Постанова № 53901948, 27.11.2015, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.11.2015
Номер справи
803/3679/15
Номер документу
53901948
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2015 року

Справа № 803/3679/15

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Луцьку адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “Торгово-виробнича компанія” до Луцької об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю “Торгово-виробнича компанія” ( далі - ТзОВ «ТВК») звернулося з адміністративним позовом до Луцької об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області (далі – Луцька ОДПІ) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №0021871501, №0021881501 від 16.10.2015 року про застосування штрафів за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов’язання з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Луцькою ОДПІ проведено камеральну перевірку своєчасності сплати узгодженого податкового зобов’язання до бюджету ТзОВ «ТВК», про що складено акт від 11.09.2015 року №3734/15-01/34578854. В зазначеному акті перевірки податковий орган встановив порушення платником податків граничних строків сплати узгодженого зобов’язання із податку на додану вартість.

На підставі вказаного акта перевірки Луцькою ОДПІ 16.10.2015 року прийнято податкові повідомлення-рішення №0021871501, яким зобов’язано ТзОВ «ТВК» сплатити штраф у розмірі 10% в сумі 26266,45 грн., та №0021881501, яким зобов’язано ТзОВ «ТВК» сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 210000,00 грн. за платежем: податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг).

Позивач вважає податкові повідомлення-рішення від 16.10.2015 року №0021871501, №0021881501 протиправними та просить їх скасувати з наступних підстав.

Представник позивача зазначив, що Луцькою ОДПІ при проведенні перевірки та винесенні податкових повідомлень-рішень не було взято до уваги факт, що ухвалою Волинського окружного адміністративного суду було розстрочено сплату податкового боргу на 58 місяців, а ТзОВ «ТВК» своєчасно та в повному обсязі здійснює сплату податкового зобов’язання. Зазначає, що висновки податкового органу зроблені в Акті від 11.09.2015 року №3734/15-01/34578854, є помилковими, та такими, що не відповідають фактичним обставинам. Враховуючи наведене, просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення №0021871501, №0021881501 від 16.10.2015 року.

Представник позивача в судове засідання не прибув, подав письмове клопотання про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав повністю з підстав викладених у позовній заяві.

Представник відповідача в письмових запереченнях позов не визнав. Вважає, що оскаржувані рішення сформовані у відповідності до норм чинного законодавства, зазначив, що розстрочення виконання судового рішення, застосоване адміністративним судом, не звільняє позивача від відповідальності за несвоєчасну сплату узгодженої суми грошового зобов’язання. Просив відмовити в задоволенні адміністративного позову.

Представник відповідача в судове засідання не прибув. Подав до суду письмове клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Відповідно до частини четвертої статті 122 КАС України згідно з ухвалою суду від 27.11.2015 року справу судом розглянуто в порядку письмового провадження.

Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити повністю з наступних мотивів та підстав.

Судом встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю “Торгово-виробнича компанія” є юридичною особою, та перебуває на обліку як платник податків у Луцькій ОДПІ. Вказане підтверджується Спеціальним витягом з Єдиного державного Реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців №21391838 від 06.11.2015 року (а.с. 18-20).

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 08.04.2015 року по справі №803/670/15-а за позовом Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області до Товариства з обмеженою відповідальністю “Торгово-виробнича компанія” про стягнення податкового боргу в сумі 100379969,00 грн. позовні вимоги були задоволені повністю. Постанова набрала законної сили.

Ухвалами Волинського окружного адміністративного суду неодноразово розстрочувалось виконання постанови Волинського окружного адміністративного суду від 08.04.2015 року. Зокрема, Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 10.11.2015 року було розстрочене виконання постанови Волинського окружного адміністративного суду від 08.04.2015 року по справі №803/670/15-а строком на 53 місяці на період з листопада 2015 року по березень 2020 року шляхом щомісячної сплати коштів з листопада 2015 року по грудень 2016 року – по 262500,00 грн., а з січня 2017 року по березень 2020 року – по 2431510,30 грн.

Судом встановлено, що 11.09.2015 року Луцькою ОДПІ було проведено перевірку своєчасності сплати податку на додану вартість до бюджету ТзОВ «ТВК». За результатами перевірки складено акт від 11.09. 2015 року №3734/15-01/34578854 (а.с.7).

Актом перевірки встановлено порушення ТзОВ «ТВК» п.57.1 ст.57 ПК України, оскільки платником податків несвоєчасно сплачено податок на додану вартість, визначений ним самостійно в податковій декларації з податку на додану вартість №9045342960 від 20.03.2015 року. З цього акта слідує, що граничним строком сплати позивачем грошового зобов’язання зі сплати податку на додану вартість було 27.04.2015 року, проте платник податків його сплачував із затримкою, а відтак зобов’язаний нести відповідальність, передбаченої статтею 126 Податкового кодексу України.

