Ухвала суду № 53832519, 25.11.2015, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
25.11.2015
Номер справи
876/68/15
Номер документу
53832519
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 листопада 2015 року м. Київ справа № 876/68/15

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

головуючого суддів при секретарі судового засідання за участю представника позивача представника Центральної виборчої комісіїЗайця В.С. (суддя-доповідач), Голяшкіна О.В., Стрелець Т.Г., Корінець Ю.О., Юрченка В.О., Васильченко О.Ю.,розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Територіальної організації Політичної партії «Опозиційний блок» у м. Черкаси Черкаської області на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 21 листопада 2015 року у справі за позовом Територіальної організації Політичної партії «Опозиційний блок» у м. Черкаси Черкаської області до Центральної виборчої комісії про скасування постанови Центральної виборчої комісії № 575 від 19 листопада 2015 року та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

20 листопада 2015 року Територіальна організація Політичної партії «Опозиційний блок» у м. Черкаси Черкаської області пред'явила позов до Центральної виборчої комісії про

скасування постанови Центральної виборчої комісії № 575 від 19 листопада 2015 року «Про скаргу Територіальної організації Політичної партії «Опозиційний блок» у м. Черкаси Черкаської області, зареєстровану в Центральній виборчій комісії 16 листопада 2015 року за № 21-34-20907 »;

зобов'язання Центральної виборчої комісії розглянути скаргу Територіальної організації Політичної партії «Опозиційний блок» у м. Черкаси Черкаської області по суті.

Крім цього позивач просив винести окрему ухвалу про бездіяльність Центральної виборчої комісії щодо неприпинення систематичної бездіяльності Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 21 листопада 2015 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись із прийнятим рішенням Київського апеляційного адміністративного суду, апелянт оскаржив його.

В апеляційній скарзі Територіальна організація Політичної партії «Опозиційний блок» у м. Черкаси Черкаської області, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати рішення Київського апеляційного адміністративного суду та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог.

В запереченнях на апеляційну скаргу представник Центральної виборчої комісії вважає постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 21 листопада 2015 року законною та обґрунтованою, в зв'язку із чим підстави для її скасування відсутні.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, дослідивши матеріали справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що 16 листопада 2015 року позивач звернувся до Центральної виборчої комісії зі скаргою на бездіяльність Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області, у якій просив прийняти рішення, яким визнати бездіяльність Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області, а також прийняти рішення про дострокове припинення повноважень всього складу Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області, скасувати постанову Черкаської міської виборчої комісії № 173 від 08 листопада 2015 року «Про дострокове припинення повноважень Придніпровської районної у м. Черкаси виборчої комісії» та зобов'язати Придніпровську районну виборчу комісію на виконання своєї постанови за результатами розгляду скарги Черкаської міської організації Партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» від 28 жовтня 2015 року та звернень Черкаської міської організації Партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» та Територіальної організації політичної партії «Опозиційний блок» у м. Черкаси Черкаської області провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях 710982, 710990, 711001, 711005, 711006, 711008, 711010, 711020, 711021, 711025, заборонити Придніпровській районній виборчій комісії здавати виборчу документацію до місцевої архівної установи до закінчення проведення повторних підрахунків голосів виборців на виборчих дільницях 710982, 710990,711001,711005, 711006, 711008,711010, 711020, 711021, 711025.

Постановою Центральної виборчої комісії № 575 від 19 листопада 2015 року скаргу Територіальної організації Політичної партії «Опозиційний блок» у м. Черкаси Черкаської області, зареєстровану в Центральній виборчій комісії 16 листопада 2015 року за № 21-34- 20907, залишено без розгляду.

Залишаючи без розгляду скаргу Центральна виборча комісія прийшла до висновку, що Територіальна організація Політичної партії «Опозиційний блок» у м. Черкаси Черкаської області пропустила строк в частині оскарження бездіяльності Черкаської міської виборчої комісії щодо встановлення результатів виборів депутатів Черкаської міської ради, в частині скасування постанови Черкаської міської виборчої комісії та зобов'язання Придніпровської районної в місті Черкасах виборчої комісії Черкаської області вчинити дії та утриматися від вчинення дій скарга подана до неналежного суб'єкта, так як відповідно до частини шостої статті 94 Закону України «Про місцеві вибори», пункту 3.2 Порядку розгляду скарг виборчими комісіями з місцевих виборів, затвердженим постановою Центральної виборчої комісії № 229 від 05 вересня 2015 року, рішення чи дії Територіальної виборчої комісії, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів, можуть бути оскаржені виключно до суду.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог Київський апеляційний адміністративний суд, пославшись на положення Закону України «Про Центральну виборчу комісію», Закон України «Про місцеві вибори» та Порядок розгляду скарг виборчими комісіями з місцевих виборів, затверджений постановою Центральної виборчої комісієї № 229 від 05 вересня 2015 року (далі - Порядок № 229), зазначив, що бездіяльність Черкаської міської виборчої комісії щодо встановлення результатів виборів могла бути оскаржена до 09 листопада 2015 року включно.

