ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 листопада 2015 року м.Київ К/800/12287/15
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючий суддя Голяшкін О.В. (доповідач),
судді Заяць В.С.,
Гончар Л.Я.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Шаргородського районного суду Вінницької області від 12 липня 2012 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 02 березня 2015 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у Шаргородському районі Вінницької області про перерахунок додаткової пенсії для чорнобильців,-
ВСТАНОВИВ:
У травні 2012 року ОСОБА_2 звернувся з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Шаргородському районі Вінницької області, в якому просив визнати протиправними дії та зобов'язати відповідача провести нарахування (перерахунок) та виплату на його користь підвищення до пенсію за проживання в зоні радіоекологічного контролю в розмірі однієї мінімальної заробітної плати відповідно до ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 01 січня 2003 року по день ухвалення судового рішення у даній справі.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначав, що перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Шаргородському районі Вінницької області та повинен одержувати не тільки пенсію, але і підвищення до пенсії за проживання в зоні радіоекологічного контролю в розмірі однієї мінімальної заробітної плати відповідно до ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Вважає, що відповідачем протиправно здійснюється виплата в розмірах, встановлених постановами КМУ, а не у розмірах визначених Законом України «Про статус і соціальний захист населення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», чим порушуються його права.
Ухвалою Шаргородського районного суду Вінницької області від 11 травня 2012 року позовну заяву ОСОБА_2 в частині зобов'язання відповідача провести нарахування (перерахунок) та виплату на його користь підвищення до пенсії за проживання в зоні радіоекологічного контролю в розмірі однієї мінімальної заробітної плати відповідно до ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 01 січня 2003 року по 09 листопада 2011 рік залишено без розгляду.
Постановою Шаргородського районного суду Вінницької області від 12 листопада 2012 року, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 02 березня 2015 року, у задоволенні позову відмовлено.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив із відсутності підстав для задоволення позову, оскільки право позивача на отримання підвищення до пенсії за проживання в зоні радіоекологічного контролю не порушено.
Не погоджуючись з ухваленими у справі рішеннями, ОСОБА_2 звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить судові рішення скасувати, прийняти ухвалу про направлення справи на новий розгляд.
Заперечення на касаційну скаргу не надходили.
Заслухавши доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 є громадянином, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю, категорія 4, що підтверджується посвідченням серії В-П №812146, виданого Вінницькою облдержадміністрацією 14 квітня 2011 року. Перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Шаргородському районі Вінницької області та отримує соціальну пенсію по інвалідності 3 гр. з дитинства відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Листом від 26 квітня 2012 року №1437 Управління Пенсійного фонду України у Шаргородському районі Вінницької області повідомило ОСОБА_2, що виплати встановлені ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» проводяться в розмірах, встановлених постановами Кабінету Міністрів України.
Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначає основні положення по реалізації конституційних прав громадян потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, в частині пенсійного забезпечення.
Відповідно до ст.63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону здійснюється за рахунок державного бюджету.
Як встановлено ч.2 ст.95 Конституції України, виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір та цільове спрямування цих видатків.
14 червня 2011 року прийнято Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України 2011 рік», який набрав чинності 19 червня 2011 року.
Пунктом 7 ч.1 цього Закону Прикінцеві положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» доповнено п.4, яким встановлено, що у 2011 році норми і положення ст.ст.39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
На виконання вимог Закону України від 14 червня 2011 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №745 «Про встановлення деяких виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набрала чинності 23 липня 2011 року.
Отже, з 23 липня 2011 року виплати особам, які проживають в зоні радіокелогічного контролю, визначаються постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2011 року №745.
Рішенням Конституційного Суду України від 26 грудня 2011 року №20-рп/2011 визнано таким, що відповідає Конституції України (є конституційним ), пункт 4 розділу VII «Прикінцеві положення Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік» з наступними змінами.
Відповідно до п.3 прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік», який набрав чинності 01 січня 2012 року, норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.
На виконання вимог зазначеного Закону Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 23 листопада 2011 року №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка набрала чинності 01 січня 2012 року.
Отже, з 01 січня 2012 року при визначенні розміру пенсії застосуванню підлягають норми постанови Кабінету Міністрів України №1210.
Рішенням Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року № 3-рп/2012 визначено, що в аспекті конституційного подання положення частини другої статті 96, пунктів 2, 3, 6 статті 116 Конституції України треба розуміти так, що повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
Постанови Кабінету Міністрів України №745 «Про встановлення деяких виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету» та № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» прийняті на виконання приписів Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України 2011 рік» та Закону України «Про Державний бюджет України 2012 рік», при визначенні розміру пенсії позивача відповідач обґрунтовано керувався зазначеними постановами Кабінету Міністрів України.
За вказаними обставинами суди попередніх інстанцій дійшли до вірного висновку про правомірність дій відповідача при виплаті пенсії позивачу та відмову у задоволенні позову.
Доводи касаційної скарги встановлених обставин справи та висновків судів першої та апеляційної інстанцій не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
Відповідно до ч.1 ст.224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст.ст.220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення.
Постанову Шаргородського районного суду Вінницької області від 12 липня 2012 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 02 березня 2015 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, передбачених статтями 237 - 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді