Головуючий у 1 інстанції - Куденков К.О.
Суддя-доповідач - Міронова Г.М.
УКРАЇНА
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 листопада 2015 року справа №805/2412/15-а
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді Міронової Г.М., суддів: Арабей Т.Г., Компанієць І.Д., секретаря судового засідання Челахової О.О., за участю представника позивача Федько О.В., представника відповідача Вовченка С.П., розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Бетонмаш» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 23 липня 2015 року у справі № 805/2412/15-а за позовом Публічного акціонерного товариства «Бетонмаш» до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про визнання протиправною та скасування вимоги, зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач 17.06.2015 року звернувся до суду з адміністративним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що ним 10 червня 2015 року отримано від відповідача податкову вимогу від 03.06.2015 року про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 1 496 449,85 грн. станом на 31.05.2015 року. Позивач вважає таку вимогу незаконною оскільки згідно з пп. 8 п. 4 ст. 11 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» внесені зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», відповідно до яких на час проведення антитерористичної операції суб'єкти господарювання звільняються від обов'язків щодо сплати єдиного внеску до закінчення антитерористичної операції. Просив суд визнати протиправною та скасувати вимогу Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області від 03.06.2015 року № Ю-2309-25 про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 1 496 449,85 грн.; зобов'язати Слов'янську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Донецькій області прийняти рішення щодо списання безнадійного податкового боргу Публічного акціонерного товариства «Бетонмаш» зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 1 496 449,85 грн.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 23 липня 2015 року у справі № 805/2412/15-а у задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства «Бетонмаш» відмовлено повністю.
Не погодившись з даною постановою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. В обґрунтування апеляційної скарги посилається на норми Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року № 1079-р «Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 року № 1053-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція» та зазначає, що наведеними законодавчими актами прямо передбачено право позивача на скасування спірної вимоги, та списання безнадійного боргу, оскільки звільняють платників єдиного внеску від виконання своїх обов'язків, визначених ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану лише за умови надання заяви платником єдиного внеску про звільнення від сплати єдиного внеску до контролюючого органу. Апелянт зазначає, що така заява позивачем подана 07 травня 2015 року № 04-01/828 разом із доказом настання форс-мажорних обставин - сертифікатом про настання обставин непереборної сили від 09 лютого 2015 року.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги та просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, а постанову суду першої інстанції скасувати.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти доводів апеляційної скарги та просив залишити її без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.
Колегія суддів, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, задовольнити, а постанову суду першої інстанції скасувати, з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено наступне.
Публічне акціонерне товариство «Бетонмаш» зареєстроване у якості юридичної особи, ідентифікаційний код: 00240052, місцезнаходження: 84105, Донецька область, місто Слов'янськ, вул. Солоділова, будинок 1, знаходиться на обліку у відповідача, про що свідчить виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 08.06.2015 року та витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців № 20551300 від 13.05.2015 року (а.с. 10, 11-13, 14).
07 травня 2015 року позивач звернувся до відповідача з заявою за № 04-01/828, в якій просив провести списання як безнадійного податкового боргу ПуАТ «Бетонмаш» недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 1 529 289,93 грн., оскільки він підпадає під дію пункту 9-3 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464) (а.с. 28-29).
До вказаної заяви позивачем додано сертифікат (висновок) № 2982 про настання обставин непереборної сили, виданого 09 лютого 2015 року Донецькою торгово-промисловою палатою, в якому зазначено, що відповідно до пунктів 100.4 і 100.5 ст.100 Податкового кодексу України Донецька торгово-промислова палата засвідчує настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) з 01.05.2014 року Публічному акціонерному товариству «Бетонмаш» при здійсненні господарської діяльності та дотриманні норм законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов'язкових платежів. У вказаному сертифікаті зазначено, що на момент видачі сертифікату Донецькою торгово-промисловою палатою триває період усунення наслідків впливу форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) та дату його закінчення на даний час встановити неможливо (а.с. 26).
