Постанова № 53807341, 07.09.2015, Бердянський міськрайонний суд Запорізької області

Дата ухвалення
07.09.2015
Номер справи
310/2919/15-а
Номер документу
53807341
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 310/2919/15-а

2-а/310/79/15

ПОСТАНОВА

Іменем України

07 вересня 2015 року м. Бердянськ

Бердянський міськрайонний суд Запорізької області

у складі: головуючого судді Парій О.В.,

при секретарі - Мирошниченко Н.Л.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Бердянську та Бердянському районі Запорізької області про визнання неправомірною бездіяльності та зобовязання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просить: - визнати неправомірною бездіяльність відповідача щодо не включення суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення в заробітну плату для розрахунку пенсії, яка призначена згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 70 відсотків від суми заробітної плати для обчислення пенсії, з якої сплачені страхові внески, а з 01 січня 2011 року єдиний внесок; - зобовязати відповідача здійснити розрахунок пенсії, яка призначена згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 70 відсотків від суми заробітної плати для обчислення пенсії, з якої сплачені страхові внески, а з 01 січня 2011 року єдиний внесок, з включенням сум нарахованої та виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 12529,92 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань в розмірі 3443,45 грн. та індексації заробітної плати в розмірі 14706,70 грн., з урахуванням раніше сплачених сум, з 24 грудня 2014 року. Зазначила, що 24 грудня 2014 року їй призначено пенсію згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу». Розрахунок пенсії Управлінням здійснений на підставі довідки про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи або класний чин або спеціальні звання або дипломатичний ранг, надбавка за вислугу років), яка подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 17 грудня 2014 року № 01-27/684, та довідки про складові заробітної плати (за останні 24 місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». Вважає, що розрахунок пенсії здійснений з порушенням вимог чинного законодавства та отримує пенсію меншу. Вказує, що 11 березня 2015 року звернулася з письмовою заявою до відповідача з проханням включити до складу заробітної плати, з якої здійснюється нарахування пенсії згідно із Законом України «Про державну службу» фактично отримані нею в складі заробітної плати суми індексації заробітної плати в розмірі 14706,70 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 12529,92 грн., матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби в розмірі 3443,35 грн., на які нараховані страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року єдиний соціальний внесок. Листом від 23 березня 2015 року відповідач повідомив про відсутність законних підстав щодо врахування вказаних сум.

Позивач надала до суду заяву про підтримання заявлених вимог та про розгляд справи за її відсутності.

Представник відповідача надала до суду заяву про невизнання заявлених вимог та про розгляд справи за відсутності представника. До суду направлено письмові заперечення. В запереченнях зазначено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Оскільки матеріальна допомога, грошова винагорода, індексація та компенсація не передбачені як складові частини заробітної штати, підстав для їх врахування в заробіток, з якого обчислюється пенсія державному службовцю немає. Пенсія призначається від сум саме заробітної плати, а не будь-яких виплат, оскільки матеріальна допомога до заробітної плати державного службовця не входить. Отже, обчислення пенсії позивача з урахуванням матеріальної допомоги та індексації суперечить положенням Закону України «Про державну службу». В Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, вказано, що матеріальна допомога, яка носить системний характер і надається всім або більшості робітників, входить до складу фонду оплати праці. Згідно п.2 постанови КМУ «Про впорядкування умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів» керівникам надано право у межах встановленого фонду оплати праці надавати спеціалістам і службовцям матеріальну допомогу на оздоровлення і для вирішення соціально-побутових питань в розмірі середньомісячної заробітної плати. Така допомога є одноразовою виплатою, яка надається на розсуд керівника в межах встановленого фонду оплати праці. Матеріальна допомога, яка надавалась позивачці не мала системний характер, а тому не може бути врахована при перерахунку пенсії.

Аналізуючи надані докази суд приходить до наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м.Бердянську та Бердянському районі. З 24 грудня 2014 року їй призначено пенсію державного службовця на підставі довідки про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи або класний чин або спеціальні звання або дипломатичний ранг, надбавка за вислугу років), яка подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 17 грудня 2014 року № 01-27/684, та довідки про складові заробітної плати (за останні 24 місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 17.12.14 р. № 01-27/684.

