ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
36000, м. Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
У Х В А Л А
26.11.2015р. Справа № 917/132/15
За заявою Комунального підприємства Полтавської обласної ради "Полтававодоканал"
про відстрочку виконання рішення суду від 14.04.2015р. по справі № 917/132/15, порушеної
за позовом Публічного акціонерного товариства "Полтаваобленерго" (вул. Старий Поділ, буд.5, м. Полтава, 36022)
в особі Полтавської філії міських електромереж ПАТ "Полтаваобленерго" (вул. Маршала Бірюзова, буд. 47А, м. Полтава, 36000)
до Комунального підприємства Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" (вул. П. Комуни, буд. 40-а, м. Полтава, Полтавська область, 36000)
про стягнення 62 475 482,95 грн.
Суддя Безрук Т. М.
Представники:
від стягувача: ОСОБА_1
від боржника (заявника):ОСОБА_2
Розглядається заява про відстрочку виконання рішення від 14.04.2015р. до 01 березня 2016 року.
Стягувач в заяві від 25.11.2015р. повідомив про те, що він не заперечує щодо надання відстрочки виконання рішення до 01.03.2016р.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив:
За результатом розгляду справи № 917/132/15 господарським судом Полтавської області прийнято рішення від 14.04.2015р. про стягнення з Комунального підприємства Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" на користь Публічного акціонерного товариства "Полтаваобленерго" в особі Полтавської філії міських електромереж ПАТ "Полтаваобленерго" 31526437,42 грн. заборгованості за активну електричну енергію, 44767,82 грн. заборгованості за реактивну електричну енергію, 1768843,38 грн. пені за несвоєчасну оплату активної електричної енергії, 23851225,24 грн. інфляційних нарахувань за активну електричну енергію, 3368896,79 грн. - три проценти річних за активну електроенергію, 128007,42 грн. інфляційних нарахувань за перетоки реактивної електроенергії, 18461,50 грн. - три проценти річних за перетоки реактивної електроенергії, 73080,00 грн. - відшкодування витрат зі сплати судового збору (а.с.180-185).
Дане рішення сторонами не оскаржувалося та набрало законної сили.
На виконання вказаного рішення господарським судом Полтавської області був виданий відповідний наказ від 30.04.2015р. (а.с.188).
Постановою головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України від 09.10.5015р. було відкрито виконавче провадження ВП № 48959803 з примусового виконання наказу господарського суду Полтавської області від 30.04.2015 року по справі № 19/132/15 та надано можливість боржнику в добровільному порядку виконати вимоги виконавчого документа у строк до семи днів з моменту винесення постанови.
Заявник (боржник) звернувся з заявою про надання відстрочки виконання рішення суду до 01.03.2016р. В обґрунтування заяви боржник посилається на те, що на даний час не має можливості виконати рішення господарського суду Полтавської області по даній справі в повному обсязі, оскільки існують обставини, які істотно ускладнюють виконання рішення суду, а саме на виконанні Відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України з 2012 року перебуває зведене виконавче провадження № 44906858 по примусовому виконанню рішень господарського суду Полтавської області про стягнення з КП Полтававодоканал 87119797,07 грн., в якому накладено арешти на грошові кошти, рухоме та нерухоме майно боржника. Заборгованість виникла в результаті непроведення розрахунків з погашення різниці в тарифах на водопостачання та водовідведення; боржником вживаються заходи щодо погашення боргу.
Крім того, боржник посилається на те, що виконання рішення суду, вилучення залишків коштів та майна підприємства в зимовий період призведе до повної зупинки господарської діяльності боржника, зупинки каналізаційних насосних станцій, що викличе загрозу техногенної та екологічної катастрофи.
Згідно ст.121 ГПК України при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, державного виконавця, за поданням прокурора чи його заступника або за своєю ініціативою господарський суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засіданні з викликом сторін, прокурора чи його заступника і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови, змінити спосіб та порядок їх виконання.
Відповідно до п. 10 постанови Пленуму Верховного Суду України від 26.12.2003р. № 14 "Про практику розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернень учасників виконавчого провадження" при вирішенні заяв державного виконавця чи сторони про відстрочку або розстрочку виконання рішення суду потрібно мати на увазі, що відповідно до ст. 351 ЦПК України і ст.121 ГПК України їх задоволення можливе лише у виняткових випадках, які суд визначає виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють aбo виключають виконання рішення (хвороба боржника або членів його сімї, відсутність у нього майна, яке за рішенням суду має бути передане стягувачеві, стихійне лихо, інші надзвичайні події).
