ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/20847/15-а
провадження № 2-а/753/432/15
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"30" листопада 2015 р. суддя Дарницького районного суду міста Києва Комаревцева Л.В. розглянувши в приміщенні суду в місті Києві у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській областіпро визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії починаючи з 01.01.2015 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення виданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України 11.09.2013 року № 1.6.40-56. Посилався на те, що згідно наказу Міністерства оборони України від 25 квітня 2005 року № 12 звільнений з військової служби у запас за пунктом 67, підпункт ,,б,, ч. 6 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (за станом здоров'я). Виключений зі списків особового складу 31.05.2005 року наказом генерального директора «Украерорух» від 30.05.2005 року № 159/о. З 01.01.2007 року перебуває на обліку в Головному Управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років. Стверджував, що отримав інформацію від військовослужбовців, які проходять військову службу у Державному підприємстві обслуговування повітряного руху України про зміну посадових окладів для відряджених військовослужбовців. Отримавши довідку про розмір грошового забезпечення за займаною посадою позивач спрямував її до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, але відповідач своїм листом відмовив у перерахунку пенсії із зазначенням відсутності підстав такого перерахунку, чим порушив його права.
Згідно ч.4 ст.183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення.
З врахуванням того, що у справі наявні достатні докази, суд приходить до висновку про можливість ухвалення законного і обґрунтованого судового рішення без проведення судового засідання, а відтак у відповідності до ч.4 ст.183-2 КАС України справа підлягає розгляду в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
В письмових запереченнях, представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечив, зазначаючи, що Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області діяло в межах повноважень, наданих йому законами України та підзаконними нормативно-правовими актами та не порушувало прав позивача. За наведених обставин просить відмовити позивачу у задоволені адміністративного позову.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі, суд вважає позовні вимоги такими що не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Згідно наказу Міністерства оборони України від 25 квітня 2005 року№ 12 позивач звільнений з військової служби у запас за пунктом 67, підпункт ,,б,, ч. 6 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (за станом здоров'я) з посади заступника керівника польотів чергової зміни РСП «Київцентраеро» ДП ОПР України Державне підприємство обслуговування повітряного руху України.
Відповідно до довідки № № 1.6.40-56 від 11.09.2013 року,виданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України позивач займав посаду заступника керівника польотів районного диспетчерського центру РСП «Київцентраеро», розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2013р., за відповідною посадою, становить: посадовий оклад (ПО) - 8595 грн., оклад за військовим званням (ОВЗ) - 130 грн., надбавка за вислугу років у розмірі 40%, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень у розмірі 10 % ПО - 859,50 грн. всього розмір грошового забезпечення на місяць становить - 11357,5 грн.
Як зазначив позивач, він перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно доЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що не заперечувалось представником відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області.
Отримавши довідку про розмір грошового забезпечення за займаною посадою позивач спрямував її до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, але відповідач своїм листом від 19.06.2015 року № 3175/21 відмовив у перерахунку пенсії із зазначенням відсутності підстав такого перерахунку.
Згідно з ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51цього Закону.
Тобто, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992р. №393, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45 (далі - Порядок) встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
З наведеного вбачається, що такими повноваженням наділений виключно Кабінет Міністрів України.
Частиною 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 1 липня 2012 року було установлено, що підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 р. до 23 відсотків та з 1 січня 2013р. до 35 відсотків.
При цьому розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 07.11.2007 №1294 за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року.
Таким чином, відповідно до постанови КМУ №355, підвищення пенсії передбачено у відсотковому відношенні до розміру пенсії, а не перерахунок, у зв'язку зі зміною розмірів окремих видів грошового забезпечення у військовослужбовців, а тому ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не застосовується.
За таких обставин, оскільки рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців не було прийняте, відповідачем було проведено перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294.
Аналогічна правова позиція була висловлена також Верховним Судом України у постанові від 7 лютого 2012 року (справа № 21-463а11) та в рішенні Конституційного Суду України від 13 травня 2015 року N 4-рп/2015.
Приймаючи до уваги вищенаведені обставини та враховуючи зазначені положення закону та нормативних актів, суд приходить до висновку, що в задоволенні позову ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії слід відмовити за необґрунтованістю вимог.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 9, 69 -71, ч.4 ст.122, 158-163 КАС України, суд-
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії - відмовити.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами протягом десяти днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який її ухвалив.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.
Суддя Комаревцева Л.В.