Справа № 175/4238/15-а
Провадження № 2-а/175/48/15
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 листопада 2015 року Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого - судді Озерянської Ж.М.,
при секретарі Рись Н.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в сел. Ювілейне адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області про визнання протиправними дій щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії як державному службовцю, -
в с т а н о в и в :
В жовтні 2015 року позивачка звернулася до Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області про визнання протиправними дій щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії як державному службовцю, та просила визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області щодо вилучення із складу середньомісячної заробітної плати її, ОСОБА_1 при обчислені розміру пенсії та відмови в проведенні перерахунку пенсії державного службовця 5 відсотків винагороди за вислугу років, матеріальної допомоги, індексації заробітної плати; зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області здійснити їй, ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 02 лютого 2010 року з урахуванням повної суми винагороди за вислугу років у розмірі 30% від посадового окладу, матеріальної допомоги та індексації заробітної плати безстроково та довічно.
В обґрунтування позову позивачка посилалася на те, що 09 жовтня 2015 року вона отримала лист № 5622/02/35 від 08.10.2015 року Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області, яким на підставі протоколу № 39 від 08.10.2015 року, їй відмовлено в проведенні перерахунку пенсії як державному службовцю та інваліду ІІ групи з 02.02.2010 року з урахуванням винагороди за вислугу років та інших виплат. Просить визнати неправомірними дії УПФУ, які виразилисьу відмові перерахунку пенсії, таврахувати, що винагорода за вислугу років, встановлена посадовим особам органів податкової служби, матеріальна допомога на оздоровлення при наданні щорічної відпустки та індексація заробітної плати є частинами заробітної плати зазначених посадових осіб, нараховуються та виплачуються за рахунок та в межах фонду оплати праці, передбаченого державним органом у Державному бюджеті України, враховуються при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства, на них нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а тому зазначені винагорода за вислугу років в розмірі 30%, матеріальна допомога на оздоровлення при наданні щорічної відпустки та індексація заробітної плати повинні бути враховані відповідачем при обчисленні розміру пенсії позивача, як державного службовця з 02 лютого 2010 року. Позивачка звернулася до суду з даним позовом для захисту своїх законних прав.
Позивачка подала до суду заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримала.
Представник відповідача у судове засідання не зявився, надав суду письмові заперечення на позов, з яких вбачається, що УПФУ у Дніпропетровському районі Дніпропетровської області позов не визнає, оскільки ОСОБА_1 отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» з 02 лютого 2010 року. При первинному призначенні пенсії ОСОБА_1 з 02.02.2010 року згідно Закону України «Про державну службу» обчислення розміру пенсії здійснено згідно довідки про складові заробітної плати державного службовця № 2649/10/08-08-35 від 01 лютого 2010 року, в якій вказана надбавка за вислугу років у розмірі 25%. В наданій ОСОБА_1 довідці про складові заробітної плати № 70/10/28-01-05-24 від 28.09.2015 року, виданої спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників податків у м. Дніпропетровську міжрегіонального головного управління ДФС державної фіскальної служби України, зазначена винагорода за вислугу років у розмірі 30% відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12.09.1997 року № 1013, яка не належить до надбавок, які враховуються при обчислені пенсії державного службовця. При обчислені розміру пенсії ОСОБА_1 призначеної відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» правомірно враховується надбавка за вислугу років у розмірі 25%, передбачених ст. 33 Закону України «Про державну службу», за стаж служби понад 15 років, обчисленої згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 03 травня 1994 року № 283. Просить відмовити позивачці у задоволенні її позовних вимог в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи та давши оцінку доказам у їх сукупності, суд вважає необхідне задовольнити позовні вимоги в повному обсязі виходячи з наступних підстав.
Встановлено, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в УПФ України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області 02 лютого 2010 року як одержувач пенсії за віком згідно Закону України «Про державну службу», розмір пенсії позивачу обчислювався з урахуванням стажу державної служби 16 років 1 місяць.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавку за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Частина 7 ст. 33 вищевказаного Закону встановлює, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальне звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» враховується в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.
Згідно до положеньст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, що досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявністю страхового стажу для чоловіків не менше 25 років, для жінок не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби не менше 10 років, та на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, що мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від суми їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески за загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ,а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на 1% заробітку, але не більше 90% заробітної плати.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», перерахунок пенсії державних службовців здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до ст.ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про державну службу») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. До спірних правовідносин підлягають застосуванню саме норми Закону, які обмежень максимального розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу», в редакції, що діяла на момент призначення пенсії, не встановлюють.
