Васильківський міськрайонний суд Київської області
Справа № 362/2212/15-а
Провадження № 2-а/362/170/15
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"25" грудня 2015 р. Васильківський міськрайонний суд Київської області, як адміністративний суд, у складі:
головуючий суддя Медведєв К.В.,
при секретарі Савчук Т.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Василькові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання бездіяльності противоправною та зобовязання вчинити дію,-
В С Т А Н О В И В:
До суду надійшла позовна заява, в якій позивач просив суд: 1) визнати бездіяльність Головного управління пенсійного фонду України у Київській області, яка полягає у не проведенні перерахунку та не виплаті ОСОБА_1 пенсії за вислугу років у звязку зі зміною розміру грошового забезпечення (посадового окладу) відповідної категорії військовослужбовців з 19.06.2011 року протиправною; 2) визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, яка полягає у не проведенні перерахунку та не виплаті ОСОБА_1 пенсії за вислугу років у звязку зі зміною розміру грошового забезпечення (премії) відповідної категорії військовослужбовців з 01.04.2012 року протиправною; 3) зобовязати Головне управління пенсійного фонду України у Київській області перерахувати та виплатити позивачу пенсію за вислугу років з урахуванням посадового окладу 1600 гривень з 19.06.2011 року та з урахуванням премії у розмірі 40% грошового забезпечення з 01.04.2012 року і надалі виплачувати пенсію в розмірах, встановлених законодавством.
Позовні вимоги мотивовано тим, що з 12.12.2006 року Київським обласним військовим комісаріатом позивачу було призначено пенсію за вислугу років. При цьому, з 01.01.2008 року було проведено перерахунок пенсії, виходячи з того, що по посаді, з якої позивача було звільнено, посадовий оклад встановлений у розмірі 1520 грн. в наступному посадовий оклад було встановлено у розмірі 1600 грн.
Позивач зазначає, що оскільки відповідач відповідного перерахунку не зробив, то позивач в судовому порядку вимагав здійснити перерахунок, і за рішенням суду такий перерахунок було зроблено з 01.06.2008 року, натомість тільки по 18.06.2011 року.
Позивач стверджує, що він в лютому 2015 року отримав пенсію у меншому розмірі ніж зазвичай, тому звернувся до відповідача з проханням надати інформацію про причини зменшення розміру виплачуваної пенсії, і під час спілкування з працівником відповідача дізнався, що пенсія виплачується із розрахунку 1520 грн.
Позивач вказує, що він 12.03.2015 року звернувся до відповідача з вимогою провести перерахунок призначеної пенсії з урахуванням посадового окладу 1600 грн., натомість відповідач відмовив. Крім того, відповідач при перерахунку пенсії не врахував, що особи, які займають посаду, з якої був звільнений позивач, отримують 40% премії. Тому позивач просить суд позов задовольнити.
Відповідач подав суду заперечення проти позову, в яких вказав, що позивачу було поступово підвищено пенсію на 35%, тобто на 1509,21 грн. Щодо премії, то відповідач вказав, що вона не має постійного та щомісячного характеру, тому її включення до розміру грошового забезпечення є неможливим.
Також відповідач в запереченнях зазначив, що розміри посадових окладі, з моменту прийняття Постанови №1294 не змінювалися, а отже і пенсія позивачу розрахована правильно. Крім того, відповідач просив застосувати ст. 99 КАС України до вимог позивача.
Позивач в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовльнити.
Відповідач в судовому засіданні проти задоволення позову заперечив та просив відмовити в позові.
Заслухавши учасників розгляду справи, дослідивши письмові докази у справі у їх сукупності, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що рішенням Васильківського міськрайонного суду Київської області від 09.08.2010 року у справі між тими ж сторонами встановлено, що позивачу з 12.12.2008 року призначено пенсію за вислугу років.
У відповідності до довідки начальника управління правового забезпечення Генерального штабу Збройних Сил України начальника юридичної служби Збройних Сил України №316/4509 від 07.07.2010 року, посадовий оклад начальника відділу методичної роботи та цивільно-правового забезпечення Управління правового забезпечення Генерального штабу Збройних Сил України складає 1600 грн.
Вказані факти відповідно до ст. 72 КАС України не підлягають доказуванню.
Згідно розрахунку пенсії за вислугу років по пенсійній справі ФК78674 для позивача, наданого позивачем, йому пенсія обраховується із розрахунку посадового окладу 1520 грн., премія 10%.
12.02.2015 року позивач звернувся до відповідача із заявою про розяснення причин зменшення розміру пенсії.
26.02.2015 року відповідачем повідомлено позивачу про те, що пенсія останньому виплачується відповідно до діючого законодавства.
12.03.2015 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив нараховувати і виплачувати пенсію з розрахунку 1600 грн., оскільки саме такий розмір посадового окладу встановлений законодавством.
26.03.2015 року відповідачем повідомлено позивачу про те, що позивачу вже було проведено перерахунок пенсії із розрахунку 1600 грн. з 01.06.2008 року. Сума по перерахунку за рішенням суду буде виплачена після надходження цільових коштів, призначених для фінансування цих витрат.
