Постанова № 53830055, 06.11.2015, Соснівський районний суд м. Черкас

Дата ухвалення
06.11.2015
Номер справи
712/10993/15-а
Номер документу
53830055
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа 712/10993/15-а

Провадження № 2а/712/470/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 листопада 2015 року Соснівський районний суд міста Черкаси у складі:

головуючого судді Кончиної О.І.

при секретарі - Тимошенко Д.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області про визнання незаконним дій про перерахунок пенсії у розмірі 60 % від суми місячного заробітку та зобовязання здійснити перерахунок пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернулась до Соснівського районного суду м.Черкаси з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області про визнання дій про перерахунок пенсії у розмірі 60 % від суми місячного заробітку незаконними та зобовязання здійснити перерахунок пенсі в розмірі 90 % від суми місячного заробітку.

В обгрунтованні позову вказує, що їй з 12.07.2002 призначено пенсію за вислугу років відповідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90 % від суми місячної (чинної) заробітної плати. Після призначення пенсії вона продовжувала працювати в органах прокуратури до 30.04.2015 року.

Наказом прокурора Черкаської області № 214-к від 23.04.2015, вона з 30.04.2015 звільнилась з посади старшого прокурора прокуратури м.Черкаси за власним бажанням у звязку з виходом на пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Вказує, що після звільнення з прокуратури, вона 06 травня 2015 звернулась до Управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області із заявою про перерахунок раніше призначеної з 12.07.2002 пенсії за вислугою років на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», а саме: 90 % від суми місячного заробітку. До заяви нею додана довідка прокуратури Черкаської області про заробіток № 18-178 від 05.05.2015.

Проте відповідачем - Управлінням Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області було проведено перерахунок її пенсії, призначеної 12.07.2002 року не в розмірі 90 % від суми місячної заробітної плати, як це встановлено Законом, а у розмірі 60 % від суми місячної заробітної плати.

Приймаючи таке рішення, відповідач посилався на те, що Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинності деяких законодавчих актів України», який набрав чинності 01.01.2015 внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», а тому перерахунок їй пенсії за вислугою років з 06.05.2015 проведено виходячи із розміру 60 % заробітку, тобто ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» застосована в редакції від 28.12.2014 року, що діяла на момент перерахунку пенсії у звязку із звільненням з роботи.

Вказану відмову вона вважає незаконною, оскільки відповідно до ч.18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у звязку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок пенсій проводиться з першого числа місяця, що за місяцем в якому настали обставини що тягнуть за собою зміни розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю за минулий час може бути виплачено йому за не більш 12 місяців. Перерахунок пенсії проводиться з урахуванням фактично отриманих працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день її звільнення з роботи.

Саме на підставі вказаної статті була призначена і перераховувалася їй пенсія в розмірі 90% від суми місячного заробітку.

Таким чином дії відповідача щодо невиконання законодавчо визначеного обовязку перерахунку пенсії в розмірі 90 % від суми місячного заробітку є незаконними.

Відповідно до ст.22, ч.1 ст.92 Конституції України права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод визначаються Законами України. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових Законів або внесенні змін до чинних Законів не допускаються звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Вказує, що всупереч цим вимогам, Управління Пенсійного фонду в м. Черкасах Черкаської області безпідставно зменшило розмір обчислення пенсії і по суті перерахував їй пенсію з 90 % на 60 % від суми місячного заробітку, на що не мав права, тим самим звузив зміст та обсяг існуючих прав та обмежив право на проведення перерахування у розмірі, визначеному Законом. У звязку з чим, просить: визнати дії Управління Пенсійного фонду м. Черкасах Черкаської області про перерахунок пенсії в розмірі 60 % від суми місячного заробітку незаконними; зобовязати Управління Пенсійного фонду м. Черкасах Черкаської області перерахувати з 06.05.2015 призначену їй пенсію у звязку із звільненням з прокуратури відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України « Про прокуратуру від 05.11.1991 в розмірі 90 % місячного заробітку; зобовязати Управління Пенсійного фонду м. Черкасах Черкаської області виплатити різницю між фактично отриманою та належною до оплати суми пенсії, починаючі з 06.05.2015 до моменту перерахунку пенсії та перерахувати на її особистий рахунок.

В судовому засіданні позивачка ОСОБА_2А, позов підтримала, просила позовні вимоги задовольнити.

Представник відповідача пояснила, що перерахунок пенсії ОСОБА_3 проведений відповідно до чинного законодавства України, надала письмові заперечення та просила відмовити в задоволенні позову.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 являється пенсіонером органів прокуратури і їй 12.07.2002 призначена пенсія відповідно до статті 50-1 Закону України Про прокуратуру» в редакції від 05.11.1991 у розмірі 90 % від суми місячного заробітку.

Наказом прокурора Черкаської області № 214-к від 23.04.2015, вона з 30.04.2015 звільнилась з посади старшого прокурора прокуратури м.Черкаси за власним бажанням відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у звязку з виходом на пенсію.

