Справа № 673/1467/15-а
Провадження № 2-а/673/95/15
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"26" листопада 2015 р.
Деражнянський районний суд Хмельницької області
в складі:головуючого - судді Коваля Ф.І.,
при секретарі Демчишиній Н.Г.,
за участю позивачки ОСОБА_1,
представника позивачки ОСОБА_2,
представника відповідача Чорномазюк О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Деражні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Деражнянському районі про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -
встановив:
ОСОБА_1 звернулась в суд з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Деражнянському районі про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії.
В обґрунтування своїх вимог позивачка вказує на те, що з 30 червня 1992 року по 19 червня 2015 року вона отримувала пенсію по інвалідності внаслідок загального захворювання, яку з 9 вересня 2003 року їй було призначено безстроково. З 19 червня 2015 року позивачку, відповідно до її заяви, було переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, розмір якої склав 1322 грн. 57 коп. При цьому, стверджує позивачка, при розрахунку пенсії відповідачем не було встановлене підвищення розміру пенсії, передбачене ч. 3 ст. 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тому вона 12 жовтня 2015 року звернулась до відповідача із заявою про встановлення їй такого підвищення. Проте згідно із письмовим повідомленням відповідача їй у цьому було відмовлено із посиланням на те, що відповідно до вказаного Закону жінкам, які народилися у період по 31 грудня 1961 року, після виходу на пенсію встановлюється підвищення розміру пенсії, обчисленого відповідно до статті 27 Закону, в розмірі 2,5 відсотка за кожні шість місяців більш пізнього виходу на пенсію, починаючи з 55 років до досягнення ними 60-річного віку. Оскільки ж пенсія позивачці призначена в 1992 році, а в 2015 році мало місце переведення з одного виду пенсії на інший, підстави для встановлення їй підвищення до пенсії відсутні. Позивачка, вважаючи таку відмову протиправною, просить задовольнити її позов.
В судовому засіданні позивачка та її представник позовні вимоги підтримали.
Представник відповідача позову не визнала, посилаючись на те, що нарахування пенсії позивачці здійснювалось у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення». Так, при переведенні позивачки на пенсію за віком у 2015 році було враховано заробітну плату за періоди її роботи з 1 серпня 1980 року по 31 липня 1985 року та з 15 червня 2005 року по 31 травня 2015 року, індивідуальний коефіцієнт заробітної плати - 1,09058 та застосовано середню заробітну плату по Україні за три календарні роки, що передували зверненню - 2960 грн. 62 коп. При наявному у позивачки страховому стажі 30 років 4 місяці 7 днів розмір її пенсії склав 1322 грн.19 коп. Підстави же для встановлення підвищення до пенсії позивачки відповідно до ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення» відсутні, оскільки вперше пенсію їй було призначено у 1992 році, а в 2015 році мало місце не первинне призначення пенсії, а переведення з одного виду на інший. Вважаючи позовні вимоги необґрунтованими, представник просить відмовити в задоволенні позову.
Вислухавши доводи позивачки, її представника, представника відповідача та дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що з 30 червня 1992 року по 19 червня 2015 року позивачка отримувала пенсію по інвалідності внаслідок загального захворювання, яку з 9 вересня 2003 року їй було призначено безстроково.
Згідно із розпорядженням відповідача №104510 від 26 червня 2015 року позивачці з 19 червня 2015 року була призначена пенсія за віком.
З'ясовано, що при здійсненні розрахунку розміру пенсії за віком відповідач, відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», обчислив страховий стаж (180 місяців), заробітну плату для обчислення пенсії з урахуванням оптимізації (3228 грн. 61 коп.), коефіцієнт трудового стажу з урахуванням кратності 1,35 (0,40950), внаслідок чого розмір пенсії за віком склав 1322 грн. 57 коп.
При цьому підвищення розміру пенсії відповідно до ст. 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» обчислене та встановлене не було.
12 жовтня 2015 року позивачка звернулась до відповідача із заявою про встановлення їй такого підвищення, проте згідно із письмовим повідомленням відповідача їй у цьому було відмовлено із тих підстав, що відповідно до вказаного Закону жінкам, які народилися у період по 31 грудня 1961 року, після виходу на пенсію встановлюється підвищення розміру пенсії, обчисленого відповідно до статті 27 Закону, в розмірі 2,5 відсотка за кожні шість місяців більш пізнього виходу на пенсію, починаючи з 55 років до досягнення ними 60-річного віку. Оскільки ж пенсія позивачці призначена в 1992 році, а в 2015 році мало місце переведення з одного виду пенсії на інший, підстави для встановлення їй підвищення до пенсії відсутні.
Відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цієї статті, право на пенсію за віком мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними, зокрема, такого віку:
57 років - які народилися з 1 квітня 1958 року по 30 вересня 1958 року.
Згідно із ч.3 ст. 29 цього ж Закону жінкам, які народилися у період по 31 грудня 1961 року, після виходу на пенсію встановлюється підвищення розміру пенсії, обчисленого відповідно до статті 27 цього Закону, в розмірі 2,5 відсотка за кожні шість місяців більш пізнього виходу на пенсію, починаючи з 55 років до досягнення ними 60-річного віку.
Відповідно до ст. 19 ч.2 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Аналізуючи наведене, суд доходить висновку про те, що розпорядження відповідача про призначення позивачці пенсії за віком, без урахування передбаченого частиною 3 статті 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» підвищення розміру пенсії, є незаконним і підлягає скасуванню.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачка народилася 11 квітня 1958 року, тобто на момент призначення пенсії за віком їй виповнилося 57 років.
Підсумовуючи наведене, а також враховуючи положення ст. 71 КАС України, згідно з якими кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень, дій або бездіяльність суб`єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову, суд вважає вірним зобов'язати відповідача здійснити з 19 червня 2015 року перерахунок та виплату позивачці пенсії за віком, з урахуванням при визначенні розміру такої пенсії підвищення в розмірі 10 відсотків, передбаченого ч.3 ст. 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Керуючись ст.ст. 26, 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 71, 158-163 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в :
адміністративний позов задовольнити.
Розпорядження управління Пенсійного фонду України в Деражнянському районі №104510 від 26 червня 2015 року про призначення ОСОБА_1 з 19 червня 2015 року пенсії за віком у розмірі 1322 грн. 57 коп. скасувати.
Зобов'язати управління Пенсійного Фонду України в Деражнянському районі здійснити з 19 червня 2015 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком, з урахуванням при визначенні розміру такої пенсії підвищення в розмірі 10 відсотків, передбаченого ч.3 ст. 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а також фактично виплачених сум.
Стягнути з управління Пенсійного Фонду України в Деражнянському районі на користь держави судовий збір в розмірі 487 грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду через районний суд протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя: Ф. І. Коваль