Постанова № 53920398, 30.11.2015, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.11.2015
Номер справи
804/15866/15
Номер документу
53920398
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

30 листопада 2015 рокусправа № 804/15866/15

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Прокопчук Т.С.

суддів: Божко Л.А. Лукманової О.М.

за участю секретаря судового засідання: Сонник А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Кандидата на посаду Криворізького міського голови ОСОБА_2

на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2015 року по справі

за позовом Кандидата на посаду Криворізького міського голови ОСОБА_2 до Дзержинської районної у місті Кривому Розі виборчої комісії Дніпропетровської області, Довгинцівської районної у місті Кривому Розі виборчої комісії Дніпропетровської області, Жовтневої районної у місті Кривому Розі виборчої комісії Дніпропетровської області, Інгулецької районної у місті Кривому Розі виборчої комісії Дніпропетровської області, Саксаганської районної у місті Кривому Розі виборчої комісії Дніпропетровської області, Тернівської районної у місті Кривому Розі виборчої комісії Дніпропетровської області, Центрально-Міської районної у місті Кривому Розі виборчої комісії Дніпропетровської області про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач Кандидат на посаду Криворізького міського голови ОСОБА_2 23.11.2015 року звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Дзержинської, Довгинцівської Жовтневої, Інгулецької, Саксаганської, Тернівської, Центрально-Міської районної у місті Кривому Розі виборчих комісій Дніпропетровської області, в якому позивач, з урахуванням уточнень до позовної заяви, просить:

визнати протиправними і скасувати постанову Жовтневої районної у м. Кривому Розі виборчої комісії Дніпропетровської області № 102 від 18.11.2015 року, Довгинцівської районної у м. Кривому Розі виборчої комісії Дніпропетровської області № 112 від 18.11.2015 року, постанову Центрально-Міської районної у м. Кривому Розі виборчої комісії Дніпропетровської області № 50 від 19.11.2015 року, постанову Саксаганської районної у м. Кривому Розі виборчої комісії Дніпропетровської області № 53 від 19.11.2015 року, постанову Дзержинської районної у м. Кривому Розі виборчої комісії Дніпропетровської області № 58 від 19.11.2015 року;

визнати протиправними дії Інгулецької районної у місті Кривому Розі виборчої комісії Дніпропетровської області, які полягають у направленні листом відповіді на скаргу офіційного спостерігача ОСОБА_7 про залишення скарги без розгляду;

визнати протиправною бездіяльність Тернівської районної у місті Кривому Розі виборчої комісії Дніпропетровської області, яка полягає у не розгляді скарги офіційного спостерігача від 17.11.2015 року щодо порушень, допущених на спеціальних виборчих дільницях;

зобов'язати Дзержинську, Довгинцівську, Жовтневу, Інгулецьку, Саксаганську, Тернівську, Центрально-Міську районні у місті Кривому Розі виборчі комісії Дніпропетровської області провести повторний підрахунок голосів на виборчих дільницях №№ 121508, 121509, 121510, 121552, 121553, 121607, 121608, 121609, 121610, 121636, 121637, 121690, 121691, 121692, 121693, 121730, 121731, 121732, 121733, 121775, 121776.

В обґрунтування позову зазначено, що відповідачі безпідставно залишили без розгляду скарги позивача, оскільки останні подані з додержанням форми та в межах строку, передбаченого Законом України "Про місцеві вибори", для оскарження рішень, дій чи бездіяльності виборчих комісій. Враховуючи встановлені порушення виборчого законодавства, просить провести повторний підрахунок голосів на відповідних виборчих дільницях.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.11 2015 року у задоволенні адміністративного позову Кандидата на посаду Криворізького міського голови ОСОБА_2 відмовлено з підстав відсутності порушень відповідачами положень Закону України "Про місцеві вибори", з апелянта стягнуто судовий збір у розмірі 1948, 80 грн.