Згідно довідки від 18.01.2013 року № 3/1/166 Київського обласного комісаріату у звязку з уточненням грошового забезпечення ОСОБА_1 просить відповідача провести перерахунок пенсії з 01.04.2012 року з урахуванням посадового окладу 1600 грн.
Згідно ч.1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
У відповідності до положень ч. 5 ст. 17, ч. 1 ст. 24 і ч. 1 ст. 46 Конституції України, гарантуються рівність прав і свобод громадян, при цьому держава забезпечує соціальний захист військовослужбовців.
Стаття 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у звязку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у звязку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктами 1, 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, при цьому для перерахунку враховуються: посадовий оклад, оклад за військове звання та відсоткова надбавка за вислугу років у розмірах, установленим Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Таким чином, Кабінет Міністрів України делегував своє право керівникам державних органів, у тому числі й Міністру оборони України, визначати розміри посадових окладів, тому колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України доходить висновку, що наказ № 377, яким затверджені схеми посадових окладів за основними типовими посадами керуючого та наукового складу офіцерів військово-навчальних закладів та наукових установ Збройних Сил України, є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону №2262-ХІІ, оскільки змінює розмір однієї зі складових грошового забезпечення зазначених осіб (такий правовий висновок зроблено в постанові ВСУ від 18 червня 2013 року №21-165а13).
Отже, висновок щодо перерахунку пенсії у звязку зі зміною посадових окладів ґрунтується на правильному застосуванні норм матеріального права та відповідає правовій позиції Верховного Суду України, неодноразово висловленій у спорах цієї категорії (постанови від 24 квітня 2012 року № 21-84а12 та 16 січня 2013 року № 21-416а12).
Згідно схеми посадових окладів осіб офіцерського складу за посадами Генерального штабу Збройних Сил України, затвердженою наказом міністра оборони України від 26.08.2014 року № 565 розмір окладу для посади, яку займав позивач встановлено у розмірі 1600 грн. Що також підтверджується відповідною довідкою Київського обласного комісаріату від 18.01.2013 року № 3/1/166.
Отже, сума посадового окладу в розмірі 1600 грн. має бути врахована при визначенні суми пенсії позивача. Натомість відповідач не надано суду доказів того, що така сума врахована, а тому в цій частині позов підлягає задоволенню.
Постановою № 1294 Міністру оборони України також дозволено здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менше 10 % посадових окладів, та економії фонду грошового забезпечення (підпункт 2 пункту 5).
Судом вжито процесуальних заходів щодо отримання підтвердження розміру премії, визначеної для особи, що займає посаду, яку раніше займав позивач. Натомість підтверджень такого розміру премії судом не отримано та іншими учасниками судового розгляду суду не надано.
Отже в частині врахування премії у розмірі 40% грошового забезпечення для обрахунку пенсії позов є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.
Разом з тим, відповідно до частини другої ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Суд зауважує, що позивач про порушення своїх прав з боку відповідача мав дізнатись у момент отримання відповідних виплат у меншому ніж встановлено законом розмірі. Тобто, як зазначає позивач, у лютому 2015 року.
Згідно із частини першої ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся з позовом 29.04.2015, водночас визначає спірний період з 19.06.2011 року в частині врахування посадового окладу та з 01.04.2012 року в частині врахування премії у розмірі 40% від грошового забезпечення. При цьому доказів поважності пропущення строків звернення до адміністративного суду не подав.
З огляду на наведене, суд доходить висновку, що в частині вимог за період з 19.06.2011 року по 01.02.2015 року позивачем пропущено встановлений строк звернення до суду.
Враховуючи відсутність в матеріалах справи доказів поважності причини пропущення строку звернення позивача з вимогами, що виходять за межі шестимісячного строку, встановленого ст. 99 КАС України, суд доходить висновку про необхідність залишення без розгляду вищезазначених вимог позивача за період з 19.06.2011 року по 01.02.2015 року Аналогічна позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 17 жовтня 2014 року у справі №К/800/52590/14.
Водночас, суд вважає за необхідне зазначити, т, що дата з якої потрібно здійснити перерахунок пенсії позивача є 01.02.2015, з огляду на наступне.
Позивач дізнався про порушення своїх прав в лютому 2015 року, як отримав пенсію, що зазначено в позовній заяві та підтвердженого його зверненнями до відповідача для розяснення причин зменшення пенсійних виплат.
Відтак, вирішуючи питання щодо строків поновлення порушених прав позивача, суд виходить з того, що відповідач мав усунути недоліки у виплаті пенсії у лютому 2015 року, то саме з 01.02.2015 року бездіяльність відповідача підлягає визнанню протиправною і саме з цієї дати відповідач має перерахувати та виплатити позивачу пенсію за вислугу років з урахуванням посадового окладу 1600 гривень.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 2, 17, 71, 159-163, 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області, яка полягає у не проведенні перерахунку та не виплаті ОСОБА_1 пенсії за вислугу років у звязку зі зміною розміру грошового забезпечення (посадового окладу) відповідної категорії військовослужбовців з 01.02.2015 року протиправною.
Зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років з урахуванням посадового окладу 1600 гривень з 01.02.2015 року.
Адміністративний позов в частині позовних вимог з 19.06.2011 року по 01.02.2015 року - залишити без розгляду.
В задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подану у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.
На постанову може бути подана апеляційна скарга протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя