Справа №521/5426/14-а
Провадження №2-а/521/230/14
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 травня 2014 року Малиновський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді Поліщук І.О.,
при секретарі Святецькій І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі міста Одеси про визнання відмови протиправної та зобовязання здійснити перерахунок пенсії, суд
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі міста Одеси, в якому просить суд визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України у Малиновському районі м. Одеси у здійсненні перерахунку пенсії їй, ОСОБА_1, з урахуванням усіх виплат, на які нараховані страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, включаючи допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію, а також зобовязати УПФ України у Малиновському районі м. Одеси здійснити їй, ОСОБА_1, перерахунок пенсії з урахуванням усіх виплат, на які нараховано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, включаючи допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію та провести відповідні виплати з 28.03.2014 року. Свій позов ОСОБА_1 обґрунтовує тим, що вона, ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного України в Малиновському районі міста Одеси та отримує пенсію, яка призначена за Законом України «Про державну службу». Крім того, є інвалідом II групи, загального захворювання. Однак, як їй стало відомо, при розрахунку пенсії не було враховано частину заробітної плати, яка визначена як інші виплати, на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України. В звязку з чим 28.03.2014 року позивачка звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси з письмовою заявою про перерахунок пенсії із врахуванням усіх виплат, на які нараховано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування. Відмовляючи їй у задоволенні вимог, управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі міста Одеси виходило з того, що дані графи «інші виплати» (індексація, матеріальна допомога) для визначення заробітку для призначення пенсії станом на 27.02.2008 року не враховувались, оскільки вказані виплати не передбачені нормами ст. 33 ЗУ «Про державну службу» як складові заробітної плати державного службовця, а регулюються іншими нормативно-правовими актами, то і не має підстав на сьогоднішні день, враховувати ці виплати при нарахуванні пенсії. Вважаючи, що такі дії відповідача є неправомірними та такими, що порушують та обмежують її права на отримання пенсії в розмірі, передбаченому діючим законодавством України, вона вимушена звернутись з наступним позовом до суду.
Представник позивачки в судовому засіданні позов підтримала в повному обсязі та просила задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала, та пояснила суду, що вимоги викладені в адміністративному позові вважає не обґрунтованими та такими, що не відповідають нормам чинного законодавства з наступних підстав, допомога на оздоровлення, матеріальна допомога та грошові винагороди, передбачені Постановою КМУ від 24.02.2003р. №212, не відносяться до надбавок та не є видом оплати й умов праці виплатою. Так, відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. В звязку з вищевикладеним, індексація грошових доходів та матеріальна допомога чинним законодавством не передбачені як складові частини заробітної плати державного службовця, а тому не можуть враховані в заробіток, з якого обчислюється пенсія державному службовцю, відповідно до ст. 37 ЗУ «Про державну службу».
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституціі України органи державної влади місцевого самоврядування , їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно з ст.37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
У ч.1 ст.1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2 ст.33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що суми інших виплат входять до системи оплати праці державного службовця.
Ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалися пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат,з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, суми інших виплат, на які нараховується збір на обов'язкове пенсійне страхування, включаються до складу заробітної плати державного службовця, враховуються при обчисленні розміру його пенсії, оскільки перевага має надаватись не положенням Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин стаття 41 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, викладену в постанові від 20 лютого 2012 року у справі №21-430а11 (наявна в системі інформаційного-правового забезпечення ОСОБА_2 У8 120182ХНТ, в єдиному державному реєстрі судових рішень за №22547610).
Відмовляючи у задоволенні вимог позивача, УПФ України в Малиновському районі міста Одеси виходило з того, що індексація, матеріальна допомога на оздоровлення, та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань не включаються до складу заробітної плати у розумінні постанови КМУ від 31.05.2000 року за №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», розмір яких враховується при обчисленні пенсії.
Проте, такий висновок управління пенсійного фонду України в Малиновському районі міста Одеси є незаконним з наступних підстав.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що індексація та матеріальна допомога входять до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічну правову позицію викладено в постанові Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11, яка відповідно до ч. 1 ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України є обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
Таким чином, суд вважає необхідним задовольнити позовні вимоги та.
На підставі вище викладеного та керуючись ст.ст. 1, 2 ЗУ «Про оплату праці», ст.ст. 33, 37 ЗУ «Про держану службу», ст. 41 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 2, 9-11, 70, 99, 159-163, 167 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі міста Одеси про визнання відмови протиправної та зобовязання здійснити перерахунок пенсії задовольнити.
Визнати відмову Управління Пенсійного фонду України у Малиновському районі міста Одеси у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням усіх виплат, на які нараховану страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, включаючи допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію протиправною.
Зобовязати Управління Пенсійного Фонду України у Малиновському районі міста Одеси здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з урахуванням усіх виплат, на які нараховано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, включаючи допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію та провести відповідні виплати з 28.03.2014 року.
Постанова може бути оскаржена учаниками процессу до Одеського апеляційного адміністративного суду на протязі десяти днів.
Головуючий: