Ухвала суду № 53835426, 27.11.2015, Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
27.11.2015
Номер справи
303/6946/15-а
Номер документу
53835426
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

27 листопада 2015 року м. Мукачево Справа № 303/6946/15-а

2а/303/322/15

Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

в особі: головуючого судді Кость В.В.

при секретарі Борисовій І.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Мукачево клопотання ОСОБА_1 про поновлення строку на звернення до суду з адміністративним позовом ОСОБА_1

до відповідача (1) Виконавчого комітету Мукачівської міської ради

до відповідача (2) Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Мукачівської міської ради

про скасування постанов про адміністративне правопорушення від 25 вересня 2015 року та 16 жовтня 2015 року,

За участю:

позивача ОСОБА_1;

представника відповідача (1) ОСОБА_2;

ВСТАНОВИВ:

06.11.2015 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до відповідачів про скасування постанов про адміністративні правопорушення від 25 вересня 2015 року та 16 жовтня 2015 року.

У адміністративному позові позивач просить поновити їй строк для звернення до суду.

В судовому засіданні з розгляду вищевказаного клопотання позивач зазначила, що строк звернення до суду пропустила з поважних причин, оскільки постанову від 25.09.2015 отримала лише 06.10.2015, а звернулася до суду з позовом про її оскарження 09.10.2015. В свою чергу, постанову від 16.10.2015 отримала 17.10.2015, а до суду з її оскарженням звернулася 22.10.2015. Зазначила, що оспорювані за предметом позову постанови оскаржувала у судовому порядку неодноразово, однак її позовні заяви безпідставно їй поверталися, що і стало обєктивною перешкодою для подання даного позову аж 06.11.2015.

Представник відповідачів, прийнявши участь у судовому засіданні, просив відмовити позивачу у поновленні їй строку для звернення до суду мотивуючи тим, що ОСОБА_1 без поважних причин пропустила його. Так, за доводами представника органу місцевого самоврядування, постанова від 25.09.2015 могла бути оскарженою заявницею до 05.10.2015 включно, а постанова від 16.10.2015 до 26.10.2015 включно.

При вирішенні питання щодо можливості відкриття провадження у справі суд виходить з того, що згідно зі статтею 99 Кодексу адміністративного судочинства України (частини перша, третя) передбачено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк

Згідно з вимогами статті 289 Кодексу України про адміністративні правопорушення, скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови. В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.

По відношенню до спірної по справі ситуації слід також зазначити, що конституційне право людини на судовий захист, який є гарантією всіх прав і свобод людини і громадянина.

Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституційні права та свободи людини і громадянина є безпосередньо діючими. Вони визначають цілі і зміст законів та інших нормативно-правових актів, зміст і спрямованість діяльності органів законодавчої та виконавчої влади, органів місцевого самоврядування і забезпечуються захистом правосуддя.

Згідно з пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини та основних свобод 1950 року кожен при вирішенні питання щодо його цивільних прав та обов'язків або при встановленні обґрунтованості будь-якого кримінального обвинувачення, висунутого проти нього, має право на справедливий і відкритий розгляд упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Європейський суд з прав людини в своєму рішенні від 26.03.2005 по справі «Мельник проти України» (п. 23) зазначив, що «правила регулювання строків для подання скарги, безумовно, має на меті забезпечення належного відправлення правосуддя і дотримання принципу юридичної визначеності. Зацікавлені особи повинні розраховувати на те, що ці правила будуть застосовані. У той же час такі правила в цілому або їх застосування не повинні перешкоджати сторонам використовувати доступні засоби захисту».

Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах. Загальною декларацією прав людини 1948 року передбачено, що кожна людина має право на ефективне поновлення в правах компетентними національними судами у випадках порушення її основних прав, наданих їй конституцією або законом (стаття 8). Право на ефективний засіб захисту закріплено також у Міжнародному пакті про громадянські та політичні права (стаття 2) і в Конвенції про захист прав людини та основних свобод (стаття 13).

Також слід зазначити, що, коли позивач з обєктивних чи субєктивних причин із адміністративним позовом своєчасно не звертається до суду, потреба у судовому захисті порушених чи оскаржуваних прав чи інтересів особи не зникає.

