Постанова № 539181, 29.03.2007, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
29.03.2007
Номер справи
41/89
Номер документу
539181
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ  

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ  

29.03.07 р. Справа № 41/89

м. Донецьк, вул. Артема, 157, к. 223

Суддя господарського суду Донецької області Гончаров С.А.

при секретарі судового засідання Возневій Н.В.

розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу

за позовом: Прокурора м. Артемівська в інтересах держави в особі Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції, м. Артемівськ

до відповідача: Суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1, м. Артемівськ

про стягнення 10115,60 грн.

СУТЬ СПОРУ

Прокурор м. Артемівська в інтересах держави в особі Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції, м. Артемівськ, звернувся до суду з позовною заявою до Суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1, м. Артемівськ про стягнення 10115,60 грн.

Ухвалою суду від "14" лютого 2007 року було відкрито провадження в адміністративній справі № 41/89.

Ухвалою від 27.02.2007 року закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.

В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на наявність у відповідача податкової заборгованості в розмірі 10115,60 грн., яка складається з заборгованості відповідача з податку на додану вартість в загальній сумі 6378,45 грн. та з податку з доходів фізичних осіб в сумі 3737,15 грн. Позивач зазначає, що визначена сума заборгованості є узгодженою, але не сплаченою у встановлені строки.

Прокурор вказує на те, що застосовані до відповідача заходи по стягненню заборгованості недостатні та не призвели до фактичного погашення заборгованості, у зв'язку з чим просить стягнути суму податкового боргу з відповідача.

Як вбачається із матеріалів справи, відповідач про день та час розгляду справи був повідомлений належним чином, але у судове засідання не з'явився, представника не направив та причини неприбуття у засідання не повідомив, вимоги ухвал суду не виконав. Враховуючи викладене, а також те, що наявних в матеріалах справи документів та пояснень достатньо для прийняття постанови, суд вважає необхідним вирішити спір по суті.

У судовому засіданні судом досліджені надані сторонами документи: про правовий статус відповідача та статус відповідача як платника податків; довідка про рахунки, акт перевірки, податкові декларації, податкові повідомлення-рішення, акти про розміщення податкових повідомлень-рішень, перша та друга податкові вимоги, акти повернення податкових вимог, рішення про стягнення коштів, протокол щодо погашення заборгованості, довідки МРЕВ, БТІ, відділу земельних ресурсів.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд ВСТАНОВИВ:

Відповідач, ОСОБА_1, зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності виконавчим комітетом Артемівської міської ради, про що видане свідоцтво про державну реєстрацію НОМЕР_1, знаходиться на податковому обліку в Артемівській ОДПІ З 22.07.2005 року.

За відповідачем рахується заборгованість перед бюджетом у загальній сумі 10115,60 грн., яка утворилась наступним чином.

Відповідачем подавались до податкового органу декларації з податку на додану вартість, якими були визначені суми податку, що підлягають сплаті до бюджету за підсумками звітного періоду (позитивне значення ПДВ). Зокрема, за деклараціями за листопад 2005 року - 1850 грн., за грудень 2005 року - 1067 грн., за жовтень 2005 року - 145 грн.

Також, за уточнюючим розрахунком податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку із виправленням самостійно виявлених помилок були збільшені суми податку на додану вартість, що підлягали сплаті у листопаді 2005 року - на 2004 грн. та самостійно нараховано суму штрафу у зв'язку з виправленням помилки в розмірі 100 грн.

Крім того, відповідачем самостійно нараховані штрафні санкції згідно декларації з податку на додану вартість за січень 2006 року - в розмірі 694 грн.

Згідно із п. 5.1 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов”язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Пунктом 5.3.1. цієї ж статті визначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Таким чином, вищевказаними податковими деклараціями та податковим розрахунком позивачем самостійно визначені податкові зобов'язання з податку на додану вартість в загальній сумі 5860,00 грн.

Керівником податкового органу на підставі п.п 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” було прийняте податкове повідомлення-рішення від НОМЕР_6 про нарахування штрафних санкцій в сумі 138,90 грн. за затримку на 17 календарних днів строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість - в розмірі 10 %.

Також, на підставі акту перевірки від НОМЕР_2 та згідно з п.п. 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону України Про порядок погашення зобов'язань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” позивачем було прийнято податкове повідомлення-рішення від НОМЕР_3, яким відповідачу нараховано штрафну (фінансову) санкцію з податку на додану вартість в розмірі 340,00 грн.

Підставою для застосування штрафної санкції, як зазначалось, став п.п. 17.1.1. ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”. Відповідно до цієї норми, платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.

Актом про результати камеральної перевірки відповідача з питання несвоєчасного надання декларації з ПДВ від НОМЕР_2 встановлено порушення відповідачем вимог п.п. „а” п.п. 4.1.4 п. 4.1 Закону України Про порядок погашення зобов'язань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, а саме, порушення строку надання декларацій за серпень та жовтень 2005р.

Таким чином, оскільки факт затримки подання податкових декларацій встановлений актом перевірки, суд вважає обґрунтованим застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 340,00 грн.

Позивачем на підставі п. „г” п.п. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 Закону України „Про порядок погашення зобов”язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та п. 2 ст. 14 Декрету КМУ „Про прибутковий податок громадян” прийняті податкові повідомлення-рішення: від НОМЕР_4, яким визначено суму податкового зобов'язання відповідача з податку з доходів фізичних осіб в розмірі 2135,51 грн.; від НОМЕР_5, яким визначено суму податкового зобов'язання відповідача з податку з доходів фізичних осіб в загальному розмірі 2135,52 грн. з розбивкою щоквартально по 533,88 грн. за строками сплати: 14.03.2006р., 15.05.2006р., 14.08.2006р., 14.11.2006р.