В п. 7.2 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.10.2012р. № 9 "Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України" зазначено, що вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема стосовно юридичної особи - наявну загрозу банкрутству, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення, стихійне лихо, інші надзвичайні події.
Комунальне підприємство Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" є спеціалізованим підприємством, основним видом діяльності якого є надання послуг з водопостачання, водовідведення та очистки стічних вод громадянам та юридичним особам.
В ст.6 Закону України Про питну воду та питне водопостачання визначено, що державна політика у сфері питної води та питного водопостачання будується на принципах, зокрема, гарантованого першочергового забезпечення питною водою населення для забезпечення питних, фізіологічних, санітарно-гігієнічних та побутових потреб; заборони відключення об'єктів питного водопостачання та водовідведення від системи енерго-газо-теплопостачання як об'єктів життєзабезпечення і стратегічного значення.
Держава гарантує захист прав споживачів у сфері питної води та питного водопостачання шляхом, зокрема, забезпечення кожної людини питною водою нормативної якості в межах науково обґрунтованих нормативів питного водопостачання залежно від району та умов проживання; зобов'язання підприємств питного водопостачання здійснювати заходи щодо забезпечення нормативів питного водопостачання та додержання державних стандартів у сфері питної води та питного водопостачання (ст. 7 Закону України Про питну воду та питне водопостачання).
Як свідчать надані докази, в межах зведеного виконавчого провадження постановою державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України від 01.10.2014 року накладено арешт на все рухоме та нерухоме майно КП ПОР Полтававодоканал.
Постановами державного виконавця від 16.03.2015 р. та від 02.07.2015 р. було накладено арешт на кошти підприємства, що містяться на розрахункових рахунках в банківських установах.
Заявник посилається на те, що єдиним джерелом надходження коштів, з яких проводиться оплата за постачання електричної енергії позивачу, є грошові кошти, отримані за послуги водопостачання та водовідведення за затвердженими тарифами. Діючий в період виникнення заборгованості, стягнутої за рішенням суду по справі № 917/132/15 до 01.08.2014року для населення тариф на послуги водопостачання та водовідведення не забезпечував відшкодування економічно обґрунтованого рівня витрат на їх виробництво. Однак, після введення в дію нових тарифів, що з відбулося 01.08.2014 р, підприємство практично в повному обсязі сплачує за спожиту електроенергію.
Різниця між встановленим тарифом та фактичними економічними витратами на виробництво послуг, затверджена протоколом № 31 від 06.11.2014 року міжвідомчої комісії обласної державної адміністрації з питань погашення різниці в тарифах, становить 288,4 млн. грн.
Згідно протоколу № 6 від 28.07.2015 року міжвідомчої комісії обласної державної адміністрації з питань погашення різниці в тарифах в період з липня 2014 року по березень 2015 року обсяг заборгованості КП ПОР Полтававодоканал для проведення розрахунків з різниці в тарифах збільшився ще на 6,6 млн. грн.
02.03.2015 року Законом України № 217-VIII були внесені зміни до Закону України Про Державний бюджет на 2015 рік та передбачено виділення субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах в сумі 2,9 млрд. грн. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 року № 375, Полтавській області передбачений обсяг фінансування на погашення заборгованості з різниці в тарифах на загальну суму 222,45 млн. грн., в т. ч. КП ПОР Полтававодоканал 106,8 млн. грн.
Заявник посилається на те, що його заборгованість за спожиту електричну енергію станом на 01.10.2015 року становить 137,6 млн. грн., в той же час, узгоджений обсяг заборгованості з різниці в тарифах на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення підприємства становить 244,8 млн. грн.
