Ухвала суду № 53866323, 26.11.2015, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
26.11.2015
Номер справи
180/2116/14-а
Номер документу
53866323
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 листопада 2015 року м. Київ К/800/19687/15

Вищий адміністративний суд України у складі: суддя-доповідач Кочан В.М., судді Пасічник С.С., Швець В.В., розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Виконавчого комітету Марганецької міської ради Дніпропетровської області на постанову Марганецького міського суду Дніпропетровської області від 05.12.2014р. та постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 24.03.2015р. у справі за позовом ОСОБА_2 до Виконавчого комітету Марганецької міської ради Дніпропетровської області , секретаря Марганецької міської ради Білого О.Я. про скасування рішення і розпорядження та поновлення на посаді,

В С Т А Н О В И В :

У липні 2014 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Виконавчого комітету Марганецької міської ради Дніпропетровської області з вимогами про скасування рішення і розпорядження та поновлення на посаді.

Постановою Марганецького міського суду Дніпропетровської області від 05.12.2014р. позовні вимоги задоволено частково, визнано незаконним та скасовано п.п. 2, 3 рішення Марганецької міської ради № 1664-51-5/У1 від 14.07.2014р. "Про затвердження звіту тимчасової депутатської комісії з проведення перевірки дотримання трудового законодавства, виконавської дисципліни у виконавчих органах Марганецької міської ради". Визнано незаконним та скасовано розпорядження в.о. міського голови Білого О.Я. № 34-к від 16.07.2014р. "Про звільнення з посади першого заступника міського голови ОСОБА_2". Поновлено ОСОБА_2 на посаді першого заступника міського голови.

Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 24.03.2015р. апеляційні скарги Марганецької міської ради, секретаря Марганецької міської ради Білого О.Я. задоволено частково, постанову Марганецького міського суду Дніпропетровської області від 05.12.2014р. в частині скасування п. 2 рішення Марганецької міської ради №1664-51-5 від 14.06.2014р. "Про затвердження звіту тимчасової депутатської комісії з проведення перевірки дотримання трудового законодавства, виконавської дисципліни у виконавчих органах Марганецької міської ради" скасовано та у задоволенні цієї частини позовних вимог відмовлено. В решті постанову Марганецького міського суду Дніпропетровської області від 05.12.2014р. залишено без змін.

Частково задовольняючи позовні вимоги суди виходили з того, що звільнення позивача з посади першого заступника міського голови розпорядженням міського голови від 16.07.2014р. № 34-к виходить за межі компетенції міського голови та не відповідає вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України, а тому підлягають скасуванню.

У касаційній скарзі відповідач з посиланням на порушення норм матеріального і процесуального права, допущених судами, просить судові рішення скасувати і ухвалити нове про відмову у задоволенні позову.

З'ясувавши обставини справи в межах, передбачених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів приходить до висновку про відхилення касаційних скарг з урахуванням наступного.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що розпорядженням міського голови м. Марганця Дніпропетровської області від 19.10.2013р., № 84-к, на підставі рішення міської ради від 08.10.2013р. №1406-48 "Про затвердження на посаді першого заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів міської ради ОСОБА_2" позивач прийнятий на посаду першого заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів міської ради, з 14.10.2013р.

29.04.2014р. на черговій сесії Марганецької міської ради прийнято рішення №1626-51 "Про створення тимчасової депутатської комісії з проведення перевірки дотримання законодавства виконавської дисципліни у виконавчих органах Марганецької міської ради".

Відповідно до висновків Звіту тимчасової депутатської комісії Марганецької міської ради з проведення перевірки дотримання законодавства виконавської дисципліни у виконавчих органах Марганецької міської ради, визнано незадовільним виконання своїх посадових обов'язків та висловлено недовіру першому заступнику міського голови ОСОБА_2; за вчинені грубі порушення рекомендувало притягнути ОСОБА_2 до дисциплінарної відповідальності у вигляді звільнення з займаної посади.

Рішенням Марганецької міської ради № 1661-51-5/У1 від 14.07.2014р. "Про затвердження звіту тимчасової депутатської комісії з проведення перевірки дотримання трудового законодавства, виконавської дисципліни у виконавчих органах Марганецької міської ради" вирішено: затвердити звіт тимчасової депутатської комісії Марганецької міської ради з проведення перевірки дотримання трудового законодавства, виконавської дисципліни у виконавчих органах Марганецької міської ради; визнати незадовільним виконання своїх посадових обов'язків, передбачених законодавством України, та висловити недовіру першому заступнику міського голови ОСОБА_2; зобов'язати в.о. міського голови, секретаря Марганецької міської ради Білого О.Я. притягти ОСОБА_2 до дисциплінарної відповідальності у вигляді звільнення із займаної посади; відповідальність за виконання даного рішення покласти на заступника міського голови Дуплій Л.М., контроль - на постійну депутатську комісію з питань депутатської діяльності і етики, законності та правопорядку, охорони прав та законних інтересів громадян.