06 травня 2015 звернулась до Управління Пенсійного фонду в м.Черкасах Черкаської області із заявою про перерахунок раніше призначеної з 12.07.2002 пенсії за вислугою років на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи з розміру 90 % від суми щомісячної заробітної плати. До заяви нею додана довідка прокуратури Черкаської області про заробітну плату № 18-178 від 05.05.2015.

Листом від 21.05.2015р за № 355/Б-10 відповідачем - Управлінням Пенсійного фонду в м.Черкасах Черкаської області було розяснено, що Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що тратили чинність, деяких законодавчих актів України», який набрав чинність 01.01.2015 внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», а тому з 01.01.2015 пенсії прокурорам і слідчим прокуратури призначається у розмірі 60 % суми місячної заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, одержаної перед місцем звернення за призначення пенсії на підставі якої і проводиться перерахунок пенсії.

Крім того, розяснено, що в листопаді 2014 року відповідно до постанови Соснівського районного суду м.Черкаси від 19.12.2013 №712/15343/13-а та ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 23.09.2014 №72/15343/13-а їй було проведено перерахунок пенсії з 01.07.2012 у звязку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури в розмірі 90 % місячного заробітку.

В подальшому перерахунок пенсії в розмірі 90 % заробітної плати постановою суду не передбачений.

Відповідно до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру від 05.11.1991 року в редакції що діяла на час призначення пенсії позивачу - прокурори і слідчі зі стажем роботи не менш 20 років, у т.ч. зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку.

28.12.2014 року прийнято Закон України від «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», який набрав чинність із 01.01.2015, яким внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», згідно з якими при виході на пенсію працівникам прокуратури, пенсія призначається у розмірі 60% від суми місячної заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообовязкове державне соціальне страхування, одержаної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

При перерахунку пенсії позивачкці ОСОБА_2 вказана норма і була застосована. Проте ця норма має застосовуватися до працівників при виході на пенсію після прийняття і вступу в законну силу даного Закону. Однак позивачка ОСОБА_2 у своєї заяві не просила призначити їй пенсію, а просила зробити їй перерахунок, тому при проведенні перерахунку Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області повинно було керуватися ч. 1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 12.07.2001 року, тобто тією нормою, яка діяла до прийняття Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» відповідно до якої перерахунок пенсії має бути проведено вже з розміру раніше призначеної позивачки пенсії, тобто з 90 відсотків від суми місячного чинного заробітку і при перерахунку мають бути взяті до уваги збільшені показники, підвищення заробітної плати, які надані позивачем та підтверджені відповідною довідкою.

Статтями 22, 92 Конституції України визначені права і свободи людини і громадянина. Гарантії прав і свобод визначаються Законами України.

Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів, або внесенні змін до чинних законів не допускається, звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, а також ст. 58 Конституції України, яка гарантує, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії у часі.

Конституційний суд України неодноразово розглядав питання, повязані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України відокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формувань та правоохоронних органів держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони. Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 року №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 року №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарант соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави повязана з ризиком для життя і здоровя підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно бути компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності тобто комплексу організаційно-правових гарантій заходів спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження так і після її закінчення.

Таким чином, у рішеннях Конституційного суду України розуміння сутності соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства. Про вказану позицію викладено також і постановах Верховного Суду України від 12.12.2013, справа №21-348а та №21-420а13.

Суд вважає, що Управлінням Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області було порушено права позивача зменшенням їй відсотків розміру пенсі з 90 % на 60 %.

За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги позивача ОСОБА_2 про визнання дій Управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області в перерахунку їй пенсії у звязку із звільненням з органів прокуратури про перерахунок пенсії у розмірі 60 % від суми місячного заробітку з урахуванням довідки про заробітну плату від 05.05.2015 №18-178 незаконними та зобовязання провести перерахунок пенсії у розмірі 90 % від суми місячного заробітку і виплатити різницю між фактично отриманою та належною до виплати сумами пенсії починаючи з 06.05.2015 є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволенню.

З урахуванням наведеного, керуючись Конституцією України, Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року, ст.ст. 2,3,11,12,17,99,160,161,162,163,186 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області про визнання дій про перерахунок пенсії в розмірі 60 % від суми місячного заробітку незаконними та зобовязання провести перерахунок пенсії - задовольнити.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області про перерахунок пенсії ОСОБА_2 в розмірі 60 % від суми місячного заробітку - незаконнми.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області перерахувати з 06.05.2015 року призначену пенсію ОСОБА_2 у звязку із звільненням із органів прокуратури відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року в розмірі 90 % від суми місячного заробітку з урахуванням довідки про заробітну плату від 05.05.2015 р. №18-178 вих.15. та забезпечити її виплату в подальшому.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати суму пенсії за період з 06.05.2015 року.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Соснівський районний суд м.Черкаси протягом десяти днів з дня її проголошення.

Головуючий О.І.Кончина