Постанова № 53815573, 19.11.2015, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.11.2015
Номер справи
818/3551/15
Номер документу
53815573
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 листопада 2015 р. Справа №818/3551/15

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Павлічек В.О.,

за участю секретаря судового засідання - Кохан Т.І.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Сумської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області про скасування податкових повідомлень-рішень,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, фізична особа-підприємець ОСОБА_3 (далі - ФОП ОСОБА_3М.), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Сумської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області (далі - Сумської ОДПІ Головного управління ДФС у Сумській області), в якій просить суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення форма "Р" від 13.12.2013 року № НОМЕР_1 та від 12.06.2014 року № НОМЕР_2.

Свої вимоги мотивує тим, що дані податкові повідомлення-рішення підлягають скасуванню, оскільки винесені з порушенням статті 120 Податкового кодексу України (далі - ПК України).

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, зазначивши, що ФОП ОСОБА_3 було порушено терміни подання звітності, а саме, податкову декларацію за 2 квартал 2012 року подав 17.09.2012 року, термін подачі 09.08.2012 року, в результаті чого до підприємця застосовано штрафну санкцію в розмірі 170,00 грн. За результатами 2012 року підприємець повинен був подати податкову декларацію про майновий стан та доходи у термін до 09.02.2013 року, а фактично декларація подана 30.08.2013 року. ФОП ОСОБА_3 протягом року повторно порушив терміни подання звітності і до підприємця застосовано штрафну санкцію в розмірі 1020 грн. (податкове повідомлення - рішення № НОМЕР_1 від 13.12.2013 року). За результатами 2013 року підприємець повинен був подати податкову декларацію про майновий стан та доходи до 09.02.2014 року. Фактично декларація подана 04.04.2014року. Тобто ФОП ОСОБА_3 протягом року повторно порушив терміни подання звітності. За результатами камеральної перевірки за повторне порушення термінів подання звітності до підприємця застосовано штрафну санкцію в розмірі 1020 грн. (податкове повідомлення - рішення № НОМЕР_3 від 12.06.2014 року)

Тому, відповідач вважає, що податкові повідомлення рішення від 13.12.2013 №0001701700 та 12.06.2014 року № 003891700 прийняті у відповідності до чинного законодавства України та просить суд відмовити в задоволенні позову.

Суд, заслухавши представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ФОП ОСОБА_3 з 01.07.2012 року знаходиться на загальній системі оподаткування. 17.09.2012 року позивачем було подано до Сумської ОДПІ Головного управління ДФС у Сумській області податкову декларацію за 2 квартал 2012 року, хоча граничний термін подачі 09.08.2012 року. За порушення терміну подання податкової декларації за 2 квартал 2012 року Сумською ОДПІ Головного управління ДФС у Сумській області до позивача було застосовано штрафну санкцію в розмірі 170 грн. (рішення - повідомлення від 17.10.2012 року № НОМЕР_4) (а.с. 7).

12.12.2013 року Сумською ОДПІ Головного управління ДФС у Сумській області проведено камеральну перевірку податкової звітності по єдиному податку ФОП ОСОБА_3 за 2012 рік, за результатами якої складено акт від 12.12.2013 року N 6048094.

У ході перевірки встановлено, що позивачем несвоєчасно подано податкову декларацію про майновий стан та доходи, оскільки граничний строк подання становить 09.02.2013 року, а фактично декларацію подано 30.08.2013 року. За результатами перевірки було винесено податкове повідомлення-рішення від 13.12.2013 року № НОМЕР_1, яким до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 1 020,00 грн.

Надалі, відповідачем проведено камеральну перевірку податкової звітності позивача по податку з доходів фізичних осіб за 2013 рік, за результатами якої складено акт про результати камеральної перевірки від 05.06.2014 року № 000304/18-01-17/НОМЕР_5, у якому зроблено висновок про порушення термінів подання податкової декларації про майновий стан та доходи за 2013 рік, а саме, вказано, що позивачем подано декларацію 04.04.2015 року, хоча граничний термін подання 10.02.2014 року.

На підставі цього акту перевірки винесено податкове повідомлення-рішення від 12.06.2014 року № НОМЕР_2 за платежем: податок на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування на загальну суму 1 020,00 грн., в т.ч. за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 1 020,00 грн.

Суд вважає, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення винесені з порушенням вимог чинного законодавства, з огляду на наступне.

Згідно з пп.16.1.3 п. 16.1 ст. 16 ПК України, платник податків зобов'язаний, зокрема, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Відповідно до п. 46.1 ст. 46 ПК України передбачено, що податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку. Додатки до податкової декларації є її невід'ємною частиною.