Розпорядженням в.о. міського голови Білого О.Я. від 16.07.2014р. № 34-к звільнено із займаної посади першого заступника міського голови ОСОБА_2 відповідно до рішення Марганецької міської ради № 166-51-5/У1 від 14.07.2014р., згідно зі ст. 43-1 Кодексу законів про працю України, з моменту виходу його з лікарняного.

Правові, організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, визначення загальних засад діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі регулюються Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Позивач був призначений на посаду першого заступника міського голови відповідно до вимог ст. 10 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" шляхом затвердження радою відповідного рішення.

Згідно зі ст. 20 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначених Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Статтею 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад належить, зокрема, утворення і ліквідація постійних та інших комісій ради, затвердження та зміна їх складу, обрання голів комісій заслуховування звітів постійних комісій, керівників виконавчих органів ради та посадових осіб, яких вона призначає або затверджує; прийняття рішення про недовіру сільському, селищному, міському голові.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються такі питання: обрання голови ради, відповідно заступника голови районної ради та першого заступника, заступника голови обласної ради, звільнення їх з посади.

За приписами ч.ч. 2-4 ст. 56 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", заступник голови районної, районної у місті (у разі її створення) ради, перший заступник, заступник голови обласної ради обираються відповідною радою в межах строку її повноважень з числа депутатів цієї ради шляхом таємного голосування і здійснюють свої повноваження до припинення ними повноважень депутата ради відповідного скликання, крім випадків дострокового припинення їх повноважень у порядку, встановленому частинами третьою та четвертою цієї статті.

Відповідно до ст. 48 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" тимчасові контрольні комісії ради є органами ради, які обираються з числа депутатів для здійснення контролю з конкретно визначених радою питань, що належать до повноважень місцевого самоврядування.

В Регламенті Марганецької міської ради, затвердженому рішенням міської ради від 22.11.2010р. № 4-2/VІ зазначені положення про те, що Рада в разі необхідності може створювати тимчасові контрольні комісії, які створюються для вчинення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до відання ради, здійснення контролю за виконанням рішень міськради, її виконкому. Контрольні комісії подають звіти і пропозиції на розгляд міської ради.

Колегія суддів зазначає про обґрунтованість висновків суду апеляційної інстанції про те, що приймаючи пункт другий Рішення Марганецької міської ради № 1661-51-5/У1 від 14.07.2014р. "Про затвердження звіту тимчасової депутатської комісії з проведення перевірки дотримання трудового законодавства, виконавської дисципліни у виконавчих органах Марганецької міської ради», яким визнано незадовільним виконання посадових обов'язків, передбачених законодавством України, та висловлено недовіру першому заступнику міського голови ОСОБА_2, рада діяла в межах наданих їй повноважень.

Разом з тим, судами першої та апеляційної інстанцій правильно зазначено, що звільнення позивача з посади першого заступника міського голови відбулося за розпорядженням міського голови від 16.07.2014р. № 34-к, в той час як звільнення повинно здійснюватися тим органом, який призначив особу на відповідну посаду, в зв'язку з чим п. 3 оскарженого рішення, яким зобов'язано в.о. міського голови, секретаря Марганецької міської ради Білого О.Я. притягти ОСОБА_2 до дисциплінарної відповідальності у вигляді звільнення із займаної посади виходить за межі компетенції міського голови не відповідає вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України, а тому підлягає скасуванню.

Зважаючи на викладене, колегія суддів вважає висновки судів першої інстанції в частині, що не змінена, та апеляційної інстанції законними та обґрунтованими.

Доводи касаційної скарги висновків судів першої та апеляційної інстанцій не спростовують.

Відповідно до ч. 3 ст. 220-1 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.

Суди першої та апеляційної інстанцій повно і всебічно встановили обставини справи, дали їм належну юридичну оцінку, правильно застосували норми матеріального і процесуального права, тому відсутні підстави для скасування або зміни прийнятих ними рішень.

Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

У Х В А Л И В:

Касаційну скаргу Виконавчого комітету Марганецької міської ради Дніпропетровської області відхилити, а постанову Марганецького міського суду Дніпропетровської області від 05.12.2014р. та постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 24.03.2015р. залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає, крім випадків, встановлених статтями 235-237 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя-доповідач Кочан В.М.

судді

Пасічник С.С.

Швець В.В.