УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 листопада 2015 р.Справа № 818/982/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Дюкарєвої С.В.
Суддів: Жигилія С.П., Перцової Т.С.
за участю секретаря судового засідання Мороз Є.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Державної міграційної служби України в Сумській області на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 02.10.2015р. по справі № 818/982/15
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Державної міграційної служби України в Сумській області третя особа: ОСОБА_2
про зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач - ОСОБА_1, звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до управління Державної міграційної служби України в Сумській області, третя особа - ОСОБА_2, в якому просив суд зобов'язати відповідача видати йому паспорт громадянина України на підставі поданих документів.
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2015 року адміністративний позов ОСОБА_1 - задоволено.
Зобов'язано управління Державної міграційної служби України в Сумській області видати ОСОБА_1 (і.к.НОМЕР_1) паспорт громадянина України на підставі поданих документів.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу.
В апеляційній скарзі, посилаючись на порушення судом першої інстанції, при прийнятті оскаржуваної постанови, норм матеріального та процесуального права, відповідач просить постанову Сумського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2015 року скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції приписів ст. 19 Конституції України, п. п. 1.2, 1.3 Розділу І, п. п. 2.2.1, 2.7 Розділу ІІ Порядку оформлення та видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом МВС України № 320 від 13.04.2012 року, п. 8.1 Розділу VІІІ Порядку реєстрації місця проживання та місця передування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів, затверджений наказом МВС України від 22.11.2012 року № 1077, що призвело до неправильного вирішення справи, а також на доводи та обставини викладені в апеляційній скарзі.
Сторони в судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явились, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені у встановленому законом порядку.
Відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України, неприбуття в судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час та місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для вирішення справи, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не визнана судом обов'язковою, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності сторін, без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши, в межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в Об'єднаних Арабських Еміратах, що підтверджується копією повідомлення про народження, переклад якого завірений нотаріально, та копією свідоцтва про народження, засвідченого Консульським відділом Посольства України в Об'єднаних Арабських Еміратах та нотаріально засвідченим перекладом (а.с.8-11).
Мати позивача - ОСОБА_2, що підтверджується цими документами, а також копією паспорта ОСОБА_2 для виїзду за кордон НОМЕР_2 (а.с.12), з цим документом вона поверталась у 1997 році в Україну і у паспорті син - ОСОБА_1 записаний Консульським відділом Посольства України в ОАЕ.
Згідно повідомлення про народження та свідоцтва про народження повне ім'я позивача не містить імені по-батькові.
При зверненні до навчальних закладів ОСОБА_2 записала ім'я по-батькові сина як ОСОБА_3, що підтверджується: копією довідки комунальної установи Сумська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №12 ім. Б. Берестовського, у якій позивач навчався з 2004 по 2012 рік (а.с.13); копією реєстраційної картки платника податків, виданої 27.09.2012 (а.с.15); копією довідки Сумського професійного ліцею будівництва та автотранспорту, в якому на даний час навчається позивач (а.с.15).
ОСОБА_1 зареєстрований та проживає з матір'ю ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1, що підтверджується довідкою Департаменту інфраструктури Сумської міської ради (а.с.16).
Коли позивачу виповнилося 16 років, він звернувся до Ковпаківського районного відділу м. Суми Управління Державної міграційної служби у Сумській області із заявою та документами на отримання паспорту громадянина України, але отримав відмову, так як у свідоцтві про народження відсутня запис про батька.
15 квітня 2014 року мати позивача, ОСОБА_2, звернулась до начальника Ковпаківського РВ м. Суми Управління ДМС у Сумській області із письмовою заявою видати її сину - ОСОБА_1 паспорт громадянина України без зазначення по-батькові або надати обґрунтовану відмову (а.с.17).
У відповідь надано лист №03/Т-1/10-03/3322 від 07.05.2014 з описанням процедури видачі паспорта та повідомленням, що вони звернулись до консульського відділу Міністерства закордонних справ України для з'ясування, чи є наданий документ свідоцтвом про народження та чи можна вважати прізвище матері ОСОБА_1 аналогічним для позивача, як її дитини (а.с.18).
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що позивач подав всі необхідні документи для отримання паспорту громадянина України на підтвердження свого громадянства.
Колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції виходячи з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 25 Конституції України, громадянин України не може бути позбавлений громадянства і права змінити громадянство.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про громадянство України" (далі по тексту - Закон) громадянство України це правовий зв'язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов'язках. Громадянин України - особа, яка набула громадянство України в порядку, передбаченому законами України та міжнародними договорами України.
Згідно ст. 2 Закону, законодавство України про громадянство ґрунтується на принципах, зокрема, запобігання виникненню випадків без громадянства.
Статтею 5 Закону України "Про громадянство України" визначено, що документом, який підтверджує громадянство України, є зокрема паспорт громадянина України. Зразок та порядок видачі паспорта громадянина України визначається положенням про паспорт громадянина України, яке затверджується Верховною Радою України.
Відповідно до ст. 6 та п. 1 ст. 7 Закону громадянство України набувається за народженням. Особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України.
