ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
26 листопада 2015 року № 826/23401/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Келеберди В.І. розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу
за позовом
Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області
до
Товариства з обмеженою відповідальністю "Манго-груп"
про
застосування заходів реагування
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області звернулось до суду з позовом до ТОВ «Манго-Груп» про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації АЗС ТОВ «Манго-Груп» за адресою: с. Іванівці, вул. Центральна, 80 та м. Коломия о вул. Шухевича, 59 Коломийського району Івано-Франківської області шляхом опечатування вхідних дверей та заборони використовувати будівлі, споруди, приміщення АЗС за цільовим призначенням, окрім робіт пов’язаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем недотримані вимоги законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров’ю людей.
Відповідач - ТОВ “Манго-Груп” - заперечував проти задоволення позову з підстав викладених у запереченнях, які долучено до матеріалів справи, з яких вбачається, що відповідачем усунуто порушення виявлені під час проведення перевірки.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно та повно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
Кодексом цивільного захисту України регулюються відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту. Також цей Кодекс визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.
Відповідно до ст. 64 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.
Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
Згідно із ст. 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Згідно зі ст. 1, ч. 5 ст. 4, ч. 2 ст. 6, ч. 7 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 р. № 877-V, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Судом встановлено, що Коломийським міським відділом Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області проведено перевірку додержання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служби АЗС ТОВ «Манго-Груп» у Коломийському районі Івано-Франківської області за результатом якої складено акт від 25.09.2015 №130 (далі – акт перевірки).
З акту перевірки вбачається, що перевіркою встановлено порушення, які детально описані в акті перевірки, серед яких зокрема:
- працівників обох АЗС не забезпечено засобами індивідуального захисту відповідно до номенклатури (ст. 20 Кодексу цивільного захисту України, п. 2 та додаток постанови Кабінету Міністрів України від 19.08.2002 р. № 1200 «Про затвердження порядку забезпечення населення і особового складу «воєнізованих формувань засобами радіаційного та хімічного захисту»);
- на обох АЗС не укомплектовано пожежний щит згідно вимог (п. 3.11 ва З розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджених наказом С України від 30.12.2014р. № 1417 (далі - Наказ МВС від 30.12.2014р. 417));
- на АЗС в с. Іванівці по вул. Центральна, 80 в приміщеннях операторської та магазину автоматична установка пожежної сигналізації перебуває в неробочому стані (п. 1.1. Глави 1 розділу V Наказ МВС від 2.2014р. №1417);
- на АЗС в с. Іванівці по вул. Центральна, 80 пожежний резервуар не заповнений водою (підпункт 3 п. 2.1. розділу V Наказ МВС від 30.12.2014р.
417);
- АЗС в м. Коломия по вул. Шухевича, 59 не забезпечена первинними засобами пожежогасіння та піноутворювачем у кількості не менше 400 кг (17.2.10 ВБН В.2.2-58.1-94 «Проектування складів нафти і нафтопродуктів з тиском насичених парів не вище 93,3 кПа»);
- АЗС в м. Коломия по вул. Шухевича, 59 не забезпечена необхідною якістю води для здійснення пожежогасіння відповідно до вимог ДБН В.2.5-74:2013 «Водопостачання. Зовнішні мережі» (підпункт 1 п. 2.1. розділу V Наказ МВС від 30.12.2014р. №1417);
- дерев'яні конструкції крівлі АЗС в м. Коломия по вул. Шухевича, 59 не оброблено вогнетривким розчином (п. 2.5 розділу ІІІ Наказ МВС від 30.12.2014р. №1417);
- приміщення операторної та складу АЗС в м. Коломия по вул. Шехевича, 59 не обладнано системою протипожежного захисту (п. 1.2. Глави 1 розділу V Наказ МВС від 30.12.2014р. №1417);
- територію АЗС в м. Коломия по вул. Шухевича, 59 не очищено від сміття, опалого листя, котрі необхідно регулярно видаляти (вивозити) у спеціально відведені місця (п. 1.1. розділу III Наказ МВС від 30.12.2014 р. 417);
- приміщення складу ПММ АЗС в м. Коломия по вул. Шухевича, 59 не очищено від горючого сміття та відходів виробництва (п. 2.1. розділу III Наказ С від 30.12.2014 р. №1417);
- не забезпечено протипожежні розриви від АЗС в м. Коломия по вул. Шухевича, 59 до прилеглих будівель, споруд згідно вимог ДБН 360-92*: містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень» (п. 1.1. ділу III Наказ МВС від 30.12.2014 р. №1417);
- для заземлення автоцистерни під час зливання палива територію АЗС в м. Коломия по вул. Шухевича, 59 не обладнано гнучким заземлювальним пристроєм (струбцину, спеціальний наконечник тощо) (п. 10.8. розділу VI Наказ МВС від 30.12.2014 р. № 1417);
- для озвучення території АЗС в м. Коломия по вул. Шухевича, 59 не встановлено систему гучномовного зв'язку та сирену (Постанова Кабінету Міністрів України від 15.02.1999 року № 152 «Про затвердження Положення про організацію оповіщення і зв'язку під час виникнення надзвичайних ситуацій»).