03 червня 2015 року Слов'янською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Донецькій області прийнято вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ю-2309-25 з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 1 496 449,85 грн. (а.с. 27).
Колегія суддів вважає висновок суду першої інстанції про відмову у задоволенні позову неправомірним, з огляду на наступне.
Проблемою даного спору є питання правомірності прийняття податковим органом вимоги про сплату боргу (недоїмки) № Ю-2309-25 з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 1 496 449,85 грн.
Згідно із ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Таким чином адміністративне судочинство спрямоване на захист саме порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин, тобто для відновлення порушеного права в зв'язку із прийняттям рішення суб'єктом владних повноважень особа повинна довести, яким чином відбулось порушення її прав.
Аналіз наведених норм дає підстави дійти висновку, що обов'язковою умовою визнання акта недійсним є порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів позивача у справі, а також невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт.
Так, правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 р. № 2464-VI.
Відповідно до ст. 2 Закону його дія поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов'язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Згідно до ч. 2 ст. 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством; виконувати інші вимоги, передбачені цим Законом.
З метою забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення прийнято Закон України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" від 02.09.2014 р. № 1669-VII.
Відповідно до ст. 11 "Прикінцеві та перехідні положення" вказаного Закону передбачено внесення змін до деяких законів України.
Зокрема, частиною 4 ст. 11 передбачено внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", а саме розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" доповнено пунктом 9 3 такого змісту:
9 3. Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14.04.2014 р. № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу".
Згідно із ст. 10 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Крім того, відповідно до ст. 101 Податкового кодексу України та наказу Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 року № 577 "Про затвердження Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків" документом - підставою для прийняття керівником (заступником керівника) контролюючого органу рішення про списання безнадійного боргу, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин), є відповідний сертифікат (висновок) Торгово-промислової палати України, що засвідчує настання форс-мажорних обставин у податкових правовідносинах та використовується при списанні безнадійного податкового боргу відповідно до статті 101 Податкового кодексу України.
З наведеного можна зробити висновок, що саме по собі включення того чи іншого населеного пункту до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція, не є безумовною підставою для невиконання чи виконання не в повному обсязі платниками єдиного внеску своїх обов'язків, передбачених ч. 2 ст. 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
В свою чергу слід зазначити, що розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року № 1079-р" Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року N 1053-р" не регулює питання щодо умов та порядку сплати єдиного внеску. Зазначені правовідносини врегульовані Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", в силу п. 9 3 Розділу VIII якого, позивач звільнений від його сплати за умови дотримання відповідної процедури, - надання документу, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, а саме - є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Як вже було зазначено, адміністративне судочинство спрямоване на захист саме порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин, тобто для відновлення порушеного права в зв'язку із прийняттям рішення суб'єктом владних повноважень особа повинна довести, яким чином відбулось порушення її прав.
Відповідно до ст. 101 Податкового кодексу України, списанню підлягає безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг.
Під терміном "безнадійний" розуміється: зокрема, податковий борг платника податків, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин) (п.п. 101.2.4 п.101.2 ст. 101 ПК України).
Відповідно до п. 2.1 Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України 10.10.2013 року № 577 (далі - Порядок № 577), під терміном "безнадійний податковий борг" слід розуміти: зокрема, податковий борг платника податків, що виник унаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин). Такий факт непереборної сили підтверджується: Торгово-промисловою палатою України - про настання обставин непереборної сили чи стихійного лиха на території України (п. 2.1).
Пунктом 4.1 Порядку № 577 визначено, що у випадках, передбачених підпунктом 4 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, платник податків звертається до органу доходів і зборів за місцем обліку безнадійного податкового боргу та/або за місцем обліку такого платника з письмовою заявою, в якій зазначаються суми податків та зборів, що підлягають списанню.
До заяви обов'язково додаються документи, зазначені в підпункті 4 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, які підтверджують, що податковий борг вважається безнадійним.