З постановою суду першої інстанції не погодився позивач ОСОБА_2, та подав через представника апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити. Скарга обґрунтована невірним застосуванням судом норм матеріального права.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, а також правильність застосування судом норм матеріального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Згідно ч.1 ст.11,ч.2 ст.71 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості; в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'зок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача,якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Основні засади, організацію і порядок проведення місцевих виборів визначає Закон України "Про місцеві вибори" від 14.07.2015 року № 595-VШ ( далі Закон № 595-VШ ).

Із матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_2 є кандидатом на посаду Криворізького міського голови згідно посвідчення № 8 від 18.09.2015 року.

15.11.2015 року у місті Кривому Розі відбувся другий тур виборів на посаду Криворізького міського голови, на які винесено дві кандидатури, а саме: ОСОБА_2 та ОСОБА_8

16.11.2015 року о 05:00 год. Криворізькою міською виборчою комісією прийнято постанову № 148 "Про визнання обраним Криворізьким міським головою ОСОБА_8.", офіційне повідомлення про результати виборів та про обрання Криворізького міського голови якого оприлюднене в газеті "Червоний гірник" №83 від 17.11.2015 року.

Суб'єктами виборчого процесу під час голосування на виборчих дільницях у м. Кривому Розі виявлені факти порушень Закону України "Про місцеві вибори", про що 15.11.2015 року складені відповідні акти.

Офіційними спостерігачами кандидата на посаду Криворізького міського голови ОСОБА_2, а саме: ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 17.11.2015 року через членів виборчих комісій подані 7 скарг з додатковими матеріалами до відповідачів районних у м. Кривому Розі виборчих комісій, 5 із яких, а саме: Жовтнева, Довгинцівська, Центрально-Міська, Саксаганська, Дзержинська районні у місті Кривому Розі виборчі комісії Дніпропетровської області постановами № 102, № 112 від 18.11.2015 року, № 50, № 53, № 58 від 19.11.2015 року залишили скарги без розгляду за пропуском терміну звернення з відповідними скаргами, недотримання форми скарги та з підстав подання скарг до неналежного суб'єкта оскарження.

Інгулецька районна у місті Кривому Розі виборча комісія Дніпропетровської області постанову не виносила, на адресу скаржника направила лист відповідь від 20.11.2015 року про залишення скарги без розгляду, чим,за думкою позивача, порушила порядок і спосіб дій районної у місті виборчої комісії з розгляду скарг.

Тернівська районна у місті Кривому Розі виборча комісія Дніпропетровської області не здійснила розгляд скарги офіційного спостерігача ОСОБА_9

Не погодившись з вищезазначеними діями та бездіяльністю відповідачів , позивач оскаржив їх в судовому порядку, а також просив зобов'язати Дзержинську, Довгинцівську, Жовтневу , Інгулецьку, Саксаганську, Тернівську, Центрально-Міську районні у місті Кривому Розі виборчі комісії Дніпропетровської області провести повторний підрахунок голосів на виборчих дільницях №№ 121508, 121509, 121510, 121552, 121553, 121607, 121608, 121609, 121610, 121636, 121637, 121690, 121691, 121692, 121693, 121730, 121731, 121732, 121733, 121775, 121776.

Згідно положень ст.20 п.3 абз.1 Закону № 595-VШ територіальна виборча комісія (далі ТВК) є постійно діючим органом, що в межах своїх повноважень забезпечує організацію та проведення місцевих виборів. Члени ТВК здійснюють свої повноваження до сформування на чергових місцевих виборах у порядку, передбаченому цим Законом, нового складу відповідної ТВК.

За приписами п.20 ч.5 ст.25 Закону № 595-VШ до повноважень міської, районної в місті ТВК відноситься розгляд звернень, заяв і скарг стосовно підготовки та проведення місцевих виборів до відповідної місцевої ради, за якими приймає рішення.