Згідно до положень ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку, у тому числі, органів державної влади.
Статтею 19 Конституції України, встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на вищевикладене суд прийшов до висновку, що при розрахунку пенсії позивачки застосуванню підлягає розмір пенсії, встановлений ст. 37 Закону України «Про державну службу», саме в редакції, що діяла на момент призначення їй пенсії, відповідно до якого розмір пенсії повинен становити 85% від заробітної плати.
Тобто відповідач повинен був застосовувати саме норми Закону України, які не встановлюють обмежень максимального розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу».
Доводи відповідача на правомірність відмови в проведенні перерахунку пенсії як державному службовцю та інваліду ІІ групи з 02.02.2010 року з урахуванням винагороди за вислугу років та інших виплатз посиланням на норму ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції з 01.10.2011 року), є хибною, так якдана стаття у такий редакції застосується при призначені пенсії держслужбовцю, якийзвернувся із заявою до пенсійного фонду для призначення йому пенсії після 01.10.2011 року, а у даному випадку йде мова проперерахунок вже призначеної пенсії, яка була призначена з 02 лютого 2010 року, згідно Закону України «Про державну службу» на підставі довідки про складові заробітної плати державного службовця № 2649/10/08-08-35 від 01.02.2010 року, в якій була вказана надбавка за вислугу років 25%, в той час як згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 12.09.1997 року за стаж з 15 до 20 років винагорода за вислугу років дорівнює 30%. Позивач має стаж державної служби 16років 1 місяць.
Позивачем 30.09.2015 року була подана заява про перерахунок пенсії № 1276/02/34 відповідно Уточнюючої довідки Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську міжрегіонального головного управління ДФС № 70/10128-01-05-24 від 28.09.2015 року про складові заробітної плати позивача для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», якою зазначені винагорода за вислугу років у розмірі 30%; надбавка за спеціальні знання 110,00 грн.; матеріальна допомога на оздоровлення при наданні щорічної відпустки в сумі за 2008 рік 3334,80 грн., за 2009 року 3078,39 грн.; індексація заробітної плати у сумі 426,18 грн., з урахуванням фактично отриманих ним сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачено страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до частин 1, 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною 1 ст. 100 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Закон України «Про державну службу» та зміни до нього офіційно публікуються в періодичних виданнях після їх прийняття. Отже, положення цього правового акту є загальнодоступними для ознайомлення всіма громадянами, і можливість обізнаності людини про те чи інше положення законодавства залежить виключно від бажання такої людини.
Згідно практики Європейського суду з прав людини, яка відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» є джерелом права, також свідчить про те, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строку для звернення до суду за захистом порушених прав.
Враховуючи те, що ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом 15 жовтня 2015 року, а також те, що позивачка просить задовольнити позов починаючи з 02 лютого 2010 року, суд вважає за необхідне позов за період з 02 лютого 2010 року по 14 квітня 2015 року, включно, залишити без розгляду у звязку з пропуском строку звернення до адміністративного суду.
Суд вважає, що позиція відповідача, що суми індексації грошових доходів громадян та матеріальної допомоги не включаються до складу заробітної плати державного службовця, не враховуються при обчисленні розміру його пенсії, є безпідставною, а отже позовні вимоги про визнання неправомірними дії відповідача щодо неврахування при обчисленні пенсії виплаченої індексації заробітної плати та матеріальної допомоги, про зобов'язання відповідача перерахувати пенсію з урахуванням винагороди за вислугу років, індексації заробітної плати та матеріальної допомоги, підлягають задоволенню.
Керуючись ст. 19, 22, 64 Конституції України, ст. 33, 37 Закону України«Про державну службу», ст. 1, 2 Закону Українивід 24 березня 1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці», ст.66 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-Х11 «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 2, 7, 17, 19, 70, 71, 94, 100, 159-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області про визнання протиправними дій щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії як державному службовцю в період з 02 лютого 2010 року по 14 квітня 2015 року включно залишити без розгляду.
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області про визнання протиправними дій щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії як державному службовцю в період з 15 квітня 2015 року - задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 30% до 25% суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області здійснити ОСОБА_1 з 15 квітня 2015 року перерахунок пенсії, як державному службовцю, відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 30% від заробітної плати, з урахуванням фактично отриманих нею сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення, з яких сплачено страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, та здійснити відповідні виплати з урахуванням фактично отриманих сум.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду через Дніпропетровський районний суд протягом десяти днів з дня отримання її копії. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Озерянська Ж.М.