Рішення № 53845382, 12.11.2015, Калинівський районний суд Вінницької області

Дата ухвалення
12.11.2015
Номер справи
132/410/15-ц
Номер документу
53845382
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 132/410/15-ц

Провадження № 2/132/226/15

РІШЕННЯ

Іменем України

12.11.2015 Калинівський районний суд Вінницької області

в складі: головуючого Павленко І.В.

при секретарях Жовті С.В., Гордієнко А.М.,

за участю адвоката ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Калинівка справу за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 до Професійно-технічного училища №21 м. Калинівка Вінницької області про зобов'язання вчинити певні дії та за зустрічним позовом Професійно-технічного училища №21 м. Калинівка Вінницької області до ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_9, ОСОБА_7, ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги,-

ВСТАНОВИВ:

Позивачі звернулись до суду з позовом, в якому вказують, що вони та члени їх сімей є наймачами кімнат, які знаходяться у їхньому відособленому користуванні в гуртожитку по АДРЕСА_1. Даний гуртожиток знаходиться у відданні ПТУ №21, який є балансоутримувачем. Відповідно до ч. 2 п. 38 Примірного положення про гуртожитки, затвердженого постановою Ради Міністрів УРСР від 3 червня 1986 р. N 208, надалі - Положення про гуртожиток, громадяни, які проживають у приміщеннях, що перебувають у їх відособленому користуванні, вносять плату за користування жилою площею і за комунальні послуги по ставках квартирної плати (тарифах), установлених для будинків державного та громадського житлового фонду. Відповідно до ст. 67 ЖК України плата за комунальні послуги (водопостачання, газ, теплова енергія та інші послуги) береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами. У відповідності до ст.19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах. Згідно ст. 20 Закону споживач має право одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг.

Рішенням Калинівського районного суду Вінницької області від 26.02.2014 року, яке ухвалою апеляційного суду Вінницької області від 28.04.2014 року залишено без змін, було встановлено, що відповідач в порушення вимог закону нараховує плату за житлово-комунальні послуги, в тому числі плату за опалення та квартплату за незатвердженими в установленому порядку тарифами.

Незважаючи на те, що рішенням суду відповідача було зобов'язано здійснити перерахунок нарахованих незаконно житлово-комунальних послуг, останній продовжує їх нараховувати за незатвердженими в установленому законом порядку тарифами.

Згідно з чинним законодавством встановлення тарифів для кінцевих споживачів на послуги, які спрямовані на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, опаленням, відноситься до повноважень органу місцевого самоврядування, що підтверджується роз'ясненнями комісії з Нацкомпослуг від 22.04.2013року та Департаментом економіки систем життєзабезпечення Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України. Відповідно до ст. 21 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» виконавець розробляє і подає на затвердження розрахунки щодо рівня цін/тарифів на житлово-комунальні послуги першої і другої групи (пункти 1 та 2 частини першої статті 14 цього Закону) в порядку, встановленому законодавством. Відповідно до Постанови КМ України від 01.06.11. №869 «Про порядок формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій» послуги надаються з урахуванням встановленого рішенням органу місцевого самоврядування тарифу, його структури, періодичності та строків надання послуг. Копія такого рішення є невід'ємною частиною договору про надання послуг.

Рішенням Калинівського районного суду від 26.02.2014року було достовірно підтверджено, що відповідач надає послуги за незатвердженими тарифами, доказом цього є також акт перевірки інспекції із захисту прав споживачів.

Згідно ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів, серед іншого, можуть бути: припинення дії, яка порушує право, а також суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.

Враховуючи те, що вартість вищевказаних послуг відповідач нарахував та продовжує нараховувати безпідставно, так як не затвердив їх в установленому законом порядку та не уклав відповідний договір про надання житлово-комунальних послуг. Тому відповідач повинен припинити нарахування незатверджених в установленому порядку тарифів за житлово-комунальні послуги та зробити їх перерахунок шляхом зменшення нарахованих їм сум з яких складається вартість незатверджених в установленому порядку тарифів на житлово-комунальні послуги. Тому позивачі звертаються в суд з даним позовом.