Відповідно до ч.4,5 ст.95 Закону № 595-VШ скарга на рішення, дії чи бездіяльність виборчої комісії, члена цієї комісії, що мали місце у день голосування, під час підрахунку голосів та встановлення підсумків голосування, може бути подана до виборчої комісії вищого рівня у 2-денний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності; днем подачі скарги вважається день фактичного отримання скарги відповідною виборчою комісією.

Відповідно до ч.4 ст.19, п.2 ч.1 ст.24 Закону № 595-VШ крім повноважень, передбачених Законом України «Про Центральну виборчу комісію» ЦВК приймає обов'язкові для виконання всіма суб'єктами виборчого процесу, установами, підприємствами, організаціями, а також органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами роз'яснення з питань застосування цього Закону. Рішення ЦВК є обов'язковими для виконання всіма суб'єктами виборчого процесу, в тому числі територіальними, дільничними виборчими комісіями.

Порядок і строки розгляду скарг визначені ст.97 Закону № 595-VШ, а також регулюються постановами ЦВК від 5.09.2015 року №228 «Про порядок організації роботи та ведення діловодства у виборчих комісіях з місцевих виборів» (далі Постанова ЦВК № 228), та №229 «Про порядок розгляду скарг виборчими комісіями з місцевих виборів» (далі Постанова ЦВК № 229).

При цьому ч.7 ст.97 Закону № 595-VШ передбачено, що скарга , яка стосується порушення, яке мало місце в день голосування, під час підрахунку голосів та встановлення підсумків голосування на дільниці, подана до ТВК, розглядається відповідною ТВК у 2-денний строк з дня прийняття, а ч.12 цієї статті передбачено, зокрема, що виборчі комісії організовують свою роботу під час виборчого процесу, в тому числі у вихідні дні та в день голосування таким чином, щоб забезпечити прийом і розгляд скарг у строки та спосіб, установлені цим Законом.

Приписами п.13.1,13.4 ст.13 постанови ЦВК №228 від 5.09.2015 року передбачено, що при реєстрації та розгляді документів і звернень, що надходять до виборчої комісії, комісія керується Законом, іншими актами законодавства України, постановами ЦВК та цим Порядком;

документи і звернення реєструються в день їх надходження в журналі реєстрації документів, заяв і скарг у виборчій комісії;

за підсумками попереднього розгляду документа,звернення, член комісії у разі доцільності розгляду питання на засіданні комісії готує проект постанови відповідно до п.4.7 цього Порядку, про що інформує голову комісії ( у разі його відсутності - заступника голови комісії); якщо звернення не потребує прийняття рішення виборчою комісією, суб'єкту звернення може бути надана відповідь головою комісії (заступником голови).

строки та порядок розгляду документів, звернень, що надійшли до виборчої комісії встановлено Законом, іншими законами України та відповідними актами ЦВК.

Положеннями пп.8 п.2.1, п.2.4 ст.2 постанови ЦВК №229 від 5.09.2015 року визначено, що відповідно до ч.1 ст.94 Закону № 595-VШ суб'єктом звернення зі скаргою до виборчої комісії у передбачених Законом випадках можуть бути, в тому числі офіційні спостерігачі від кандидата на посаду міського голови; відповідно до ч.2 ст.94 Закону № 595-VШ суб'єкти звернення зі скаргою можуть, з урахуванням вимог Закону та цього Порядку оскаржити до відповідної виборчої комісії рішення, дії чи бездіяльність ,що стосуються виборчого процесу, таких суб'єктів оскарження 1) виборчої комісії, члена виборчої комісії.

Згідно ч.5 ст.11 Закону № 595-VШ виборчий процес завершується через 15 днів після офіційного оприлюднення результатів місцевих виборів у порядку, передбаченому цим Законом.

Системний аналіз вищезазначеного виборчого законодавства свідчить про те, що всі районні у м. Кривому Розі виборчі комісії мали обов'язок забезпечити прийняття та реєстрацію скарг від суб'єктів виборчого процесу, до яких відносяться відповідно до п.6 ч.1 ст.12, та ч.1 ст.94 Закону № 595-VШ офіційні спостерігачі від кандидата на посаду міського голови, зареєстровані у порядку, встановленому цим Законом, у 2-денний строк з дня голосування в другому турі виборів на посаду Криворізького міського голови, а саме до 24 години 17.11.2015 року.