Оскільки позивач зі скаргою на бездіяльність Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області до Центральної виборчої комісії звернувся 16 листопада 2015 року, Київський апеляційний адміністративний суд прийшов до висновку, що скарга на бездіяльність Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області залишена без розгляду правомірно, через пропуск строку звернення.

Також Київський апеляційний адміністративний суд прийшов до висновку, що твердження позивача про бездіяльність Черкаської міської виборчої комісії у формі неприйняття рішень є помилковим.

Черкаська міська виборча комісія встановила результати виборів депутатів Черкаської міської ради, а тому підстав для задоволення адміністративного позову в частині позовних вимог про зобов'язання Центральної виборчої комісії розглянути скаргу Територіальної організації Політичної партії «Опозиційний блок» у м. Черкаси Черкаської області по суті відсутні.

Київський апеляційний адміністративний суд зазначив, що постанова Центральної виборчої комісії винесена з дотриманням норм чинного законодавства, з повним та належним з'ясуванням всіх обставин, викладених у скарзі Територіальної організації Політичної партії «Опозиційний блок» у м. Черкаси Черкаської області, тому підстави для винесення окремої ухвали відсутні.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України із висновком Київського апеляційного адміністративного суду погоджується з огляду на наступне.

Згідно частини сьомої статті 94 Закону України «Про місцеві вибори» та пункту 3.3 Порядку № 229 скарга щодо бездіяльності Територіальної виборчої комісії, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів, може бути подана до Центральної виборчої комісії.

Відповідно до частини шостої статті 94 Закону України «Про місцеві вибори», пункту 3.2 Порядку № 229 рішення чи дії Територіальної виборчої комісії, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів, можуть бути оскаржені виключно до суду.

Із системного аналізу зазначених норм колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що Центральна виборча комісія прийшла до обґрунтованого висновку про те, що вона є неналежним суб'єктом розгляду скарги в частині скасування постанови Черкаської міської виборчої комісії та зобов'язання Придніпровської районної в місті Черкасах виборчої комісії Черкаської області вчинити дії та утриматися від вчинення дій.

Згідно частини 4 статті 14 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» скарги подаються до Комісії та розглядаються нею у порядку та строки, встановлені відповідним законом України про вибори або референдуми.

Порядок і строки розгляду скарг, що стосуються місцевих виборів, а також вимоги до їх форми і змісту визначено розділом XIII Закону України «Про місцеві вибори» та Порядком розгляду скарг виборчими комісіями з місцевих виборів, затвердженим постановою Центральної виборчої комісії № 229 від 05 вересня 2015 року.

Відповідно до статті 94 Закону України «Про місцеві вибори» та підпункту 5 пункту 2.1 Порядку № 229 суб'єктом звернення зі скаргою до виборчої комісії у передбачених Законом випадках може бути місцева організація політичної партії, кандидати від якої зареєстровані на відповідних місцевих виборах.

Згідно частини 7 статті 94 Закону України «Про місцеві вибори» скарга щодо бездіяльності Територіальної виборчої комісії, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів, також може бути подана до Центральної виборчої комісії.

Відповідно до частини 1 статті 86 Закону України «Про місцеві вибори» виборча комісія Автономної Республіки Крим, обласна, районна, міська, районна у місті (у містах, де утворені районні у місті ради) Територіальна виборча комісія на своєму засіданні на підставі протоколів про підсумки голосування в Територіальному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів (у тому числі з позначкою «Уточнений») не пізніш як на десятий день з дня голосування встановлює результати виборів депутатів у багатомандатному виборчому окрузі, про що складає протокол про результати виборів.

Статтею 95 Закону України «Про місцеві вибори» передбачено, що скарга до виборчої комісії може бути подана відповідним суб'єктом звернення зі скаргою у п'ятиденний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності суб'єктом оскарження.