Відповідно до наданих позивачем пояснень, 09.02.2006 року відповідачем була надана декларація про доходи, одержані за 2005 рік. Таким чином, позивачем було зроблено два розрахунки: річний та нарахування авансових платежів. Позивачем пояснено, що сума податкового зобов'язання в розмірі 2135,51 грн., яка визначена податковим повідомленням-рішенням від НОМЕР_4, є доплатою за 2005 рік; податковим повідомленням-рішенням від НОМЕР_5 відповідачу нараховані авансові платежі на 2006 рік.

Відповідно до п. 2 ст. 14 Розділу 4 Декрету КМУ „Про прибутковий податок з громадян” оподаткування доходів громадян податковими органами здійснюється на підставі декларацій громадян про очікуваний (оціночний) у поточному році або про фактично одержані ними протягом року доходи. Податок, обчислений податковими органами, сплачується протягом року щоквартально до бюджету по 25 відсотків річної суми податку.

Пунктом 4.2.2. ст. 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, зокрема, його пп. “г”, передбачено, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі, якщо згідно з законами з питань оподаткування, тобто, у даному випадку, зазначеного Декрету КМУ, особою, відповідальною за нарахування окремого податку або збору (обов'язкового платежу), є контролюючий орган.

Зазначені податкові повідомлення-рішення були направлені відповідачу поштою, проте, отримані відповідачем не були в зв'язку з незнаходженням відповідача по реєстраційній адресі. У зв'язку із зазначеним, податкові повідомлення-рішення були розміщені на дошці оголошень (повідомлень) Артемівської ОДПІ, про що складені відповідні акти.

Відповідно до ст. 6.2.4 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” у разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення.

Таким чином, податкові повідомлення-рішення, вважаються врученими відповідачу.

Як вбачається із матеріалів справи, податкові повідомлення-рішення від НОМЕР_6, від НОМЕР_3, від НОМЕР_4 та від НОМЕР_5 відповідачем у судовому та апеляційному порядку не оскаржувались, та, таким чином, враховуючи приписи п. 5.2 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” нараховані зазначеними податковими повідомленнями-рішеннями податкові зобов'язання у загальній сумі 4749,93 грн. є узгодженими.

Крім того, податковим органом відповідачу була нарахована пеня на загальну суму 238,76 грн.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем були складені та направлені відповідачу перша та друга податкові вимоги за НОМЕР_7 на суму 1389 грн. та НОМЕР_8 на суму 2869,38 грн. Відповідачем вказана податкові вимоги отримані не були, в зв'язку з чим, відповідно до актів про повернення податкових вимог від 16.12.2005 №10 року та від 30.03.2006 року № 6, податкові вимоги за НОМЕР_7 та НОМЕР_8 розташовані на дошці оголошень, відповідно, 16.12.2005 року та 30.03.2006 року.

Також, 04.05.2006 року податковим органом винесено рішення № 7 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків у рахунок погашення його податкового боргу. Крім того, згідно протоколу № 41 від 19.10.2005 року про засідання тимчасової комісії Артемівської ОДПІ з розгляду питання по погашенню заборгованості до бюджетів усіх рівнів, відповідач зобов'язувався самостійно погасити заборгованість з ПДВ з рахунком пені та штрафних санкцій до 29.10.2005 року.

Наведені заходи, прийняті податковим органом щодо стягнення податкових зобов'язань, не призвели до його погашення, строки їх добровільної сплати вийшли. Суми податкових зобов'язань відповідачем не сплачені та, відповідно до розрахунку податкової заборгованості станом на 05.10.2006 року заборгованість відповідача перед бюджетом складає 10115,60 грн.

Таким чином, наявність заборгованості відповідача перед бюджетом у загальній сумі 10115,60 грн., яка складається з заборгованості відповідача з податку на додану вартість в загальній сумі 6378,45 грн. та з податку з доходів фізичних осіб в сумі 3737,15 грн. та яку прокурор просить стягнути з відповідача, підтверджується матеріалами справи.

Суд вважає вимоги прокурора обґрунтованими та такими що підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Відповідно до п.п. 1.2., 1.3. ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкове зобов'язання - це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом; податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк.

Враховуючи вищенаведені норми та, відповідно до пп. 5.2.1. Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” визначені суми податкових зобов'язань за податковими деклараціями, податковим розрахунком та податковими повідомленнями-рішеннями, вважаються узгодженими. З урахуванням несплати визначеної ними суми, ця сума є податковим боргом.

Відповідно до пп. 3.1.1. ст. 3 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

При прийнятті рішення суд враховує положення п. 1.7, 1.13 ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, у відповідності з якими до активів платника податків відносяться гривня, іноземна валюта, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать особі за правом власності.

Керуючись ст.ст. 1, 3, 4, 5, 17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, ст.ст. 2, 17-20, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, розд. 7 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Прокурора м. Артемівська в інтересах держави в особі Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції до Суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 про стягнення 10115,60 грн. - задовольнити.

Стягнути з Суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ІПН ІНФОРМАЦІЯ_1) на користь Державного бюджету України (рахунок 31115029600015, код платежу 14010100, банк одержувача УДК у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 24164999) заборгованість з податку на додану вартість в розмірі 6378,45 грн.

Стягнути з Суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ІПН ІНФОРМАЦІЯ_1) на користь місцевого бюджету (рахунок 33213800600015, код платежу 11010163, банк одержувача УДК у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 24164999) заборгованість з податку з доходів фізичних осіб в розмірі 3737,15 грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення десятиденного строку на подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Гончаров С.А.