Постанова № 53804152, 19.11.2015, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.11.2015
Номер справи
820/9588/15
Номер документу
53804152
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 листопада 2015 р. № 820/9588/15

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Мельникова Р.В.,

за участю секретаря судового засідання - Цибульник Г.В.,

позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Прокуратури Харківської області про визнання дій та бездіяльності незаконними,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати незаконними дії Прокуратури Харківської області щодо надання неповної інформації та інформаційні запити від 10.04.2015, 15.06.2015, 07.07.2015, 16.07.2015, 27.07.2015;

- визнати незаконною бездіяльність Прокуратури Харківської області щодо не оприлюднення інформації про вакансії, порядок та умови проходження конкурсу на заміщення вакантних посад за конкурсними відборами, які проводилися 30.05.2014, 24.06.2014, 28.08.2014, 06.02.2015, 08.04.2015, 04.06.2015, 09.07.2015;

- визнати незаконною бездіяльність Прокуратури Харківської області щодо не опублікування оголошення про проведення конкурсу в пресі чи поширення його через інші офіційні засоби масової інформації не пізніше ніж за місяць до початку конкурсу за конкурсними відборами, які проводилися 30.05.2014, 24.06.2014, 28.08.2014, 06.02.2015, 08.04.2015, 04.06.2015, 09.07.2015.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що в порушення Закону України "Про доступ до публічної інформації", відповідачем не оприлюднено інформації про вакансії, порядок та умови проходження конкурсу на заміщення вакантних посад за конкурсними відборами та надано неповні інформації на запити позивача, та в порушення Закону України "Про державну службу" не опубліковано оголошення про проведення конкурсу не пізніше ніж за місяць до початку конкурсу за конкурсними відборами.

Представник позивача в судовому засіданні в режимі відеоконференції позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив позов задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечував, зазначивши, що прокуратурою надано обґрунтовані та повні відповіді на запити позивача. Також зазначив, що Законом України "Про прокуратуру" та Положенням про порядок стажування в органах прокуратури України не передбачений обов'язок оприлюднення інформації про вакансії, порядок та умови проходження конкурсу на заміщення вакантних посад за конкурсними відборами та опублікування оголошення про проведення конкурсу. Таким чином, представник відповідача зазначив, що позовні вимоги ОСОБА_3 є безпідставними, у зв'язку із чим просив у задоволенні позову просив відмовити.

Вислухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, судом встановлено наступне.

Щодо позовних вимог в частині визнання незаконною бездіяльності Прокуратури Харківської області щодо не оприлюднення інформації про вакансії, порядок та умови проходження конкурсу на заміщення вакантних посад за конкурсними відборами, які проводилися 30.05.2014, 24.06.2014, 28.08.2014, 06.02.2015, 08.04.2015, 04.06.2015, 09.07.2015 та щодо не опублікування оголошення про проведення конкурсу в пресі чи поширення його через інші офіційні засоби масової інформації не пізніше ніж за місяць до початку конкурсу за конкурсними відборами, які проводилися 30.05.2014, 24.06.2014, 28.08.2014, 06.02.2015, 08.04.2015, 04.06.2015, 09.07.2015, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 2 статті 9 Закону України "Про державну службу", регулювання правового становища державних службовців, що працюють в органах прокуратури, апаратах судів, дипломатичної служби, митного контролю, служби безпеки, внутрішніх справ, Національного антикорупційного бюро України та інших, здійснюється відповідного до цього Закону, якщо інше не передбачено законами України.

Частинами 2 та 3 статті 5 Закону України "Про державну службу" встановлено, що порядок проведення конкурсу для вступу на державну службу регулюється Положенням, що затверджується Кабінетом Міністрів України. Дані про вакансії посад державних службовців, підлягають публікації та поширенню через засоби масової інформації не пізніш як за один місяць до проведення конкурсу.

Наказами прокурора Харківської області затверджено Порядок проведення іспиту кандидатів на заміщення вакантних посад державних службовців у прокуратурі Харківської області (наказ № 66н від 26.10.2011) та Порядок проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців органів прокуратури Харківської області (наказ № 2061 від 28.12.2011), які оприлюднено на офіційному веб-сайті прокуратури Харківської області.

Згідно частини 1 статті 9 Закону України "Про державну службу", регулювання правового становища державних службовців, що працюють в органах прокуратури здійснюється відповідно до цього Закону, якщо інше не передбачено законами України.

Так, відповідно до статті 6 Закону України "Про прокуратуру", органи прокуратури України становлять єдину централізовану систему, яку очолює Генеральний прокурор України, з підпорядкуванням нижчестоящих прокурорів вищестоящим.

Генеральну прокуратуру України очолює Генеральний прокурор України (стаття 14 Закону України "Про прокуратуру").

Згідно статті 15 Закону України "Про прокуратуру", Генеральний прокурор України:

1) спрямовує роботу органів прокуратури і здійснює контроль за їх діяльністю;

2) призначає першого заступника, заступників Генерального прокурора України, керівників структурних підрозділів, головного бухгалтера, інших працівників Генеральної прокуратури України;

3) затверджує структуру і штатну чисельність підпорядкованих органів прокуратури, розподіляє кошти на їх утримання;

4) призначає за погодженням з Верховною ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим прокурора Автономної Республіки Крим;

5) призначає заступників прокурора Автономної Республіки Крим, прокурорів областей, міст Києва і Севастополя, їх заступників, міських, районних, міжрайонних, а також прирівняних до них інших прокурорів;

6) відповідно до законодавства визначає порядок прийняття, переміщення та звільнення прокурорів, слідчих прокуратури та інших спеціалістів, за винятком осіб, призначення яких передбачено цим Законом;

7) відповідно до законів України видає обов'язкові для всіх органів прокуратури накази, розпорядження, затверджує положення та інструкції.

Таким чином, суд зазначає, що призначення осіб на оперативні посади в органи прокуратури регламентується спеціальним законом, а саме Законом України "Про прокуратуру", у зв'язку з чим посилання позивача на ОСОБА_4 України "Про державну службу" є необґрунтованим.

Відповідно до статті 46 Закону України "Про прокуратуру", прокурорами і слідчими можуть призначатися громадяни України, які мають вищу юридичну освіту, необхідні ділові і моральні якості. Особи, які не мають досвіду практичної роботи за спеціальністю, проходять в органах прокуратури стажування строком до одного року. Порядок стажування визначається Генеральним прокурором України.

Стосовно осіб, які претендують на зайняття посади прокурора або слідчого прокуратури, за їх письмовою згодою проводиться спеціальна перевірка в порядку, встановленому Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції".

Особи, які претендують на зайняття посад в органах прокуратури, до призначення на відповідну посаду подають за місцем майбутньої служби декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за формою і в порядку, що встановлені Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції", та зобов'язані повідомити керівництву органу, на посаду в якому вони претендують, про працюючих у цьому органі близьких їм осіб.

На підставі статті 46 Закону України "Про прокуратуру" порядок відбору на стажування і стажування претендентів на заміщення вакантних посад прокурорів прокуратур, старших прокурорів прокуратур, слідчих, старших слідчих (надалі - прокурорів прокуратур і слідчих) міських, районних, міжрайонних та прирівняних до них прокуратур (надалі - прокуратур) визначає Положення про порядок стажування в органах прокуратури України, затверджене наказом Генерального прокурора України №80 від 30.12.2009 (далі - Положення).

Стажування є невід'ємною складовою процесу професійної підготовки до роботи в органах прокуратури випускників вищих юридичних навчальних закладів, юридичних факультетів та магістрантів Національної академії прокуратури України (надалі - претендентів).

Відповідно до пункту 2 Положення, для організації проведення відбору претендентів на стажування наказами прокурорів Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя утворюються комісії у складі: голови комісії; заступника голови; відповідального секретаря; членів комісії.

Згідно підпункту 2.5 Положення, для участі у відборі до кадрового підрозділу прокуратури обласного рівня подаються такі документи: письмова заява встановленого зразка; завірена копія диплома про отримання відповідного освітньо-кваліфікаційного рівня з додатком; листок обліку кадрів; автобіографія; дві фотокартки розміром 4 х 6 см; довідка органу державної податкової служби про присвоєння ідентифікаційного номера; завірена копія трудової книжки (за наявності); відомості про майно, доходи, витрати, зобов'язання фінансового характеру, у тому числі за кордоном; довідка про перевірку особи на наявність судимості, притягнення до відповідальності за корупційне правопорушення; довідки про загальний стан здоров'я та з психоневрологічного і наркологічного диспансерів; довідка про перебування у Єдиному державному реєстрі юридичних та фізичних осіб - підприємців.

Диплом про освіту, паспорт громадянина України, військовий квиток або посвідчення про приписку до призовної дільниці, трудову книжку претендент пред'являє особисто.

Кадровий підрозділ перевіряє надані документи на відповідність претендентів загальним вимогам щодо громадянства України, наявності необхідної вищої юридичної освіти, володіння державною мовою, відповідності етапу здоров'я та відсутності судимості.

Підпунктом 2.6.10 Положення визначено, що призначення на посади стажистів проводиться наказом прокурора обласного рівня згідно з визначеним комісією рейтингом.

Згідно підпункту 5.4 Положення, призначення осіб, які пройшли стажування, на посаду прокурора прокуратури чи слідчого прокуратури можливе лише після позитивного рішення атестаційної комісії. Одночасно з призначенням на посаду вноситься подання Генеральному прокурору України про присвоєння першого класного чину.

Враховуючи викладене, суд зазначає, що вказаними вище нормативними актами передбачено спеціальний порядок проведення Комісій з відбору претендентів на заміщення вакантної прокурорсько-слідчої посади, який не передбачає оприлюднення у засобах масової інформації чи інших інформаційних ресурсах інформації про наявні вакансії посад прокурорів та необхідні документи для участі у засіданні Комісії з відбору претендентів на стажування на заміщення вакантних посад прокурорів у районних та прирівняних до них прокуратурах.

Таким чином, враховуючи викладене, та зазначені вище положення чинного законодавства, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання незаконною бездіяльності Прокуратури Харківської області щодо не оприлюднення інформації про вакансії, порядок та умови проходження конкурсу на заміщення вакантних посад за конкурсними відборами, які проводилися 30.05.2014, 24.06.2014, 28.08.2014, 06.02.2015, 08.04.2015, 04.06.2015, 09.07.2015 та щодо не опублікування оголошення про проведення конкурсу в пресі чи поширення його через інші офіційні засоби масової інформації не пізніше ніж за місяць до початку конкурсу за конкурсними відборами, які проводилися 30.05.2014, 24.06.2014, 28.08.2014, 06.02.2015, 08.04.2015, 04.06.2015, 09.07.2015 є необґрунтованими та підлягають залишенню без задоволення.

Щодо позовних вимог щодо визнання незаконними дій Прокуратури Харківської області щодо надання неповної інформації та інформаційні запити від 10.04.2015, 15.06.2015, 07.07.2015, 16.07.2015, 27.07.2015, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 6 Закону України "Про прокуратуру", органи прокуратури України діють гласно, інформують державні органи влади, громадськість про стан законності та заходи щодо її зміцнення, оприлюднюють та надають інформацію за запитами відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес визначає ОСОБА_4 України "Про доступ до публічної інформації".

Згідно статті 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації", публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Статтею 2 Закону України "Про доступ до публічної інформації" встановлено, що метою цього Закону є забезпечення прозорості та відкритості суб'єктів владних повноважень і створення механізмів реалізації права кожного на доступ до публічної інформації.

ОСОБА_4 не поширюється на відносини щодо отримання інформації суб'єктами владних повноважень при здійсненні ними своїх функцій, а також на відносини у сфері звернень громадян, які регулюються спеціальним законом.

Приписами статті 3 Закону України "Про доступ до публічної інформації" визначено, що право на доступ до публічної інформації гарантується:

1) обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом;

2) визначенням розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє;

3) максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання інформації;

4) доступом до засідань колегіальних суб'єктів владних повноважень, крім випадків, передбачених законодавством;

5) здійсненням парламентського, громадського та державного контролю за дотриманням прав на доступ до публічної інформації;

6) юридичною відповідальністю за порушення законодавства про доступ до публічної інформації.

Положенням статті 5 Закону України "Про доступ до публічної інформації" встановлено, що доступ до інформації забезпечується шляхом, зокрема, надання інформації за запитами на інформацію.

Розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання (стаття 13 Закону України "Про доступ до публічної інформації").

Статтею 19 Закону України "Про доступ до публічної інформації" визначені питання щодо оформлення запитів на інформацію

Так, запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.

Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.

Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача.

Письмовий запит подається в довільній формі.

Запит на інформацію має містити:

1) ім'я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв'язку, якщо такий є;

2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо;

3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.

Згідно статті 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації", розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

Як вбачається з матеріалів справи Прокуратурою Харківської області на запити позивача від 10.04.2015, 15.06.2015, 07.07.2015 надано відповіді відповідно від 17.04.2015, 19.06.2015 та 13.07.2015.

Судом встановлено, що відповіді позивачу на зазначені запити надано по суті питань, викладених у запитах з дотриманням вимог та строків встановлених законодавством про розгляд таких запитів.

Таким чином, суд вважає, що відповідь на запити позивача від 10.04.2015, 15.06.2015, 07.07.2015 надана Прокуратурою Харківської області в повному обсязі та у встановлений Законом строк, а тому факт протиправної бездіяльності відповідача відсутній.

Проте, суд зазначає, що позивач звертався до Прокуратури Харківської області із запитом щодо надання публічної інформації від 16.07.2015, в якому просив надати йому інформацію, а саме: посилання на інтернет сторінку(и) Прокуратури Харківської області чи інші інформаційні ресурси, на котрій (котрих) була розміщена інформація про наявні вакансії та необхідні документи для участі у конкурсах на заміщення вакантних посад прокурорів (стажистів), що проводилась Прокуратурою Харківської області 30.05.2014, 24.06.2014, 28.08.2014, 06.02.2015, 08.04.2015, 04.06.2015.

Крім того, позивач звертався до Прокуратури Харківської області із запитом щодо надання публічної інформації від 27.07.2015, в якому просив повторно надати йому інформацію, а саме: посилання на інтернет сторінку(и) Прокуратури Харківської області чи інші інформаційні ресурси, на котрій (котрих) була розміщена інформація про наявні вакансії та необхідні документи для участі у конкурсах на заміщення вакантних посад прокурорів (стажистів), що проводилась Прокуратурою Харківської області 30.05.2014, 24.06.2014, 28.08.2014, 06.02.2015, 08.04.2015, 04.06.2015. Також у зазначеному запиті позивач просить надати йому інформацію чи проводились у прокуратурі Харківської області конкурси на заміщення вакантних посад після 04.06.2015, а якщо проводилися - посилання на інтернет сторінку(и) Прокуратури Харківської області чи інші інформаційні ресурси, на котрій (котрих) була розміщена інформація про наявні вакансії та необхідні документи для участі у конкурсах на заміщення вакантних посад прокурорів (стажистів).

Як вбачається з наданих Прокуратурою Харківської області відповідей від 22.07.2015 та 31.07.2015, відповідачем інформовано ОСОБА_1 що законодавством не передбачено надання оголошень у засобах масової інформації чи інших інформаційних ресурсах про проведення Комісії з відбору претендентів на стажування на заміщення вакантних посад прокурорів у районних та прирівняних до них прокуратурах.

Проте, суд зазначає, що позивачем запитувалася інформація про розміщення інформації про наявні вакансії та необхідні документи для участі у конкурсах на заміщення вакантних посад прокурорів (стажистів), проте як Прокуратурою Харківської області надано відповіді стосовно надання оголошень про проведення Комісії, що не відповідає запитуваній інформації.

Таким чином, враховуючи викладене та положення Законів України "Про прокуратуру" та "Про доступ до публічної інформації", суд вважає дії Прокуратури Харківської області щодо надання неповної інформації та інформаційні запити від 16.07.2015, 27.07.2015 незаконними, та приходить до висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 в цій частині.

Згідно з частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною ОСОБА_3 України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Керуючись статтями 17, 50, 160-163, 167, 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України,

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Прокуратури Харківської області про визнання дій та бездіяльності незаконними - задовольнити частково.

Визнати незаконними дії Прокуратури Харківської області щодо надання відповіді на інформаційні запити ОСОБА_1 від 16.07.2015 та 27.07.2015 не в повному обсязі.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлено 24 листопада 2015 року.

Суддя Р.В. Мельников