19.05.2015 року представник Професійно-технічного училища №21 м.Калинівка на підставі довіреності ОСОБА_10 звернувся до суду з зустрічною позовною заявою до ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_9, ОСОБА_3, ОСОБА_7 про стягнення заборгованості за надані житлово - комунальні послуги (т.1 а.с.75-78), мотивовану тим, що відповідачі зареєстровані в АДРЕСА_1 в кімнатах за №№: 316, 302, 221, 320, 224 в гуртожитку, який знаходиться на балансі Професійного-технічного училища №21 м.Калинівка. Професійно-технічним училищем №21 м.Калинівка було надано відповідачам житлове приміщення та комунальні послуги, електроенергія, водопостачання та теплова енергія. Відповідачі, в свою чергу, не в повному обсязі проводили розрахунки за житлово-комунальні послуги, тому допустили заборгованість за основним рахунком за 2011-2014 роки, яка станом на 01.03.2015 року становить, а саме: ОСОБА_4 - 2742,32 грн.; ОСОБА_5 - 2712,28 грн., ОСОБА_9- 2764,81 грн.; ОСОБА_7 - 720,81 грн., ОСОБА_3 - 5373,87 грн.

28.05.2015 року ухвалою Калинівського районного суду Вінницької області цивільну справу за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 до Професійно-технічного училища №21 м.Калинівка Вінницької області про зобов'язання вчинити певні дії та цивільну справу за зустрічним позовом Професійно-технічного училища №21 м.Калинівка до ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_9, ОСОБА_7, ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за надані житлово - комунальні послуги було об'єднано в одне провадження під номером 132/410/15-ц (т.1 а.с.180).

11.08.2015 року представник позивачів за первісним позовом - адвокат ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про збільшення позовних вимог (т.1 а.с.175-176), в якій просить зобов'язати відповідача відкрити другий вхід в гуртожиток по АДРЕСА_1, облаштований залізними дверима, усунути та в подальшому не чинити перешкоди в користуванні цим входом (під'їздом) та заборонити зачиняти двері цього входу на замок, оскільки рішенням Калинівського районного суду від 26.02.2015 року по справі №132/1884/13-ц відповідача було зобов'язано усунути перешкоди в користуванні другим входом та зняти замки з дверей входу. В процесі виконання цього рішення відповідач відкрив двері, а потім після закінчення виконавчого провадження їх знову закрив. На даний час вхід в гуртожиток, де проживають сімейні мешканці, в тому числі і позивачі, закритий з внутрішньої сторони на врізний замок. Вважають, що дії керівництва Професійно-технічного училища №21 щодо припинення пропуску в гуртожиток через вхід до кімнат, де проживають сімейні мешканці, є незаконними та такими, що порушують їхні конституційні права.

26.08.2015 року представник позивачів за первісним позовом-адвокат ОСОБА_1 знову звернувся до суду із заявою про збільшення позовних вимог (т.1 а.с.217-218), в якій просить зобов'язати Професійно-технічне училище №21 м. Калинівка у частині гуртожитку по АДРЕСА_1, де проживають позивачі та сімейні мешканці, привести у справний стан і в постійну готовність до використання систему протипожежного водопостачання в гуртожитку, пожежні крани внутрішнього протипожежного водопроводу та обладнати їх однаковими з ним діаметру рукавами і стволами, вміщеними у шафи, які опломбувати, забезпечити наявність засобів пожежогасіння у визначених , Наказом Міністерства освіти України і ГУДПО МВС Україн від 30.09.98 N 348/70, нормах, обладнати гуртожиток автоматичною пожежною сигналізацією (АПС) та системою сповіщення про пожежу, так як відповідач грубо порушує вимоги Правил.

05.11.2015 року директор Професійно-технічного училища №21 ОСОБА_11 звернувся із заявою про уточнення позовних вимог в якій просить стягнути наявний борг за сплату житлово-комунальних послуг з ОСОБА_4 в сумі 2123,29 грн., ОСОБА_5 в сумі 2489,85 грн., ОСОБА_9 в сумі 3032,60 грн, ОСОБА_7 в сумі 1192,41 грн. та ОСОБА_3 в сумі 3043,25 грн.(т.2 а.с.31-32).

В судовому засіданні представник позивачів за первісним позовом та відповідачів за зустрічним позовом - адвокат ОСОБА_1 підтримав позовні вимоги за первісним позовом в повному обсязі з урахуванням заяв про збільшення позовних вимог від 11.08.2015 року та 26.08.2015 року, з мотивів наведених у них. Заперечує проти задоволення зустрічної та уточненої позовної заяви.

Представники відповідача за первісним позовом та позивача за зустрічним позовом директор Професійно-технічного училища №21 ОСОБА_11 та ОСОБА_10, що діє на підставі довіреності, в судовому засіданні заперечували проти задоволення первісного позову з урахуванням заяв про збільшення позовних вимог, з мотивів наведених у запереченні. Зустрічний позов та уточнену позовну заяву Професійно-технічного училища №21 м.Калинівка підтримали у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у них.

Заслухавши пояснення представника позивачів за первісним позовом та відповідачів за зустрічним позовом - адвоката ОСОБА_1, представників відповідача Професійно-технічного училища №21 м.Калинівка на підставі довіреності ОСОБА_10 та директора ОСОБА_11, свідків по справі, оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, суд вважає, що первісний позов підлягає до задоволення, а в задоволенні зустрічного позову слід відмовити, з наступних підстав.

Так, позивачі ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_9, ОСОБА_7 та члени їх сімей є наймачами кімнат, які знаходяться у їхньому відособленому користуванні в гуртожитку по АДРЕСА_1. Даний гуртожиток знаходиться у віданні Професійно-технічного училища № 21, який є балансоутримувачем (т.1 а.с.91, 94-95).

Відповідно до ст. 67 ЖК України плата за комунальні послуги (водопостачання, газ, теплова енергія та інші послуги) береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами. Згідно ст.19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах. Статтею 20 цього Закону передбачено, споживач має право одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг.

Рішенням Калинівського районного суду Вінницької області від 26.02.2014 року, яке ухвалою апеляційного суду Вінницької області від 28.04.2014 року (т.1 а.с.6-10, т.2 а.с.44-46) залишено без змін, було встановлено, що відповідач в порушення вимог законну нараховує плату за житлово-комунальні послуги, в тому числі плату за опалення та квартплату, за незатвердженими в установленому порядку тарифами.

Незважаючи на те, що рішенням суду відповідача було зобов'язано здійснити перерахунок нарахованих незаконно житлово-комунальних послуг, останній продовжує їх нараховувати за незатвердженими в установленому законом порядку тарифами. Даний факт підтверджується наданими відповідачем довідками, з яких вбачається, що позивачам нараховується плата за житлово-комунальні послуги за незатвердженими в установленому законом порядку тарифами. Крім цього, у наданих довідках відсутня структура ціни/тарифу, хоча відповідач нараховує плату за житлово-комунальні послуги в які входять: плата за опалення та квартплату, чим порушує їхні законні права та інтереси (т.1 а.с.36-42, 96-123, 199-204, 242-246).

Так, відповідно до п.п 1, 2 ч.1 ст. 20 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» споживач має право: одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг, одержувати в установленому законодавством порядку необхідну інформацію про перелік житлово-комунальних послуг, їх вартість, загальну вартість місячного платежу, структуру ціни/тарифу, норми споживання, порядок надання житлово-комунальних послуг, їх споживчі властивості тощо.

У відповідності до п.п 3, 4 ч. 2 ст. 21 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» виконавець зобов'язаний підготувати та укласти із споживачем договір на надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором, надавати в установленому законодавством порядку необхідну інформацію про перелік житлово-комунальних послуг, їх вартість, загальну вартість місячного платежу, структуру цін/тарифів, норми споживання, режим надання житлово-комунальних послуг, їх споживчі властивості тощо.

Згідно Постанови КМ України від 20.05.09. №529 «Про затвердження Типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд і прибудинкових територій» в додатку визначено типовий перелік послуг з утримання будинків та прибудинкових територій, в якому, серед іншого, передбачені послуги з прибирання прибудинкової території, технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем, поточний ремонт конструктивних елементів, внутрішньобудинкових систем, освітлення місць загального користування.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування встановлюють ціни/тарифи на житлово комунальні послуги відповідно до закону.

Статтею 20 Закону України «Про теплопостачання» передбачено, що тарифи на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії, крім тарифів на виробництво теплової енергії для суб'єктів господарювання, що здійснюють комбіноване виробництво теплової і електричної енергії та/або використовують нетрадиційні та поновлювані джерела енергії, затверджуються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, та органами місцевого самоврядування в межах повноважень відповідно до ст. 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» залежно від порядку затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги вони поділяються на три групи, зокрема: перша, група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують уповноважені центральні органи виконавчої влади, а у випадках, передбачених законом національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг та національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики; друга група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують органи місцевого самоврядування для надання на відповідній території.

Відповідно до статті 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні» (280/97-ВР ) до власних (самоврядних) повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, які встановлюються Комісією), транспортні та інші послуги. Отже, згідно з чинним законодавством встановлення тарифів для кінцевих споживачів на послуги, які спрямовані на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, опаленням, відноситься до повноважень органу місцевого самоврядування, що підтверджується роз'ясненнями комісії з Нацкомпослуг від 22.04.2013року та Департаментом економіки систем життєзабезпечення Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.

Згідно ст. 21 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» виконавець розробляє і подає на затвердження розрахунки щодо рівня цін/тарифів на житлово-комунальні послуги першої і другої групи (пункти 1 та 2 частини першої статті 14 цього Закону) в порядку, встановленому законодавством. Відповідно до Постанови КМ України від 01.06.11. №869 «Про порядок формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій» послуги надаються з урахуванням встановленого рішенням органу місцевого самоврядування тарифу, його структури, періодичності та строків надання послуг. Копія такого рішення є невід'ємною частиною договору про надання послуг.

Рішенням Калинівського районного суду від 26.02.2014р. було достовірно підтверджено, що відповідач, надає послуги за незатвердженими тарифами, доказом цього є також акт перевірки інспекції із захисту прав споживачів (т.1 а.с.24-25).

Відповідно до ст. 61 ЦПК обставини, встановлені судовим рішенням у цивільній, господарській або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини. Рішення Калинівського районного суду від 26.02.14 року набуло законної сили 28.04.2014 року, тому факт порушення відповідачем законодавства підтверджено належними та допустимими доказами.

Згідно Постанови КМ України від 01.06.11р. № 869 «Про порядок формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій» Послуги надаються з урахуванням встановленого рішенням органу місцевого самоврядування тарифу, його структури, періодичності та строків надання послуг. Копія такого рішення є невід'ємною частиною договору про надання послуг. Такої думки дотримується і ВССУ в своїй ухвалі від 13.04.2011року, у розгляді справ з предметом яких є такі самі правовідносини.

Відповідно до тарифів на квартирну плату за користування житловими приміщеннями в гуртожитку за адресою: АДРЕСА_1, які відповідач надав, як доказ правомірності надання послуг з утримання гуртожитку (квартплата) видно, що їх вартість становить 0.50 грн. за 1 кв. м пл. кімнат., а з 01.01.2015 року становить 1 грн. (т.1 а.с.164-167, 205-216). Дані тарифи також не затверджені в установленому законом порядку, а тому згідно нарахування плати за житлово-комунальні послуги вартість цих послуг в період з 01.01.2013 року по 01.08.2015 року становить:

1) ОСОБА_6 в сумі 3032,60 грн.;

2) ОСОБА_5 в сумі 2489,85 грн.;

3) ОСОБА_4 в сумі 2123,29грн.;

4) ОСОБА_7 в сумі 1192,41 грн.;

5) ОСОБА_3 в сумі 3043,25 грн.

Враховуючи те, що вартість вищевказаних послуг відповідач нарахував та отримав безпідставно, так як не затвердив їх та не уклав відповідний договір про надання житлово-комунальних послуг, тому дані послуги вважаються не наданими, в зв'язку з цим відповідач повинен зробити перерахунок згідно чинного законодавства.

Тому суд вважає необхідним зобов'язати Професійно-технічне училище №21 м. Калинівка Вінницької області зробити перерахунок вартості спожитих позивачами ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 житлово-комунальних послуг, а саме: плати за опалення та плати за користування житлом (послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), які нараховані за незатвердженими в установленному законом порядку тарифами, шляхом зняття сум вартості цих послуг з особового обліку Професійно-технічного училища №21 м. Калинівка Вінницької області - за період з 01.06.2013 року по 01.02.2015 рік, ОСОБА_7 - за період з 01.02.2012 року по 01.02.2015 рік, відповідно до вимог чинного законодавства.

Позовні вимоги про зобов'язання відповідача відкрити другий вхід в гуртожиток по АДРЕСА_1, де проживають позивачі, облаштований залізними дверима, усунути та в подальшому не чинити перешкоди в користуванні цим входом та заборонити зачиняти двері цього входу на замок підлягають до задоволення.

Відповідно до рішення Калинівського районного суду від 26.02.2015 року по справі №132/1884/13-ц Відповідача було зобов'язано усунути перешкоди в користуванні другим входом у гуртожиток та зняти замки з дверей входу. В процесі виконання рішення суду Відповідач відкрив двері, а потім після закінчення виконавчого провадження їх знову закрив. На даний час вхід у гуртожиток, де проживають сімейні мешканці, в тому числі і позивачі, закритий з внутрішньої сторони на врізний замок.

Даний факт підтвердила допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_12, а також не заперечував і представник відповідача ОСОБА_10

Суд вважає, що такі дії Відповідача, щодо припинення пропуску в гуртожиток через вхід до кімнат, де проживають позивачі, є незаконними та такими, що порушують їх конституційні права.

Так, відповідно до ст. 33 Конституції України кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування. Відповідно до ст. 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» свобода пересування - право громадянина України, також іноземця та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, вільно та безперешкодно за своїм бажанням переміщатися по території України у будь-якому напрямку, у будь-який спосіб, у будь-який час, за винятком обмежень, які встановлюються законом.

Згідно до п. 4 Примірного положення про гуртожитки, затвердженого постановою Ради Міністрів УРСР від 03.06.1986р. № 208, виділені приміщення для проживання сімей, повинні розташовуватися в окремих під'їздах (секціях) жилого будинку. Крім цього, з урахуванням режиму трудового розпорядку дня, деякі з позивачів працюють у нічний час, а також в іншій місцевості, а деякі, в зв'язку із сімейними обставинами їздять в села Калинівського та інших районів Вінницької області, у зв'язку із цим припинення пропуску, через окремий вхід (під'їзд) та здійснення пропуску через центральний вхід у нічний час створює для позивачів - сімейних мешканців певні незручності в користуванні гуртожитком, а також негативно впливає на режим відпочинку учнів та одиноких, які проживають в гуртожитку.

Дії керівництва Професійно-технічного училища № 21, щодо припинення пропуску в гуртожиток, через вхід (під'їзд), де проживають сімейні мешканці, є порушенням «Правил пожежної безпеки для закладів, установ і організацій системи освіти України», затверджених Наказом Міністерства освіти України і ГУДПО МВС України 30.09.98 N 348/70, згідно пункту 4.2.11. якого двері сходових кліток, коридори і сходи повинні мати ущільнення у стулках, обладнані пристроями для самозакривання, які повинні постійно бути у справному стані. У період перебування учасників навчально-виховного процесу в будівлях допускається двері евакуаційних виходів замикати лише з середини за допомогою запорів (засувів, крючків тощо), які легко (без ключів) відмикаються.

Відповідно до п. 4.3.4. «Правил Пожежної безпеки в Україні», надалі - Правила, двері на шляхах евакуації повинні відчинятися в напрямку виходу з будівель (приміщень). Допускається влаштування дверей з відчиненням усередину приміщення у разі одночасного перебування в ньому не більше 15 чоловік, а також у санвузлах, з балконів, лоджій, площадок зовнішніх евакуаційних сходів (за винятком дверей, що ведуть у повітряну зону не задимлюваної сходової клітки).

При наявності людей у приміщенні двері евакуаційних виходів можуть замикатися лише на внутрішні запори, які легко відмикаються. Відповідно до п. 4.3.11. не допускається, забивати, заварювати, замикати на навісні замки, болтові з'єднання та інші запори, що важко відчиняються з середини, зовнішні евакуаційні двері будівель.

Враховуючи те, що в половині гуртожитку, де проживають сімейні мешканці, постійно перебувають люди, а також крім них та членів їх сімей, проживають учні ПТУ-21, які також в денний час періодично, а в нічний час постійно перебувають в гуртожитку, тому закриття входу в гуртожиток на замок, не відповідає згідно Правил визначенню - «внутрішній запор», і не може вважатись таким, який «легко відкривається», так як відкривається він за допомогою ключів, які також не знаходяться коло дверей, а перебувають в іншому «крилі» гуртожитку у чергової, а тому такі дії відповідача є не тільки грубим порушенням п.п.4.3.4, 4.2.11 Правил протипожежної безпеки, але й у випадку евакуації мешканців гуртожитку внаслідок пожежі, може спричинити не бажані наслідки, так як оперативно звільнити п'яти поверхову будівлю через евакуаційний вихід фізично неможливо.

В судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_10 пояснив, що причиною закриття другого входу є те, щоб в гуртожиток не заходили сторонні люди з метою уникнення фактів крадіжок. Тобто законодавчо обгрунтованої причини, на підставі якої було закрито другий вхід у гуртожиток, відповідач не навів.

Також підлягають до задоволення вимоги позивачів про зобов'язання Професійно-технічного училища №21 м. Калинівка у частині гуртожитку по АДРЕСА_1, де проживають позивачі та сімейні мешканці, привести у справний стан і в постійну готовність до використання, систему протипожежного водопостачання в гуртожитку, пожежні крани внутрішнього протипожежного водопроводу та обладнати їх однаковими з ним діаметру рукавами і стволами, вміщеними у шафи, які опломбувати, забезпечити наявність засобів пожежогасіння у визначених Наказом Міністерства освіти України і ГУДПО МВС Україн від 30.09.98 N 348/70, нормах, обладнати гуртожиток автоматичною пожежною сигналізацією (АПС) та системою сповіщення про пожежу, так як відповідач грубо порушує вимоги Правил.

Відповідно до ст. 20 Кодексу цивільного захисту України, серед іншого, до завдань обов'язків суб'єктів господарювання у сфері цивільного захисту належить:

- забезпечення виконання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, а також виконання вимог приписів, постанов та розпоряджень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної пожежної безпеки;

- утримання у справному стані засобів цивільного та протипожежного захисту, недопущення їх використання не за призначенням.

Відповідно до п. 4.2.5 «Правил пожежної безпеки для закладів, установ і організацій системи освіти України», затвердженими наказом Міністерства освіти України і ГУДПО МВС України від 30.09.98 р. N 348/70, надалі - Правила, протипожежні системи, установки, устаткування приміщень, будівель та споруд (проти димний захист, пожежна автоматика, протипожежне водопостачання, протипожежні двері, клапани та інші захисні пристрої) повинні постійно утримуватися в справному робочому стані.

Згідно п. 5.1.1 Правил кожний заклад, установа, організація повинні бути забезпечені зовнішнім і внутрішнім протипожежним водопостачанням згідно з вимогами будівельних норм.

У відповідності до п. 5.1.2. Правил керівники закладів, установ і організацій зобов'язані забезпечити технічне обслуговування, справний стан і постійну готовність використання систем протипожежного водопостачання, які перебувають на їх балансі (зовнішніх водопровідних мереж з установленими на них пожежними гідрантами покажчиками, внутрішніх пожежних кранів відповідно до НАПБ А.01.001-95.

Відповідно до п. 5.1.9. пожежні гідранти, гідранти-колонки та пожежні крани через кожні шість місяців підлягають технічному огляду та перевірці на працездатність працівниками місцевої пожежної охорони об'єкта або особою, яка відповідає за протипожежний стан з у закладі, установі, організації, шляхом пуску води. Наслідки перевірки працездатності слід оформляти актом довільної форми.

Відповідно до п. 5.1.12. Внутрішні пожежні крани періодично, не рідше одного разу на шість місяців, мають піддаватися технічному обслуговуванню і перевірятися на працездатність шляхом випуску води, результати перевірок реєструються у спеціальному журналі технічного обслуговування. Пожежні крани повинні постійно бути справними і доступними для використання.

Відповідно до п. 5.1.13. Пожежні крани внутрішнього протипожежного водопроводу мають бути обладнані однакового з ним діаметру рукавами і стволами, вміщеними у шафи, які пломбуються. У шафі має міститися важіль для полегшення відкривання крану.

Пожежні рукави мають бути сухими, добре скатаними і приєднаними до кранів і стволів. Один раз на 6 місяців слід здійснювати перевірку рукавів шляхом пуску води під тиском і перекатувати їх у подвійну скатку або складеними "у гармошку".

На дверцятах шафи пожежного крана мають бути зазначені:

літерний індекс ПК; порядковий номер пожежного крана і номер телефону найближчої пожежної частини.

Відповідно до п. 5.3.1. усі будівлі та приміщення закладів, установ і організацій повинні бути забезпечені первинними засобами пожежогасіння: вогнегасниками пожежним інвентарем (пожежними щитами та стендами, пожежними відрами, діжками і водою, ящиками з піском тощо), пожежним знаряддям (пожежними ломами, баграми, сокирами тощо) та засобами зв'язку.

У відповідності до п. 7.5.3. Правил усі приміщення гуртожитків, готелів необхідно обладнати автоматичною пожежною сигналізацією (АПС) та системою сповіщення про пожежу.

Як було встановлено в судовому засіданні Відповідачем в порушення вимог Правил, не утримується в справному стані і в постійній готовності до використання система протипожежного водопостачання в гуртожитку, пожежні крани, відсутні засоби пожежогасіння у визначених Правилами нормах. Дані обставини підтверджуються фотокартками, про стан пожежних кранів та відсутність відповідного обладнання для пожежогасіння (а.с.220-222), а також показаннями в судовому засіданні свідка ОСОБА_12

В задоволенні зустрічної позовної заяви Професійно-технічного училища №21 м. Калинівка Вінницької області до ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_9, ОСОБА_7, ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги, суд вважає необхідним відмовити, виходячи з наступного.

Так, відповідно до уточнених позовних вимог (т.2 а.с.31-32), розмір заборгованості відповідачів складає: ОСОБА_4 - за період з 01.01.2013 р. - 01.08.2015р. становить 2 123.29 грн., згідно довідки про заборгованість - 2 123.29 грн.; ОСОБА_5 - за період з 01.01.2013 р.- 01.08.2015р. становить 2 489.85 грн., згідно довідки про заборгованість - 2 489.85 грн.; ОСОБА_9 - за період з 01.01.2013 р. - 01.08.2015р. становить 3 032.60 грн., згідно довідки про заборгованість - 3 032.60 грн.; ОСОБА_3 - за період з 01.01.2013 р.- 01.08.2015р. - 3 043.25 грн., згідно довідки про заборгованість - 3 043.25 грн.; ОСОБА_7 - за період з 01.01.2013 р.- 01.08.2015р.-1192.41 грн., згідно довідки про заборгованість - 1192.41 грн.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», надалі - Закон, «житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил».

Згідно ст. 7 Закону до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг серед іншого належить:

- встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону.

Відповідно до ст.14 Закону залежно від порядку затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги вони поділяються на три групи:

1) перша група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують уповноважені центральні органи виконавчої влади, а у випадках, передбачених законом, -національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг та національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики;

2) друга група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують органи місцевого самоврядування для надання на відповідній території;

3) третя група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які визначаються виключно за договором (домовленістю сторін).

Ціни/тарифи на комунальні послуги та послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій формуються і затверджуються центральними органами виконавчої влади, національними комісіями, що здійснюють державне регулювання у відповідних сферах, та органами місцевого самоврядування відповідно до їхніх повноважень, визначених законом.

Враховуючи вищенаведене, Закон чітко визначає перелік житлово-комунальних послуг залежно від функціонального призначення та порядку затвердження, відповідно до якого такі послуги, як «квартплата» взагалі не існують, а послуги за опалення відносяться до другої групи, так як затверджуються органами місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 19 Закону відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах. Особливими учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є балансоутримувач та управитель, які залежно від цивільно-правових угод можуть бути споживачем, виконавцем або виробником.

З врахуванням того, що Позивач по зустрічному позову, є балансоутримувачем будівлі гуртожитку, а також отримує газ на свою котельню і переробляє його у тепло, яке надає його споживачам у вигляді послуг з опалення, що підтверджується його позовною заявою та довідками про заборгованість, тому Позивач є Виробником та Виконавцем з надання житлово-комунальних послуг.

У відповідності до п.п. 3, 4 ч. 2 ст. 21 Закону, Виконавець зобов'язаний підготувати та укласти із споживачем договір на надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором, надавати в установленому законодавством порядку необхідну інформацію про перелік житлово-комунальних послуг, їх вартість, загальну вартість місячного платежу, структуру цін/тарифів, норми споживання, режим надання житлово-комунальних послуг, їх споживчі властивості тощо.

Згідно ст. 21 Закону Виконавець розробляє і подає на затвердження розрахунки щодо рівня цін/тарифів на житлово-комунальні послуги першої і другої групи (пункти 1 та 2 частини першої статті 14 цього Закону) в порядку, встановленому законодавством. Відповідно до Постанови КМ України від 01.06.11. №869 «Про порядок формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій» Послуги надаються з урахуванням встановленого рішенням органу місцевого самоврядування тарифу, його структури, періодичності та строків надання послуг. Копія такого рішення є невід'ємною частиною договору про надання послуг.

Рішенням Калинівського районного суду від 26.02.2014 р. було достовірно підтверджено, що Відповідач надає послуги за незатвердженими тарифами, доказом цього є також акт перевірки від 05.08.2013р. Інспекції із захисту прав споживачів, яка відповідно до ст. 9 Закону, здійснює контроль у сфері житлово-комунальних послуг і в даному акті встановлено такі порушення, як надання ПТУ №21 житлово-коммлальних послуг за незатвердженими в установленому порядку тарифами та відсутність надання ПТУ №21 споживачам договору на надання житло-комунальних послуг, відповідно до типового договору, затвердженого Постановою КМУ від 20.05.2009 р. №529

Згідно ст. 61 ЦПК обставини, встановлені судовим рішенням у цивільній, господарській або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини. Рішення Калинівського районного суду від 26.02.14 року набрало законної сили 28.04.2014 року, тому факт порушення відповідачем законодавства підтверджено належними та допустимими доказами.