По відношенню до спірної по справі ситуації слід зазначити, що пропущення позивачкою, встановленого ст. 289 Кодексу України про адміністративні правопорушення строку для звернення до суду з даним позовом, повязане з обєктивними причинами, які слід визнати поважними. Так, оскаржувані за предметом позову постанови були отримані ОСОБА_1 відповідно 06.10.2015 та 17.10.2017 (дані відстеження пересилання поштових відправлень). В свою чергу, позивач почала процедуру оскарження вказаних актів відповідно 09.10.2015 та 22.10.2015 (дані системи документообігу суду).

Таким чином, позивач, у межах десятиденного строку після фактичного отримання нею постанов, зверталася до суду із позовами про їх скасування, тобто почала безпосередню реалізацію гарантованого законодавством права на судовий захист.

Отже, з метою забезпечення права особи на доступ до правосуддя суд, визнає наведені ОСОБА_1 причини пропуску звернення до суду з даним позовом поважними.

Керуючись ст.ст. 102, 104-107, 110, 121 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

1. Визнати причини пропуску для звернення ОСОБА_1 до суд із позовом поважними.

2. Відкрити провадження у адміністративній справі.

3. Призначити справу до судового розгляду на 03 грудня 2015 року

на 10 год. 30 хв. у відкритому судовому засіданні, яке відбудеться у

приміщенні суду за адресою: м. Мукачево, вул. Л. Толстого, 13 «А»,

зал судових засідань №3.

4.Запропонувати відповідачу до 09:00 год. 03 грудня 2015 року у письмовій формі подати суду письмові заперечення проти позову та докази, якими вони обґрунтовуються.

5. Справа розглядатиметься суддею одноособово.

6. Суд звертає увагу відповідача не те, що згідно з частиною четвертою ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України субєкт владних

повноважень повинен подати всі наявні у нього документи та матеріали,

які можуть бути використані як докази у справі.

7. Неявка відповідача не буде перешкодою для розгляду справи по суті за наявними у ній матеріалами.

8. Копію даної ухвали з інформацією про права та обовязки сторін (на

звороті) направити позивачу та відповідачу з копією позовної заяви та

доданих до неї документів.

Суддя В.В. Кость

Інформація про права та обовязки осіб, які беруть участь у справі

Стаття 49 КАС України.

Права та обов'язки осіб, які беруть участь у справі

1. Особи, які беруть участь у справі, мають рівні процесуальні права і обовязки.

2. Особи, які беруть участь у справі, зобовязані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обовязки.

3. Особи, які беруть участь у справі, мають право:

1) знати про дату, час і місце судового розгляду справи, про всі судові рішення, які ухвалюються у справі та стосуються їхніх інтересів;

2) знайомитися з матеріалами справи;

3) заявляти клопотання і відводи;

4) давати усні та письмові пояснення, доводи та заперечення;

5) подавати докази, брати участь у дослідженні доказів;

6) висловлювати свою думку з питань, які виникають під час розгляду справи, задавати питання іншим особам, які беруть участь у справі, свідкам, експертам, спеціалістам, перекладачам;

7) подавати заперечення проти клопотань, доводів і міркувань інших осіб;

8) знайомитися з технічним записом та журналом судового засідання і подавати письмові зауваження до них;

9) робити із матеріалів справи виписки, знімати копії з матеріалів справи, одержувати копії судових рішень;

10) оскаржувати судові рішення у частині, що стосується їхніх інтересів;

11) користуватися іншими процесуальними правами, наданими їм цим Кодексом.

4. Особи, які беруть участь у справі, можуть за власний рахунок додатково замовити та отримати в суді засвідчені копії документів і витяги з них.

Стаття 51 КАС України.

Права та обовязки сторін

1. Крім прав та обовязків, визначених у статті 49 цього Кодексу, позивач має право змінити підставу або предмет адміністративного позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог або відмовитися від адміністративного позову в будь-який час до закінчення судового розгляду. Позивач має право відмовитися від адміністративного позову й у суді апеляційної чи касаційної інстанції до закінчення відповідно апеляційного чи касаційного розгляду.

2. Крім прав та обовязків, визначених у статті 49 цього Кодексу, відповідач має право визнати адміністративний позов повністю або частково, подати заперечення проти адміністративного позову.

3. Сторони можуть досягнути примирення на будь-якій стадії адміністративного процесу, що є підставою для закриття провадження в адміністративній справі.

4. Суд не приймає відмови позивача від адміністративного позову, визнання адміністративного позову відповідачем і не визнає умов примирення сторін, якщо ці дії суперечать закону або порушують чиї-небудь права, свободи чи інтереси.

Стаття 15 КАС України.

Мова адміністративного судочинства визначається статтею 14 Закону України "Про засади державної мовної політики".