Справа № 522/15494/15-а
Провадження №2-а/522/584/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 листопада 2015 року Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючої - судді Кравчук Т.С.,
при секретарі - Антонецькому С.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії -
ВСТАНОВИВ:
До суду звернулася ОСОБА_1 з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси, у якому просить зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси здійснити перерахунок пенсії з 22 листопада 2013 року в розмірі 90 відсотків від заробітної плати з урахуванням «інших виплат», визнавши дії відповідача у-відмові здійснити такий перерахунок неправомірними.
Позивачка та її представник у судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі, просили позов задовольнити.
Представник відповідача просив у задоволенні позову відмовити з підстав викладених у запереченнях на позов.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення сторін, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
У судовому засіданні встановлено, що пенсія позивачці була призначена у розмірі 90 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 2 5 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали не посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
27.03.2014 набули чинності зміни до Закону України „Про державну службу так відповідно до статті 37 (внесеними згідно із Законом N 1166-УІІ від 27.03.2014) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями. - у розмірі 70 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Однак проведення перерахунку пенсії на підставі рішення суду №522/9124/14-а з 22.11.2013 року призвело до зменшення розміру пенсії позивачки оскільки 27.03.2014 набули чинності зміни внесені згідно із Законом N 1166-УІІ від до ст. 37 Закону України «Про державну службу».
У відповідності до положень ст. 37 Закону України «Про державну службу» (ред. 13.02.2013 року «пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90% суми їх заробітної плати») заробітна плата (в тому числі, згідно з положеннями ч.2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», посадові оклади, премії, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інші надбавки) є базою для розрахунку розміру пенсії.
Таким чином, рішення Одеського апеляційного адміністративного суду по справі №522/9124/14-а від 04.02.2015 року винесене стосовно зобов'язання відповідача збільшити базу для нарахування пенсії. Питання застосування коефіцієнтів для розрахунку пенсії предметом адміністративного позову не було і, відповідно, рішення з цього питання не виносилося, що в свою чергу не може бути предметом зміни (зменшення) при виконанні судового рішення. Встановлені ст. 37 Закону України «Про державну службу» коефіцієнти застосовуються лише під час призначення пенсії та зміна вказаних коефіцієнтів, що здійснюється у відповідності до законів про внесення змін до Закону України «Про державну службу», не можуть застосовуватися до пенсій, що вже призначені.
Тобто, коефіцієнт у розмірі 90 відсотків було призначено при виході на пенсію коли її було призначено, та до суду позивачка була змушена звернутись саме з приводу здійснення належного перерахунку пенсії відповідно до вимог чинного законодавства включивши при визначенні розміру пенсії «Інші виплати», зміна коефіцієнту який було встановлено при призначенні пенсії у рівні 90% не було підставою попереднього позову та у суді не розглядалась.
З урахуванням вищевказаного, оцінивши всі обставини у їх сукупності, суд вважає, що позов є законним, обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Щодо позовних вимог про перерахування ОСОБА_1пенсії - з 22.11.2013 року суд залишає їх без розгляду по 27.01.2015 року на підставі нижченаведеного.
Згідно з ч. 1 та 2 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Як вбачається з ч.1 ст. 102 КАС України пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк, встановлений судом, - продовжений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі. Отже, закон покладає на позивача, який пропустив строк звернення до суду з адміністративним позовом, обов`язок доведення наявності у нього поважних причин для його пропуску.
Позивач звернувся до адміністративного суду з позовом з порушенням 6-ти місячного строку, встановленого законом, та ним не було надано доказів, що підтверджують поважність причин пропуску строку звернення до суду.
Відповідно ч. 2 ст. 100 КАС України позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Таким чином, з урахуванням вищенаведеного суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про перерахування пенсії ОСОБА_1 - з 22.11.2013 року по 27.01.2015 року підлягаютьзалишенню без розгляду у звязку з пропущенням строку для звернення до суду.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2,7,8,11,17,86, 159-163 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії - задовольнити.
Залишити без розгляду позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси про перерахунок пенсії у період з 22 листопада 2013 року до 27.01.2015 року без розгляду.
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 28.01.2015 року в розмірі 90 відсотків від заробітної плати ОСОБА_1 з урахуванням «інших виплат», визнавши дії Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси у відмові здійснити такий перерахунок неправомірними.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси на користь держави судовий збір у розмірі 487,20 гривень.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання через Приморський районний суд м. Одеси апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя 25.11.2015