Постанова № 53815463, 25.11.2015, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.11.2015
Номер справи
815/4845/15
Номер документу
53815463
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/4845/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 листопада 2015 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Потоцької Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом публічного акціонерного товариства “Одесагаз” до Роздільнянської об’єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС в Одеській області про скасування податкового повідомлення – рішення № 0019520 від 05.08.2015 року про сплату штрафу в сумі 501, 24 грн. за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов’язання з орендної плати з юридичних осіб,-

ВСТАНОВИВ:

З позовом до суду звернулось ПАТ “Одесагаз” до Роздільнянської об’єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС в Одеській області, в якому просить скасувати податкове повідомлення – рішення № 0019520 від 05.08.2015 року про сплату штрафу в сумі 501, 24 грн. за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов’язання з орендної плати з юридичних осіб.

Свої вимоги позивач обгрунтовував тим, що ПАТ “Одесагаз” було надано АТ “Єврогазбанк” на виконання платіжне доручення №13287 від 18 червня 2014 року на суму 2046,15 грн. на сплату орендної плати з юридичних осіб за травень 2014 року. ПАТ “Одесагаз” заявою № 11 від 26.06.2014 року повідомило відповідача про сплату грошового зобов’язання згідно вищезазначеного платіжного доручення. З вини банку платіжне доручення не було виконане, оскільки АТ “Єврогазбанк” у липні 2014 року було визнано неплатоспроможним, у зв’язку з чим було введено тимчасову адміністрацію. З липня 2014 року відповідач почав обліковувати за ПАТ “Одесагаз” податковий борг, а також самовільно зарахував платежі, які позивач сплачував вже за наступні звітні періоди, у рахунок цього боргу. В платіжних дорученнях позивач вказував, за який звітний період вноситься той чи інший платіж, проте відповідач, незважаючи на це, самовільно враховував кожен наступний платіж за інший звітний період, ніж вказано у платіжному дорученні, перекриваючи суми, які обліковувалися як податковий борг. Посилаючись на те, що відповідно до ст.129 Податкового кодексу України, обов'язок платника податків вважається виконаним з моменту подання до установи банку платіжних доручень на перерахування сум податків, позивач вважає, що він не несе відповідальності за несвоєчасне або перерахування не в повному обсязі таких податків установою банку, відтак наполягає на тому, що у відповідача не було підстав для нарахування штрафу оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, просив відмовити у задоволенні позовних вимог повністю з підстав, викладених у письмових запереченнях (а.с.23-24) та додаткових поясненнях до заперечень (а.с.39-41).

Сторони в судове засідання 20.11.2015 року не зявились, про дату, час та місце судового засідання повідомлені належним чином.

Відповідно до вимог статті 122 КАС України, адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше місяця з дня відкриття провадження у справі, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо не має перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні.

З урахуванням приписів ст. 128 КАС України, зважаючи на те, що у судове засідання прибули не всі особи, які беруть участь у справі, суд вирішив розглянути справу у письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд вважає за необхідне задовольнити даний позов частково з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивачем 18 червня 2014 року ПАТ “Одесагаз” подано до АТ “Єврогазбанк” платіжне доручення № 13287 на сплату за оренду землі з юридичних осіб за травень 2014 року в сумі 2046 грн. 15 коп.

Відповідно до постанови Правління Національного банку України від 16.07.2014 року № 424 “Про віднесення публічного акціонерного товариства “Європейський газовий банк” до категорії неплатоспроможних”, виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 16.07.2014 року прийнято рішення № 57 про запровадження з 17.07.2014 року тимчасової адміністрації строком на 3 місяці по 17.10.2014 р.

За вказаним платіжним дорученням від 18 червня 2014 року № 13287, яке прийнято банком до виконання, грошові кошти не було списано банком з рахунків позивача без поважних причин.

Заявою № 111 від 26.06.2014 року, отриманою відповідачем 26.06.2014 року, позивач повідомив Роздільнянську ОДПІ ГУ Міндоходів в Одеській області, що подав платіжне доручення на сплату оренди землі з юридичних осіб за травень 2014 року в сумі 2046,15 грн. до АТ “Єврогазбанк”, але з вини банку зарахування до бюджету не було проведено. Також до заяви додано копію платіжного доручення.

За результатам проведення відповідачем камеральної перевірки своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобовязання по орендній платі з юридичних осіб, складено акт від 16.07.2015 року № 305/1513/03351208, яким встановлено порушення терміну сплати узгодженого грошового зобов’язання, визначених п.287.3 ст.287 ПК України.

На підставі акту від 16.07.2015 року № 305/1513/03351208 та п.126.1 ст.126 ПК України Роздільнянською ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 05.08.2015 року № 0019520 на суму 501,24 грн.

Підпунктом 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України передбачено, що податковий борг, це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Згідно з п. 59.1 ст. 59 ПК України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до п.38.1 ст.38 ПК України, виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Приписами п.1.24, п. 1.29 ст. 1, п. 8.1 ст. 8 Закону України “Про платіжні системи та переказ коштів в Україні” визначено, що переказом коштів є рух певної суми коштів з метою її зарахування на рахунок отримувача або видачі йому у готівковій формі. Ініціатор та отримувач можуть бути однією і тією ж особою (п.1.24 ст.1). Платіжна система, це платіжна організація, учасники платіжної системи та сукупність відносин, що виникають між ними при проведенні переказу коштів. Проведення переказу коштів є обов'язковою функцією, що має виконувати платіжна система (п.1.29 ст.1). Банк зобов'язаний виконати доручення клієнта, що міститься в розрахунковому документі, який надійшов протягом операційного часу банку, в день його надходження (ст. 8).

