими за змістом клопотаннями від 31.08.2014 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для садівництва (землі сільськогосподарського призначення, код згідно класифікації видів цільового призначення земель - 01.05) орієнтовною площею 0,12 га, яка розташована на території Щасливцевської сіьської ради Генічеського району Херсонської області за межами села Приозерне згідно доданого графічного матеріалу, на якому зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.

Згідно наявних в матеріалах справи схем розміщення земельних ділянок судом встановлено, що -

- ОСОБА_2 бажає отримати земельну ділянку позначену під № 5;

- ОСОБА_3 бажає отримати земельну ділянку позначену під № 8;

- ОСОБА_1 бажає отримати земельну ділянку позначену під № 19;

- ОСОБА_4 бажає отримати земельну ділянку позначену під № 33;

- ОСОБА_5 бажає отримати земельну ділянку позначену під № 15;

- ОСОБА_6 бажає отримати земельну ділянку позначену під № 23;

- ОСОБА_7 бажає отримати земельну ділянку позначену під № 25.

30.09.2014 року ГУ Держземагентства у Херсонській окремо на адресу кожного позивача надано однакову за змістом відповідь, якою повідомило, що для реалізації свого права на безоплатне набуття у власність земельної ділянки та з урахуванням її бажаного місця розташування необхідно звернуться безпосередньо до Щасливцевської сільської ради, оскільки за інформацією Відділу Держземагентства у Генічеському районі, згідно з наявними картографічними матеріалами (роздержавлення земель КСП "Азовський"; Схема поділу земель на земельні частки (паї); встановлення адміністративних меж Щасливцевської сільської ради та сіл) земельні ділянки, які зазначені на графічних матеріалах, знаходяться в межах села Приозерне та належать до земель комунальної власності.

Приймаючи рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, суд першої виходив з того, що позивачі належними доказами не підтвердили правомірність своїх вимог, натомість наявні в матеріалах справи докази не дають суду підстав для висновку про протиправність дій відповідача щодо ненадання дозволів позивачам на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для садівництва, що є підставою для відмови у задоволені позовних вимог. Як наслідок не підлягають задоволенню вимоги про зобов'язання повторно розглянути клопотання від 31.08.2014 року, зареєстровані 05.09.2014 року щодо дозволу на відведення у власність земельних ділянок для садівництва (землі сільськогосподарського призначення, код згідно класифікації видів цільового призначення земель - 01.05) орієнтованою площею 0,12 га (кожному), які розташовані на території Щасливцівської сільської ради Генічеського району Херсонської області за межами села Приозерне (згідно доданого графічного матеріалу ділянки №5,8,19,33,15,23,25) та зобов'язання надати дозволи на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для садівництва орієнтованою площею 0,12 га кожному, які розташовані на території Щасливцевської сільської ради Генічеського району Херсонської області за межами села Приозерне (згідно доданого графічного матеріалу ділянки №5,8,19,33,15,23,25) в межах норм безоплатної приватизації.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

19 травня 2014 року головою Херсонської обласної державної адміністрації прийнято розпорядження "Про забезпечення земельними ділянками громадян, які переселяються з тимчасово окупованих територій України, та громадян, призваних до Збройних Сил України у зв'язку з частковою мобілізацією.(а.с.15)

Відповідно до п. 3 вищезазначеного розпорядження, для ведення особистого селянського господарства та садівництва було визначено земельні масиви, розташовані за межами населених пунктів області, для забезпечення потреб громадян, які переселяються з тимчасово окупованих територій України, та громадян, призваних до Збройних Сил України у зв'язку з частковою мобілізацією, згідно з переліком, наведеним у додатку 2, та затверджено Тимчасовий спрощений порядок відведення у власність та в оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства, садівництва громадянам, які тимчасово переселяються з тимчасово окупованих територій України, та громадянам, призваним до Збройних Сил України у зв'язку з частковою мобілізацією.

