27.11.2015 Справа № 337/6120/15-а
Пров. №2а/337/195/2015
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 листопада 2015 року суддя Хортицького районного суду м.Запоріжжя Бондаренко І.В., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до УПФУ в Хортицькому районі м.Запоріжжя про визнання дій незаконними та зобов»язання призначити та нарахувати належний розмір пенсії, -
В С Т А Н О В И Л А:
Позивач подала до суду адміністративний позов, в якому просить визнати незаконним рішення відповідача від 16.09.2015 року №33 про обчислення їй розміру пенсії за віком з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу за 2007 рік та без нарахування передбачених чинним законодавством пільг та підвищень, та зобов»язати нарахувати та виплачувати пенсію за віком з застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії з 15.09.2015 року з урахуванням виплаченої різниці. Також, просить зобов»язати відповідача застосувати ч.3 ст.29 Закону України №1058 як до особи, яка народилась до 31.12.1961 року, та встановити надбавку до пенсії у розмірі 2,5% основного розміру пенсії за кожні шість місяців більш пізнього виходу на заслужений відпочинок - із 55 до 60 років.
Представник відповідача надав суду письмові заперечення проти позову, в яких вказав, що підстав для задоволення позовних вимог немає, оскільки пенсія позивачу була призначена в 2008 році, для її призначення застосовувався показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу за 2007 рік, в вересні 2015 року позивач звернулась для обчислення її пенсії, оскільки досягла пенсійного віку, тобто для переведення з пенсії за вислугу років на пенсію за віком. Оскільки Законом України №1058 передбачено, що при такому переведенні застосовується показник середньої заробітної плати, який враховується під час призначення попереднього виду пенсії, то підстав для застосування показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії з 15.09.2015 року, не вбачається, а також не вбачається підстав для застосуванням ч.3 ст.29 вказаного Закону, тому у задоволенні позову необхідно відмовити.
Справу розглянуто в порядку скороченого провадження у відповідності до ст.183-2 КАС України.
З матеріалів справи встановлено, що позивач 11.01.2008 року вийшла на пенсію, маючи стаж 32 роки 11 місяців 3 дні, з яких як працівник освіти 25 років 07 місяців 23 дні, та перебуває на обліку в УПФУ в Хортицькому районі м.Запоріжжя.
З 11.01.2008 року позивачу призначена та виплачується по теперішній час пенсія відповідно до ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
15.09.2015 року позивач звернулась до УПФУ в Хортицькому районі з заявою про перехід з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням УПФУ в Хортицькому районі м.Запоріжжя №33 від 16.09.2015 року позивачу було відмовлено у переході на пенсію за віком на підставі того, що у разі такого переходу розмір її пенсії зменшиться.
Про вказані обставини відповідач повідомив позивача листом від 07.10.2015 року.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
У частині першій статті 9 Закону № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Частиною третьою статті 45 цього Закону встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону № 1058-IV, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Якщо особа після призначення пенсії продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону № 1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV, однак у випадку із заявою ОСОБА_1 мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом.
Пенсія за вислугу років - це спеціальна пенсія для конкретно визначеного кола осіб, а загально визначена пенсія для усіх категорій осіб - це пенсія за віком.
Відповідно ст.2 Закону України «Про пенсійне забезпечення» призначаються: трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.
Законами України «Про пенсійне забезпечення», «Про освіту» та «Про позашкільну освіту» передбачене право на пенсію за вислугу років мають, зокрема, працівники освіти, охорони здоров»я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за відповідним переліком.
З 11.01.2008 року позивачу була призначена пенсія за вислугу років саме за наявності у неї спеціального стажу роботи, як працівнику освіти.
Відповідно до Закону України № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія за вислугу років має призначатись згідно з окремим законодавчим актом, через професійні та корпоративні фонди, проте на даний час такий законодавчий акт не прийнято, тому пенсії призначаються в разі наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».
Таким чином, питання щодо виплати пенсії за вислугою років не входить до правового поля Закону України № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а регулюється іншим законодавством.
В даному випадку позивач з 2008 року користувалась спеціальною пенсією за вислугу років як працівник освіти, і жодним з видів загальнопередбаченої пенсії не користувалась,
Оскільки пенсія позивачу згідно Закону України № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» повинна була призначатись вперше, тому у неї виникає право на застосування формули визначення розміру пенсії, яка використовується при призначенні пенсії вперше, відповідно до ст.40 Закону України № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а не з тих формул та граничних розмірів коштів, які використовуються при переході з одного виду пенсії на інший.
Крім того, відповідно до ст.29 Закону України № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» жінкам, які народилися у період по 31 грудня 1961 року, після виходу на пенсію встановлюється підвищення розміру пенсії, обчисленого відповідно до ст.27 цього Закону, в розмірі 2,5 відсотка за кожні шість місяців більш пізнього виходу на пенсію, починаючи з 55 років до досягнення ними 60-річного віку.
Таким чином, оскільки пенсія за віком відповідно до Закону України № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивачу має бути призначена вперше, то у відповідності до ст.29 цього Закону їй має бути, також, встановлено підвищення розміру пенсії в розмірі 2,5 відсотка за кожні шість місяців більш пізнього виходу на пенсію, починаючи з 55 років до досягнення ними 60-річного віку у зв»язку з тим, що вона народилась 01.05.1957 року.
Враховуючи наведене, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 11, 17, 71, 86, 183-2 КАС України, Законом України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про пенсійне забезпечення» -
П О С Т А Н О В И Л А:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати рішення УПФУ в Хортицькому районі м.Запоріжжя №33 від 16.09.2015 року щодо обчислення ОСОБА_1 розміру пенсії за віком з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу за 2007 рік та без нарахування передбачених чинним законодавством пільг та підвищень, незаконним, та зобов»язати УПФУ в Хортицькому районі м.Запоріжжя його скасувати.
Зобов»язати УПФУ в Хортицькому районі м.Запоріжжя нарахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком з застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії з 15.09.2015 року, із підвищенням її розміру відповідно до ч.3 ст.29 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», з 15 вересня 2015 року, з урахуванням раніше виплаченої різниці.
На постанову протягом 10 днів з дня отримання її копії може бути подана апеляційна скарга до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду через Хортицький районний суд м.Запоріжжя.
Суддя