Отже, позивачем при проведенні перевірки встановлено, що відповідачем допущено порушення правил та норм пожежної безпеки, про які вказано в акті перевірки, що створює загрозу життю та здоров’ю людей.
Згідно із ч. 3 ст. 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.
У відповідності до п. 12 ч. 1 ст. 67 Кодексу до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить: звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Частиною 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Згідно ст. 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зокрема, є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення.
Згідно зі статтею 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Положеннями частини 2 статті 51 та частини 5 статті 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної та техногенної безпеки суб'єкта господарювання покладено на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.
Відповідно до положень статей 4-7 Закону України “Про пожежну безпеку” Правила пожежної безпеки в Україні є обов'язковими для виконання всіма центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями (незалежно від виду їх діяльності та форм власності), посадовими особами та громадянами.
Відповідач заперечуючи проти задоволення позову вказує на усунення виявлених порушень на підтвердження чого суду надано: копію експертного висновку ПП «Івано-Франківськпожсервіс».
Відповідно до ст. 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративній справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін.
Згідно ч. 4 ст. 70 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Абзацом третім частини першої статті 6 наведеного Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" встановлено, що підставами для здійснення позапланових заходів є перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю).
Підставами для здійснення позапланових заходів є: подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням.
Враховуючи викладене, належним доказом усунення заявником підстав, що слугували підставою для застосування заходів перевірки, є відповідний акт територіального управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій складений за результатом позапланової перевірки усунення заявником порушень вимог законодавства встановлених під час перевірки 25.09.2015.
Враховуючи, що відповідачем не надано належних доказів усунення порушень виявлених під час перевірки 25.09.2015 оцінивши докази, наявні в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об’єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку, що про наявність підстав для часткового задоволення позову та застосування заходів реагування у вигляді зупинення експлуатації приміщень АЗС ТОВ «Манго-Груп» за адресою: с. Іванівці, вул. Центральна, 80 та м. Коломия по вул. Шухевича, 59 Коломийського району Івано-Франківської області шляхом відключення джерела електроживлення та накладення печаток на розподільчі електрощити в порядку передбаченому наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 21.10.2004 №130 “Про затвердження Інструкції про порядок та умови застосування органами державного пожежного нагляду запобіжних заходів” зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 08.11.2004 №1416/10015.
При цьому, з метою забезпечення відповідачу можливості усунути порушення вказані в акті перевірки суд вбачає наявними підстави для відмови в задоволенні позову в частині накладення печаток на вхідні двері приміщень згадуваних АЗС.
Частиною першою ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.
Отже, вказане судове рішення підлягає до негайного виконання.
Між тим, суд звертає увагу відповідача, що останній не позбавлений права на звернення до суду із заявою про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду даної справи, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) в порядку, встановленому статтею 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України).
Керуючись положеннями статей 2, 7, 69-71, 160-163, 183-2, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Застосувати до ТОВ “Манго-Груп” заходи реагування у вигляді зупинення експлуатації приміщень АЗС ТОВ «Манго-Груп» за адресою: с. Іванівці, вул. Центральна, 80 та м. Коломия по вул. Шухевича, 59 Коломийського району Івано-Франківської області шляхом відключення джерела електроживлення та накладення печаток на розподільчі електрощити в порядку передбаченому наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 21.10.2004 №130 “Про затвердження Інструкції про порядок та умови застосування органами державного пожежного нагляду запобіжних заходів” зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 08.11.2004 №1416/10015.
3. Відмовити в задоволенні позову в іншій частині.
4. Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною відповідно до статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, та підлягає негайному виконанню.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки. Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Суддя В.І. Келеберда