Постанова № 53815247, 27.10.2015, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.10.2015
Номер справи
п/811/1792/15
Номер документу
53815247
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

25006, м. Кіровоград, вул. Велика Перспективна, 40

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 жовтня 2015 року справа № П/811/1792/15

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Жука Р.В. розглянувши у порядку письмового провадження справу

за позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області

до Публічного акціонерного товариства "Помічнянський елеватор"

про застосування заходів реагування,

В С Т А Н О В И В:

Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області (далі – позивач, УДСНС України в області) звернулося до суду з адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства "Помічнянський елеватор" (далі – відповідач, ПАТ "Помічнянський елеватор") в якому просить до повного усунення порушень вимог пожежної безпеки, зазначених у позові, застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до відповідача шляхом зобов'язання даного товариства зупинити роботу будівель адміністративного корпусу, лабораторії, зерноскладів №21, №22, №23, №25 та №26 "Помічнянський елеватор",який розташований за адресою – Кіровоградська область, Добровеличківський район, м. Помічна, вул. Гагаріна,54 та опечатати (опломбувати) вхідні двері (ворота) до вказаних будівель.

Відповідачем до суду подано заперечення на позовну заяву відповідно до змісту якого, позов ним не визнається у повному обсязі з огляду на те, що більшість порушень усунено, а інша частина порушень в процесі усунення.

На підставі усної ухвали, прийнятої в судовому засіданні 12.10.2015 р. та занесеної до журналу судового засідання, подальший розгляд справи проведено в порядку письмового провадження у відповідності до ч.4 ст.122 КАС України

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до ст. 1 Закону України №877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі по тексту - Закон №877-V) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 4 Закону №877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом. Державний нагляд (контроль) може здійснюватися комплексно кількома органами державного нагляду (контролю), якщо їхні повноваження на здійснення чи участь у комплексних заходах передбачені законом. Такі заходи проводяться за спільним рішенням керівників відповідних органів державного нагляду (контролю).

Відповідно до ч. 1 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.

Судом встановлено, що 23.04.2015 року начальником Добровеличківського РВ Управління ДСНС України в Кіровоградській області прийнято наказ про проведення перевірок додержання законодавства з питань пожежної та техногенної безпеки, зокрема, ПАТ "Помічнянський елеватор" (а.с.15-16).

28 травня 2015 року посадовою особою відділу УДСНС України у Кіровоградській області проведена перевірка додержання ПАТ "Помічнянський елеватор" (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб, за наслідками якої складено акт №80 від 28.05.2015 року (а.с.20-34).

В акті зафіксовані порушення вимог законодавства з пожежної безпеки, а саме:

- дерев'яні конструкції горищних покриттів будівель адміністративного корпусу,лабораторії та зерноскладів №21, №22, №23, №25 та №26 не піддано вогнезахисному оброблянню (ППБУ розділ ІІІ, п.2.5);

- посадові особи об'єкта, до обов'язків яких належить забезпечення виконання заходів пожежної безпеки не пройшли навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки (ППБУ розділ ІІ, п.16);

- допущено використання побутових електронагрівальних приладів (чайників, кип'ятильників) без негорючих теплоізоляційних підставок та в місцях (приміщеннях), де їх використання заборонено (ППБУ розділ IV, п 1.18);

- не проведено замір опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання по підприємству (ППБУ розділ IV, п.1.20);

- допущено куріння за межами спеціально відведених місць та наказом по підприємству не визначено спеціальні місця для куріння, які необхідно позначити відповідним знаком або написом, і місця де встановити урну або попільницю з негорючих матеріалів (ППБУ розділ ІІ, п.3).

У ході судового розгляду справи встановлено, що відповідачем з 5 виявлених порушень, усунуто – 4, що підтверджується актом перевірки №263 від 05.08.2015 року (а.с.136-142).

Судом враховано, що з метою усунення порушень, встановлених актом перевірки №80 від 28.05.2015 року, відповідачем укладено договір №52 від 01.10.2015 року на вогнезахисну обробку дерев'яних конструкцій з ТОВ "ПП В і В" (а.с.129-130).

Відповідно до долучених до матеріалів справи копій рахунку – фактури №104 від 01.10.2015 року та акту №26-21 від 09.10.2015 року, судом встановлено, що станом на момент розгляду справи по суті, ТОВ "ПП В і В" виконало роботи по вогнезахисту деревини у складському приміщенні №23 за замовленням ПАТ "Помічнянський елеватор" (а.с.131,134).

З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що ПАТ "Помічнянський елеватор" здійснюються заходи щодо усунення недоліків та умов що їм сприяли, а також більшість порушень, які були виявлені під час проведення планової перевірки відповідачем було усунуто, що в свою чергу свідчить про те, що відповідач здійснює заходи, спрямовані на виконання вимог Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області щодо усунення виявлених порушень.

Разом з тим, невиконаним залишається порушення щодо відсутності вогнезахисного обробляння дерев'яних конструкцій горищних покриттів будівель зерноскладів № 25 та №26 (ППБУ розділ ІІІ, п.2.5), що не спростовано представником відповідача.

Відповідно до пунктів 1, 2 ч.1, ч. 2 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зокрема, є недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами та порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення.

Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Згідно п.1 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій від 19 жовтня 2004 р. №126 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 4 листопада 2004 р. за №1410/10009, дані правила встановлюють загальні вимоги з пожежної безпеки, чинність яких поширюється на підприємства, установи, організації та інші об'єкти (будівлі, споруди, технологічні лінії тощо), а також житлові будинки, що експлуатуються, будуються, реконструюються, технічно переоснащуються і розширюються, за винятком підземних споруд та транспортних засобів, вимоги до яких визначаються у спеціальних нормативних документах.

Згідно п.7 ст.7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 5 квітня 2007 року №877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Згідно з частинами 2, 3 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Наявність вказаних обставин свідчить, що подальша експлуатація об’єктів відповідача з порушеннями правил пожежної безпеки створює загрозу життю та здоров’ю людей.

Щодо вимоги про опечатування (опломбування) вхідних дверей до вказаних будівель, то суд вважає за необхідне вказати наступне.

Згідно п.6.2. Інструкції про порядок та умови застосування органами державного пожежного нагляду запобіжних заходів затвердженої наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій від 21 жовтня 2004 року №130 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 8 листопада 2004 р. за №1416/10015 (що є чинною на момент розгляду спору) постанова про застосування запобіжних заходів підлягає виконанню шляхом опечатування, опломбування, знеструмлення (якщо це можливо) з дати приведення її в дію.

Натомість даний пункт розуміється в контексті п.4.1. цієї Інструкції, відповідно до змісту якого, така постанова про застосування запобіжних заходів виноситься посадовою особою органу держпожнагляду, що суперечить ч.2 ст.70 Кодексу цивільного захисту України, а тому застосований бути не може.

Згідно ч.12 ст.1832 КАС України особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Відповідно до п.10 ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.

Згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійсненні позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 86, 94, 159-163, 167 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

1.Позовні вимоги – задовольнити частково.

2.Застосувати відносно Публічного акціонерного товариства "Помічнянський елеватор" (код ЄДРПОУ – 00951899) заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зупинення експлуатації будівель зерноскладів №25 та №26 ПАТ "Помічнянський елеватор", які розташовані за адресою – Кіровоградська область, Добровеличківський р-н, м. Помічна, вул. Гагаріна,54.

3.У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Постанова суду підлягає негайному виконанню.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.

Суддя Р.В. Жук