Матеріали справи свідчать, і зазначені обставини не заперечуються сторонами, що ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 - офіційними спостерігачами від кандидата на посаду Криворізького міського голови ОСОБА_2, під час другого туру виборів на посаду Криворізького міського голови 15.11.2015 року у відповідності до своїх повноважень, передбачених п.7,8 ст. 65 Закону № 595-VШ , складені акти про порушення виборчого законодавства під час голосування на спеціальних виборчих дільницях №№ 121508, 121509, 121510, 121552, 121553, 121607, 121608, 121609, 121610, 121636, 121637, 121690, 121691, 121692, 121693, 121730, 121731, 121732, 121733, 121775, 121776.

До матеріалів справи долучені складені офіційними спостерігачами ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 у присутності 2 виборців акти про відсутність членів Дзержинської, Довгинцівської, Жовтневої, Саксаганської, Тернівської, Центрально-Міської районних у місті Кривому Розі виборчих комісій Дніпропетровської області за місцем їх розташування 17.11.2015 року після 20 годин, що унеможливило реєстрацію в цей день виборчими комісіями скарг офіційних спостерігачів про порушення виборчого законодавства.

Допитані судом апеляційної інстанції свідки члени Жовтневої та Центрально-Міської районних у місті Кривому Розі виборчих комісій Дніпропетровської області ОСОБА_12 та ОСОБА_13 підтвердили суду отримання ними 17.11.2015 року після 20 годин за місцем свого проживання від представників офіційних спостерігачів скарг про порушення виборчого законодавства під час голосування 15.11.2015 року на спеціальних виборчих дільницях у зв'язку з неможливістю їх здачі до вищезазначених районних у м. Кривому Розі виборчих комісій через відсутність членів виборчих комісій за місцем їх розташування.

Передача 17.11.2015 року скарг офіційного спостерігача ОСОБА_10 члену Дзержинської районної у місті Кривому Розі виборчої комісії Дніпропетровської області ОСОБА_14, члену Довгинцівської районної у місті Кривому Розі виборчої комісії Дніпропетровської області комісії ОСОБА_15 підтверджується підписами вищезазначених осіб на скаргах, приєднаних до матеріалів справи.

Допитані судом апеляційної інстанції свідки, а саме: член Центрально-Міської районної у місті Кривому Розі виборчої комісії Дніпропетровської області ОСОБА_16 , голова та секретар Дзержинської районної у місті Кривому Розі виборчої комісії Дніпропетровської області ОСОБА_17, ОСОБА_18, голова та секретар Жовтневої районної у місті Кривому Розі виборчої комісії Дніпропетровської області ОСОБА_19 та ОСОБА_20, голова Довгинцівської районної у місті Кривому Розі виборчої комісії Дніпропетровської області ОСОБА_21 пояснили суду, що 17.11.2015 року ними не було організовано силами членів виборчих комісій чергування в приміщеннях районних у місті Кривому Розі виборчих комісій до 24 години, термін роботи комісій був в штатному режимі, передбаченому розпорядком дня, після закінчення якого після 17 -20 годин всі вони покинули приміщення виборчих комісій, а голова Саксаганської районної у місті Кривому Розі виборчої комісії Дніпропетровської області ОСОБА_22 пояснила, що вона періодично після закінчення роботи приходила в приміщення виборчої комісії, але постійно там не знаходилася.

Допитані судом за клопотанням відповідачів чергові Центрально-Міського райвиконкому ОСОБА_23, Тернівського райвиконкому ОСОБА_24 , Дзержинського райвиконкому ОСОБА_25, Жовтневого райвиконкому ОСОБА_26, Довгинцівського райвиконкому ОСОБА_27, Саксаганський райвиконкому ОСОБА_28 не є членами відповідних виборчих комісій , та згідно приписів чинного виборчого законодавства не уповноважені забезпечувати організацію виборчого процесу, зокрема прийняття скарг від суб'єктів виборчого процесу, при цьому зазначені свідки підтвердили відсутність членів виборчих комісій в приміщеннях райвиконкомів після закінчення робочого дня, та зачинення вхідних дверей приміщень за місцем розташування ТВК.

В силу викладеного відповідачі по справі Дзержинська, Довгинцівська, Жовтнева, Саксаганська, Центрально-Міська районні у місті Кривому Розі виборчі комісії Дніпропетровської області відповідно до чинного виборчого законодавства зобов'язані були організувати свою роботу таким чином, щоб надати можливість суб'єктам виборчого процесу для вільного доступу до приміщень виборчих комісій, та безперешкодної здачі відповідних скарг до 24 години 17.11.2015 року, оскільки Закон № 595-VШ не передбачає перекладання повноважень виборчих комісій на інших осіб.

Колегія суддів вважає, що через відсутність членів зазначених районних у м. Кривому Розі виборчих комісій, уповноважених на прийняття та реєстрацію скарг, які стосуються порушень виборчого процесу, за місцем їх розташування , та у зв'язку з тим, що приміщення цих комісій були зачинені до 24 години 17.11.2015 року - закінчення строку подачі скарг згідно приписів Закону № 595-VШ, офіційні спостерігачі змушені були передати скарги з додатковими матеріалами до відповідних виборчих комісій через інших членів цих виборчих комісій за місцем їх проживання.

За таких обставин колегія суддів критично сприймає твердження відповідачів щодо правомочності прийняття скарг лише уповноваженими членами ТВК, а саме головою комісії,заступником голови комісії або іншими членами комісії,уповноваженими на це її рішенням згідно приписів ч.20 ст.27 Закону № 595-VШ, оскільки відсутність членів ТВК 17.11.2015 року до 24 години унеможливило подання скарг зазначеним особам.

Із матеріалів справи та пояснень свідка ОСОБА_29 - члена Саксаганської районної у місті Кривому Розі виборчої комісії Дніпропетровської області вбачається, що вищезазначені скарги офіційних спостерігачів згідно журналів реєстрації документів, заяв і скарг зазначених виборчих комісій зареєстровані 18.11.2015 року за відповідними вхідними номерами.

Висновок суду першої інстанції про порушення офіційними спостерігачами терміну звернення до відповідних виборчих комісій через реєстрацію цих скарг у журналах 18.11.2015 року спростовується наявністю скарг з відмітками членів районних виборчих комісій про прийняття ними скарг 17.11.2015 року, та поясненнями допитаних судом свідків.

Виходячи із приписів ст.83 Закону № 595-VШ повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці здійснює ТВК, яка одержує виборчі документи від дільничої виборчої дільниці , а тому районні ТВК мають право(зобов'язані) здійснювати повторний підрахунок голосів на цих дільницях.

Згідно ч.11 ст.97 Закону № 595-VШ, недотримання форми скарги не є підставою для прийняття рішення про залишення скарги без розгляду по суті.

Викладене свідчить, що Жовтнева, Довгинцівська, Центрально-Міська, Саксаганська, Дзержинська районні у місті Кривому Розі виборчі комісії Дніпропетровської області постановами № 102, № 112 від 18.11.2015 року, № 50, № 53 , № 58 від 19.11.2015 року неправомірно залишили скарги офіційних спостерігачів без розгляду з зазначених в постановах підстав , а тому вищезазначені постанови цих виборчих комісій підлягають скасуванню як протиправні.

Із пояснень свідків - голови,секретаря та члена Інгулецької районної у місті Кривому Розі виборчої комісії Дніпропетровської області ОСОБА_30,ОСОБА_31 ОСОБА_32 вбачається, що зазначена виборча комісія 17.11.2015 року працювала в приміщенні до 24 години, скарг від позивача в цей день не надходило, скарга від офіційного спостерігача надійшла 18.11.2015 року, та була зареєстрована в цей день.

