Ухвала суду № 53834245, 25.11.2015, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.11.2015
Номер справи
810/2411/15
Номер документу
53834245
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 810/2411/15 Головуючий у 1-й інстанції: Дудін С.О. Суддя-доповідач: Саприкіна І.В.

У Х В А Л А

Іменем України

25 листопада 2015 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді: Саприкіної І.В.,

суддів: Карпушової О.В., Кобаля М.І.,

при секретарі: Погорілій К.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві, без фіксації судового процесу, в порядку ч. 1 ст. 41 КАС України, апеляційну скаргу Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Київській області на постанову Київського окружного адміністративного суду від 01.09.2015 року по справі за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 до Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Київській області про визнання протиправною і скасування вимоги, -

В С Т А Н О В И Л А :

ФОП ОСОБА_2. звернулася до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Білоцерківської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області про скасування вимоги від 20.11.2013 року № Ф-140 про сплату боргу (недоїмки) із єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 6 984, 48 грн.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 01.09.2015 року позов задоволено.

Не погоджуючись з таким судовим рішенням, Білоцерківська ОДПІ ГУ ДФС у Київській області подали апеляційну скаргу про скасування незаконної, на їх думку, постанови суду першої інстанції та просить постановити нову, якою відмовити у задоволені позовних вимог. При цьому апелянт посилається на незаконність, необґрунтованість та необ'єктивність оскаржуваного рішення, неповне з'ясування всіх обставин, що мають значення для вирішення справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування оскаржуваної постанови.

Дослідивши доводи апеляційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів знаходить, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Суд першої інстанції прийшов до висновку про наявність правових підстав для задоволення позову. Апеляційна інстанція повністю підтримує таку правову позицію, з огляду на наступне.

З матеріалів справи вбачається, що позивачка згідно свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця Серії НОМЕР_1 зареєстрована як фізична особа-підприємець 25.02.1997 року виконавчим комітетом Білоцерківської міської ради Київської області, є платником єдиного податку відповідно до свідоцтва серії НОМЕР_2. Згідно з даними пенсійного посвідчення серії НОМЕР_3 від 22.09.2010 року позивачка є пенсіонером за віком (термін дії - довічно).

З матеріалів справи суд встановив, що 20 листопада 2013 року відповідачем сформовано та направлено позивачці вимогу № Ф-140 щодо сплати боргу у розмірі 6 984, 48 грн.

Вирішуючи питання щодо правомірності спірної вимоги, судова колегія виходить з наступного.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон) єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

У відповідності до п. 4. ч. 1. ст. 4 Закону платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

В свою чергу, матеріали справи не містять доказів того, що позивачка у відповідності до ст.12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», укладала договір про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Частиною 4 ст. 4 Закону визначені необхідні умови для звільнення від сплати єдиного внеску. До таких умов, зокрема, належить наступна: особа обрала спрощену систему оподаткування і є пенсіонером за віком або інвалідом та отримує відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.

Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачені наступні види пенсійних виплат: пенсія за віком, пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства) та пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Частиною 1 ст. 26 вище вказаного Закону визначені умови призначення пенсії за віком, зокрема: особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Позивачці призначена пенсія за віком на пільгових умовах на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Так, ст. 55 даного Закону встановлено, що особам, які є учасниками ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.

Отже, спеціальним законом встановлені умови надання пенсій за віком особам, які є учасниками ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Таким чином, наявні документи підтверджують статус позивачки, як особи, що отримує пенсію за віком та користується у зв'язку з цим встановленими законодавством пільгами, зокрема, і в частині сплати єдиного внеску до Пенсійного фонду України.

Статтею 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено поняття «пенсія», як щомісячну пенсійну виплату в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Відповідно до частини першої статті 9 вказаного Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Судом першої інстанції правомірно зауважено, що нормами зазначеного Закону встановлено загальне правило набуття (призначення) пенсії .

З матеріалів справи слідує, що ОСОБА_2 перебуває на обліку у відповідача і отримує пенсію за віком, призначену на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що підтверджується копією пенсійного посвідчення позивачки.

Так, відповідно до абз. 1 даної правової норми особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Крім того, їй було видано пенсійне посвідчення, в якому вказано вид пенсії «за віком».

Отже, в даному випадку положення статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» потрібно розуміти в контексті з положеннями статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відтак, пенсія за віком може бути надана особі, яка не досягла пенсійного віку, встановленого Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за умови, якщо остання працювала або проживала на територіях радіоактивного забруднення.

Таким чином, судова колегія приходить до аналогічного з судом першої інстанції висновку, що призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку не впливає на статус позивачки, як пенсіонерки за віком. Вказана правова норма не встановлює окремий самостійний вид пенсії, а лише надає право особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, отримати пенсію за віком достроково, тобто із зменшенням загального пенсійного віку.

За таких обставин, враховуючи той факт, що позивачка отримує довічну пенсію за віком, а частина четверта статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» не містить застережень щодо її незастосування до осіб, яким пенсію за віком призначено на пільгових умовах на підставі статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також, беручи до уваги те, що матеріали справи не містять доказів укладення позивачкою з органом доходів і зборів договору про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, судом першої інстанції зроблено правомірний висновок, що позивачка не повинена сплачувати за себе єдиний внесок.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалах Вищого адміністративного суду України від 09.10.2012 року по справі № К/9991/49213/12 та від 30.01.2014 року по справі № К/800/33413/13.

Крім того, у постанові Верховного Суду України від 15 квітня 2014 року по справі № 21 -25а14 (реєстраційний номер 38655042) зазначено, що: особи, яким призначені пенсії зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», є пенсіонерами за віком, і це відповідає Прикінцевим положенням Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Таким чином, фізичні особи - підприємці, які отримують зазначену пенсію і які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на підставі ч. 4 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», проте не позбавлені права сплачувати цей внесок на добровільній основі.

За ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт. що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Відповідно до статті 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

За таких обставин, підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду першої інстанції - відсутні.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 11.11.15р. задоволено клопотання апелянта та в порядку ст. 88 КАС України відстрочено сплату судового збору за подачу апеляційної скарги до ухвалення судового рішення у справі.

Приймаючи до уваги те, що рішення у справі ухвалено не на користь апелянта, судовий збір за подачу апеляційної скарги за майновий спір у розмірі 200,97 грн. підлягає стягненню з Білоцерківської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області.

Керуючись ст.ст. 41, 195, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, судова колегія, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Київській області - залишити без задоволення.

Постанову Київського окружного адміністративного суду від 01.09.2015 року - без змін.

Стягнути з Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області (адреса: 09117, Київська обл., м. Біла Церква, бул. 50 р. Перемоги, 12, код ЄДРПОУ 39468482) судовий збір у розмірі 200 (двісті) грн. 97 коп. за подачу апеляційної скарги до Київського апеляційного адміністративного суду (отримувач коштів: УДКСУ у Печерському р-ні; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38004897; банк отримувача: ГУДКСУ у м. Києві; код банку отримувача: 820019; рахунок отримувача: 31211206781007; код класифікації доходів до бюджету: 22030001).

Ухвала набирає законної сили з моменту прийняття та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя:

Судді:

Головуючий суддя Саприкіна І.В.

Судді: Кобаль М.І.

Карпушова О.В.