Постанова № 53859066, 16.11.2015, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
16.11.2015
Номер справи
826/16558/15
Номер документу
53859066
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

16 листопада 2015 року 17:04 № 826/16558/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кротюка О.В. при секретарі судового засідання Семенченко Р.О. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом

Публічного акціонерного товариства "Фінансова компанія "Авангард"

до

Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку

про

визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії

Обставини справи:

Публічне акціонерне товариство «Фінансова компанія «Авангард» (далі – позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі – відповідач) та просить суд визнати протиправним і скасувати рішення відповідача від 30.07.2015 №1160.

В обґрунтування позовної заяви позивач зазначив, що рішення прийняте відповідачем є необґрунтованим та протиправним, що в свою чергу порушує права та охоронювані законом інтереси позивача, а відтак підлягає скасуванню.

Відповідач проти позову заперечив з підстав викладених в письмових запереченнях, що долучені до матеріалів справи.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, заслухавши пояснення представників сторін, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

встановив

Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №1160 від 30.07.2015 (далі – оскаржуване рішення) «Щодо зупинення торгівлі цінним паперами ПАТ «Фінансова компанія «АВАНГАРД» на будь – якій фінансовій біржі» відповідно до п. 16 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» з метою захисту інвесторів у цінні папери та держави вирішено зупинити з 31.07.2015 торгівлю цінним паперами ПАТ «Фінансова компанія «Авангард» на будь-якій фондовій біржі на термін до 30.11.2015.

Позивач вважає оскаржуване рішення протиправним, мотивуючи це тим, що останнє прийнято за відсутності на те правових підстав.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначено Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» 30.10.1996448/96-ВР (далі – Закон N 448/96-ВР).

Державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством (ч. 1 ст. 5 Закону N 448/96-ВР).

У відповідності до ст. 7 Закону N 448/96-ВР основними завданнями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є, зокрема: здійснення державного регулювання та контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних на території України, а також у сфері спільного інвестування; захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень.

В той же час, згідно п. 16 ст. 8 Закону N 448/96-ВР Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право призначати тимчасово (до двох місяців) керівників фондових бірж, депозитаріїв та інших установ інфраструктури фондового ринку, зупиняти або припиняти допуск цінних паперів на фондові біржі або торгівлю ними на будь-якій фондовій біржі, зупиняти кліринг та укладення договорів купівлі-продажу, цінних паперів на фондових біржах на певний термін для захисту держави, інвесторів.

Аналіз вказаного в сукупності дає суду підстави дійти висновку, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку наділена правом зупиняти торгівлю цінними паперами ними на будь-якій фондовій біржі. При цьому, необхідною умовою для здійснення зупинення торгівлі цінним паперами є наявність достатніх правових підстав.

Як повідомив представник відповідача у судовому засіданні, підставою для прийняття оскаржуваного рішення та зупинення торгівлі цінним паперами Публічним акціонерним товариством «Фінансова компанія «Авангард» на будь-якій фондовій біржі є, зокрема:

· низькі фінансово-господарські показники за 2014 рік;

· обсяги торгів та ціна на акції товариства не відповідають об'єктивним показникам діяльності компанії.

Вказані показники, на думку відповідача, були достатніми підставами для прийняття оскаржуваного рішення, оскільки дають підстави стверджувати, що ринкова вартість (капіталізація) позивача є штучно завищеною, а ринкова (біржова) ціна сформована технічно. При цьому, відповідач наголошував, що останнє прийнято з метою захисту прав інвесторів та держави. Між тим, слід зауважити, що ані в судовому засіданні, ані в письмових заперечення не наведено правових підстав для прийняття оскаржуваного рішення. Поряд цим, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку зазначила, що на даний час здійснюються дії щодо встановлення ознак маніпулюванням позивачем на ринку цінних паперів.

Аналізуючи правову позицію відповідача та зазначене вище в сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Механізми та визначення дій учасників біржових торгів та фондової біржі, направлені на запобігання маніпулюванню цінами під час здійснення операцій з цінними паперами на фондових біржах встановлено Порядком запобігання маніпулюванню цінами під час здійснення операцій з цінними паперами на фондовій біржі, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку 14.06.2011 N 716 (далі – порядок №716).

Пунктом 4 Порядку №716 визначено, що маніпулюванням цінами на фондовому ринку є: здійснення або намагання здійснити операції чи надання заявки на купівлю або продаж цінних паперів, які надають або можуть надавати уявлення щодо поставки, придбання або ціни цінного папера, що не відповідають дійсності, та вчиняються одноосібно або за попередньою змовою групою осіб і призводять до встановлення інших цін, ніж ті, що існували б за відсутності таких операцій або заявок; здійснення або намагання здійснити операції чи надання заявки на купівлю або продаж цінних паперів шляхом вчинення умисних протиправних дій, у тому числі шахрайства чи використання інсайдерської інформації; поширення інформації через засоби масової інформації, у тому числі електронні засоби масової інформації, або будь-якими іншими способами, яке призводить або може призвести до введення в оману учасників ринку щодо ціни, попиту, пропозиції або обсягів торгів цінних паперів на фондовій біржі, що не відповідають дійсності, зокрема поширення недостовірної інформації, у разі коли особа, яка поширила таку інформацію, знала або повинна була знати, що ця інформація була недостовірною; купівля або продаж цінних паперів перед закриттям торговельної сесії фондової біржі з метою введення в оману учасників ринку щодо цін, які склалися наприкінці торговельної сесії; неодноразове протягом торговельного дня укладення двома або більше учасниками торгів угод купівлі чи продажу цінних паперів у власних інтересах чи за рахунок одного і того ж клієнта, за якими кожен з учасників торгів виступає як продавець та покупець одного і того ж цінного папера за однаковою ціною в однаковій кількості або які не мають очевидного економічного сенсу або очевидної законної мети хоча б для одного з учасників торгів (або їх клієнтів), а також надання клієнтом кільком учасникам біржових торгів доручення на укладення в його інтересах однієї або більше угод з одним і тим самим цінним папером, під час яких покупець та продавець діють в інтересах клієнта; неодноразове протягом торговельного дня здійснення або намагання здійснити операції чи надання заявки на купівлю або продаж цінних паперів, що не мають очевидного економічного сенсу або очевидної законної мети, якщо за результатами таких торгів власник таких цінних паперів не змінюється; неодноразове невиконання учасником біржових торгів зобов'язань за біржовими контрактами, укладеними протягом торговельного дня у власних інтересах або за рахунок клієнтів, якщо укладення зазначених контрактів спричинило значне збільшення або зниження ціни цінного папера, за умови, що такі контракти мали суттєвий вплив на ціну такого папера; укладення на фондовій біржі угод з цінним папером за ціною, що має суттєве відхилення від ціни відповідного цінного папера, яка склалася на фондовій біржі тієї ж торговельної сесії (поточна ціна) шляхом подання безадресних заявок, за умови, що угоди укладені від імені та/або за рахунок осіб, між якими (працівниками яких) існувала попередня домовленість про придбання або продаж цінного папера за ціною, що має суттєве відхилення від поточної ціни.

Представником відповідача не наведено, а судом не встановлено наявність обставин маніпулюванням позивачем на ринку цінних паперів.

При цьому, покликання відповідача, що з акціями позивача працюють тільки три торговці судом відхиляються. Вказане мотивовано наступним.

Згідно статті 10-1 Закону N 448/96-ВР не є маніпулюванням цінами на фондовому ринку дії, що мають на меті підтримання цін на емісійні цінні папери у зв'язку з їх публічним розміщенням або обігом, за умови, що такі дії вчиняються учасником біржових торгів на підставі відповідного договору з емітентом таких цінних паперів.

Як зазначив позивач, контрагенти (торгівці) здійснюють свою діяльність за договорами підтримання цін на емісійні папери у зв'язку з їх публічним розміщенням та обігом, а відтак не є маніпулюванням цінами на фондовому ринку.

Між тим, відносно тверджень відповідача щодо захисту прав та інтересів інвестора та держави суд вважає за необхідне зазначити, що у відповідності до п.4 ч. 2 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» інвестори в цінні папери - фізичні та юридичні особи, резиденти і нерезиденти, які набули права власності на цінні папери з метою отримання доходу від вкладених коштів та/або набуття відповідних прав, що надаються власнику цінних паперів відповідно до законодавства. В контексті зазначеного, можливо стверджувати, що інвесторами в розумінні вказаного закону є поточні акціонери Публічного акціонерного товариства «Фінансова компанія «Авангард».

В той же час, згідно ч. 1 ст. 24 Закону України «Про акціонерні товариства», акції публічного акціонерного товариства можуть купуватися та продаватися на фондовій біржі. Публічне акціонерне товариство зобов'язане пройти процедуру включення акцій до біржового списку хоча б однієї фондової біржі.

З вказаного слідує, що Закон України «Про акціонерні товариства» гарантує власникам акцій публічного акціонерного товариства здійснювати угоди з цими акціями на біржі.

Відповідно до ч. 1 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Частиною 4 ст. 70 КАС України регламентовано, що обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Враховуючи вищевикладене в сукупності, суд дійшов до висновку про не доведення відповідачем того, що обіг акцій Публічного акціонерного товариства «Фінансова компанія «Авангард» зашкодив інтересам держави та інвесторам, не пояснив як саме відповідач захищає державу та інвесторів, не обґрунтував законність оскаржуваного рішення.

При цьому, відповідачем не доведено відповідність оскаржуваного рішення вимогам ст. 2 КАС України.

Згідно ч. 1, 2 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Так, позивачем в порядку ч. 1 статті 71 КАС України доведено обставини, на яких ґрунтуються його вимоги, у той час коли відповідачем на підставі ч. 2 ст. 71 КАС України доводи позивача не спростовано.

Враховуючи вищевикладене в сукупності, суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог.

Оскільки, адміністративний позов підлягає задоволенню, то судові витрати слід відшкодувати позивачу.

Керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30.07.2015 №1160.

Судові витрати в розмірі 182 (сто вісімдесят дві) грн. 70 коп. присудити на користь Публічного акціонерного товариства «Фінансова компанія «Авангард» (04073, м. Київ, провулок Куренівський, б. 19/5, код ЄДРПОУ 36019681) за рахунок бюджетних асигнувань Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (01010, м. Київ, вул. Московська, б. 8, копр. 30, код ЄДРПОУ 37956207).

Постанова набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 254 КАС України. Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги в порядку і строки, встановлені ст.186 КАС України.

Суддя О.В. Кротюк

повний текст постанови складений та підписаний 20.11.2015 року.