За приписами п. 13.13. 13.14 ст.13 постанови ЦВК №228 від 5.09.2015 року ,якщо звернення не потребує прийняття рішення виборчою комісією, суб'єкту звернення може бути надана відповідь головою комісії (заступником голови), строки та порядок розгляду документів, звернень, що надійшли до виборчої комісії встановлено Законом, іншими законами України та відповідними актами ЦВК.

З огляду на викладене колегія суддів вважає, що Інгулецькою районною у місті Кривому Розі виборчою комісією Дніпропетровської області додержані вимоги Закону № 595-VШ в частині направлення листом відповіді на скаргу офіційного спостерігача ОСОБА_7 про залишення скарги без розгляду, а тому позовна вимога про визнання протиправними таких дій Інгулецької районної у місті Кривому Розі виборчої комісії Дніпропетровської області задоволенню не підлягає.

Допитана судом апеляційної інстанції голова Тернівської районної у місті Кривому Розі виборчої комісії Дніпропетровської області ОСОБА_33 пояснила суду , що 17.11.2015 року після 19 год. в приміщенні виборчої комісії постійно не перебувала, оскільки відлучалася за особистими потребами.

Пояснення свідка ОСОБА_33 про відсутність передачі виборчий комісії 18.11.2015 року для реєстрації скарги офіційного спостерігача ОСОБА_9, та, як наслідок, відсутності реєстрації скарги в журналі реєстрації документів, заяв і скарг спростовуються наступними доказами.

Свідок ОСОБА_34 при допиті в якості свідка, попереджена про кримінальну відповідальність по ст.384,385 КК України, пояснила суду , що вона 17.11.2015 року після 22 годин за місцем свого проживання від представників офіційного спостерігача ОСОБА_9 отримала скаргу цього спостерігача у зв'язку з неможливістю її здачі до Тернівської районної у місті Кривому Розі виборчої комісії Дніпропетровської області за відсутністю членів виборчої комісії за місцем її розташування, та намагалася 18.11.2015 року передати скаргу для реєстрації у встановленому порядку виборчій комісії , яка в цей день виборчою комісією не прийнята та у передбаченому законом порядку в журналі реєстрації документів, заяв і скарг не зареєстрована.

З огляду на викладене суд вважає обґрунтованою позовну вимогу щодо визнання протиправною бездіяльності Тернівської районної у місті Кривому Розі виборчої комісії, яка полягає у не розгляді скарги офіційного спостерігача від 17.11.2015 року щодо порушень, допущених на спеціальних виборчих дільницях,та такою,що підлягає задоволенню.

Суд відповідно до приписів ч.2 ст. 11 КАС України може вийти за межі позовних вимог в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін.

Відповідно до ч.1 ст.177 КАС України суд,установивши порушення законодавства про вибори, визначає у рішенні спосіб захисту порушених прав та інтересів, а також порядок усунення усіх наслідків цих порушень відповідно до закону, або приймає інше передбачене законом рішення.

З огляду на вищевказані норми, у разі встановлення у судовому порядку порушення права,таке право підлягає захисту, законодавець зобов'язує суд визначити спосіб захисту порушеного права.

Отже колегія суддів вважає,що дійсним способом захисту порушених прав та інтересів позивача буде зобов'язанні відповідачів розглянути скарги по суті.

Положення ч.6,7 ст.83 Закону N 595-VIII передбачають випадки, коли ТВК має право прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців та обов'язок прийняття такого рішення, а саме.

За наявності відповідно оформлених актів, складених уповноваженими особами місцевих організацій партій, довіреними особами кандидатів та офіційними спостерігачами - суб'єктами відповідного виборчого процесу, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та/або підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що дозволяє територіальній виборчій комісії поставити під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій дільниці, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців.

У разі неможливості усунення без перерахунку бюлетенів неточностей у протоколі дільничної виборчої комісії, а також у разі наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами дільничної комісії територіальна комісія зобов'язана прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на цій виборчій дільниці.