Скарга, що стосується порушення, яке мало місце до дня голосування, може бути подана у строк, установлений частиною першою цієї статті, але не пізніше 22 години дня, що передує дню голосування.

Скарга, що стосується порушення, яке мало місце під час голосування, може бути подана до відповідної дільничної виборчої комісії не пізніше закінчення голосування.

Скарга на рішення, дії чи бездіяльність виборчої комісії, члена цієї комісії, що мали місце у день голосування, під час підрахунку голосів та встановлення підсумків голосування, може бути подана до виборчої комісії вищого рівня у дводенний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності.

Днем подання скарги вважається день фактичного отримання скарги відповідною виборчою комісією.

Строк подання скарги продовженню або поновленню не підлягає, крім випадку повторного подання скарги після усунення її недоліків не пізніше наступного дня після дня її повернення суб'єктом розгляду скарги без розгляду відповідно до частини другої статті 97 цього Закону. Зміна або уточнення вимог суб'єкта звернення зі скаргою під час розгляду скарги відповідною виборчою комісією, викликані виявленням обставин, не відомих раніше суб'єкту звернення зі скаргою, не вважається новою скаргою і не підлягає встановленим обмеженням строків.

Строки судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності, що стосуються виборчого процесу, встановлюються Кодексом адміністративного судочинства України.

Відповідно до частини 12 статті 15 Закону України «Про місцеві вибори» днем вчинення бездіяльності вважається останній день строку, в який мала бути вчинена дія, передбачена цим чи іншими законами України.

Частиною 11 статті 97 Закону України «Про місцеві вибори» передбачено, що у разі подання скарги неналежним суб'єктом звернення зі скаргою чи до неналежного суб'єкта розгляду скарги або з порушенням строків оскарження, встановлених Законом, виборча комісія приймає рішення про залишення її без розгляду по суті.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає правильним висновок Київського апеляційного адміністративного суду про те, що результати чергових виборів депутатів Черкаської міської ради 25 жовтня 2015 року повинні бути встановлені Черкаською міською виборчою комісією до 04 листопада 2015 року включно, а тому бездіяльність Черкаської міської виборчої комісії щодо встановлення результатів виборів депутатів Черкаської міської ради могла бути оскаржена до 09 листопада 2015 року включно.

Оскільки позивач зі скаргою на бездіяльність Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області до Центральної виборчої комісії звернувся 16 листопада 2015 року, а Центральна виборча комісія є неналежним суб'єктом розгляду вказаної скарги в частині скасування постанови Черкаської міської виборчої комісії та зобов'язання Придніпровської районної в місті Черкасах виборчої комісії Черкаської області вчинити дії та утриматися від вчинення дій, колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується із висновком Київського апеляційного адміністративного суду про правомірне залишення Центральною виборчою комісією вказаної скарги без розгляду.

Питання визнання протиправними дій Черкаської міської виборчої комісії щодо складання протоколу та оголошення результатів виборів депутатів Черкаської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі, а також визнання протиправною бездіяльності цієї виборчої комісії щодо неприйняття рішень про черговість кандидатів у депутати у виборчому списку від місцевої організації партії, яка отримала право на участь у розподілі депутатських мандатів, про результати виборів депутатів указаної міської ради було предметом судового розгляду в адміністративній справі № 823/5194/15 за позовом кандидата в депутати від Черкаської міської організації ПАРТІЇ БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА «СОЛІДАРНІСТЬ» ОСОБА_8

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 07 листопада 2015 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.

Зі змісту вказаної постанови вбачається, що Черкаська міська виборча комісія встановила результати виборів депутатів Черкаської міської ради на підставі протоколів про підсумки голосування у багатомандатному виборчому окрузі Соснівської та Придніпровської районних у м. Черкасах виборчих комісій Черкаської області, а дії комісії щодо складання протоколу та оголошення результатів указаних виборів не виходять за межі її повноважень.

Вказане рішення було оформлено постановою Черкаської міської виборчої комісії № 171 від 04 листопада 2015 року «Про визначення черговостей кандидатів у депутати у виборчих списках від місцевих партій, які мають право на участь у розподілі депутатських мандатів у багатомандатному виборчому окрузі» та протоколом про результати виборів депутатів Черкаської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі, опублікованих в газеті «Черкаський край», випуск № 89 (20022) від 06 листопада 2015 року.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується із висновком Київського апеляційного адміністративного суду, що твердження позивача про бездіяльність Черкаської міської виборчої комісії у формі неприйняття таких рішень є помилковим.

