УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 листопада 2015 року Справа № 876/8779/15
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Багрія В.М.,
суддів Рибачука А.І., Старунського Д.М.,
з участю секретаря судового засідання Андрушківа І.Я.,
позивачки ОСОБА_1.,
представника позивачки ОСОБА_2.,
представника відповідача Берези І.Я.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Городоцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 12.08.2015 року в справі за позовом ОСОБА_1 до Городоцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області про зобов'язання виплатити грошову допомогу при виході на пенсію,
В С Т А Н О В И В :
У липні 2014 року ОСОБА_1. звернулася до суду з позовом до Городоцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області про зобов'язання виплатити грошову допомогу при виході на пенсію.
Позивачка просила зобов'язати відповідача виплатити їй грошову допомогу у розмірі 10 посадових окладів при виході на пенсію відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 12.08.2015 року позов задоволено.
Зобов'язано Городоцьку ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області виплатити належну ОСОБА_1. грошову допомогу у розмірі 10 місячних посадових окладів, відповідно до ч.13 ст.37 Закону України «Про державну службу», що становить 10 250 грн.
Постанову суду першої інстанції оскаржила Городоцька ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області, яка, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить постанову суду скасувати та прийняти нове рішення про відмову ОСОБА_1. в задоволенні позову.
В апеляційній скарзі зазначає, що обов'язковою умовою для виплати допомоги у розмірі 10 посадових окладів відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» є звільнення працівника з посади державного службовця у зв'язку з виходом на пенсію державного службовця. Однак, трудові відносини з ОСОБА_1. було припинено відповідно до п.1 ч.1 ст. 36 КЗпП України за згодою сторін, а не у зв'язку із виходом на пенсію державного службовця. Крім того, ст. 37 Закону України «Про державну службу» в частині виплати спірної допомоги втратила чинність з 1.04.2014 року. Тому підстави для виплати позивачці допомоги у розмірі 10 посадових окладів відсутні.
Вислухавши суддю-доповідача, представника апелянта, яка апеляційну скаргу підтримала, позивачку та її представника, які просять апеляційну скаргу відхилити, а постанову суду першої інстанції залишити без змін, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з таких підстав.
У справі встановлено, що в період з 15.01.1998 року по 29.09.2011 року позивачка ОСОБА_1. працювала на посадах, віднесених до посад державних службовців й відповідно до довідки управління Пенсійного фонду України в Городоцькому районі Львівської області від 02.04.2014 року їй із 07.01.2010 року на підставі розпорядження від 12.02.2010 року було призначено пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу».
Наказом ДПІ в Городоцькому районі від 29.09.2011 року №31-О «Про звільнення з посади ОСОБА_1.» позивачку на підставі поданої нею заяви від 27.09.2011 року, було звільнено з посади старшого державного податкового інспектора сектору адміністрування податків з фізичних осіб відділу оподаткування фізичних осіб відповідно до п.1 ч.1 ст.36 КЗпП України (за згодою сторін).
02.04.2014 року ОСОБА_1. звернулася до Городоцької ОДПІ із заявою про виплату їй грошової допомоги у розмірі 10 місячних посадових окладів, у зв'язку з виданням довідки про призначення пенсії за віком згідно Закону України «Про державну службу».
Листом Городоцької ОДПІ від 08.04.2014 року за вих. №2829/10/04 ОСОБА_1. було відмовлено у виплаті такої допомоги у зв'язку з відсутністю для цього правових підстав, оскільки допомога у розмірі 10 місячних посадових окладів виплачується за умови виходу на пенсію з посади державного службовця.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_1. має право на отримання допомоги при виході на пенсію у розмірі десяти посадових окладів відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», тому відповідач зобов'язаний таку допомогу їй виплатити.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції та вважає їх правильними з огляду на наступне.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 37 Закону України «Про державну службу» (тут і далі в редакції на момент виникнення спірних правовідносин), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку.
Згідно ч.13 ст. 37 Закону України «Про державну службу» державним службовцям у разі виходу на пенсію за наявності стажу державної служби не менше 10 років виплачується грошова допомога в розмірі 10 місячних посадових окладів.
Абзацом 2 пп. 2 п. 24 розділу ІІ Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» внесено зміни до Закону України «Про державну службу» та виключено ч. 13 ст. 37 цього Закону, а пунктом 2 розділу ІV Прикінцевих положень Закону №1166 встановлено, що зміни передбачені розділами ІІ і ІІІ, набирають чинності з 1.04.2014 року, крім, зокрема, абзацу 2 підпункту 2 пункту 24 розділу ІІ цього Закону, який набирає чинності з 1.05.2014 року.
26 листопада 2013 року Конституційний Суд України у справі № 1-14/2013 прийняв Рішення та надав висновки щодо офіційного тлумачення положення ч. 13 ст. 37 Закону України «Про державну службу» у системному зв'язку з положеннями пункту 2 частин першої, другої ст. 40 КЗпП України, ст. 21 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громад похилого віку в Україні», у якому зазначив, що грошова допомога в розмірі 10 місячних посадових окладів виплачується державному службовцю за умов виходу на пенсію з посади державного службовця та наявності страхового стажу, в тому числі стажу державної служби не менше 10 років. Жодних додаткових умов для виплати грошової допомоги державному службовцю у разі виходу його на пенсію в ч. 13 ст. 37 Закону України «Про державну службу» не встановлено.
Тобто, грошова допомога, передбачена вказаним законодавчим положенням, має разовий характер. Право на її одержання пов'язане з певним стажем роботи особи на посаді державного службовця та припиненням цієї роботи у зв'язку з виходом на пенсію державного службовця.
Отже, у разі дострокового виходу на пенсію державного службовця з посади в органах державної влади відповідно до чинного законодавства державний службовець за наявності стажу державної служби не менше 10 років і страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», має право на отримання грошової допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів, яке не пов'язане з досягненням пенсійного віку, визначеного ч. 1 ст. 37 Закону України «Про державну службу».
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, стаж роботи позивачки на державній службі становить 13 років 8 місяців.
Пенсія за віком ОСОБА_1. була призначена згідно Закону України «Про державну службу».
Аналізуючи положення ч.13 ст. 37 Закону України «Про державну службу», колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає, що визначальною підставою для виплати грошової допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів є вихід на пенсію державного службовця та наявність стажу державної служби не менше 10 років.
Враховуючи те, що ОСОБА_1. достроково вийшла на пенсію з посади в органах державної влади, стаж державної служби становить понад 10 років, тому вона має право на отримання грошової допомоги у розмірі 10 місячних посадових окладів
Крім того, ОСОБА_1. була звільнена 29.09.2011 року, до набрання чинності Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» й виключення положень ч.13 ст.37 Закону України «Про державну службу», а тому, враховуючи в сукупності усі обставини справи, суд першої інстанції прийшов до правильного висновку, що відповідач зобов'язаний виплатити позивачці спірну допомогу у розмірі 10 посадових місячних окладів.
Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права міститься у постанові Верховного Суду України від 03.06.2014 року (справа № 21-22а14, реєстраційний номер рішення 39689349).
Згідно ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду першої інстанції без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Постанова суду першої інстанції відповідає матеріалам справи, наявним в ній доказам, правильно застосованим нормам матеріального та процесуального права, тому підстав для її скасування колегія суддів не знаходить.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.
Керуючись ч. 3 ст. 160, ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд,
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Городоцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області залишити без задоволення.
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 12.08.2015 року в справі № 813/5246/14 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: В.М. Багрій
Судді : А.І. Рибачук
Д.М. Старунський