Судом встановлено, що мати позивача - ОСОБА_2, на момент народження сина була, і до сьогодні є громадянкою України. Це підтверджується копією її свідоцтва про народження (а.с.19), копією старого закордонного паспорта (а.с.12), паспортом НОМЕР_3, виданого Центральним ВВС СМУ УМВС України в Сумській області 07.02.1996.
При цьому, факт родинних відносин між позивачем та третьою особою - ОСОБА_2 було досліджено Ковпаківським районним судом м. Суми в межах розгляду справи № 592/5775/15-ц.
Рішенням Ковпаківський районний суд у м. Сумах від 29.07.2015 у справі №592/5775/15-ц суд встановив, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 є матір'ю - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, рішення набрало законної сили 11.08.2015 (а.с.123-124).
Відповідно до ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Таким чином, ОСОБА_1 є громадянином України за народженням від матері - громадянки України.
Положенням про паспорт громадянина України, затвердженим Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 р. № 2503-ХІІ (зі змінами) визначено, що паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Паспорт дійсний для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою лише на території України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.
Паспорт громадянина України (далі - паспорт) видається кожному громадянинові України центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, після досягнення 16-річного віку (п. 1, 2 Положення).
Відповідно до п. 1.3 Положення, для одержання паспорта громадянин подає:
- заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України;
- свідоцтво про народження;
- дві фотокартки розміром 35 х 45 мм;
- у необхідних випадках - документи, що підтверджують громадянство України.
Порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України затверджений Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 13.04.2012 № 320, Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 02 липня 2012 р. за № 1089/21401.
Згідно п. 1.2-1.4 Положення, паспорт громадянина України (далі - паспорт) видається територіальними підрозділами Державної міграційної служби України (далі - територіальні підрозділи) за місцем проживання кожному громадянинові України після досягнення 16-річного віку, а надалі в разі необхідності обмінюється, видається замість утраченого, викраденого або зіпсованого. Бездомним громадянам паспорти видаються також за місцем перебування. Видача та обмін паспорта проводяться в місячний строк.
Для оформлення паспорта особа подає: заяву про видачу паспорта (додаток 1) (далі - заява); свідоцтво про народження; дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см (фотокартки, що подаються для оформлення паспорта, мають бути виконані з одного негатива, із зображенням обличчя виключно анфас, без головного убору, виготовленими на тонкому білому або кольоровому фотопапері без кутика; для громадян, які постійно носять окуляри, обов'язкове фотографування в окулярах); платіжний документ з відміткою банку про сплату державного мита або копію документа про звільнення від сплати державного мита; довідку про реєстрацію особи громадянином України або свідоцтво про належність до громадянства України, а в необхідних випадках - інші документи, визначені статтею 5 Закону України "Про громадянство України" (за необхідності); паспорт громадянина України для виїзду за кордон - для громадян України, які постійно проживали за кордоном, після повернення їх на проживання в Україну; посвідчення про взяття на облік бездомних осіб, видане відповідним центром обліку бездомних осіб (для бездомних осіб).
Оригінали документів повертаються особі після прийняття заяви до розгляду.
Заява та інші документи, необхідні для оформлення або обміну паспорта, у тому числі замість утраченого або викраденого, вклеювання фотокарток при досягненні особою віку 25 або 45 років, подаються заявником до територіальних підрозділів за місцем проживання, а після утворення центрів надання адміністративних послуг (далі - центр) - до відповідного центру.
Відповідно до розділу II Наказу, оформлення паспортів здійснюють працівники територіальних підрозділів, на яких згідно з їх службовими обов'язками покладено заповнення паспортів. Заповнення здійснюється відповідно до поданих документів за допомогою комп'ютерного обладнання або від руки розбірливим почерком, без скорочень та виправлень. У перші три рядки вносяться дані в називному відмінку про прізвище, ім'я та по батькові громадянина, якщо інше не випливає із закону або звичаю національної меншини, до якої він належить. У рядку "Місце народження" записи щодо громадян, які народилися на території України, учиняються відповідно до даних, що містяться у свідоцтві про народження, а щодо громадян, які народилися за межами України. - відповідно до поданих документів.
Як свідчать матеріали справи, до заяви про видачу паспорта від 18.01.2014 року позивачем було надано свідоцтво про народження, дві фотокартки розміром 35 х 45 мм та квитанцію про сплату державного мита, у зв'язку з чим колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позивач подав всі необхідні документи для отримання паспорту громадянина України на підтвердження свого громадянства.
Статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Матеріали справи свідчать, що відповідні положення відповідачем дотримані не були, що в свою чергу зумовило необхідність звернення позивача за захистом свого порушеного права до суду, а тому, з метою гарантування дотримання та захисту прав позивача у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єкта владних повноважень, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що вимоги позивача підлягають задоволенню.
У відповідності до ст. 159 КАС України судове рішення повинне бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що постанова Сумського окружного адміністративного суду від 02.10.2015 року відповідає вимогам ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, підстав для задоволення вимог апеляційної скарги відповідача колегією суддів не встановлено.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Відповідно до ч.1 ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову чи ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Головного управління Державної міграційної служби України в Сумській області - залишити без задоволення.
Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 02.10.2015р. по справі № 818/982/15 - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Дюкарєва С.В.Судді(підпис) (підпис) Жигилій С.П. Перцова Т.С. Повний текст ухвали виготовлений 27.11.2015 р.