ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
"28" жовтня 2015 р. справа № 388/836/15-а
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Панченко О.М. (доповідач),
суддів: Коршуна А.О., Чередниченко В.Є.,
при секретарі судового засідання Яковенко О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління соціального захисту населення Долинської районної державної адміністрації
на ухвалу Долинського районного суду Кіровоградської області від 08.05.2015 р. у справі №388/836/15-а
за позовом Управління соціального захисту населення Долинської районної державної адміністрації
до ОСОБА_1
про стягнення надмірно виплаченої допомоги, -
встановив:
7 травня 2015 року позивач звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив стягнути з відповідача надміру виплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з урахуванням доходів в сумі 2613, 21 грн.
Ухвалою Долинського районного суду Кіровоградської області від 08.05.2015 р. позов залишено без розгляду. Ухвала мотивована тим, що позивач пропустив встановлений ч.2 ст.99 КАС України строк звернення до суду.
Не погодившись з ухвалою суду першої інстанції, позивач оскаржив її в апеляційному порядку.
В апеляційній скарзі позивач посилається на порушення судом першої інстанції норм процесуального права.
В апеляційній скарзі позивач, зокрема, зазначив, що головним державним соціальним інспектором управління соціального захисту населення Долинської районної державної адміністрації 21.10.2014 року ОСОБА_1 було вручено повідомлення про повернення надміру виплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку від 17 жовтня 2014 року № 1363/01-10/1-09, про що свідчить підпис громадянки ОСОБА_1 на другому примірнику.
21.10.2014 року громадянка ОСОБА_1 власноруч написала заяву про розбиття суми заборгованості 2276 грн.71 коп. по 200 грн. щомісяця починаючи з січня 2015 року, а суму 661 грн. 50 коп. до 20 грудня 2014 року в зв'язку з важким матеріальним станом сім'ї.
10 листопада 2014 року ОСОБА_1 заплатила частину боргу до державного бюджету в сумі 325 грн., про що свідчить квитанція № 12768467 від 10.11.2014р..
Шестимісячний строк подачі заяви до суду почався з наступного дня після останньої оплати боргу, а саме з 11 листопада 2014 року. Адміністративний позов про повернення коштів надміру
виплачених за призначеними допомогами був поданий до суду 07 травня 2015 року.
Просить скасувати ухвалу суду першої інстанції та направити справу для продовження розгляду.
Дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, перевіривши в межах доводів апеляційної скарги дотримання судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, ухвалою суду від 08.05.2015 р. позов залишено без розгляду, оскільки позивач набув право вимоги стосовно заявлених позовних вимог 05.09.2014 року, а звернувся до суду першої інстанції лише у травні 2015 року, тобто з пропуском встановленого ч.2 ст.99 КАС України строку, та не навів підстав для визнання причин пропуску строку поважними.
Проте, колегія суддів не погоджується із зазначеним висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Відповідно до статті 22 Закону України від 21.11.1992 року № 2811- XII "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" суми державної допомоги, виплачені внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів з неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо) стягуються згідно з законом.
Відповідно до п.49 "Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001р. N1751 особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо).
Суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Відрахування на підставі рішень відповідних органів провадиться у розмірі не більш як 20 відсотків суми виплачуваної допомоги.
Органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім'ям з дітьми, мають право перевіряти матеріальне становище сімей з дітьми.
Відповідно до пункту 28 "Порядку призначення виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. № 250, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення:
- визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї;
- повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення;
- у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті;
- у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Згідно з матеріалів справи, відповідачу призначалась допомога по догляду за дитиною до 3-х років з урахуванням доходів з 08.03.2012 р. по 31.08.2014 р..
05.09.2014 року відповідач подав пакет документів з довідкою про звільнення ОСОБА_2 з Черкаської виправної колонії № 62, а саме про те, що він відбував покарання з 06.10.2011 р. по 07.07.2014 р..
У звязку з тим, що відповідачем було надано недостовірну інформацію про доходи чоловіка, позивачем направлено відповідачу повідомлення від 17.10.2014 року №1363/01-1011-09 про повернення надміру виплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в сумі 2 938,21 грн.
Повідомлення отримано відповідачем 01.10.2014 року.
21.10.2014 року відповідач звернувся до позивача із завою про розстрочення повернення суми переплати по 200 грн. щомісяця.
Відповідно до квитанції від 10.11.2014 року №12768467 відповідачем повернуто позивачу переплату держаної допомоги в сумі 325 грн.
В подальшому відповідач виплати не здійснював.
Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог.
З наведеного вбачається, що про порушення свого права позивач дізнався в січні 2015 року, а звернувся до суду першої інстанції 07.05.2015 року, тобто в межах шестимісячного строку, встановленого ч.2 ст.99 КАС України.
Отже, ухвалу суду від 08.05.2015 р. було прийнято з порушенням норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення питання.
Відповідно до п. 4 ч.1 ст. 204 КАС України підставами для скасування ухвали суду, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції є порушення норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення питання.
З урахування наведеного, колегія суддів приходить до висновку, що ухвалу суду від 08.05.2015 р. слід скасувати, а справу направити до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Керуючись п.3 ч.1 ст.199, п.4 ч.1 ст.204, ст.205, ст.206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ухвалив:
Апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Долинської районної державної адміністрації задовольнити.
Ухвалу Долинського районного суду Кіровоградської області від 08.05.2015 р. у справі №388/836/15-а скасувати.
Справу направити до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та відповідно до ст.211 КАС України оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя:О.М. Панченко
Суддя:А.О. Коршун
Суддя:В.Є. Чередниченко