П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа № 348/2148/15-а
26 листопада 2015 року м. Надвірна
Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області
в складі: головуючої - судді Безбородько В.А.
секретаря Дмитрук С.І.
з уч. позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Надвірна справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі про визнання дій неправомірними щодо відмови в перерахунку пенсії та зобов»язання вчинити дії ,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі про визнання дій неправомірними щодо відмови в перерахунку пенсії та зобов»язання вчинити дії.
Причиною звернення до суду послужило те, що позивач, 14 серпня 1956року народження, є пенсіонером і перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі де отримує пенсію з 15.08.2011р.
17.12.1981року її на підставі наказу №31-к було прийнято на посаду секретар-машиніст в Богородчанський районний суд Івано-Франківської області.
02.02.1987р. на підставі наказу №2 переведено на посаду секретаря судового засідання Богородчанського районного суду.
01.08.1990р. згідно наказу №9 від 31.07.1990р. переведено на посаду секретар-друкарка.
04.01.1992р. переведено на посаду старшого секретаря суду на якій я пропрацювала до «15» серпня 2011 року.
Весь стаж роботи у Богородчанському районному суді Івано-Франківської області з 17.12.1981року по 15.08.2011рік підтверджується відповідними записами у її трудовій книжці від 11.10.1973р. з посиланням на дату та номер наказів про прийняття, переведення та звільнення.
У 2011році позивач звернулася до відповідача про призначення їйі пенсії за віком згідно Закону України «Про державну службу», яка призначена мені відповідачем з 15.08.2011року так як у неї був достатній вік та стаж державної служби для призначення пенсії як державному службовцю.
Однак, при обчисленні пенсії відповідачем не включено до заробітку такі види оплати праці, як суми виплат матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби та індексації заробітної плати.
На заяву про проведення перерахунку пенсії з врахуванням зазначених вище виплат та доплати належної пенсії відповідач листом №159/С-15 від 09.10.2015року відмовив їй в проведенні перерахунку пенсії з врахуванням вищевказаних виплат..
Позивач вважає, що дії управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі щодо відмови в перерахунку призначеної їй пенсії з врахуванням сум виплат матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, індексації заробітної плати та компенсації за невикористані відпустки носять протиправний характер.
Також вважає неправомірно відмову щодо перерахунку пенсії як державному службовцю згідно ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу» з посиланням на те, що до ЗУ «Про державну службу» були внесені відповідні зміни.
Підстави та порядок перерахунку пенсії державним службовцям у звязку із міною заробітної плати працюючих державних службовців регулює ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу» №3723-XII. У звязку із прийняттям Законів № 3668-VІ та № 1166-VII положення вищевказаної статті щодо перерахунку пенсії не зазнали змін.
В судовому засіданні позивач позов підтримала в повному обсязі, просить постановити рішення, яким задоволити позовні вимоги та поновити строк звернення до суду , тому що він пропущений з поважних причин, оскільки про порушення своїх прав вона дізналась лише в жовтні 2015 року.
Представник відповідача позов не визнала, пояснила, що матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань не відноситься до інших надбавок, з яких відповідно до ст..33 Закону України «Про державну службу» складається заробітна плата державного службовця, а тому враховувати її в суму заробітної плати для обчислення пенсії немає підстав.
Згідно п.4 Постанови КМ України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» перерахунок пенсії пенсіонерам проводиться у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень КМ України.
Підвищення до заробітної плати працюючим державним службовцям відбулося відповідно до постанов КМ України від 06.02.2008 року № 34. Отже перерахунок відповідно до окладу станом на 09.09.2015 року на основі довідки від 28.09.2015 року проводити немає підстав.
Просить в позові відмовити.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково, з наступних підстав.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером і перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі, де отримує пенсію з 15.08.2011р.
17.12.1981року її на підставі наказу №31-к було прийнято на посаду секретар-машиніст в Богородчанський районний суд Івано-Франківської області.
02.02.1987р. на підставі наказу №2 переведено на посаду секретаря судового засідання Богородчанського районного суду.
01.08.1990р. ОСОБА_1 на підставі наказу №9 від 31.07.1990р. переведено на посаду секретар-друкарка.
04.01.1992р.переведено на посаду старшого секретаря суду на якій вона пропрацювала до 15серпня 2011 року.
Весь стаж роботи у Богородчанському районному суді Івано-Франківської області з 17.12.1981року по 15.08.2011рік підтверджується відповідними записами у трудовій книжці від 11.10.1973р. з посиланням на дату та номер наказів про прийняття, переведення та звільнення.
У 2011році позивач звернулася до відповідача про призначення пенсії за віком згідно Закону України «Про державну службу», яка призначена їй відповідачем з 15.08.2011року так як у неї був достатній вік та стаж державної служби для призначення пенсії як державному службовцю.
До заяви про призначення пенсії згідно ЗУ «Про державну службу» позивачем було подано пакет документів про стаж роботи, довідки про заробітну плати та посвідчення про проживання у гірському населеному пункті.
Однак, при обчисленні пенсії відповідачем не включено до заробітку такі види оплати праці, як суми виплат матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби та індексації заробітної плати.
У жовтні 2015р.. ОСОБА_1 звернулася до Управління Пенсійного фонду в Надвірнянському районі із заявою про проведення перерахунку пенсії з врахуванням зазначених вище виплат та доплати належної їй пенсії. Для підтвердження того, що до заробітної плати входили суми виплат матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, індексація заробітної плати та компенсація за невикористані відпустки нею було отримано в Територіальному управлінні державної судової адміністрації України в Івано-Франківської області довідку про заробітну плату за №516 від 09.10.2015р.
На її заяву відповідач своїм листом №159/С-15 від 09.10.2015року відмовив в проведенні перерахунку пенсії з врахуванням вищевказаних виплат..
Базовим Законом, який визначає основні засади пенсійного забезпечення непрацездатних громадян України, є Закон України «Про пенсійне забезпечення» № 1788- Xll від 05.11.1991 р., статтею 66 якого встановлено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку(виплат,доходу).
Відповідно із статтею 2 Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» №400/97 обєктом оподаткування є для платників збору, визначеного пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, - фактичні витрати на оплату праці працівників, які включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці».
Статтею 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-Xll від 16.12.1993р. визначено, що пенсія державним службовцям призначається від сум їх заробітної плати, на які нараховується страхові внески на загальобовязкове державне пенсійне страхування.
Пунктом 11 «Порядку та умови визначення заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 червня 2013 р. № 426, передбачено, що у всіх випадках заробітна плата для обчислення пенсії державного службовця враховується в межах установленої законом на день призначення (перерахунку) пенсії максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування.
Статтею 33 Закону України «Про державну службу» № 3723- Xll від 16.12.1993 року передбачено, що державним службовцям крім заробітної плати, яка складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг , надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок, може надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, а статтею 35 цього Закону передбачено, що державним службовцям одночасно з наданням щорічної відпустки виплачується матеріальна допомога на оздоровлення. Таким чином, Закон України «Про державну службу» передбачає, що до заробітку (доходу) державного службовця, крім заробітної плати в розумінні статті 33 Закону України «Про державну службу», входять матеріальні допомоги для вирішення соціально-побутових питань та оздоровлення на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування згідно із статтею 2 Закону України «Про збір на загальнообовязкове державне пенсійне страхування» № 400/97 від 26.06.1997 р.
Відповідно із пунктом 2.3.3 пункту 2.3 «Інструкції зі статистики заробітної плати», затвердженої Наказом Державного комітету статистики України №5 від 13.01.2004 р. та зареєстрованої Міністерством юстиції України 27.01.2004 р.№114/8713, передбачено, що до складу інших заохочувальних та компенсаційних виплат належать матеріальна допомога, що має систематичний характер , надана всім або більшості працівників ( на оздоровлення, у звязку з екологічними станом ).
У відповідності зі статтями 33 і 35 Закону України «Про державну службу» №3723-Xll від 16.12.1993 р. ОСОБА_1 , як і іншим працівникам держаним службовцям органів місцевого самоврядування Богородчанського району, систематично надавалась відповідно матеріальна допомога на соціально-побутові потреби і матеріальна допомога на оздоровлення.
Відповідно до ч. 6 ст. 95 КЗпП заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.
Згідно ст. 33 Закону України «Про оплату праці» у період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.
Індексація заробітної плати здійснюється на підставі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078. Відповідно до ст. ст. 1, 2 ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Обєктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру.
Суми виплат, повязаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004 року № 5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за № 114/8713.
Таким чином, індексація це складова частина заробітної плати і є додатковою заробітною платою.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва» визнано такими, що втратили чинність п.п. 1, 1.2 постанови правління Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2008 року № 19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04 грудня 2008 року за № 1161/15852», форму довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу». При цьому, постановою затверджено нову форму довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу», в якій передбачена графа як «інші виплати», до якої включається матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, допомога на оздоровлення, грошові винагороди, індексація та інші надбавки, на які нараховані були сплачено страхові внески.
Відповідно до ст. 2 ЗУ «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми. До складу заробітної плати відносяться також інші виплати. При цьому слід враховувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Вищенаведені нормативні акти засвідчують, що основним критерієм при визначенні видів оплати праці, які включаються до заробітку для обчислення пенсії є нарахування на такі виплати страхового збору на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення, премії до державних, професійних свят, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, компенсація за невикористані відпустки, грошові винагороди та індексація входять до системи оплати праці державного службовця, з них відповідно до Закону України «Про збір на загальнообовязкове державне пенсійне страхування» справлялися страхові внески ( збори) до соціальних фондів, що діяли на день одержання зазначених видів заробітку, і які згідно статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» повинні бути включені до заробітку для обчислення пенсії..
Аналогічна правова позиція викладена в листі ВССУ від 07 травня 2013 року №708/0/4-13 та в постановах Верховного Суду України від 14.05.2013 року в справі № 21-125а13 від 28.05.2013р. у справі №21-97а13, які з врахуванням вимог ст.244-2 КАС України є обов'язковими для врахування судами при розгляді справ у подібних правовідносинах.
За таких обставин, суд прийшов до переконання , що дії Управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі щодо відмови в перерахунку призначеної позивачу пенсії з врахуванням сум виплат матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, індексації заробітної плати та компенсації за невикористані відпустки носять протиправний характер.
Також суд вважає неправомірною відмову щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії як державному службовцю згідно ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу» з посиланням на те, що до ЗУ «Про державну службу» були внесені відповідні зміни.
Підстави та порядок перерахунку пенсії державним службовцям у звязку із зміною заробітної плати працюючих державних службовців регулює ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу» №3723-XII. У звязку із прийняттям Законів № 3668-VІ та № 1166-VII положення вищевказаної статті щодо перерахунку пенсії не зазнали змін.
Згідно ст.37-1 «Про державну службу» №3723-XII, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у звязку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Для підтвердження підвищення розміру заробітної плати державного службовця позивачем було подано до відповідача довідку видану Територіальним управлінням державної судової адміністрації України в івано-Франківській області №482 від 28.09.2015р. про посадовий оклад старшого секретаря суду, а згодом 09.10.2015р. довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті з яких їм призначено (перераховано) пенсію видану Територіальним управлінням державної судової адміністрації України в Івано-Франківській області №515 від 09.10.2015р..
Таким, чином, у позивача є право на перерахунок пенсії відповідно до ст.37-1 Закону №3723-XII, з застосовуванням норми, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, тобто ст.37 Закону №3723-XII в редакції до внесення змін Законами N 3668-VI та № 1166-VII.
Статтею 99 ч.2 КАС України передбачено шестимісячний строк для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як вбачається із матеріалів справи, позивач дізналася , що їй відповідач відмовив в перерахунку пенсії 09.10.2015 року.
Відповідно до ст.100 КАС України - адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку.
Таким чином, суд вважає, що відповідача необхідно зобовязати зробити перерахунок пенсії починаючи з 09.04.2015 року .
На підставі вищевикладеного, керуючись вимогами ст.ст.64,65,66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788- Xll від 05.11.1991 р., ст.ст. 33,35,37, 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723- Xll від 16.12.1993р., ст.2 Закону України «Про збір на загальнообовязкове державне пенсійне страхування» № 400/97 від 26.06.1997р., ст.2 Закону України «Про оплату праці» №108/95-ВР від 24.03.1995р., ст. ст.6, 11, 71, 94, 99, 159, 160, 161, 162, 163 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задоволити частково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з включенням до розрахунку пенсії інших виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, індексація заробітної плати) з яких утримували і перераховували внески в Пенсійний Фонд України.
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії починаючи з 09.04.2015 року відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» та ст. 40 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» з включенням до розрахунку пенсії інших виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби та індексації заробітної плати), передбачених довідкою про заробітну плату видану Територіальним управлінням державної судової адміністрації України в Івано-Франківській області за №516 від 09.10.2015р. та виплатити їй недоплачені суми пенсії і виплачувати пенсію в подальшому згідно проведеного перерахунку до виникнення обставин, з якими закон повязує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі щодо відмови у здійсненні ОСОБА_1 перерахунку пенсії як непрацюючого державного службовця згідно ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу».
Зобовязати управління Пенсійного фонду України у Надвірнянському районі Івано-Франківської області здійснити з 09 жовтня 2015 року перерахунок пенсії, призначеної ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про державну службу" в розмірі 90% заробітної плати, включивши до сум заробітної плати, суми зазначені у довідці про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті з яких їм призначено (перераховано) пенсію видану Територіальним управлінням державної судової адміністрації України в Івано-Франківській області за №515 від 09.10.2015р. з урахуванням виплачених сум та виплатити ОСОБА_1 недоплачені суми пенсії і виплачувати пенсію в подальшому згідно проведеного перерахунку до виникнення обставин, з якими закон повязує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному ст.186 КАС України через Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області.
Суддя Безбородько В.А.
Повний текст постанови виготовлено 26.11.2015 року