Відповідно до своєї позовної заяви ПТУ №21 вказує, що воно надає житлово-комунальні послуги, а тому відповідачі повинні сплачувати їх відповідно до договору або закону, разом з тим не надає жодного доказу про затвердження в установленому законом порядку тарифів на опалення та квартплати та не вказує згідно якого закону потрібно сплачувати ЖКП не пізніше 10-го числа місяця. Тобто позивач за зустрічним позовом не надав до суду належних та допустимих доказів про затвердження ним тарифів на житлово-комунальні послуги та не довів законність їх нарахування.

Відповідно до ст. 14 ЦК цивільні обов'язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства. Особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обов'язковим для неї.

Враховуючи, те що ПТУ-21 не затвердило в установленому законом порядку тарифи та не уклало із Відповідачами відповідний договір, тому у останніх відсутні підстави для сплати, вказаної у зустрічній позовній заяві заборгованості.

Зокрема, такі витрати підтверджуються розрахунком загального розміру правової допомоги від 05.11.2015 року, уточненням розрахунку від 11.11.2015 року, повістками про виклик адвоката ОСОБА_1 до суду, актами здачі-прийому правової допомоги від 05.11.2015 року, а також квитанціями про оплату позивачами ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_9, ОСОБА_7 по 900 грн. послуг згідно договору про надання правової допомоги (т.2 а.с.1-13, 17-28, 42-43).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 14, 16, 19, 20, 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ст.ст.11, 15, 16, 1214 ЦК України, ст.ст. 10, 15, 60, 212-215 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Зобов'язати Професійно-технічне училище №21 м. Калинівка Вінницької області припинити нарахування ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 житлово-комунальних послуг, а саме: плати за опалення та послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій за незатвердженими тарифами до затвердження цих тарифів у встановленому законом порядку.

Зобов'язати Професійно-технічне училище №21 м. Калинівка Вінницької області зробити перерахунок вартості спожитих позивачами ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 житлово-комунальних послуг, а саме: плати за опалення та плати за користування житлом (послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), які нараховані за незатвердженими в установленному законом порядку тарифами, шляхом зняття сум вартості цих послуг з особового обліку ПТУ №21 м. Калинівка Вінницької області - за період з 01.06.2013 року по 01.02.2015 рік, ОСОБА_7 - за період з 01.02.2012 року по 01.02.2015 рік, відповідно до вимог чинного законодавства.

Зобов'язати Професійно-технічне училище №21 м. Калинівка Вінницької області відкрити другий вхід в гуртожиток по АДРЕСА_1, де проживають позивачі, облаштований залізними дверима, усунути та в подальшому не чинити перешкоди в користуванні цим входом та заборонити зачиняти двері цього входу на замок.

Зобов'язати Професійно-технічне училище №21 м. Калинівка Вінницької області у частині гуртожитку по АДРЕСА_1, де проживають позивачі та сімейні мешканці, привести у справний стан і в постійну готовність до використання систему протипожежного водопостачання в гуртожитку, пожежні крани внутрішнього протипожежного водопроводу та обладнати їх однаковими з ним діаметру рукавами і стволами, вміщеними у шафи, які опломбувати, забезпечити наявність засобів пожежогасіння у визначених Наказом міністерства освіти України і ГУДПО МВС України від 30.09.1998 р. №348/70 нормах, обладнати гуртожиток автоматичною пожежною сигналізацією (АПС) та системою сповіщення про пожежу.

Стягнути з Професійно-технічного училища №21 м. Калинівка Вінницької області на користь позивачів ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_9, ОСОБА_7 974 грн. 40 коп. понесених витрат на оплату судового збору.

Стягнути з Професійно-технічного училища №21 м. Калинівка Вінницької області на користь позивачів ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_9, ОСОБА_7 5 400 грн. понесених витрат за надання правової допомоги, з яких: на користь ОСОБА_2 - 900 грн.; на користь ОСОБА_3 - 900 грн.; ОСОБА_4 - 900 грн.; ОСОБА_5- 900 грн.; ОСОБА_9 - 900 грн.; ОСОБА_7 - 900 грн.

В задоволенні зустрічного позову Професійно-технічного училища №21 м. Калинівка Вінницької області до ОСОБА_4, ОСОБА_13, ОСОБА_9, ОСОБА_7, ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя: