ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01014, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
23 березня 2011 року 09:00 № 2а-2508/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: Головуючого - судді Дегтярьової О.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справуза позовом Заступника прокурора Голосіївського району міста Києва в інтересах держави в особі Територіального управління в місті Києві та Київській області Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку доПриватного акціонерного товариства «Укравторесурс»простягнення 17 000, 00 грн. штрафу, - В С Т А Н О В И В:
21 лютого 2011 року до Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся Заступник прокурора Голосіївського району м. Києва в інтересах держави в особі Територіального управління в м. Києві та Київській області Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку з позовом до ПАТ «Укравторесурс»про стягнення 17 000, 00 грн. штрафу.
Статтею 60 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у випадках, встановлених законом, прокурор може звертатися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах.
Стаття 121 Конституції України уповноважує прокуратуру здійснювати функцію представництва інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.
Відповідно до ст. 361 Закону України «Про прокуратуру»представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.
Підставою представництва у суді інтересів держави - наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Формами представництва є, зокрема звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 23 лютого 2011 року було відкрито скорочене провадження в адміністративній справі № 2а-2508/11/2670.
18 березня 2011 року ПАТ «Укравторесурс»подало до суду заперечення проти позову з додатками.
Згідно з ч. 4 ст. 1832 Кодексу адміністративного судочинства України справа в порядку скороченого провадження розглядається суддею одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
З огляду на викладене, справа розглядається в порядку скороченого провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, на підставі наявних у справі доказів.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до висновку, що надані позивачем докази та повідомлені ним обставини є достатніми для розгляду справи в порядку скороченого провадження та прийняття рішення по справі, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі з огляду на наступне.
12 серпня 2009 року Уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку було прийнято Розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 793-КУ, згідно якого відносно ЗАТ «Укравторесурс»встановлено порушення вимог законодавства про цінні папери, зокрема, ст. 4 Закону України «Про господарські товариства», а саме Статут ЗАТ «Укравторесурс»(нова редакція), затверджений загальними зборами акціонерів товариства від 06.04.2009р. (протокол № 06-04/09) та зареєстрований Голосіївською районною у м. Києві державною адміністрацією 17.06.2009р., реєстраційний номер № 10681050012007215, не містить інформації щодо переліку учасників та засновників ЗАТ «Укравторесурс», у звязку з чим ЗАТ «Укравторесурс»надано строк до 10 лютого 2010 року для усунення порушень законодавства про цінні папери шляхом письмового проінформування Уповноваженої особи Комісії про виконання цього розпорядження та надання документів, які б підтверджували таке виконання.
10 лютого 20010 року Уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку Постановою про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів (вих. № 01/202/09-20) було порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ЗАТ «Укравторесурс».
18 лютого 2010 року Уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку було складено Акт № 90-КУ, згідно у відношенні ЗАТ «Укравторесурс»встановлено порушення ЗАТ «Укравторесурс»вимог п. 10 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», а саме невиконання Розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 12 серпня 2009 року № 793-КУ, термін виконання якого закінчився 10 лютого 2010 року.
Представник ЗАТ «Укравторесурс»від підписання Акта про правопорушення на ринку цінних паперів відмовився, про що є відповідна відмітка в матеріалах справи.
18 лютого 2010 року Уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку було прийнято Постанову про розгляд справ про правопорушення на ринку цінних паперів (вих. № 01/346/09-20), якою розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ЗАТ «Укравторесурс»був призначений до розгляду на 04 березня 2010 року об 11 год. 00 хв.
04 березня 2010 року Уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку було прийнято Постанову про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів № 79-КУ, згідно якого за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів накладено на ЗАТ «Укравторесурс»штраф в розмірі 1 000 грн. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять) гривень. Крім того, зазначеною постановою було вирішено винести ЗАТ «Укравторесурс»розпорядження про усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів.
Зазначена постанова була оскаржена позивачем в адміністративному порядку, за наслідками якого Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку прийняла рішення від 17 червня 2010 року № 974 про залишення постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 04 березня 2010 року № 79- КУ без змін, а скаргу ЗАТ «Укравторесурс»без задоволення.
Крім того, 04 березня 2010 року Уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку було прийнято Розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 202-КУ, згідно якого у відношенні ЗАТ «Укравторесурс»встановлено порушення вимог законодавства про цінні папери, зокрема, ст. 4 Закону України «Про господарські товариства», а саме Статут ЗАТ «Укравторесурс»(нова редакція), затверджений загальними зборами акціонерів товариства від 06.04.2009р. (протокол № 06-04/09) та зареєстрований Голосіївською районною у м. Києві державною адміністрацією 17.06.2009р. реєстраційний номер № 10681050012007215, не містить інформації щодо переліку учасників та засновників ЗАТ «Укравторесурс», у звязку з чим ЗАТ «Укравторесурс»надано строк до 05 серпня 2010 року для усунення порушень законодавства про цінні папери шляхом письмового проінформування Уповноваженої особи Комісії про виконання цього розпорядження та надання документів, які б підтверджували таке виконання.
31 серпня 2010 року Уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку було складено Акт про правопорушення на ринку цінних паперів № 772-КУ, згідно якого встановлено порушення ЗАТ «Укравторесурс»вимог п. 10 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», а саме невиконання Розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 04 березня 2010 року № 202-КУ, термін виконання закінчився 05 серпня 2010 року.
Представник ЗАТ «Укравторесурс»на підписання акту не зявився, про що є відповідна відмітка в матеріалах справи.
08 вересня 2010 року Уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку було прийнято Постанову про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів № 744 - КУ, згідно якого за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів накладено на ЗАТ «Укравторесурс»штраф в розмірі 1 000 грн. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять) гривень.
Зазначена постанова була направлена супровідним листом від 13 вересня 2010 року вих. № 01/6221/09-20 на адресу відповідача, що підтверджується копією реєстру поштових відправлень рекомендованих листів № 353 від 17 вересня 2010 року, на якому працівником обєкта поштового звязку проставлено відбиток календарного штемпелю, та фіскального чеку № 1259 від 17 вересня 2010 року, наявними в матеріалах справи.
Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР (в редакції на момент спірних правовідносин) (далі Закон № 448/96-ВР) визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні.
Державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку (ч. 1 ст. 5 Закону № 448/96-ВР).
Відповідно до п. 10, п. 14 ст. 8 Закону № 448/96-ВР Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право: надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обовязкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Пунктом восьмим ч. 1 ст. 11 Закону № 448/96-ВР передбачено, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів у розмірі від тисячі до пяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з ч. 3 ст. 11 вищезгаданого Закону рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу може бути оскаржено в суді.
Відповідно до п. 1 Розділу ХІV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 року № 2272, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2008 року за № 120/14811, протокол засідання Комісії від 11 грудня 2007 року № 64 (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин)(далі Правила), розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери (розпорядження про усунення порушень) виноситься уповноваженою особою за наслідками розгляду справи про правопорушення одночасно з постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у разі, якщо на момент розгляду справи порушення не усунуто.
У разі ухилення від виконання або несвоєчасного виконання розпорядження про усунення порушень уповноважена особа застосовує відповідну санкцію та у разі необхідності виносить нове розпорядження (п. 9 Розділу ХІV Правил).
В силу п. 10 Розділу ХІV Правил розпорядження про усунення порушень може бути оскаржено до суду у порядку, встановленому законодавством.
Відповідно підпункту 1.8 п. 1 Розділу ХVІІ Правил за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Комісії або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Комісії щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів до юридичних осіб застосовуються фінансові санкції у розмірі від тисячі до пяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Суду не надано доказів оскарження відповідачем розпорядження про усунення порушень, а також доказів подання ним до позивача у встановлений в розпорядженні термін документів, які б підтверджували виконання розпорядження (усунення порушень), чи доказів оскарження постанови про накладення санкцій в судовому порядку, а також сплати суми штрафу, застосованим цією постановою в добровільному порядку.
Отже, позивач правомірно застосував до відповідача суму штрафу, яка є предметом стягнення по даній справі, що не спростовано відповідачем.
Штрафи, накладені Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, стягуються у судовому порядку (ч. 3 ст. 11 Закону № 448/96-ВР).
Беручи до уваги вищевикладені положення законодавства та встановлені по справі обставини, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.
Відповідно до положень ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача стягненню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 69 - 71, ст. 94, ст. ст. 158-163, ст. 1832, ст. 186, ст. 254, ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Укравторесурс»(місцезнаходження: 01033, м. Київ, вул. Короленківська, 4, ідентифікаційний код 00426526 до Державного бюджету України суми штрафу у розмірі 17 000 (сімнадцять тисяч) грн. 00 коп.
Постанова підлягає негайному виконанню згідно з ч. 1 ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими в ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням порядку обчислення строку для подання апеляційної скарги, встановленого в ч. 8 ст. 1832 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя ОСОБА_1