Отже, при наявності перерахованих в скаргах позивачем порушень виборчого законодавства, у відповідної виборчої комісії виникає право прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів.

За таких обставин колегія суддів вважає можливим зобов'язати Дзержинську, Довгинцівську, Саксаганську, Тернівську, Центрально-Міську, Жовтневу районні у місті Кривому Розі виборчі комісії Дніпропетровської області за результатами розгляду скарг вирішити питання щодо можливості проведення повторного підрахунку голосів на виборчих дільницях №№ 121508, 121509, 121510, 121552, 121553, 121607, 121608, 121609, 121610, 121690, 121691, 121692, 121693, 121730, 121731, 121732, 121733, 121775, 121776.

Відповідно до п. 4 ч.1 ст. 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

За вказаних обставин, зважаючи на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для скасування оскаржуваної постанови та прийняття нової постанови про часткове задоволення позовних вимог.

Згідно ст.2 Закону України "Про судовий збір" платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.

При вирішенні питання про сплату судового збору, колегія суддів керується частиною 9 ст. 172 КАС України, якою визначено, що суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності, зокрема, виборчої комісії, до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом, а саме статтею 94 КАС України.

Відповідно до пп.2 п.3 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання апеляційної скарги на рішення адміністративного суду 110 % ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви.

Відповідно до пп.1 п.3 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою 0,4 розміру мінімальної заробітної плати, що складає 487 грн. 20 коп.

Частиною 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем при зверненні до Дніпропетровського окружного адміністративного суду було заявлено фактично чотири позовні вимоги, а тому з позивача підлягає стягненню судовий збір за подання фізичною особою до суду адміністративного позову немайнового характеру в розмірі 1948 грн. 80 коп.

Таким чином, при подачі апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції по адміністративній справі за адміністративним позовом фізичної особи не майнового характеру до суду апеляційної інстанції підлягає сплаті судовий збір в розмірі 2143 грн. 60 коп. (1948 грн. 80 коп. х 110%).

У зв'язку з частковим задоволенням апеляційної скарги Кандидата на посаду Криворізького міського голови ОСОБА_2, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне розподілити судові витрати між сторонами наступним чином.

З позивача Кандидата на посаду Криворізького міського голови ОСОБА_2 за подання апеляційної скарги необхідно присудити судовий збір в розмірі 535 грн. 92 коп., у відповідності до пропорційності задоволення його вимог.

З відповідачів Жовтневої, Дзержинської, Довгинцівської, Саксаганської, Тернівської, Центрально-Міської районних у місті Кривому Розі виборчих комісій Дніпропетровської області солідарно за рахунок їх бюджетних асигнувань необхідно присудити судовий збір в розмірі 1607 грн. 76 коп. за розгляд апеляційної скарги.

Разом з тим, оскільки при подачі позову до суду першої інстанції позивачем Кандидатом на посаду Криворізького міського голови ОСОБА_2 не сплачено судовий збір в розмірі 1948 грн. 80 коп., то з позивача, відповідно до пропорційності задоволених вимог підлягає стягненню судовий збір за розгляд його позову в суді першої інстанції в розмірі 487 грн. 20 коп.

З відповідачів Жовтневої, Дзержинської, Довгинцівської, Саксаганської, Тернівської, Центрально-Міської районних у місті Кривому Розі виборчих комісій Дніпропетровської області солідарно за рахунок їх бюджетних асигнувань підлягає стягненню судовий збір в розмірі 1461 грн. 60 коп. за розгляд позову в суді першої інстанції.

Оскільки позовні вимоги до Інгулецької районної у місті Кривому Розі виборчої комісії Дніпропетровської області судом апеляційної інстанції залишені без задоволення, згідно з приписами ст. 94 КАС України судові витрати в частині позовних вимог до вказаного відповідача покладаються на позивача Кандидата на посаду Криворізького міського голови ОСОБА_2

Керуючись ст. 177, 196, ч.1 п.3 ст.198, ст.202, 205, 207 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу кандидата на посаду Криворізького міського голови ОСОБА_2 - задовольнити частково.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2015 року скасувати та прийняти нову постанову.

Позовні вимоги кандидата на посаду Криворізького міського голови ОСОБА_2 задовольнити частково.

Визнати протиправними та скасувати

Постанову Довгинцівської районної у м. Кривому Розі виборчої комісії Дніпропетровської області № 112 від 18.11.2015 року,

Постанову Жовтневої районної у м. Кривому Розі виборчої комісії Дніпропетровської області № 102 від 18.11.2015 року,

Постанову Центрально-Міської районної у м. Кривому Розі виборчої комісії Дніпропетровської області № 50 від 19.11.2015 року,

Постанову Саксаганської районної у м. Кривому Розі виборчої комісії Дніпропетровської області № 53 від 19.11.2015 року,

Постанову Дзержинської районної у м. Кривому Розі виборчої комісії Дніпропетровської області № 58 від 19.11.2015 року.

Визнати протиправною бездіяльність Тернівської районної у місті Кривому Розі виборчої комісії Дніпропетровської області щодо не розгляду скарги офіційного спостерігача ОСОБА_9 від 17.11.2015 року щодо порушень, допущених на спеціальних виборчих дільницях.

Зобов'язати Дзержинську районну у місті Кривому Розі виборчу комісію Дніпропетровської області, Довгинцівську районну у місті Кривому Розі виборчу комісію Дніпропетровської області, Жовтневу районну у місті Кривому Розі виборчу комісію Дніпропетровської області, Саксаганську районну у місті Кривому Розі виборчу комісію Дніпропетровської області, Тернівську районну у місті Кривому Розі виборчу комісію Дніпропетровської області, Центрально-Міську районну у місті Кривому Розі виборчу комісію Дніпропетровської області розглянути по суті скарги офіційних спостерігачів ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 від 17 листопада 2015 року.

Зобов'язати Дзержинську районну у місті Кривому Розі виборчу комісію Дніпропетровської області, Довгинцівську районну у місті Кривому Розі виборчу комісію Дніпропетровської області, Жовтневу районну у місті Кривому Розі виборчу комісію Дніпропетровської області, Саксаганську районну у місті Кривому Розі виборчу комісію Дніпропетровської області, Тернівську районну у місті Кривому Розі виборчу комісію Дніпропетровської області, Центрально-Міську районну у місті Кривому Розі виборчу комісію Дніпропетровської області за результатами розгляду скарг вирішити питання щодо можливості проведення повторного підрахунку голосів на виборчих дільницях №№ 121508, 121509, 121510, 121552, 121553, 121607, 121608, 121609, 121610, 121690, 121691, 121692, 121693, 121730, 121731, 121732, 121733, 121775, 121776.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Присудити з Кандидата на посаду Криворізького міського голови ОСОБА_2 на користь спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір на загальну суму в розмірі 1023 грн. 12 коп.

Присудити з Жовтневої районної у місті Кривому Розі виборчої комісії Дніпропетровської області, Дзержинської районної у місті Кривому Розі виборчої комісії Дніпропетровської області, Довгинцівської районної у місті Кривому Розі виборчої комісії Дніпропетровської області, Саксаганської районної у місті Кривому Розі виборчої комісії Дніпропетровської області, Тернівської районної у місті Кривому Розі виборчої комісії Дніпропетровської області, Центрально-Міської районної у місті Кривому Розі виборчої комісії Дніпропетровської області, Кандидата на посаду Криворізького міського голови ОСОБА_2 солідарно за рахунок їх бюджетних асигнувань на користь спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір на загальну суму в розмірі 3069 грн. 36 коп.

Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, відповідно до ч.9. ст.177 КАС України є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий: Т.С. Прокопчук

Суддя: Л.А. Божко

Суддя: О.М. Лукманова