11 березня 2015 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, а також індексації прибутку.

Листом від 23 березня 2015 року № 35/К-4 Управління Пенсійного фонду України в м.Бердянську та Бердянському районі відмовило в проведенні перерахунку пенсії, зазначивши, що матеріальні допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, а також індексація прибутку не передбачені як складові частини заробітної плати. В звязку з цим підстав для їх врахування до заробітку, з якого обчислюється пенсія державного службовця, немає.

Відповідно до довідки про складові заробітної плати (надбавки, премії та інші виплати за останні 24 календарних місяця роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 17 грудня 2014 року № 01-27/684 розмір матеріальної допомоги на оздоровлення становив 12529,92 грн., розмір матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби становив 3443,35 грн., індексація становила 14706,70 грн..

За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» передбачено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до положень частини 2 статті 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно зі статтями 1 та 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Обєктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

З викладених правових норм вбачається, що отримувані суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

За таких обставин, пенсія позивача повинна обчислюватися із заробітної плати, яку він фактично отримував на день звільнення, в тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Зазначені висновки судом здійснено з урахуванням правової позиції Верховного Суду України у справі № 21-430а11 (постанова ВСУ від 20 лютого 2012 року) та у справі № 21-097а13 (постанова ВСУ від 28 травня 2013 року), яка відповідно до вимог ч. 2 ст. 161 та ч. 1 ст. 2442 Кодексу адміністративного судочинства України повинна враховуватись судами при застосуванні правових норм в аналогічних правовідносинах.

Суд приходить до висновку, що матеріальна допомога для оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація прибутку, на які нараховувався збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються при обчисленні розміру пенсії, незалежно від не включення цих виплат до складу заробітної плати державного службовця.

Таким чином, бездіяльність відповідача в частині не включення до заробітної плати, з якої обчислюється пенсія державного службовця, матеріальної допомоги для оздоровлення в розмірі 12529,92 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в розмірі 3443,35 грн. та індексації заробітної плати в розмірі 14706,70 грн., отриманих позивачем, підлягає визнанню неправомірною.

Відповідача належить зобовязати здійснити розрахунок пенсії, яка призначена згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 70 відсотків від суми заробітної плати для обчислення пенсії, з якої сплачені страхові внески, а з 01 січня 2011 року єдиний внесок, з включенням сум нарахованої та виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 12529,92 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань в розмірі 3443,45 грн. та індексації заробітної плати в розмірі 14706,70 грн., з урахуванням раніше сплачених сум, з дати призначення пенсії, тобто з 24 грудня 2014 року.

Керуючись ст.ст. 99, 100, 155 ч.2, 158 ч.2, 159, 160, 165, 167, 185 ч.2, 186 КАС України, ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), ст.ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», суд

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Бердянську та Бердянському районі Запорізької області про визнання неправомірною бездіяльності та зобовязання вчинити певні дії, - задовольнити.

Визнати неправомірною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в місті Бердянську та Бердянському районі Запорізької області в частині не включення суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення в заробітну плату для розрахунку пенсії ОСОБА_1, яка призначена згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 70 відсотків від суми заробітної плати для обчислення пенсії, з якої сплачені страхові внески, а з 01 січня 2011 року єдиний внесок.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в місті Бердянську та Бердянському районі Запорізької області здійснити розрахунок пенсії ОСОБА_1, яка призначена згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 70 відсотків від суми заробітної плати для обчислення пенсії, з якої сплачені страхові внески, а з 01 січня 2011 року єдиний внесок, з включенням сум нарахованої та виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 12529,92 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань в розмірі 3443,45 грн. та індексації заробітної плати в розмірі 14706,70 грн., з урахуванням раніше сплачених сум, з 24 грудня 2014 року.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: О.В.Парій

Повний текст постанови виготовлений 14 вересня 2015 року.

Суддя: О.В.Парій