МАКАРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
08000, Київська область, смт. Макарів, вул. Фрунзе, 35
"07" вересня 2015 р. Справа № 370/2014/15-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 370/2014/15-а
Провадження №2а/370/79/15
07 вересня 2015 року Макарівський районний суд Київської області
у складі: судді Мазка Н.Б.
із секретарем Левченко Н.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Макарів Макарівського району Київської області адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду в Макарівському районі Київської області про визнання неправомірними дій про відмову в перерахунку розміру пенсії, зобовязання здійснити перерахунок пенсії і виплату грошових коштів,
В с т а н о в и в :
Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду в Макарівському районі Київської області про визнання неправомірними дій про відмову в перерахунку розміру пенсії, зобовязання здійснити перерахунок пенсії і виплату грошових коштів, посилаючись на те, що пропрацювавши на державній службі 29 років 5 місяців 28 днів, звернувшись із заявою до відповідача за призначенням пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», з 13.09.2006 року отримує пенсію згідно Закону України «Про державну службу» в розмірі 90% заробітної плати державного службовця.
При ознайомленні з пенсійною справою їй стало відомо, що при призначенні пенсії відповідачем не було враховано отримані нею за період з 01.09.2009 року по 31.08.2011 року інші виплати, а саме: матеріальну допомогу на оздоровлення в сумі 8218.00 гривень, індексацію в сумі 7851.39 гривень, з яких, відповідно до чинного законодавства проведені відрахування на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Таким чином, відповідач порушив ст.37 Закону України «Про державну службу», відповідно до якої при нарахуванні пенсії державним службовцям мають бути враховані всі суми їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
В зв'язку з цим вона звернулася до відповідача з заявою про проведення донарахування пенсії з дня призначення пенсії, надала довідку №3844/03 від 09.07.2015 року про складові заробітної плати (надбавки, премії та інші виплати за останні 24 календарних місяців роботи перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», затверджену Постановою правління Пенсійного фонду України, та яка видана Управлінням Пенсійного фонду у Макарівському районі Київської області. На всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
У листі-відповіді №39/Г-06 від 20.07.2015 року відповідач вказав на відсутність підстав для перерахунку пенсії з врахуванням суми нарахованої матеріальної допомоги та індексації заробітної плати, з посиланням на ст.33 Закону України «Про державну службу». Також відповідач вказав, що визначають заробіток для обчислення пенсії державним службовцям у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» з врахуванням розмірів, встановлених на день призначення пенсії. Станом на 01.06.2015 року пенсії та перерахунки по Закону України «Про державну службу» не призначаються та не перераховуються відповідно до п.5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу».
Позивачка просить:
- визнати незаконними дії відповідача щодо відмови в здійсненні перерахунку призначеної їй пенсії державного службовця з урахуванням призначеного розміру 90% заробітної плати, згідно з наданою довідкою УПФ України у Макарівському районі Київської області №3844/03 від 09.07.2015 року про заробітну плату за 24 місяці або 60 місяців підряд перед виходом на пенсію, з урахуванням зазначених в ній сум нарахованих індексацій, матеріальних допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та сум одноразових премій;
- зобовязати відповідача провести перерахунок та постійну виплату призначеної їй пенсії державного службовця, починаючи з 13.09.2011 року відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» в призначеному розмірі 90% заробітної плати, згідно з наданою довідкою УПФ України у Макарівському районі Київської області №3844/03 від 09.07.2015 року про заробітну плату за 24 місяців перед виходом на пенсію, з урахуванням зазначених в ній сум нарахованих індексацій, матеріальних допомоги на оздоровлення.
Позивачка надала заяву про розгляд справи у свою відсутність, позовні вимоги підтримала, просить їх задовольнити та.
Представник відповідача надав заяву про розгляд справи у свою відсутність, позов не визнав, просив відмовити в його задоволенні, посилаючись в письмових запереченнях на те, що 13.09.2006 року позивачці призначена пенсія за віком відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу". Відповідно до чинної ст..37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70% суми їх заробітної плати, з якої був сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування. Частиною 2 ст.33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Згідно Інструкції про статистику заробітної платні, матеріальна допомога, яка носіть системний характер і надається всім або більшості робітників входить в склад фонду оплати праці. Згідно п.2 постанови Кабінету Міністрів України «Про впорядкування умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів» керівникам надано право у межах установленого фонду оплати праці встановлювати спеціалістам і службовцям надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи у розмірі 50% посадового окладу та надавати працівникам матеріальну допомогу на оздоровлення і для вирішення соціально-побутових питань в розмірі середньомісячної заробітної плати. Тобто, така допомога є одноразовою виплатою, яка надається на розсуд керівника в межах встановленого фонду оплати праці. Матеріальна допомога, що надавалась позивачці, не мала системний характер, а тому не може бути врахована при перерахунку пенсії. Оскільки матеріальна допомога є одноразовою виплатою та не зазначена в переліку складових заробітної плати, передбачених ч.2 ст..33 Закону України «Про державну службу» та п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» і відповідно вона не була врахована при призначені пенсії позивачці. Відповідно до п.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Виходячи з вищевикладеного представник відповідача просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Між сторонами склалися правовідносини, які регулюються вимогами ст..37 Закону України «Про державну службу» №3723-Х11 від 16.12.1993 року, ст..66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-Х11 від 05.11.1991 року, ст..41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-1V від 09.07.2003 року.
Дослідивши надані докази, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню за наступних підстав.
Встановлено, що згідно трудової книги ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, 13.09.2011 року звільнена з посади головного спеціаліста відділу Макарівського районного УПФУ Київської області з призначення пенсій за власним бажанням у звязку з виходом на пенсію згідно ч.1 ст.38 КЗпПУ (а.с.11-12).
Згідно довідки №3844/03 від 09.07.2015 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», яка затверджена постановою правління Пенсійного фонду України 14.02.2011 року №5-1, та яка видана Управлінням Пенсійного фонду України у Макарівському районі Київської області, виплачені ОСОБА_1 надбавки, премії на інші виплати за період з 01.09.2009 року по 31.08.2011 року становили: надбавки - 12854,24 гривні, премії - 10824,95 гривні, премії до державних, професійних свят, ювілейних дат - 1887,90 гривень, інші виплати -16069,39 гривень. В довідці зазначено про те, що на всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування (а.с.14, 15).
З заяви позивачки від 13.07.2015 року вбачається, що вона 13.07.2015 року зверталась до Управління Пенсійного фонду України у Макарівському районі з заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки №3844/03 від 09.07.2015 року (а.с.16).
Згідно листу-відповіді №39/Г-06 від 20.07.2015року відповідач вказав на відсутність підстав для перерахунку пенсії з врахуванням суми нарахованої матеріальної допомоги та індексації заробітної плати, з посиланням на вимоги ст.33 Закону України «Про державну службу». Заробіток для обчислення пенсії державним службовцям визначається у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» з врахуванням розмірів, встановлених на день призначення пенсії. Станом на 01.06.2015 року пенсії та перерахунки по Закону України «Про державну службу» не призначаються та не перераховуються відповідно до п.5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» (а.с.27).
Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд визнає їх достовірними, а позов таким, що підлягає частковому задоволенню, оскільки достовірно встановлено, що позивачка як застрахована особа отримувала суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, тому ці суми враховуються в заробіток (дохід) позивачки як застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Позов підлягає частковому задоволенню в частині зобовязання відповідача зробити перерахунок пенсії починаючи не з 13.09.2011 року, а з 01.02.2015 року.
Керуючись вимогами ст..37 Закону України «Про державну службу» №3723-Х11 від 16.12.1993 року, ст..66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-Х11 від 05.11.1991 року, ст..41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-1V від 09.07.2003 року,ст. ст.159, 161 КАС України, суд
П о с т а н о в и в :
Позов задовольнити частково.
Визнати незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в Макарівському районі Київської області про відмову в здійсненні перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії державного службовця, з урахуванням призначеного розміру 90% заробітної плати, згідно з наданою довідкою №3844/03 від 09.07.2015 року про заробітну плату за 24 місяці або 60 місяців підряд перед виходом на пенсію, з урахуванням зазначених в ній сум нарахованих індексацій, матеріальних допомоги на оздоровлення, матеріальних допомоги та вирішення соціально-побутових питань та сум одноразових премій.
Зобовязати Управління Пенсійного Фонду України у Макарівському районі Київської області провести перерахунок та постійну виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії державного службовця, починаючи з 01.02.2015 року, відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» в призначеному розмірі 90% заробітної плати, згідно наданої довідки УПФ України у Макарівському районі Київської області №3844/03 від 09.07.2015 року про заробітну плату за 24 місяців перед виходом на пенсію, з урахуванням зазначених в ній сум нарахованих індексацій, матеріальних допомоги на оздоровлення.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Макарівський районний суд Київської області протягом десяти днів з моменту проголошення, а особами, що не були присутні при проголошенні з моменту отримання копії постанови.
Суддя