Справа № 357/12586/15-а
2-а/357/875/15
П ОС Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 листопада 2015 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючий суддя Протасова О. М. ,
при секретарі Снігур С. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м.Біла Церква про визнання неправомірними дій щодо вирахування 15%-вого податку на доходи фізичних осіб з пенсії позивача, визначеної Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", та зобовязання здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 без утримання сум податку на доходи фізичних осіб , -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з цим позовом та просив визнати неправомірними дії відповідача щодо нарахування з 01.02.2015 року суми податку на доходи фізичних осіб на розмір його пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язати відповідача перерахувати пенсію позивача без утримання сум податку на доходи фізичних осіб з 01.02.2015 року; стягнути з відповідача суми податку на доходи фізичних осіб, які утримані з його пенсії з 01.02.2015 року. В обґрунтування позову зазначив, що отримує державну пенсію відповідно до ст.54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоровю за ст.50 вказаного Закону. Оскільки розмір його пенсії складає з 01.01.2015 р. 9490 грн., тобто, перевищує 3 мінімальні заробітні плати в розмірі 3654 грн., з 01.02.2015 року відповідачем утримано з нього податок на доходи фізичних осіб у розмірі 15%.
У судовому засіданні позивач підтримав позов, посилаючись на наведені у ньому обставини, представник позивача - ОСОБА_2, яка діє на підставі довіреності, вважала позов необґрунтованим. Пояснила, що відповідно до п.п. 165.1.3 Податкового Кодексу України до загального місячного оподаткованого доходу платника податку не включається сума відшкодування платнику податку розміру шкоди, заподіяної йому внаслідок Чорнобильської катастрофи, однак вважала, що ст. 13 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до шкоди, яку держава зобов'язується відшкодовувати своїм громадянам, додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоровю внаслідок ліквідації аварії на ЧАЕС, не відносить, а ст.48 того ж Закону визначає її як одноразову компенсацію учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, дітям-інвалідам,сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою. Тому вважала, що норми п.165.1.3 ПК України не можуть розповсюджуватися на дані правовідносини, а позивач має сплачувати зі свого щомісячного грошового утримання податок на доходи фізичних осіб за ставкою 15%.
Вислухавши сторони та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, на підставі такого.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивач є інвалідом 2 групи, як постраждалий від наслідків аварії на Чорнобильській АЄС першої категорії, що підтверджується копією посвідчення, яке наявне в матеріалах справи, знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Біла Церква Київської області та отримує пенсію по інвалідності та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоровю відповідно до ст. 50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Загальний розмір пенсії позивача складає 9490 грн.
З 01.02.2015 року відповідачем, який діє як податковий агент відповідно до п.п.18.1, 18.2 Податкового кодексу України, позивачу встановлено ставку податку на доходи фізичних осіб на розмір пенсії позивача, що перевищує суму 3654 грн., в розмірі 15%.
Відповідно до ст.1 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування пенсійні виплати - грошові виплати в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, що здійснюються у вигляді пенсії, довічної пенсії або одноразової виплати; пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Згідно зі ст.9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Згідно зі ст.13 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», держава бере на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам та зобов'язується відшкодувати її за пошкодження здоров'я або втрату працездатності громадянами та їх дітьми, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; втрату годувальника, якщо його смерть пов'язана з Чорнобильською катастрофою; матеріальні втрати, що їх зазнали громадяни та їх сім'ї у зв'язку з Чорнобильською катастрофою, відповідно до цього Закону та інших актів законодавства України.
За змістом ст. 49 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зазначена стаття Закону передбачає різновид відшкодування державою шкоди, заподіяної внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно п. 165.1.3 п.165.1 ст. 165 Податкового Кодексу України зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» №71-VІІІ від 28.12.2014р., до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума відшкодування платнику податку розміру шкоди, заподіяної йому внаслідок Чорнобильської катастрофи, у порядку та сумах, визначених законом.
Оскільки судом встановлено, що позивачу пенсія призначена та виплачується на підставі ст.ст. 50, 54 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд вважає, що відповідно до податкового законодавства сума відшкодування розміру шкоди, заподіяної позивачу внаслідок Чорнобильської катастрофи, не повинна включатись до його загального місячного (річного) оподатковуваного доходу, а тому підстави у відповідача щодо нарахування суми податку на доходи фізичних осіб на розмір пенсії позивача, призначеної відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відсутні.
За таких обставин суд вважає, що позивач довів свої вимоги, натомість відповідач свого обовязку по доказуванню, встановленого ч.2 ст.71 КАС України, не виконав.
Керуючись наведеними нормами та ст.ст. 9,11,86,159, 160,161,163,181,254, 256 КАС України суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України у м.Біла Церква щодо вирахування 15%-вого податку на доходи фізичних осіб з пенсії позивача, визначеної Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" неправомірними, та зобов"язати Управління Пенсійного фонду України у м.Біла Церква Київської області здійснити перерахукнок пенсії ОСОБА_1 без утримання сум податку на доходи фізичних осіб з 01.03.2015 року, повернувши позивачу недоотриману з цих підстав пенсію.
Допустити негайне виконання постанови суду в межах суми платежу за один місяць.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Білоцерківський міськрайонний суд Київської області протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі оголошення вступної та резолютивної частини постанови апеляційна скарга може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги , якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя ОСОБА_3