Ухвала суду № 53863647, 25.11.2015, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.11.2015
Номер справи
813/8996/13-а
Номер документу
53863647
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 листопада 2015 року Справа № 876/9647/15

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Онишкевича Т.В.,

суддів Дяковича В.П., Іщук Л.П.,

з участю секретаря судових засідань Гелецького П.В.,

представника позивача Керода Р.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Вамир-Гал» на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 02 вересня 2015 року у справі за його позовом до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання дій протиправними,

ВСТАНОВИВ :

29 листопада 2013 року товариство з обмеженою відповідальністю «Вамир-Гал» (далі - ТзОВ «Вамир-Гал») звернулося до суду з адміністративним позовом, у якому після уточнення своїх вимог просило визнати неправомірними дії інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області (далі - Інспекція) по здійсненню провадження у справі про правопорушення у сфері містобудівної діяльності позивачем і винесення постанови № 15/51-ю/пз від 01.10.2013 року про накладення штрафу у сфері містобудівної діяльності та скасувати зазначену постанову.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 14 січня 2014 року позовні вимоги в частині вимог про скасування постанови Інспекції № 15/51-ю/пз від 01.10.2013 року про накладення штрафу залишено без розгляду.

Постановою цього ж суду від 02 вересня 2015 року у справі № 813/8996/13-а у задоволенні решти позову було відмовлено.

Зазначену постанову в апеляційному порядку оскаржило ТзОВ «Вамир-Гал», яке у своїй апеляційній скарзі просило скасувати вказане судове рішення та постановити нове, яким задовольнити позовні вимоги. Апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що Інспекція не мала повноважень проводити перевірки, складати акти, приписи, розглядати справу про правопорушення у сфері містобудівної документації та накладати штрафи.

Представник позивача у ході апеляційного розгляду справи підтримав доводи, викладені у апеляційній скарзі, просив скасувати постанову суду першої інстанції та задовольнити позовні вимоги. Додатково покликався на те, що у судовому порядку було визнано протиправним та скасовано припис Інспекції № 4/15/620-пз/о від 02.07.2013 року.

Представник відповідача на виклик апеляційного суду не прибув, що не перешкоджає розгляду справи відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апелянта у їх сукупності, апеляційний суд приходить до переконання, що подана апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких мотивів.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог ТзОВ «Вамир-Гал», суд першої інстанції виходив із того, що дії Інспекції по здійсненню провадження у справі про правопорушення у сфері містобудівної діяльності ТзОВ «Вамир-Гал» та винесення постанови № 15/51-ю/пз від 01.10.2013 року про накладення штрафу у сфері містобудівної діяльності станом на час її прийняття є правомірними та узгоджуються з приписами абз. 3 п. 14 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 553 та абз. 2 п. 1 ч. 6 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності».

Даючи оцінку рішенню суду першої інстанції та доводам апелянта, що викладені у поданій апеляційній скарзі, апеляційний суд виходить із такого.

Судом першої інстанції встановлено, що 02 липня 2013 року Інспекцією проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил ТзОВ «Вамир-Гал», за результатами якої складено акт № 8/15/620-пз/ю.

У ході проведеної перевірки встановлено, що власником 31/100 частини приміщень будівлі, які розташовані на другому поверсі адміністративно - побутового корпусу на вул. Л.України, 45 с. Малехів Жовківського району Львівської області (згідно з рішенням Малехівської сільської ради Жовківського району Львівської області від 06.03.2013 року № 7 ТзОВ «Вамир-Гал» присвоєно юридичну адресу вул. Київська, 22/а с. Малехів Жовківського району) є ТзОВ «Вамир-Гал» (договір купівлі - продажу р. № 3401 від 03.11.2005 року, який посвідчений приватним нотаріусом Жовківського районного нотаріального округу Чемерис Г.Я.).

ТзОВ «Вамир-Гал» проведено реконструкцію даної будівлі шляхом прибудови сходової клітки розміром в плані 5,9м х 4,05 м для виходу на другий поверх. Прибудова сходової клітки здійснена в 2006 році без затвердженої проектної документації та без дозволу на виконання будівельних робіт на земельній ділянці, що не надана в користування або приватну власність ТзОВ «Вамир-Гал».

02 липня 2013 року відповідачем відповідно до ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 553, було внесено припис № 4/15/620-пз/о, у якому запропоновано позивачу в 60-ти денний термін з дня його отримання здійснити знесення самовільно прибудованої сходової клітки розміром в плані 5,9 м х 4,05 м для виходу на другий поверх будівлі адміністративно - побутового корпусу на вул. Л.Українки, 45 (повна адреса вул. Київська, 22/а с. Малехів Жовківського району, Львівської області).

На виконання вимог припису № 4/15/620-пз/о Інспекцією було проведено перевірку ТзОВ «Вамир-Гал» та встановлено, що директором підприємства не виконано вимоги припису, чим порушено абз. 3 п. 14 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 553.

01 жовтня 2013 року заступником начальника Інспекції Миськів В.І. на підставі матеріалів справи про порушення у сфері містобудівної діяльності від 19.09.2013 року № 8/15/498/ю було винесено постанову № 15/51-ю/пз, якою ТзОВ «Вамир-Гал» визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого абз. 2 п. 1 ч. 6 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», та накладено штраф у розмірі 11470,00 грн.

Статтею 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено, що державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року № 553, пунктом 1 якого передбачено, що він визначає процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих і будівельних робіт та ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів будівництва.

Відповідно до підпункту 3 пункту 11 цього Порядку посадові особи інспекцій під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю мають право:

видавати обов'язкові для виконання приписи щодо:

- усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил;

- зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт;

Пунктами 16, 17, 22 Порядку № 553 встановлено, що за результатами державного архітектурно-будівельного контролю посадовою особою інспекції складається акт перевірки відповідно до вимог, установлених цим Порядком.

У разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, крім акта перевірки, складається протокол разом з приписом про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил або приписом про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт.

Постанова про накладення штрафу складається у трьох примірниках. Перший примірник постанови у триденний строк після її прийняття вручається під розписку суб'єкту містобудування (керівнику або уповноваженому представнику суб'єкта містобудування) або надсилається рекомендованим листом з повідомленням, про що робиться запис у справі. Два примірники залишаються в інспекції, яка наклала штраф.

Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування», порядок накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності визначається Кабінетом Міністрів України.

Порядок накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1995 року № 244.

Пунктом 4 зазначеного Порядку передбачено, що підставою для розгляду справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності є відповідний протокол, складений посадовою особою інспекції за результатами перевірки. Разом з протоколом складається припис. Припис складається у двох примірниках. Перший примірник припису вручається під розписку керівнику або уповноваженому представнику суб'єкта містобудування. Другий примірник залишається в матеріалах справи.

У абзаці 1 пункту 7 Порядку № 244 визначено, що рішення про накладення штрафу оформлюється постановою про накладення на суб'єкта містобудування штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, що є виконавчим документом і підлягає виконанню в установленому законом порядку.

Статтею 5 Закону України Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування» постанову центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю, може бути оскаржено до суду протягом 15 днів з дня її винесення з повідомленням про таке оскарження у той самий строк органу, який виніс постанову.

Представник позивача у ході апеляційного розгляду справи не заперечував того, що на час здійснення оскаржуваних дій Інспекції припис № 4/15/620-пз/о від 02.07.2013 року не був скасований у судовому порядку, а також його дія не була зупинена у порядку забезпечення позову ТзОВ «Вамир-Гал».

З огляду на викладене, апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що дії Інспекції по здійсненню провадження у справі про правопорушення у сфері містобудівної діяльності ТзОВ «Вамир-Гал» та винесенню постанови № 15/51-ю/пз від 01.10.2013 року про накладення штрафу у сфері містобудівної діяльності станом на час її прийняття узгоджувалися з приписами абз. 3 п. 14 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю та абз. 2 п. 1 ч. 6 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності».

На підставі наведеного суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що суд першої інстанції, вирішуючи даний публічно-правовий спір, правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, а відтак апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України апеляційний суд,

УХВАЛИВ :

апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Вамир-Гал» залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 02 вересня 2015 року у справі № 813/8996/13-а - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя Т.В.Онишкевич

Судді В.П.Дякович

Л.П.Іщук

Ухвала у повному обсязі складена 26 листопада 2015 року.