Як вбачається з листа Відділу Держземагенства у Генічеському районі Херсонської області від 25.07.2014 року №01-07/1090 Генічеському районному військовому комісару доведено до відома переліки земельних масивів, розташованих в межах населених пунктів Генічеського району для забезпечення потреб громадян, які тимчасово переселяються з тимчасово окупованих територій України, та громадянам, призваним до Збройних Сил України у зв'язку з частковою мобілізацією, для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд, а також доведено інформацію, щодо отримання безкоштовно у власність земельних ділянок різного цільового призначення розташованих за межами населених пунктів Херсонської області для мобілізованих.

Як вбачається з клопотання ОСОБА_1 просив надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки для садівництва, яка розташована на території Щасливцівської сільської ради Генічеського району Херсонської області.(а.с. 124).

Таким чином, судова колегія зазначає, що оскільки апелянт звернувся з клопотанням, щодо відведення йому у власність земельної ділянки для ведення садівництва та зазначив земельну ділянку, яка розташованана території Щасливцівської сільської ради Генічеського району, відповідачем правомірно роз'яснено про звернення для реалізації свого права до Щасливцівської сільської ради.

Крім того, відповідно до ч. 3 ст. 22 Земельного кодексу України землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування: а) громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Відповідно до ч. 1. ст. 35 ЗК України, громадяни України із земель державної і комунальної власності мають право набувати безоплатно у власність або на умовах оренди земельні ділянки для ведення індивідуального або колективного садівництва.

Статтею 116 Земельного кодексу України визначено підстави набуття права на землю із земель державної та комунальної власності, зокрема -

- громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону (ч. 1 ст. 116 ЗК України);

- безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом (ч. 3 ст. 116 ЗК України).

Відповідно до ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства) (абз. 1 ч. 6 ст.118 ЗК України).

Згідно до абз. 1 ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Відповідно до п. «в» ч. 1 ст. 121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення садівництва - не більше 0,12 гектара.

Згідно до ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 10.05.2012 № 258 затверджено «Положення про Головне управління Держземагенства в області» (далі-Положення) (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) Головне управління Держземагентства в області є територіальним органом Державного агентства земельних ресурсів України та йому підпорядковане. Головне управління у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами та дорученнями Президента України, актами Кабінету Міністрів України, дорученнями Прем'єр-міністра України, наказами Міністерства аграрної політики та продовольства України, дорученнями Міністра аграрної політики та продовольства України (далі - Міністр), наказами Держземагентства України, дорученнями Голови Держземагентства України та його заступників, актами місцевої державної адміністрації та органів місцевого самоврядування, а також цим Положенням. Завданням Головного управління є реалізація повноважень Держземагентcтва України на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

Відповідно до п. 4.32 Положення Головне управління відповідно до покладених на нього завдань: передає відповідно до закону земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або в користування для всіх потреб в межах області.

Згідно до наказу Держземагентства України 28.02.2013 року №72 (у редакції наказу Держземагентства України від 09.04.2013 р. №142) затверджено Методичні рекомендації щодо порядку реалізації головними управліннями Держземагентства в областях, містах Києві та Севастополі повноважень з передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність або користування (на безконкурентних засадах) для всіх потреб, якими визначають рекомендований механізм порядку реалізації головними управліннями Держземагентства в областях, містах Києві та Севастополі (далі - територіальні органи) повноважень з передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність або користування (на безконкурентних засадах) для всіх потреб.

Так, відповідно до п.п. 2.2.1. пункту 2.2 вказаних Методичних рекомендацій після реєстрації клопотання відповідний територіальний орган зобов'язаний у строк, що не перевищує двадцяти днів, перевірити, у разі якщо земельна ділянка передається у власність у межах норм безоплатної приватизації, зокрема, наявність викопіювання з кадастрової карти (плану) або інших графічних матеріалів, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки; чи відносяться землі, за рахунок яких планується формування земельної ділянки, до земель сільськогосподарського призначення державної власності (частина четверта статті 122 Земельного кодексу України).