Пунктом 49.2 ст.49 ПК України визначено, що платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.

За приписами пп. 177.5.2 п. 177.5 ст. 177 Податкового кодексу України фізичні особи - підприємці, які зареєстровані протягом року в установленому законом порядку або перейшли із спрощеної системи оподаткування на загальну систему оподаткування чи сплачували фіксований податок до набрання чинності цим Кодексом, подають податкову декларацію за результатами звітного кварталу, в якому розпочата така діяльність або відбувся перехід на загальну систему оподаткування.

Пунктом 49.18 ПК України визначені строки подання податкових декларацій, а саме: податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює, зокрема, календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);

Статтею 110 Податкового кодексу України, передбачено, що платники податків, податкові агенти та/або їх посадові особи несуть відповідальність у разі вчинення порушень, визначених законами з питань оподаткування та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Зокрема, відповідно до ч. 1 п. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України, неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків), тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

Згідно з ч. 2 п. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України, ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

Таким чином, з аналізу вищенаведеної норми права слідує, що за неподання або несвоєчасне подання платником податків податкових декларацій (розрахунків) накладається штраф в сумі 170 гривень, за кожне таке порушення. Якщо ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання. Тобто, повторним порушенням, за яке передбачено штраф у розмірі 1020 гривень згідно із пунктом 120.1 статті 120 Податкового кодексу України, буде несвоєчасне подання податкової декларації (розрахунку) платником податків, за яке до такого платника протягом року вже було застосовано штраф за неподання (несвоєчасне подання) податкової декларації (розрахунку) та у період до одного року (до 365 або 366 днів - для високосного року) винесено податкове повідомлення-рішення. Отже, для визначення повторності правопорушення відповідно до частини 2 пункту 120.1 статті 120 Податкового кодексу України відлік 365 днів (для високосного року -366 днів) починається з дати винесення органом державної податкової служби податкового повідомлення-рішення.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем порушено строки подачі податкової звітності за 2 квартал 2012 року (граничний термін подання 09.08.2012 р.). За вказане правопорушення до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 170,00 грн. (а.с. 7).

Крім того, позивачем допущено повторні несвоєчасні подання податкової звітності за 2012 рік та за 2013 рік, що, на думку відповідача, є повторним правопорушенням, за які до позивача засновано штраф у розмірі 1020,00 грн. за кожне несвоєчасне подання (а.с. 32).

Однак, суд звертає увагу, що перша штрафна санкція у розмірі 170,00 грн. Сумською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Сумській області була застосована по позивача 17.10.2012 року, друга штрафна санкція у розмірі 1020,00 грн. застосована 13.12.2013 року, тобто більше чим через 365 днів з моменту винесення попередньої, що суперечить нормам ст. 120 Податкового кодексу України. Крім того, доказів застосування до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 протягом року штрафу за неподання або несвоєчасне подання податкових декларацій (розрахунків) відповідачем не надано. Оскільки податкове повідомлення рішення від 13.12.2013 року № НОМЕР_1 винесено неправомірно, то відсутня повторність порушення при визначенні штрафних санкцій за податковим повідомленням-рішенням від 12.06.2014 року № НОМЕР_2.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що застосування Сумською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Сумській області штрафних санкцій до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 у підвищеному розмірі є неправомірним.

Окрім того, суд звертає увагу, що відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Так, відповідно до квитанції від 30.10.2015 року № 4 позивачем було сплачено судовий збір в загальному розмірі 487,20 грн. (а.с. 13).

Враховуючи положення вказаних норм, суд вважає за необхідне стягнути на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 за рахунок бюджетних асигнувань Сумської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області суму судового збору в розмірі 487,20 грн. (чотириста вісімдесят сім гривень 20 коп.).

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Сумської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області про скасування податкових повідомлень-рішень задовольнити

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення (форма "Р") від 13.12.2013 року № НОМЕР_1 на суму 1 020,00 грн. та від 12.06.2014 року № НОМЕР_2 на суму 1 020,00 грн.

Стягнути на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (вул. Клубна, 11, с. Річки, Білопільський район, Сумська область, 41832, ідентифікаційний код НОМЕР_5) за рахунок бюджетних асигнувань Сумської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області суму судового збору в розмірі 487,20 грн. (чотириста вісімдесят сім гривень 20 коп.).

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складено 24.11.2015 року.

Суддя (підпис) В.О. Павлічек

З оригіналом згідно

Суддя В.О. Павлічек