ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 У Х В А Л А
про вирішення питання щодо відводу судді
03 листопада 2015 року м. Київ № 826/11758/15
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Добрянська Я.І., при секретарі судового засідання Корніюк А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву представника позивача про відвід судді у справі № 826/11758/15
за позовом ЖБК «Буревісник»
до відповідачів Київської міської державної адміністрації, ОСОБА_2
про визнання протиправними дій щодо надання недостовірної інформації та зобов'язання вчинити дії
за участю представників сторін:
позивача - Блащука В.Ю.,
відповідача - 1: ОСОБА_7,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ЖБК "Буревісник-3" звернувся в Окружний адміністративний суд міста Києва з позовом до відповідачів Виконавчого органу Київської міської ради та ОСОБА_2 про визнання протиправними, визнання інформації недостовірною, зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 19.06.2015 р. суддею Добрянською Я.І. відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду.
В судовому засіданні 06.10.2015 р. представником позивача заявлено клопотання про заміну відповідача у справі з Виконавчого органу Київської міської ради на Київську міську державну адміністрацію, проти задоволення якого представник відповідача-1 у справі не заперечував.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 06.10.2015 р. замінено відповідача Виконавчий орган Київської міської ради на Київську міську державну адміністрацію.
Водночас в судовому засіданні 03.11.2015 р. представником позивача подано заяву про відвід судді Добрянської Я.І. Підставою для звернення із даною заявою, як вбачається з її змісту, є допуск суддею Добрянською Я.І. до участі у справі в якості представника Київської міської державної адміністрації ОСОБА_7, довіреність якої від 10.09.2015 р. №001-3013 видана Виконавчим органом Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) та підписана від імені її Голови ОСОБА_6
Так, на переконання представника позивача, довіреність ОСОБА_7 підписана не Головою Київської міської державної адміністрації, а Київським міським головою ОСОБА_6, який, на думку представника позивача, не очолює Київську міську державну адміністрацію.
Зазначені обставини, на переконання представника позивача, є свідченням того, що суддя Добрянська Я.І. є зацікавленою у розгляді справи на користь визначеного відповідача, а тому підлягає відведенню від розгляду даної адміністративної справи.
Представник ОСОБА_7 під час судового засідання при поставленні на обговорення зазначеного клопотання представника позивача зазначила про те, що Голова Київської міської ради у відповідності до Закону України від 15.01.1999 р. №401-XIV "Про столицю України - місто-герой Київ" (далі - Закон №401) одночасно виконує функції Голови Київської міської державної адміністрації.
Отже, розглянувши дану заяву позивача (представника позивача) про відвід судді Добрянської Я.І., та заслухавши пояснення представників сторін з даного приводу, суд вважає що така заява задоволенню не підлягає, з огляду на наступне.
Так, ст. 27 КАС України передбачає підстави для відводу, а зокрема, суддя не може брати участі в розгляді адміністративної справи і відводиться:
1) якщо він брав участь у розгляді цієї справи або пов'язаної з нею справи як представник, секретар судового засідання, свідок, експерт, спеціаліст, перекладач;
2) якщо він прямо чи опосередковано заінтересований в результаті розгляду справи;
3) якщо він є членом сім'ї або близьким родичем (чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, брат, сестра, дід, баба, внук, внучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, член сім'ї або близький родич цих осіб) сторони або інших осіб, які беруть участь у справі;
4) за наявності інших обставин, які викликають сумнів у неупередженості судді;
5) у разі порушення порядку визначення судді для розгляду справи, встановленого частиною третьою статті 151 цього Кодексу.
Суддя відводиться також за наявності обставин, встановлених статтею 28 цього Кодексу.
До складу суду не можуть входити особи, які є членами сім'ї, родичами між собою чи родичами подружжя.
Відповідно до ч. 3 ст. 15-1 КАС України, визначення судді або колегії суддів для розгляду конкретної справи здійснюється автоматизованою системою документообігу суду під час реєстрації відповідних документів за принципом вірогідності, який враховує кількість справ, що перебувають на розгляді у суддів, заборону брати участь у перегляді рішень для судді, який брав участь в ухваленні судового рішення, про перегляд якого ставиться питання, перебування суддів у відпустці, на лікарняному, у відрядженні та закінчення терміну повноважень. Після визначення судді або колегії суддів для розгляду конкретної справи внесення змін до реєстраційних даних щодо цієї справи, а також видалення цих даних з автоматизованої системи документообігу суду не допускається, крім випадків, встановлених законом. Керівник апарату суду несе персональну відповідальність за забезпечення дотримання у судах порядку розподілу судових справ між суддями, передбаченого цією статтею.
Таким чином, визначення судді для розгляду кожної окремої справи є абсолютно автоматизованим процесом, без втручання людського фактору.
Що ж до змісту п. 2 ч. 1 ст. 27 КАС України, на який безпосередньо здійснює посилання представник позивача, то варто зауважити, що заінтересованість, про яку йдеться у даній нормі, може мати юридичний або побутовий характер. Так, юридична заінтересованість судді має місце, якщо від результату вирішення спору у нього виникнуть, зміняться або припиняться певні права або обов'язки. Водночас побутова або фактична заінтересованість полягає в тому, що рішення суду може мати вплив на особисті стосунки судді з оточуючими. При цьому зазначені обставини підлягають доведенню заявником.
Згідно до ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів (ч. 1).
Докази суду надають особи, які беруть участь у справі. Суд може запропонувати надати додаткові докази або витребувати додаткові докази за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи (ч. 2).
Отож, проаналізувавши заяву представника позивача про відвід судді Окружного адміністративного суду міста Києва Добрянської Я.І., та обґрунтування заявленого відводу, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 1 Закону України від 09.04.1999 р. №586-XIV "Про місцеві державні адміністрації" (далі - Закон №586) виконавчу владу в областях, районах, районах Автономної Республіки Крим, у містах Києві та Севастополі здійснюють обласні, районні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації.
Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади.
Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.
Особливості здійснення виконавчої влади у містах Києві та Севастополі визначаються окремими законами України.
Згідно із положеннями ст. 8 Закону №586 місцеві державні адміністрації очолюють голови відповідних місцевих державних адміністрацій.
Голови місцевих державних адміністрацій призначаються на посаду Президентом України за поданням Кабінету Міністрів України на строк повноважень Президента України.
В свою чергу, відповідно до ст. 10 Закону №401 Київська міська та районні в місті ради (у разі їх утворення) мають власні виконавчі органи, які утворюються відповідно Київською міською радою, районними в місті радами (у разі їх утворення), підзвітні та підконтрольні відповідним радам.
Згідно до ст. 101 цього Закону Виконавчим органом Київської міської ради є Київська міська державна адміністрація, яка паралельно виконує функції державної виконавчої влади, що є особливістю здійснення виконавчої влади в місті Києві (ч. 1).
Голова Київської міської державної адміністрації призначається Президентом України в порядку, передбаченому Конституцією та законами України (ч. 2).
Указом Президента України від 25.06.2014 р. №556/2014 головою Київської міської державної адміністрації призначено ОСОБА_6
В той же час, як зазначено Конституційним судом України в рішенні від 25.12.2003 р. №21-рп/2003 (справа №1-45/2003) у справі за конституційним поданням Президента України та конституційним поданням 56 народних депутатів України про офіційне тлумачення положень частин першої, другої, третьої, четвертої статті 118, частини третьої статті 133, частин першої, другої, третьої статті 140, частини другої статті 141 Конституції України, статті 23, пункту 3 частини першої статті 30 Закону України "Про державну службу", статей 12, 79 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", статей 10, 13, 16, пункту 2 розділу VII "Прикінцеві положення" Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ", статей 8, 10 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", статті 18 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" (справа про особливості здійснення виконавчої влади та місцевого самоврядування у місті Києві), Київська міська державна адміністрація є єдиним в організаційному відношенні органом, який виконує функції виконавчого органу Київської міської ради та паралельно функції місцевого органу виконавчої влади.
З питань, віднесених до відання місцевого самоврядування, цей орган підзвітний і підконтрольний Київській міській раді, а з питань здійснення повноважень у сфері виконавчої влади - Кабінету Міністрів України, Київську міську державну адміністрацію має очолювати лише особа, обрана Київським міським головою, яка Президентом України призначається головою Київської міської державної адміністрації.
Як голова Київської міської державної адміністрації Київський міський голова з питань здійснення виконавчої влади є відповідальним перед Президентом України і Кабінетом Міністрів України, підзвітним і підконтрольним Кабінету Міністрів України.
На посадову особу, яка є Київським міським головою і одночасно головою Київської міської державної адміністрації, не поширюються вимоги про граничний вік перебування на державній службі.
Таким чином, розглянувши матеріали заяви представника позивача про відвід судді у справі суд, беручи до уваги встановлені вище обставини та наведені мотиви, приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення даної заяви, оскільки заявником не доведено жодної з підстав для відводу, передбачених ст. 27 КАС України, водночас судом таких підстав не встановлено.
Виходячи із викладеного вище та керуючись статтями 27- 31 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
УХВАЛИВ:
1. У задоволенні заяви представника ЖБК «Буревісник» про відвід судді Добрянської Я.І. у справі № 826/11758/15 - відмовити.
2. Ухвала оскарженню не підлягає, проте заперечення проти неї може бути включене до апеляційної скарги на постанову суду, прийняту за наслідками розгляду справи.
Суддя Я.І. Добрянська