На підставі викладеного суд апеляційної інстанції зазначає, що позивачем було надано всі необхідні докази щодо списання безнадійного податкового боргу Публічного акціонерного товариства "Бетонмаш" з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 1 496 449,85 грн. з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно висновку експерта "ЕІ-136 від 23 липня 2014 року встановлені пошкодження в результаті артилерійського і мінометного обстрілу території підприємства Публічного акціонерного товариства "Бетонмаш", виданого відділенням у м.Краматорськ Донецької Торгово-промислової палати актом про пожежу, складеного Державною службою України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області та фото підприємства після обстрілів і пожежі від 18 липня 2014 року (а.с. 16-25).
07 травня 2015 року позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив провести списання як безнадійного податкового боргу ПуАТ «Бетонмаш» недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 1529289,93 грн. До вказаної заяви позивачем додано сертифікат (висновок) № 2982 про настання обставин непереборної сили, виданий 09 лютого 2015 року Донецькою торгово-промисловою палатою, в якому зазначено, що відповідно до пунктів 100.4 і 100.5 ст.100 Податкового кодексу України Донецька торгово-промислова палата засвідчує настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) з 01.05.2014 року Публічному акціонерному товариству «Бетонмаш» при здійсненні господарської діяльності та дотриманні норм законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов'язкових платежів (а.с. 26, 28-29).
Таким чином, позивач надав податковому органу належні докази настання форс-мажорних обставин для списання безнадійного податкового боргу, визначені статтею 101 ПК України.
Відповідно до п. 4.2 Порядку № 577, за результатами розгляду документів, наданих платником податків, керівник (його заступник) органу доходів і зборів за наявності підстав приймає рішення про списання безнадійного податкового боргу, яке оформляється на бланку за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Рішення про списання безнадійного податкового боргу складається у двох примірниках: перший - для платника податків, другий - для органу доходів і зборів.
Органи стягнення відкликають розрахункові документи, якими передбачено стягнення пені, штрафних санкцій та безнадійного податкового боргу, списаних відповідно до цього Кодексу (п. 101.4 Податкового кодексу України).
Відповідно до п. 101.5 ст. 101 Податкового кодексу України, контролюючі органи щокварталу здійснюють списання безнадійного податкового боргу. Порядок такого списання встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Колегія суддів зазначає, що підчас судового розгляду, Слов'янською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Донецькій області не було надано жодних доказів, які підтверджували факт надання відповіді або прийняття відповідного рішення на подану Публічним акціонерним товариством «Бетонмаш» заяву про списання як безнадійного податкового боргу недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 1 529 289,93 грн.
Крім того, колегія суддів зазначає, що апелянтом доведено його право на списання безнадійного податкового боргу, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин), оскільки в розумінні статті 101 Податкового кодексу України та наказу Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 року № 577 "Про затвердження Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків" апелянт має всі відповідні докази настання таких обставин.
Враховуючи вищезазначене, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції постановлене судове рішення з порушенням норм матеріального і процесуального права, що є підставою для його скасування.
Керуючись ст.ст. 195, 196, п. 3 ч. 1 ст. 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ :
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Бетонмаш» - задовольнити.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 23 липня 2015 року у справі № 805/2412/15-а - скасувати.
Прийняти нову постанову.
Позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «Бетонмаш» - задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати вимогу Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області від 03.06.2015 року № Ю-2309-25 про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 1 496 449,85 грн.
Зобов'язати Слов'янську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Донецькій області прийняти рішення щодо списання безнадійного податкового боргу Публічного акціонерного товариства «Бетонмаш» зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 1 496 449,85 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань зі Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області на користь Публічного акціонерного товариства «Бетонмаш» судовий збір (сплачений судовий збір за подання адміністративного позову та апеляційної скарги) у розмірі 2923,20 грн. (двох тисяч дев'ятисот двадцяти трьох грн.)
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до ч. 3 статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
Повний текст складено 30 листопада 2015 року.
Головуючий суддя Г.М. Міронова
Судді Т.Г. Арабей
І.Д. Компанієць