Постанова № 53804339, 24.11.2015, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
24.11.2015
Номер справи
826/7680/15
Номер документу
53804339
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

місто Київ

24 листопада 2015 року №826/7680/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Літвінової А.В. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом

підприємства «Спілка працюючих інвалідів» Всеукраїнської благодійної організації «Фонд допомоги і захисту інвалідів України»

до

державної податкової інспекції у Дніпровському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві

про

визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 22.04.2015 №00001152203,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Підприємство «Спілка працюючих інвалідів» Всеукраїнської благодійної організації «Фонд допомоги і захисту інвалідів України» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до державної податкової інспекції у Дніпровському районі головного управління державної фіскальної служби у місті Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 22.04.2015 №00001152203.

Позовні вимоги мотивовано безпідставністю винесення державною податковою інспекцією у Дніпровському районі головного управління Міністерства доходів і зборів України у місті Києві –прийнято податкового повідомлення-рішення від 22.04.2015 №00001152203, оскільки порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності виникло не з вини позивача, а з вини нерезидента, що підтверджено відповідними судовими рішеннями, а, відтак, пеня за вказане порушення не підлягає сплаті.

Відповідач проти позову заперечив, з огляду на обґрунтованість висновків акту перевірки від 12.11.2014 №3047/26-53-22-06-21/33782271 та, відповідно, податкового повідомлення-рішення від 22.04.2015 №00001152203, прийнятого у зв’язку з виявленими під час перевірки фактами порушення позивачем строків розрахунків в іноземній валюті за зовнішньоекономічними контрактами.

Справу №826/7680/15 розглянуто у письмовому провадженні, згідно з приписами частини четвертої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України.

Разом з тим, суд звертає увагу, що позивачем на виконання вимог протокольної ухвали суду від 27.05.2015 не надано документів, які стосуються предмету спору (укладених з компанією «S&B INTERNATIONAL S.R.O» контрактів, які виступили об’єктом перевірки, копій вантажно-митних декларацій, виписок з банківського рахунку), а також не зазначено причин неможливості їхнього подання, з огляду на що суд виходить з наявних у матеріалах справи доказів.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Державною податковою інспекцією у Дніпровському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві проведено документальну позапланову виїзну перевірку підприємства «Спілка працюючих інвалідів» Всеукраїнської благодійної організації «Фонд допомоги і захисту інвалідів України» з питань дотримання вимог чинного валютного законодавства України.

Згідно висновків перевіряючи документальною перевіркою встановлено наявність у позивача дебіторської заборгованості, а саме:

- у сумі 168 682,98 Євро (2 752 772,64) за контрактом від 05.12.2013 №12/13, укладеному з компанією нерезидентом «S&B INTERNATIONAL S.R.O» (Чеська Республіка);

- у сумі 339 000,00 Євро (5 394 469,71 грн.) за контрактом від 30.04.2014 №30/04, укладеному з компанією нерезидентом «S&B INTERNATIONAL S.R.O» (Чеська Республіка);

- у сумі 65 824,74 доларів США (813 256,70 грн.) за контрактом від 30.04.2014 №30/04-1, укладеному з компанією нерезидентом «S&B INTERNATIONAL S.R.O» (Чеська Республіка);

- порушень статті 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» (зі змінами та доповненнями) за імпортними контрактами від 05.12.2013 №12/13, від 09.01.2014 №09/01, від 30.04.2014 №30/04 та від 30.04.2014 №30/04-1.

За результатами вказаної перевірки державною податковою інспекцією у Дніпровському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві складено акт від 12.11.2014 №3047/26-53-22-06-21/33782271 та прийнято податкове повідомлення-рішення від 26.11.2014 №0002162206, яким підприємству «Спілка працюючих інвалідів» Всеукраїнської благодійної організації «Фонд допомоги і захисту інвалідів України» нараховано пеню за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності у розмірі 805 476,26 грн.

Не погоджуючись з висновками, викладеними в акті від 12.11.2014 №3047/26-53-22-06-21/33782271, позивачем подано заперечення на останні, розглянувши які державною податковою інспекцією у Дніпровському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві листом від 25.11.2014 №24477/10/26-53-22-06-11 повідомлено позивача про залишення висновків вказаного акту без змін.

Скориставшись правом на адміністративне (досудове) оскарження податкового повідомлення-рішення від 26.11.2014 №0002162206, позивачем подано відповідні скарги.

Рішенням Державної фіскальної служби України від 06.04.2015 №7097/6/99-99-10-01-04-25 у зв’язку з тим, що позовні заяви підприємства «Спілка працюючих інвалідів» Всеукраїнської благодійної організації «Фонд допомоги і захисту інвалідів України» до компанії «S&B INTERNATIONAL S.R.O» про стягнення сум заборгованості за контрактами від 05.12.2013 №12/13, від 30.04.2014 №30/04 та від 30.04.2014 №30/04-1 були подані до Господарського суду міста Києва 19.08.2014 та 09.09.2014, кількість днів прострочення за платежем 168 682,00 Євро становить 17 днів (з 23.08.2014 по 08.09.2014 включно), 65 824,74 доларів США становить 34 днів (з 06.08.2014 по 08.09.2014 включно) та 339 000,00 Євро становить 13 днів, скасовано податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у Дніпровському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві від 26.11.2014 №0002162206 в частині 110 049,82 грн. штрафних санкцій у вигляді пені за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

На підставі викладеного, державною податковою інспекцією у Дніпровському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві прийнято податкове повідомлення-рішення від 22.04.2015 №00001152203, яким підприємству «Спілка працюючих інвалідів» Всеукраїнської благодійної організації «Фонд допомоги і захисту інвалідів України» нараховано пеню за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності у розмірі 695 426,44 грн.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.

Відповідно до частини першої статті 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин, імпортні операції резидентів, які здійснюються на умовах відстрочення поставки, в разі, коли таке відстрочення перевищує 180 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу або виставлення векселя на користь постачальника продукції (робіт, послуг), що імпортується, потребують висновку центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку.

При цьому, Національний банк України має право запроваджувати на строк до шести місяців інші строки розрахунків, ніж ті, що визначені частиною першою цієї статті (частина 4 статті 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин).

Згідно пункту 1 постанови Правління Національного банку України від 12.05.2014 №270 (яка набрала чинності з 20.05.2014 та діяла до 20.08.2014), розрахунки за операціями з експорту та імпорту товарів, передбачені в статтях 1 та 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», здійснюються у строк, що не перевищує 90 календарних днів, а згідно пункту 1 постанови Правління Національного банку України від 20.08.2014 №515 (яка набрала чинності з 21.08.2014 року і діяла до 21.11.2014), розрахунки за операціями з експорту та імпорту товарів, передбачені в статтях 1 та 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», здійснюються у строк, що не перевищує 90 календарних днів.

Приписами частини першої статті 4 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» у редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин, передбачено, що порушення резидентами строків, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону або встановлених Національним банком України відповідно до статей 1 і 2 цього Закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка від суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару).

У разі прийняття до розгляду судом, Міжнародним комерційним арбітражним судом чи Морською арбітражною комісією при Торгово-промисловій палаті України позовної заяви резидента про стягнення з нерезидента заборгованості, яка виникла внаслідок недотримання нерезидентом строків, передбачених експортно-імпортними контрактами, строки, передбачені статтями 1 і 2 цього Закону або встановлені Національним банком України відповідно до статей 1 і 2 цього Закону, зупиняються і пеня за їх порушення в цей період не сплачується (частина 2 статті 4 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» у редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин).

У разі прийняття судом рішення про задоволення позову пеня за порушення строків, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону або встановлених Національним банком України відповідно до статей 1 і 2 цього Закону, не сплачується з дати прийняття позову до розгляду судом (частина четверта статті 4 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» у редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин).

Як встановлено в акті перевірки, підставою для висновків про порушення позивачем строків розрахунків в іноземній валюті за зовнішньоекономічними контрактами слугувало таке.

Так, перевіряючими встановлено, що в порушення статті 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» товар на виконання контракту від 05.12.2013 №12/13, укладеного з компанією нерезидентом «S&B INTERNATIONAL S.R.O», на суму 260 890,98 Євро надійшов з порушенням законодавчо встановленого строку, а товар на суму 168 682,98 Євро від вказаного нерезидента не надійшов взагалі.

Через неможливість виконання умов контракту від 09.01.2014 №09/01 валютні кошти у розмірі 97 750,00 доларів США надійшли від компанії нерезидента «S&B INTERNATIONAL S.R.O» з порушенням встановленого строку.

Також, перевіряючими визначено, що на виконання умов контракту від 30.04.2014 №30/04 товар на загальну суму 339 000,00 грн. від компанії нерезидента «S&B INTERNATIONAL S.R.O» не надійшов.

Щодо виконання умов контракту від 30.04.2014 №30/04-1, укладеного з компанією нерезидента «S&B INTERNATIONAL S.R.O», вказано, що товар на суму 65 824,74 доларів США не надійшов.

При цьому, контролюючим органом, у відповідності до змісту акту перевірки, розрахунок пені здійснювався з урахуванням дати порушення Господарським судом міста Києва провадження у справах №910/17456/14 та №910/19071/14.

