Ухвала суду № 53834227, 24.11.2015, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.11.2015
Номер справи
530/1245/15-а
Номер документу
53834227
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 листопада 2015 р.Справа № 530/1245/15-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Ральченка І.М.

Суддів: Бершова Г.Є. , Катунова В.В. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Зіньківському районі Полтавської області на постанову Зіньківського районного суду Полтавської області від 14.09.2015р. по справі № 530/1245/15-а

за позовом ОСОБА_1

до Управління Пенсійного фонду України в Зіньківському районі Полтавської області

про визнання неправомірними та протиправними дій Управління пенсійного фонду України в Зіньківському районі Полтавської області щодо перерахування пенсії,

ВСТАНОВИЛА:

03.08.2015 року ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом, у якому просила:

- визнати неправомірними дії Управління пенсійного фонду України в Зіньківському районі Полтавської області в частині відмови у перерахунку ОСОБА_1 пенсії, як колишньому головному бухгалтеру виконавчого комітету Покрівської сільської ради, з урахуванням індексації заробітної плата та матеріальної допомоги на оздоровлення, та допомоги для вирішення соціально-побутових питань, які були їй нараховані та отримані, зі сплатою страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на підставі довідки виконкому Покрівської сільської ради № 479 від 16.07.2015 року;

- зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Зіньківському районі Полтавської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, як колишньому головному бухгалтеру виконавчого комітету Покрівської сільської ради, з урахуванням індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення, та допомоги для вирішення соціально-побутових питань, які були їй нараховані та отримані, зі сплатою страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, та виплатити недоплачену пенсію з 28 лютого 2014 року;

- стягнути з Державного бюджету на її користь відшкодування понесених судових витрат в сумі 73/сімдесят три/ гривні 08 копійок.

Зіньківський районний суд Полтавської області постановою від 14.09.2015 року частково задовольнив позовні вимоги.

Визнав неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Зіньківському районі Полтавської області в частині відмови у перерахунку ОСОБА_1 пенсії, як колишньому головному бухгалтеру виконавчого комітету Покрівської сільської ради, з урахуванням індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, які були їй нараховані та отримані, зі сплатою страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, на підставі довідки виконкому Покрівської сільської ради № 479 від 16.07.2015 року.

Зобов'язав Управління Пенсійного фонду України в Зіньківському районі Полтавської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, як колишньому головному бухгалтеру виконавчого комітету Покрівської сільської ради, з урахуванням індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, які були їй нараховані та отримані зі сплатою страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (в редакції, що діяла на день виникнення правовідносин) та виплатити ОСОБА_1. Недораховану виплату по пенсійному забезпеченню ОСОБА_1 проводити із 03 серпня 2015 року - щомісячно.

В частині позовної вимоги про включення в нарахування пенсії сплаченого єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування - відмовив.

Стягнув з Державного бюджету на користь ОСОБА_1 відшкодування понесених судових витрат в сумі 73/сімдесят три/ гривні 08 копійок.

Управління Пенсійного фонду України в Зіньківському районі Полтавської області подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті постанови норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Зокрема, на думку апелянта, індексація заробітної плати та матеріальна допомога на оздоровлення, допомога на вирішення соціально-побутових питань не є складовими заробітної плати державного службовця.

У відповідності до положень ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України зазначена адміністративна справа розглянута в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Як встановлено судовим розглядом, позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Зіньківському районі, як особа, якій з 28.02.2014 року призначена і виплачується пенсія за віком згідно Закону України «Про державну службу». При призначенні пенсії до сум заробітку не були включені суми отримуваної позивачем матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, на які фактично були нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

16 липня 2015 року ОСОБА_1 звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Зіньківському районі з письмовою заявою про нарахування їй пенсії з урахуванням усіх видів заробітку, на які відповідно до законодавства нараховувалися страхові внески, та надала довідку про складові її заробітної плати.

Однак, Управління Пенсійного фонду України в Зіньківському районі рішенням № 49 від 21.07.2015 року відмовило у задоволенні заяви, що і стало підставою звернення позивача до суду.

Приймаючи рішення про часткове задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що відмовляючи позивачеві 21.07.2015 року в перерахунку пенсії на підставі довідки № 479 від 16.07.2015 року, Управління Пенсійного фонду України в Зіньківському районі діяло всупереч вимог чинного законодавства України.

Колегія суддів погоджується із такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про оплату праці" в структуру заробітної плати входить основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати. До останніх належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Згідно з ч. 2 та ч. 6 ст. 33 Закону України " Про державну службу " заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Статтею 37 Закону України "Про державну службу" передбачено, що пенсія державним службовцям призначається у відсотковому відношенні від суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Судовим розглядом встановлено, що згідно довідки № 479 від 16.07.2015 року про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", позивач отримував інші виплати - матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально побутових-питань, та індексацію заробітної плати за вказані періоди, на які були нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а. с. 8-10).

Положення ч.1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачають, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно зі ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: 1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; 2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з твердженням суду першої інстанції про те, що отримувані особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Крім того, колегія суддів вважає вірним твердження суду першої інстанції про те, що положення п.5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" № 213-VIII від 02.03.2015, згідно якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України "Про державну службу", не розповсюджується на спірні правовідносини, виходячи з визначеного позивачем предмету спору, а також дії закону в часі.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що дії УПФУ з приводу відмови у перерахунку пенсії позивача, зокрема з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, є протиправними.

Отже, переглянувши постанову суду першої інстанції, в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що при її прийнятті суд першої інстанції у повному обсязі з'ясував обставини справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 197, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Зіньківському районі Полтавської області залишити без задоволення.

Постанову Зіньківського районного суду Полтавської області від 14.09.2015р. по справі № 530/1245/15-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя Ральченко І.М.Судді Бершов Г.Є. Катунов В.В.