Як зазначає боржник, з 2012 року КП Полтававодоканал вживає дії з погашення заборгованості за електроенергію субвенцією передбаченою фінансуванням з державного бюджету на погашення заборгованості з різниці в тарифах. Скористатися субвенцією вдалося в 2014 році - 55,1 млн. грн. КП Полтававодоканал отримано кошти по різниці в тарифах на погашення заборгованості з податку на додану вартість в сумі 2 355,9 тис. грн. та укладено договір на суму 1 935,8 тис. грн. на погашення заборгованості з податку на додану вартість, який переданий до Державного казначейства України, Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України 03.09.2015 року. Також боржник посилається на те, що ним вживаються дії по проведенню взаєморозрахунків по погашенню заборгованості з різниці в тарифах із залученням ПАТ Полтаваобленерго, ДП Енергоринок та НАК Нафтогаз України, на остаточну суму фінансування укладено договір про проведення взаєморозрахунку з різниці в тарифах на послуги водопостачання та водовідведення в рахунок погашення заборгованості за енергоносії на суму 102 569,5 тис.грн.; договір підписаний ГУДКСУ в Полтавській області, Департаментом фінансів Полтавській області, Управлінням ЖКГ Полтавській області державної адміністрації; однак, станом на дату подачі заяви про відстрочку виконання рішення суду проект договору не підписаний всіма учасниками взаєморозрахунків.
Боржник зазначає, що значне підвищення цін на енергоносії та відсутність механізму взаєморозрахунків по погашенню різниці в тарифах за рахунок виділення субвенцій з державного бюджету робить підприємство фактично збитковим та є обставиною, що ускладнює виконання рішення суду та робить його виконання на даний час фактично неможливим.
Згідно балансу та звіту про фінансові результати КП Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" за 9 місяців 2015 року підприємство є збитковим.
Як свідчать надані докази, боржник також вчиняє дії по погашенню заборгованості за даним рішенням суду. Так, 05.11.2015р. за платіжним дорученням № НОМЕР_1 Полтававодоканал перерахувало 2000000,00 грн. на користь ПАТ "Полтаваобленерго" на виконання виконавчого провадження ВП № 48959803.
При вирішенні даної заяви суд враховує перебування підприємства боржника у скрутному фінансовому стані, специфічний вид діяльності відповідача - вироблення теплової енергії для потреб населення, бюджетних установ та організацій, необхідність врахування інтересів територіальної громади міста та області, фізичних та юридичних осіб, а також, що арешт продаж майна боржника може призвести до зупинення діяльності боржника чи до його банкрутства; боржником постійно проводяться заходи з погашення боргу, боржником добровільно сплачено частину основного боргу; наміри сторін провести розрахунки за Договором про проведення взаєморозрахунків.
З метою недопущення негативних соціальних та інших наслідків внаслідок зупинки діяльності боржника щодо надання послуг з водопостачання та водовідведення, особливо в зимовий період, господарський суд прийшов до висновку про наявність у даному випадку виключних обставин, які є підставою для надання відстрочки виконання рішення суду.
Стягувач заявою від 25.11.2015р. погодився на відстрочку виконання рішення господарського суду Полтавської області до 01.03.2016р.
Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку про наявність підстав для відстрочення виконання рішення до 01 березня 2016 року та задоволення заяви боржника.
Керуючись ст.ст. 121, 86 Господарського процесуального кодексу України, суд
У Х В А Л И В :
1. Заяву Комунального підприємства Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" про відстрочку виконання рішення господарського суду Полтавської області від 14.04.2015 р. по справі № 917/132/15 задовольнити.
2. Відстрочити виконання рішення господарського суду Полтавської області від 14.04.2015р. про стягнення з Комунального підприємства Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" на користь Публічного акціонерного товариства "Полтаваобленерго" в особі Полтавської філії міських електромереж ПАТ "Полтаваобленерго" 31526437грн. 42 коп. - заборгованість за активну електричну енергію, 44767грн. 82 коп. - заборгованість за реактивну електричну енергію, 1768843грн. 38 коп. - пеня за несвоєчасну оплату активної електричної енергії, 23851225грн. 24 коп. - інфляційні нарахування за активну електричну енергію, 3368896грн. 79 коп. - три проценти річних за активну електроенергію, 128007грн. 42 коп. - інфляційні нарахування за перетоки реактивної електроенергії, 18461грн. 50 коп. - три проценти річних за перетоки реактивної електроенергії, 73080грн. 00 коп. - відшкодування витрат зі сплати судового збору до 01 березня 2016р.
Суддя Безрук Т. М.