Постанова № 53843630, 24.11.2015, Шевченківський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Дзержинський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
24.11.2015
Номер справи
638/17423/15-а
Номер документу
53843630
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

24.11.2015

Справа № 638/17423/15-а

Провадження № 2-а/638/527/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(в порядку скороченого провадження)

24 листопада 2015 року суддя Дзержинського районного суду міста Харкова Наумова С.М., розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1, звернулася до суду із вказаним позовом та просила визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова відмови в здійсненні донарахування до раніше призначеної мені пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 85% заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, грошової винагороди.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова здійснити належним чином розрахунок моєї пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 01 грудня 2010 року, тобто з моменту первинного звернення за призначенням такої пенсії, з урахуванням 85% заробітної плати на підставі довідки від 20.08.2015р. № 1 3 - 71/302-8136 про складові заробітної плати з урахуванням зазначених у ній сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, грошової винагороди та враховувати дані суми при проведенні наступних перерахунків пенсії.

УПФУ в Дзержинському районі м. Харкова надало заперечення на позов, у яких відповідач зазначив, що при визначенні розміру пенсії державним службовцям у заробітну плату не враховується матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати та премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, оскільки ці виплати не належать до складових заробітної плати, передбаченихстаттею 33 Закону України "Про державну службу". Крім того, відповідач зазначив, що ОСОБА_1, звернулася до суду із позовом поза межами строку, встановленого ст. 99 КАС України. Тому в адміністративному позові просив відмовити в повному обсязі.

Суд розглядає справу відповідно дост. 122 Кодексу адміністративного судочинства України(далі -КАС України) в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Судом встановлено, що з 01 грудня 2010 року ОСОБА_1, перебуває на обліку в УПФУ в Дзержинському районі м. Харкова і отримує пенсію відповідно до Закону України від 05 листопада 1991 р. № 1788-Х11 «Про пенсійне забезпечення»таЗакону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. № 3723-ХII.

Оскільки відповідач провів нарахування пенсії без урахування виплаченої включені суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, виплат, які здійснюються відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №212 «Про затвердження Порядку видачі грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків» (далі по тексту - ПКМУ №212), компенсації за -невикористану відпустку, як складової заробітної плати. Не було звернено на це увагу й органом, що призначав даний вид пенсії, позивач 09.09.2015 року звернулась до УПФУ в Дзержинському районі м. Харкова з заявою, в якій просила провести перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та премій до державних, професійних свят та ювілейних дат, надавши довідку від 02.03.2015 року № 508/Т/20-36-05-26 про складові заробітної плати за період з 01.07.2007 року по 30.06.2009 року. (а.с. 8).

Проте, управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова повідомило, що підстав для перерахунку пенсії немає (а.с. 24).

В результаті нарахування пенсії без включення усіх складових заробітної плати, зазначених у довідці від 20.08.2015р. №13-71/302-8136, середньомісячна заробітна плата зменшена Відповідачем на 497,67 грн.

Суд зазначає, що предметом спору переданого на вирішення суду є правомірність відмови відповідача у здійсненні перерахунку та виплати позивачу пенсії з урахуванням виплат, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Так,постановою правління Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2008 року № 19-11 "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 04 грудня 2008 року за N 1161/15852, було передбачено обов'язкові реквізити довідки про заробітну плату, в тому числі встановлено складові заробітної, які враховуються під час призначення (перерахунку) пенсії. Вказана постанова була зареєстрована в Міністерстві Юстиції України 04.12.2008 року за № 1161/15852.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1 "Про виконання рішення окружного адміністративного суду міста Києва по справі №2а- 4753/2670"затверджена нова форма довідки про складові заробітної плати, яка подається для призначення пенсії відповідно доЗакону України "Про державну службу"(далі - форма № 5-1), в якій передбачена графи - премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, та "інші виплати", до якої включається матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, допомога на оздоровлення, грошові винагороди, індексація та інші надбавки, на які нараховані були страхові внески. При цьому чітко передбачено, що із усіх виплат, які вказані в цій довідці нараховуються і сплачуються страхові внески, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Як вбачається з матеріалів справи, Головним управлінням Державної казначейської служби України в Харківській області було видано ОСОБА_1, нову довідку про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" № 13-71/302-8136 від 20.08.2015 року за формою, затвердженою постановоюправління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1 "Про виконання рішення окружного адміністративного суду міста Києва по справі №2а- 4753/2670", з урахуванням надбавок, премій та інших виплат - матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально побутові потреби, індексації, за період з 01.12.2008 року по 30.11.2010 року. Згідно даної довідки, на всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відмовляючи позивачу у здійсненні перерахунку пенсії, відповідач зазначив, що при визначенні розміру пенсії державним службовцям у заробітну плату не враховується матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, винагорода за вислугу років, індексація заробітної плати, оскільки ці виплати не належать до складових заробітної плати, передбаченихстаттею 33 Закону України "Про державну службу", а тому підстав для врахування в заробітну плату для обчислення пенсії позивачеві відповідно доЗакону України "Про державну службу"вказаних виплат немає.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органимісцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, вмежах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно статті 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 85 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі розмір пенсії збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати.

Статтею 37-1 Закону України "Про державну службу"(далі - Закон № 3723-ХІІ) передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлено постановами Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 та від 23 квітня 2003 року № 581.

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 (із змінами і доповненнями) передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідноЗакону № 3723-ХІІмають право на перерахунок пенсій, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-ІV "Про внесення змін до Закону № 3723-ХІІ"(далі - Закон № 432-ІV).

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 року № 581 встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинностіЗаконом України від 16 січня 2003 року № 432-IV "Про внесення змін до Закону № 3723-ХІІ"заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинностіЗаконом № 3723-ХІІ, визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, премія та інші надбавки враховуються в середніх розмірах стосовно визначених законодавством таких виплат у відповідному державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично їй встановлені.

Відповідно до п. 3 постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконаленні визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31.05.2000 року № 865, посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії, відповідно доЗакону України "Про державну службу", враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, а, згідно пп. 2 п. 4 цієї ж постанови, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.

На всі виплати, включені у довідки, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною 1 статті 1 Закону України "Про оплату праці"(Закон №108) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Відповідно до ст. 2 цього Закону, структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно дост. 33 Закону України "Про державну службу"заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавок за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Аналіз наведених норм чинного законодавства дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення,матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати та премії до державних, професійних свят та ювілейних дат входили до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-XII "Про пенсійне забезпечення"врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини 1статті 66 вказаного Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно доЗакону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"(далі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Наведена правова позиція була висловлена Верховним Судом України в постановах від 20 лютого 2012 року, 14, 28 травня 2013 року (справи №№ 21-430а11, 21-125а13, 21-97а13 відповідно) прийнятих в порядку перегляду судових рішень з підстав неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах.

Згідно зі ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Враховуючи вищевикладене, суд першої інстанції дійшов висновку, що відмова відповідача у здійсненні перерахунку пенсії позивачу з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення,матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та премій до державних, професійних свят та ювілейних дат, є протиправною, тому слід зобов'язати відповідача провести відповідний перерахунок та виплату пенсії позивачу.

Крім того, суд зазначає, що відповідно достатті 37 Закону України "Про державну службу", в редакції чинній на час призначення пенсії, за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", який набрав чинності 01 квітня 2014 року, внесено зміни доЗакону України "Про державну службу".

Так, відповідно до ч. 1 ст. 37Закону України "Про державну службу"в редакціїЗакону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні"пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не єдержавними службовцями, - у розмірі 70 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, з 1 квітня 2014 року положення ч. 1ст. 37 Закону України "Про державну службу" щодо призначення пенсії державним службовцям у розмірі 80 відсотків заробітної плати втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієїстатті Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні".

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій державним службовцям регулює ст. 37-1Закону України "Про державну службу", положення якої щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні"змін не зазнали.

Таким чином, при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. ВнесеніЗаконом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні"зміни дост. 37 Закону України "Про державну службу"щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для перерахунку пенсії позивача згідно з наданою довідкою відповідно доЗакону України "Про державну службу"в редакції станом на час призначення пенсії, тобто у відсотках від розрахованої заробітної плати.

Разом з тим, відповідно до ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Тобто, чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.

Практика Європейського суду з прав людини також свідчить про те, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків на звернення до суду за захистом порушених прав (справа "Стаббігс на інші проти Великобританії", справа "Девеер проти Бельгії").

Враховуючи дату звернення позивача до суду (15.10.2015 року), шестимісячний строк на звернення до суду з позовом та період, за який позивач просить суд захистити його права, суд приходить до висновку, що права позивача підлягали б захисту лише з 15.04.2015 року.

Згідно зст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку.

З матеріалів справи таких підстав не вбачається. Доказів поважності пропуску строку на звернення до суду з позовом позивачем не надано.

За таких обставин, суд вважає, що позивачем пропущено строк звернення до суду з позовом про перерахунок та виплату пенсії за період з 01 грудня 2010 року по 15 квітня 2015 року включно, що зумовлює залишення таких позовних вимог без розгляду.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 2, 11, 17, 18, 69, 158-163 КАС України, суд

п о с т а н о в и в :

Позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні діїзадовольнити частково.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова про відмову включити ОСОБА_1, суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та премій до державних, професійних свят та ювілейних дат при обчисленні розміру її пенсії.

Зобов*язати управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії державного службовця з 15 квітня 2015 року, включивши до складу заробітної плати суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та премій до державних, професійних свят та ювілейних дат, зі збереженням проценту нарахування пенсії на момент її виходу на пенсію та здійснити відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.

Позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії за період з 01 грудня 2010 року по 15 квітня 2015 року залишити без розгляду.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Дзержинський районний суд м. Харкова шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьоїстатті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.

Суддя С.М. Наумова