На підставі акта перевірки від 11.09.2015 року №3734/15-01/34578854 Луцька ОДПІ прийняла податкові повідомлення-рішення від 16.10.2015 року №0021871501 (а.с.22), яким зобов’язала ТзОВ «ТВК» сплатити штраф у розмірі 10% у сумі 26266,45 грн. за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов’язання з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), та №0021881501 (а.с. 23), яким зобов’язала ТзОВ «ТВК» сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 210000,00 грн. за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов’язання з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг).

Надаючи правову оцінку прийнятим Луцькою ОДПІ податковим повідомленням-рішенням від 16.10.2015 року №0021871501, №0021881501 суд виходить із наступного.

Пунктами 57.1, 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Пунктом 203.2 статті 203 ПК України встановлено, що сума податкового зобов'язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.

Пунктами 57.1, 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України у день сплати розстрочки, на суму боргу автоматично нараховується штрафна санкція, оскільки платником порушено терміни сплати визначеного грошового зобов'язання з податку на прибуток протягом строків визначених п. 57.1. п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України.

Враховуючи вищевикладене, у день сплати розстроченого боргу 28.04.2015 року у сумі 262500,00 грн., платнику податків нарахований штраф у розмірі 52500,00 грн. (10% від суми сплати) за 29 днів затримки сплати заборгованості.

У день сплати заборгованості 17.04.2015 року у сумі 164,50 грн. платнику податків нарахований штраф у розмірі 16,45 грн. за 18 днів затримки сплати заборгованості.

Аналогічно: у день сплати заборгованості 28.05.2015 року у сумі 26250,00 грн. платнику податків нарахований штраф у розмірі 52500,00 грн. за 59 днів затримки сплати заборгованості.

Також у день сплати розстроченого боргу 29.07.2015 року у сумі 26250,00 грн., платнику податків нарахований штраф у розмірі 52500,00 грн. за 121 день затримки сплати заборгованості.

Також у день сплати заборгованості 31.07.2015 року у сумі 26250,00 грн. платнику податків нарахований штраф у розмірі 52500,00 грн. за 123 дні затримки сплати заборгованості.

Крім того, у день сплати розстроченого боргу 31.08.2015 року у сумі 262500,00 грн. платнику податків нарахований штраф у розмірі 52500,00 грн. за 154 дні затримки сплати заборгованості. Загальна сума штрафу складає 236266,45 грн. Вищенаведене підтверджується розрахунком штрафних санкцій (а.с. 8), та зворотною стороною облікової картки платника ПДВ (а.с. 46-48).

Відповідно до п. 126.1.ст. 126 ПК України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: - при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; - при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Враховуючи вищевикладене, можна дійти висновку, незалежно від того, з яких причин платником податку не було своєчасно погашено узгоджену суму грошового зобов'язання, такий платник після фактичного погашення боргу повинен сплатити суму штрафу у розмірі, який залежить від терміну прострочення.

Суд не приймає до уваги посилання позивача на наявність розстрочки сплати заборгованості та своєчасність сплати сум боргу, оскільки наявність судового рішення про розстрочення присудженої судом суми податкового боргу не змінює обсягу податкового обов'язку платника податків боржника (у тому числі суми податкового боргу, а також розміру штрафу за несвоєчасну сплату грошового зобов'язання). Факт дотримання при цьому строків сплати, встановлених у судовому рішенні, не впливає на порушення строків сплати узгоджених грошових зобов'язань, визначених Податковим кодексом України, і не може нівелювати правове значення останніх.

Правопорушення, відповідальність за яке встановлена пунктом 126.1 статті 126.1 ПК України, полягає в несвоєчасній сплаті суми узгодженого грошового зобов'язання. Відповідне порушення є вчиненим у момент збігу передбаченого податковим законодавством строку сплати узгодженого, але не сплаченого платником податків грошового зобов'язання, а розмір штрафу визначається нормативно та фактично залежить від тривалості прострочення до моменту погашення боргу (до 30 днів або понад 30 днів).

У свою чергу, розстрочення судом у процесі виконання судового рішення присудженої ним з платника податків суми податкового боргу (сплата якої на час вирішення спору в суді вже є простроченою) не впливає на факт вчинення правопорушення, оскільки воно є вчиненим до моменту відповідного розстрочення, а тому розстрочення виконання не змінює обсягу відповідальності платника податків (не зменшує і не збільшує).

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відповідач, встановивши несвоєчасність сплати грошових зобов’язань з ПДВ ТзОВ «ТВК» правомірно виніс оскаржувані податкові повідомлення-рішення №0021871501, №0021881501 від 16.10.2015 року.

Відповідно до частин першої та другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Оскільки відповідачем належними та допустимими доказами доведено факт порушення товариством вимог пункту 57.1 статті 57, тому суд дійшов висновку, що податкові повідомлення-рішення №0021871501, №0021881501 від 16.10.2015 року Луцькою ОДПІ прийнято правомірно, з огляду на що в задоволенні позову слід відмовити.

Керуючись частиною третьою статті 160, статтями 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю “Торгово-виробнича компанія” до Луцької об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №0021871501, №0021881501 від 16.10.2015 року відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий Р.С. Денисюк