Водночас, як було зазначено вище, рішенням Державної фіскальної служби України від 06.04.2015 №7097/6/99-99-10-01-04-25, прийнятим за результатами адміністративного оскарження податкового повідомлення-рішення від 26.11.2014 №0002162206, враховуючи правову позицію Верховного Суду України, викладену у постанові від 07.02.2011 у справі №21-63а10 (№ ЄДРСР 14887461), у зв’язку з тим, що позовні заяви підприємства «Спілка працюючих інвалідів» Всеукраїнської благодійної організації «Фонд допомоги і захисту інвалідів України» до компанії «S&B INTERNATIONAL S.R.O» про стягнення сум заборгованості за контрактами від 05.12.2013 №12/13, від 30.04.2014 №30/04 та від 30.04.2014 №30/04-1 були подані до Господарського суду міста Києва 19.08.2014 та 09.09.2014, кількість днів прострочення за платежем 168 682,00 Євро становить 17 днів (з 23.08.2014 по 08.09.2014 включно), 65 824,74 доларів США становить 34 днів (з 06.08.2014 по 08.09.2014 включно) та 339 000,00 Євро становить 13 днів, податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у Дніпровському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві від 26.11.2014 №0002162206 скасовано в частині 110 049,82 грн. штрафних санкцій у вигляді пені за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

У відповідності до наявних у матеріалах справи копій позовних заяв підприємства «Спілка працюючих інвалідів» Всеукраїнської благодійної організації «Фонд допомоги і захисту інвалідів України» до компанії «S&B INTERNATIONAL S.R.O» про стягнення сум заборгованості, останні подано до суду 19.08.2014 та 09.09.2014, що відповідає фактичним обставинам справи, встановленим у рішенні Державної фіскальної служби України від 06.04.2015 №7097/6/99-99-10-01-04-25, з урахуванням якого прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 22.04.2015 №00001152203.

Виходячи з аналізу наведених правових норм вбачається, що підставою для зупинення строків, передбачених статтею 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», є факт прийняття до розгляду судом, Міжнародним комерційним арбітражним судом чи Морською арбітражною комісією при Торгово-промисловій палаті України позовної заяви резидента про стягнення з нерезидента заборгованості, яка виникла внаслідок недотримання нерезидентом строків, передбачених експортно-імпортними контрактами, а підставою для несплати пені за порушення відповідних строків з дати прийняття позову до розгляду судом – рішення суду про задоволення позову.

Відтак, твердження позивача про відсутність правових підстав для нарахування пені за порушення строків надходження іноземної валюти у зв’язку з встановленим у судовому порядку фактом вини контрагента-нерезидента є необґрунтованими, оскільки наведеними положеннями Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» передбачено нарахування пені за порушення вказаних строків у разі задоволення позовних вимог припиняється саме з дня звернення до суду, що і було зроблено з урахуванням рішення Державної фіскальної служби України від 06.04.2015 №7097/6/99-99-10-01-04-25. При цьому, позивачем ані у позовній заяві, ані під час судового розгляду справи не наведено причин неможливості звернення з такими позовами про стягнення заборгованості за зовнішньоекономічними контрактами у межах строків, визначених частиною першою статті 2 України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», з урахуванням обмежень, визначених Національним банком України.

Таким чином, беручи до уваги заявлений предмет та підстави позову, суд дійшов висновку про правомірність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 22.04.2015 №00001152203 та, як наслідок, про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для задоволення останніх.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат за наслідками відмови у задоволенні позову, суд наголошує на наступному.

Згідно з частиною першою статті 87 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Згідно з приписами статті 4 Закону України «Про судовий збір» у редакції, яка діяла станом на момент звернення позивача з даним позовом, за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру судовий збір становить 2 відсотки розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірів мінімальної заробітної плати. Під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.

Враховуючи сплачену позивачем при зверненні до суду суму судового збору у розмірі 487,20 грн., з позивача підлягає стягненню сума судового збору у розмірі у розмірі 4 384,80 грн.

Згідно з вимогами статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Керуючись статтями 69, 70, 71 та 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Стягнути з підприємства «Спілка працюючих інвалідів» Всеукраїнської благодійної організації «Фонд допомоги і захисту інвалідів України» (02092, місто Київ, вулиця Волховська, будинок 4, кімната 9, код ЄДРПОУ 33782271) на користь Державного бюджету України (розрахунковий рахунок ГУ ДКСУ в місті Києві №31218206784007, МФО 820019, код отримувача 38004897) судовий збір у розмірі 4 384,80 грн. (чотири тисячі триста вісімдесят чотири гривні 80 копійок).

Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Літвінова А.В.