23.11.2015 Справа № 2-а/337/156/2015 року
Провадження № 337/5485/15-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 листопада 2015 року місто Запоріжжя
Хортицький районний суд міста Запоріжжя в складі:
головуючого судді Котляр А.М.
при секретарі Чередниченко Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління пенсійного фонду України в Хортицькому районі м. Запоріжжя, третя особа: управління пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду із вказаним позовом. В обґрунтування вказує, що вона отримує пенсію за віком з 2015 року. Із індивідуальних даних про застраховану особу їй стало відомо про те, що заробітна плата, яку вона отримувала в ТОВ Аллонж в 2002 році не була зарахована для обчислення розміру пенсії. Вона звернулась до відповідача із завою про перерахунок пенсії, проте їй було відмовлено у звязку із тим, що ТОВ Аллонж не були подані дані про її заробітну плату до системи персоніфікованого обліку. Вважає відмову УПФУ протиправною, просила суд зобовязати управління пенсійного фонду України в Хортицькому районі м. Запоріжжя перерахувати пенсію з урахуванням заробітної плати, нарахованої їй в 2002 році під час роботи в ТОВ Аллонж, та здійснити виплату недоплаченої пенсії.
В судовому засіданні ОСОБА_1 позов підтримала, пояснила, що працювала в ТОВ Аллонж за сумісництвом на посаді генерального директора з 1998 по 2011 роки. Нарахування їй заробітної плати в 2002 році підтверджується архівною довідкою від 20.11.2014 року. ТОВ Аллонж було ліквідовано у 2011 році.
Представник відповідача управління пенсійного фонду України в Хортицькому районі м. Запоріжжя у судовому засіданні проти задоволення позову заперечив, пояснив суду, що в системі даних персоніфікованого обліку відсутні дані про нарахування ОСОБА_1 заробітної плати за 2002 рік у ТОВ Аллонж. У звязку із тим, що пенсія нараховується на підстави даних системи персоніфікованого обліку, підстави для перерахунку пенсії відсутні.
Представник третьої особи управління пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя в судове засідання не зявився, направив до суду письмові пояснення.
Давши оцінку доказам у справі, повно і всебічно зясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, працювала за сумісництвом на посаді генерального директора ТОВ Аллонж, починаючи з 20.07.1998 року і була звільнена з посади на підставі наказу від 14.01.2011 року (а.с. 13).
Відповідно індивідуальних відомостей про застраховану особу, дані про відрахування із заробітної плати ОСОБА_1 за 2002 рік, отриманої нею в ТОВ Аллонж, відсутні (а.с. 7).
Згідно відповіді начальника управління пенсійного фонду України в Михайлівському районі Запорізької області від 06.11.2015 року, форми первинної звітності, які передавались ТОВ Аллонж на ОСОБА_1 за 2002 рік відсутні (а.с. 55).
Згідно з п.п. 5, 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 4 червня 1998 року № 794 «Про затвердження Положення про організацію персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування» персоніфікований облік здійснює Пенсійний фонд та його органи на місцях (далі - уповноважений орган). Уповноважений орган з додержанням вимог статті 23 Закону України «Про інформацію» має право: своєчасно одержувати в установленому порядку від фізичних осіб та роботодавців відомості, передбачені пунктом 1 цього Положення; проводити у роботодавців перевірку достовірності поданих відомостей про фізичних осіб, зокрема перевірку фінансових та інших документів, що підтверджують зазначені відомості.
Відповідно до п.п. 4, 5 ч. 1 ст. 16 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» застрахована особа має право отримувати безоплатно відомості, внесені до її персональної облікової картки з системи персоніфікованого обліку та Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, у тому числі інформацію, що відображає обсяг пенсійних коштів на її накопичувальному пенсійному рахунку в Накопичувальному фонді або індивідуальному пенсійному рахунку в недержавному пенсійному фонді субєкті другого рівня системи пенсійного забезпечення, якщо застрахована особа обрала такий недержавний пенсійний фонд, та стан здійснення пенсійних виплат за формою, встановленою правлінням Пенсійного фонду, та в порядку, визначеному цим Законом; звертатися із заявою до територіального органу Пенсійного фонду про уточнення відомостей, внесених до персональної облікової картки в системі персоніфікованого обліку та Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно з ч. 1 ст. 40 вказаного Закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.
Порядок здійснення перерахунку пенсії визначено ст. 43 зазначеного Закону, відповідно до якого перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Для перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом, враховується заробітна плата (дохід), з якої булораніше обчислено пенсію, документами, наявними в пенсійній справі, або за вибором пенсіонера - заробітна плата (дохід) за період, передбачений абзацом першим частини першої статті 40 цього Закону. При цьому заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається відповідно до частини другої статті 40 цього Закону із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2002 рік.
Відповідно до п. 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 4 червня 1998 року № 794 «Про затвердження Положення про організацію персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування» роботодавці зобов'язані: в установленому порядку подавати уповноваженому органу достовірні відомості про фізичних осіб, які працюють у них; надавати на вимогу фізичної особи копії документів з відомостями про неї стосовно персоніфікованого обліку.
Відповідно архівної довідки, виданої архівним відділом Запорізької міської ради 20.11.2014 року, в особових рахунках працівників та службовців ТОВ Аллонж за 2002 рік значиться ОСОБА_1, вказано помісячно розмір її заробітної плати (а.с. 14).
27.07.2011 року ТОВ Аллонж припинило свою діяльність, але не подало всі необхідні відомості до системи персоніфікованого обліку щодо позивача, зокрема про нараховану та виплачену заробітну плату, а також про утримання внесків на загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя не здійснило перевірку достовірності поданих ТОВ Аллонж відомостей про сплачений збір на загальнообовязкове державне пенсійне страхування із нарахованої заробітної плати позивача за період 2002 року, у звязку з чим управління Пенсійного фонду України в Хортицькому районі м. Запоріжжя позбавлене права здійснити перерахунок пенсії позивачу.
ОСОБА_1 відповідно до ст. 71 КАС України довела обставини, на які вона посилалась в обґрунтування своїх вимог. Судом було встановлено, що позивач дійсно працювала та отримувала заробітну плату протягом 2002 року в ТОВ Аллонж. Відсутність даних в системі персоніфікованого обліку не є підставою для відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1
У звязку із цим, відмову УПФУ в Хортицькому районі м. Запоріжжя у перерахунку пенсій ОСОБА_1 слід визнати протиправною, а позовні вимоги позивача такими, що підлягають задоволенню.
Згідно з ч.1 ст. 94 КАС України на користь ОСОБА_1 підлягають стягненню понесені нею судові витрати.
Керуючись ст.10, 60, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати неправомірними дії управління пенсійного фонду України в Хортицькому районі м. Запоріжжя щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням заробітної плати за 2002 рік, нарахованої в ТОВ Аллонж.
Зобовязати управління пенсійного фонду України в Хортицькому районі м. Запоріжжя зарахувати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН2155129961, для розрахунку пенсії заробітну плату, отриману в період роботи за 2002 рік в ТОВ Аллонж відповідно довідки про нараховану заробітну плату, виданої архівним відділом Запорізької міської ради 20.11.2014 року та здійснити виплату недоплаченої пенсії.
Стягнути з управління пенсійного фонду України в Хортицькому районі м. Запоріжжя на користь ОСОБА_1 понесені нею судові витрати в сумі 487 гривень 20 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Хортицький районний суд м. Запоріжжя шляхом подання апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя: А.М. Котляр