Судом встановлено, що підставою для відмови у задоволенні клопотань позивачів стало знаходження бажаних місць розташування земельних ділянок згідно графічних матеріалів в межах села Приозерне та їх належність до земель комунальної власності.

Відповідно до ст. 173 Земельного кодексу України межа району, села, селища, міста, району у місті - це умовна замкнена лінія на поверхні землі, що відокремлює територію району, села, селища, міста, району у місті від інших територій.

Межі району, села, селища, міста, району у місті встановлюються і змінюються за проектами землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальних одиниць. Проекти землеустрою щодо зміни меж населених пунктів розробляються з урахуванням генеральних планів населених пунктів.

Включення земельних ділянок у межі району, села, селища, міста, району у місті не тягне за собою припинення права власності і права користування цими ділянками, крім земельних ділянок, визначених частиною четвертою цієї статті.

Землі та земельні ділянки державної власності, включені в межі населеного пункту (крім земель, які не можуть передаватися у комунальну власність), переходять у власність територіальної громади. Рішення про встановлення меж населеного пункту та витяги з Державного земельного кадастру про межу відповідної адміністративно-територіальної одиниці та про відповідні земельні ділянки, право власності на які переходить до територіальної громади, є підставою для державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки.

Згідно до ст. 174 Земельного кодексу України рішення про встановлення і зміну меж районів і міст приймається Верховною Радою України за поданням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, Київської чи Севастопольської міської рад.

Рішення про встановлення і зміну меж сіл, селищ, які входять до складу відповідного району, приймаються районною радою за поданням відповідних сільських, селищних рад. Рішення про встановлення і зміну меж сіл, селищ, які не входять до складу відповідного району, або у разі, якщо районна рада не утворена, приймаються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими радами за поданням відповідних сільських, селищних рад.

Рішення про встановлення і зміну меж районів у містах приймається міською радою за поданням відповідних районних у містах рад.

Межі адміністративно-територіальних утворень встановлюються в порядку та відповідно до закону (ст. 175 ЗК України).

Судом першої інстанції встановлено, що рішенням тринадцятої сесії Генічеської районної ради народних депутатів XXI скликання від 27.11.1992 р. (без номеру) мовою документа "утверджена техническая документация по установлению границ населенных пунктов общей площадью, что отнесена до населенных пунктов 9342,1 га, по городу, поселкам и селам согласно приложению".

Дослідивши графічні матеріали до Технічної документації по встановленню меж населених пунктів Щасливцевської сільської ради народних депутатів Генічеського району Херсонської області та порівнявши їх зі схемами розміщення бажаних земельних ділянок позивачів, судом встановлено, що земельні ділянки № 5, 8, 19, 33, 15, 23, 25 знаходяться в межах с. Приозерне, а тому відповідно до п.1 ч.2 ст. 83 Земельного кодексу України відносяться до земель комунальної власності, розпорядження якими здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради.

З огляду на вищезазначене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що Головним управлінням Держземагентства у Херсонській області правомірно вказано у відповідях від 30.09.2014 р. на необхідність позивачам звернутись до Щасливцевської сільської ради у зв'язку з знаходженням бажаних земельних ділянок № № 5, 8, 19, 33, 15, 23, 25 в межах с. Приозерне.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є недоведеними, необгрунтованими, у зв`язку з чим такими, що не підлягають задоволенню.

На підставі вищевикладеного, колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що постанова Херсонського окружного адміністративного суду ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, викладених у зазначеній постанові, у зв'язку з чим підстав для її скасування не вбачається.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 14 липня 2015 року - залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів. Особи, які брали участь у справі, однак не були присутні у судовому засіданні апеляційної інстанції, мають право подати касаційну скаргу протягом 20 днів з дня отримання копії ухвали.

Повний текст рішення виготовлено 27.11.2015 року.

Головуюча суддя: О.А. Шевчук

Суддя: Л.Є. Зуєва

Суддя: А.Г. Федусик