Положенням п. 22.4 ст. 22 Закону України “Про платіжні системи та переказ коштів в Україні”, передбачено, що під час використання розрахункового документа ініціювання переказу є завершеним: для платника - з дати надходження розрахункового документа на виконання до банку платника; для банку платника - з дати списання коштів з рахунка платника та зарахування на рахунок отримувача в разі їх обслуговування в одному банку або з дати списання коштів з рахунка платника та з кореспондентського рахунка банку платника в разі обслуговування отримувача в іншому банку.

Відповідальність банків при здійсненні переказу, передбачена приписами ст.32 Закону України “Про платіжні системи та переказ коштів в Україні”, де зазначено, що отримувач має право на відшкодування банком, що обслуговує платника, шкоди, заподіяної йому внаслідок порушення цим банком строків виконання документа на переказ.

Пунктом 2.14 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, (затвердженої Постановою Правління НБУ від 21.01.2004 року № 22, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29 березня 2004 року за № 377/8976) передбачено, що Банк платника на всіх примірниках прийнятих розрахункових документів і на реєстрах обов'язково заповнює реквізити “Дата надходження” і “Дата виконання”, а банк стягувача “Дата надходження в банк стягувача” (якщо ці реквізити передбачені формою документа), засвідчуючи їх підписом відповідального виконавця та відбитком штампа банку. На документах, прийнятих банком після закінчення операційного часу, крім того, ставиться штамп “Вечірня”. Відміткою про дату реєстрації банком платіжного доручення платника про сплату платежів до бюджету є заповнення в ньому реквізиту “Дата надходження”, який банк заповнює незалежно від дати складання платником цього платіжного доручення.

На платіжному дорученні від 18.06.2014 року №13228 наявна відмітка банку “одержано банком” та відсутні будь-які ознаки того, що банком було повернуто дане платіжне доручення без виконання.

Згідно вимог п.287.3 ст.287 ПК України, податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Пунктом 129.6 ст. 129 ПК України передбачено, що за порушення строку зарахування податків до бюджетів або державних цільових фондів, установлених Законом України “Про платіжні системи та переказ коштів в Україні”, з вини банку або органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, такий банк/орган сплачує пеню за кожний день прострочення, включаючи день сплати, та штрафні санкції у розмірах, встановлених цим Кодексом, а також несе іншу відповідальність, встановлену цим Кодексом, за порушення порядку своєчасного та повного внесення податків, зборів, платежів до бюджету або державного цільового фонду. При цьому платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасне або перерахування не в повному обсязі таких податків, зборів та інших платежів до бюджетів та державних цільових фондів, включаючи нараховану пеню або штрафні санкції.

З припису зазначеної статті вбачається, що якщо неперерахування податку, збору не є наслідком винних дій платника податку, то до нього не можуть бути застосовані штрафні санкції, пеня або пред'явлена вимога про повне перерахування податкових платежів до бюджетів та державних цільових фондів

Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку про те, що порушення порядку зарахування до бюджету та державних цільових фондів податків і зборів при пред'явленні платником податків до установи банку платіжних доручень у встановлений строк є виною банку, крім випадку, передбаченого п.п. 129.7 ст. 129 Податкового кодексу України, яким встановлено, що не вважається порушенням строків зарахування податків і зборів (обов'язкових платежів) з вини банку, якщо таке порушення стало наслідком регулювання Національним банком України економічних нормативів такого банку, що призводить до браку вільного залишку коштів на такому кореспондентському рахунку для здійснення зарахування; якщо у майбутньому банк або його правонаступники відновлюють платоспроможність, відлік термінів зарахування податків, зборів (обов'язкових платежів) розпочинається з моменту такого відновлення. Тобто відлік термінів зарахування податків, зборів (обов'язкових платежів) після відновлення платоспроможності банку розпочинається саме для банку, а не для платника податків.

Отже, направлення позивачем до обслуговуючого банку належним чином оформлених платіжних доручень на оплату обов’язкових платежів та зборів (при наявності необхідної кількості коштів на рахунку) є належними, необхідними та достатніми діями, які платник податку повинен вчинити для оплати податкового зобов'язання.

ПАТ “Одесагаз” було подано до обслуговуючого банку належним чином оформлене платіжне доручення по сплаті суми орендної плати за землю за травень 2014 року № 13287 від 18.06.2014 року.

Банком вказане платіжне доручення прийнято до виконання, проте, платіж з орендної плати за землю за травень 2014 року АТ “Єврогазбанк” своєчасно не був перерахований на рахунок Роздільнянської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області.

Враховуючи те, що ПАТ “Одесагаз” своєчасно сплачено податок з орендної плати за землю за травень 2014 року, про що свідчать платіжне доручення від 18.06.2014р., але з вини АТ“Єврогазбанк” своєчасно не були перераховані зазначені кошти на рахунок Роздільнянської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області, суд приходить висновку про безпідставність винесення відповідачем податкового повідомлення-рішення від 05.08.2015р. №0019520.

Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов Публічного акціонерного товариства “Одесагаз” до Роздільнянської об’єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС в Одеській області про скасування податкового повідомлення – рішення № 0019520 від 05.08.2015 року про сплату штрафу в сумі 501, 24 грн. за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов’язання з орендної плати з юридичних осіб, є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6-9, 69, 71, 86, 128, 159-163 КАС України, суд, –

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Скасувати податкове повідомлення-рішення Роздільнянської об’єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області від 05.08.2015 р. №0019520.

Постанова набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 254 КАС України.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції.

Суддя Потоцька Н.В.