Оскільки Черкаська міська виборча комісія встановила результати виборів депутатів Черкаської міської ради, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає правильним висновок Київського апеляційного адміністративного суду про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову в частині позовних вимог про зобов'язання Центральної виборчої комісії розглянути скаргу Територіальної організації Політичної партії «Опозиційний блок» у м. Черкаси Черкаської області по суті.

Крім цього колегія суддів Вищого адміністративного суду України зазначає, що розглядаючи скаргу позивача, Центральна виборча комісія прийшла до обґрунтованого висновку про те, що вона є неналежним суб'єктом розгляду скарги в частині скасування постанови Черкаської міської виборчої комісії та зобов'язання Придніпровської районної в місті Черкасах виборчої комісії Черкаської області вчинити дії та утриматися від вчинення дій, а тому підстав для скасування оскаржуваного рішення Центральної виборчої комісії не вбачає.

Відповідно до частини 1 статті 166 Кодексу адміністративного судочинства України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

Як вбачається із матеріалів справи Центральна виборча комісія в оскаржуваній постанові обґрунтовано зазначила, що у зв'язку з надходженням 10 листопада 2015 року до Центральної виборчої комісії звернення Придніпровської районної в м. Черкасах виборчої комісії Черкаської області про виявлення фальсифікації місцевих виборів 25 жовтня 2015 року, яке полягало у відсутності ступеня захисту на виборчих бюлетенях з виборів депутатів Черкаської міської ради, вона, керуючись частиною 4 статті 13 Закону України «Про Центральну виборчу комісію», своїм рішенням № 563 від 13 листопада 2015 року постановила передати Головному управлінню Національної поліції в Черкаській області копію вказаного звернення для проведення перевірки та, у разі виявлення підстав, вжиття заходів реагування відповідно до законодавства України.

Враховуючи, що постанова Центральної виборчої комісії винесена з дотриманням норм чинного законодавства, з повним та належним з'ясуванням всіх обставин, викладених у скарзі Територіальної організації Політичної партії «Опозиційний блок» у м. Черкаси Черкаської області, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає правильним висновок Київського апеляційного адміністративного суду про відсутність підстав для винесення окремої ухвали.

Доводи, викладені в апеляційній скарзі, не спростовують висновків Київського апеляційного адміністративного суду та встановлених обставин справи.

Згідно статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Київський апеляційний адміністративний суд не допустив порушень норм матеріального права при ухвалені судового рішення чи вчиненні процесуальних дій, а тому підстав для задоволення апеляційної скарги немає.

Згідно статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано юридичною особою або фізичною особою - підприємцем, ставка судового збору складає 1 розмір мінімальної заробітної плати.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» мінімальну заробітну плату встановлено на 2015 рік у розмірі 1218, 00 грн.

Згідно статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду, ставка судового збору складає 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.

Як вбачається зі змісту адміністративного позову позивачем заявлено вимогу немайнового характеру, а тому Територіальна організація Політичної партії «Опозиційний блок» у м. Черкаси Черкаської області при подачі адміністративного позову мала сплатити судовий збір у розмірі 1218,00 грн.

Таким чином, розмір судового збору за подачу апеляційної скарги на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 21 листопада 2015 року складає 1339,80 грн..

Враховуючи, що апеляційна скарг залишена без задоволення, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що вищезазначена сума судового збору за подачу апеляційної скарги підлягає стягненню з Територіальної організації Політичної партії «Опозиційний блок» у м. Черкаси Черкаської області на користь Державного бюджету України.

Керуючись 172, 177, 195, 196, 198, 200, 205, 207 КАС України, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Територіальної організації Політичної партії «Опозиційний блок» у м. Черкаси Черкаської області залишити без задоволення, а постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 21 листопада 2015 року - без змін.

Стягнути з Територіальної організації Політичної партії «Опозиційний блок» у м. Черкаси Черкаської області судовий збір за подачу апеляційної скарги на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 21 листопада 2015 року у розмірі 1339 грн. (одна тисяча триста тридцять дев'ять гривень) 80 коп. (отримувач коштів: УДКСУ у Печерському районі, рахунок отримувача: 31210255700007, код отримувача (код за ЄДРПОУ: 38004897, код банку отримувача: 820019, банк отримувача: ГУ ДКСУ у м.Києві, код класифікації доходу бюджету: 22030005 "Судовий збір (Вищий адміністративний суд України, 075", символ звітності: 255).

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає.

Судді: