МАКАРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
08000, Київська область, смт. Макарів, вул. Фрунзе, 35
"11" вересня 2015 р. Справа № 370/2158/15-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 370/2158/15-а
Провадження №2а/370/85/15
11 вересня 2015 року Макарівський районний суд Київської області
у складі: судді Мазки Н.Б.
із секретарем Левченко Н.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Макарів Макарівського району Київської області адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Макарівському районі Київської області про визнання бездіяльності Управління Пенсійного фонду України у Макарівському районі Київської області протиправною та зобовязання вчинити певні дії,
В с т а н о в и в :
Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Макарівському районі Київської області про визнання протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України у Макарівському районі Київської області та зобовязання вчинити певні дії, посилаючись на те, що вона постійно проживала на території зони посиленого радіологічного контролю, що підтверджується посвідченням 4 категорії серії В-1 №395278 виданим Київською облдержадміністрації.
Працюючи в Управлінні Пенсійного фонду України у Макарівському районі заступником начальника відділу з призначення пенсій, у зв'язку з виходом на пенсію за віком відповідно до п.3 ст.30 Закону України "Про державну службу", згідно з законодавством їй була призначена пенсія державного службовця.
На момент призначення пенсії державного службовця відповідачу були надані відповідні документи, в тому числі довідку про заробітну плату №2812 від 26.04.2011 року, в яку не була включена матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, які не були враховані при призначенні пенсії.
Під час роботи в УПФУ вона щорічно отримувала матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати, з яких утримувались страхові внески.
На дату оформлення пенсії не знала, що надана відповідачу довідка про складові заробітної плати №2812 від 26.04.2011 року для нарахування пенсії не містила інформацію про матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати.
Після звернення до відповідача на свою заяву про перерахунок пенсії, як державному службовцю в довідку №4185/03 від 29.07.2015 року про складові заробітної плати були включені матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати. На всі суми нараховувався збір на обовязкове державне пенсійне страхування.
Зазначені документи разом із заявою про перерахунок пенсії як державному службовцю подала відповідачу, яким їй було вручено рішення №51/3-06 від 04.08.2015 про відмову перерахунку пенсії, яка ґрунтується на вимогах постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».
В звязку з чим звернулась до УПФУ у Макарівському районі з заявою про перерахунок пенсії, як державному службовцю посилаючись на довідку № 4185/03 від 29.07.2015 року про складові заробітної плати, в яку були включені матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати. На всі суми нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Позивачка просить:
- визнати неправомірними та протиправними дії відповідача про відмову врахувати при перерахунку пенсії достовірні відомості про фактично нараховані та сплачені суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, індексації заробітної плати на підставі довідки № 4185/03 від 29.07.2015 року наданої УПФУ у Макарівському районі;
-зобов'язати відповідача врахувати усі види оплати праці, на які нараховується збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування включаючи суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, індексації грошових доходів та премій, як складові заробітної плати, з якої проводиться нарахування пенсії;
-зобов'язати УПФУ у Макарівському районі здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця призначеної з урахуванням фактично нарахованих та сплачених усіх виплат, з яких сплачено страхові внески, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, індексації заробітної плати з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум з дати призначення пенсії, тобто з 26.04.2011 року.
Позивачка надала заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримала, просить їх задовольнити та винести рішення у попередньому судовому засіданні.
Представник відповідача надав заяву про розгляд справи у свою відсутність, в письмових запереченнях позов не визнав, просив відмовити у його задоволенні, посилаючись на те, що позивачці з 13.09.2006 року призначена пенсія за віком відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу". Відповідно до чинної ст..37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70% суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування. Частиною 2 ст.33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Згідно Інструкції про статистику заробітної платні, матеріальна допомога, яка носінь системний характер і надасться всім або більшості робітників входить в склад фонду оплати праці. Згідно п.2 постанови Кабінету Міністрів України «Про впорядкування умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів» керівникам надано право у межах установленого фонду оплати праці встановлювати спеціалістам і службовцям надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи у розмірі 50% посадового окладу та надавати працівникам матеріальну допомогу на оздоровлення і для вирішення соціально-побутових питань в розмірі середньомісячної заробітної плати. Тобто, така допомога є одноразовою виплатою, яка надається на розсуд керівника в межах встановленого фонду оплати праці. Матеріальна допомога, що надавалась позивачці, не мала системний характер, а тому не може бути врахована при перерахунку пенсії. Оскільки матеріальна допомога є одноразовою виплатою та незазначена в переліку складових заробітної плати, передбачених ч.2 ст..33 Закону України «Про державну службу» та пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» і відповідно вона не була врахована при призначені пенсії позивачці.
Між сторонами склалися правовідносини, які регулюються вимогами ст..37 Закону України «Про державну службу» №3723-Х11 від 16.12.1993 року, ст..66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-Х11 від 05.11.1991 року, ст..41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-1V від 09.07.2003 року.
Дослідивши надані докази, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню за наступних підстав.
Встановлено, що згідно трудової книги позивачка ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, 30.05.2011 року звільнена з посади головного спеціаліста по контролю відділу з призначення пенсій за власним бажанням, у звязку з виходом на пенсію (а.с.10-13).
Відповідно до довідки №4185/03 від 25.07.2015 р про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», яка видана ОСОБА_1 за період з 01.04.2006 року до 31.03.2011 року сума надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи становила 26511.55 гривень, сума премій складала 22551.03 гривень, сума премій до державних, професійних свят та ювілейних дат складала5339.05 гривень, сума індексації склала 17596.02 гривень. На всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування (а.с.14-16).
Згідно листу-відповіді №51/З-): від 04.08.2015 року відповідача зробити перерахунок пенсії відповідно до закону України «Про державну службу» при наданні довідки, форму якої затверджено Постановою правління Пенсійного фонду України №5-1 від 14.02.2011 року. враховуючи для цього суми нарахованої матеріальної допомоги та індексації заробітної плати не має підстав. Станом на 01.06.2015 року пенсії та перерахунки по Закону України «Про державну службу» не призначаються та не перераховуються відповідно до п.5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії щомісячне грошове утримання призначаються відповідно до закону України «Про державну службу». Виходячи з вище викладеною законодавством такі призначення пенсії та перерахунки відповідно до Закону України «Про державну службу» не передбачені (а.с.17).
Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд визнає їх достовірними, а позов таким, що підлягає частковому задоволенню, оскільки достовірно встановлено, що позивачка як застрахована особа отримувала суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, тому ці суми враховуються в заробіток (дохід) позивачки як застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Позов підлягає частковому задоволенню в частині зобовязання відповідача зробити перерахунок пенсії починаючи не з 26.04.2011 року, а з 01.08.2015 року.
Керуючись вимогами ст..37 Закону України «Про державну службу» №3723-Х11 від 16.12.1993 року, ст..66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-Х11 від 05.11.1991 року, ст..41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-1V від 09.07.2003 року,ст. ст.159, 161 КАС України, суд
П о с т а н о в и в :
Позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними та протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Макарівському районі Київської області про відмову ОСОБА_1 врахувати при перерахунку пенсії достовірні відомості про фактично нараховані та сплачені суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, індексації заробітної плати на підставі довідки № 4185/03 від 29.07.2015 року наданої Управлінням Пенсійного фонду України у Макарівському районі Київської області.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Макарівському районі Київської області врахувати ОСОБА_1 усі види оплати праці, на які нараховується збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування включаючи суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, індексації грошових доходів та премій, як складові заробітної плати, з якої проводиться нарахування пенсії.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Макарівському районі Київської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця призначеної з урахуванням фактично нарахованих та сплачених усіх виплат, з яких сплачено страхові внески, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, індексації заробітної плати з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум з дати призначення пенсії, тобто з 14.02.2015 року.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Макарівський районний суд Київської області протягом десяти днів з моменту проголошення, а особами, що не були присутні при проголошенні з моменту отримання копії постанови.
Суддя