ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01014, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
14 червня 2011 року 10:33 № 2а-5537/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: Головуючого - судді Дегтярьової О.В., при секретарі судового засідання Безсчасній Я.С., за участю представників: позивача ОСОБА_1 (довіреність від 10.05.2011р. № 2/808-22), ОСОБА_2 (довіреність від 17.12.2010р. № 2/774-2), відповідача ОСОБА_3 (довіреність від 16.03.2011р. № 3033/9/10-209), розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Казенного підприємства «Кіровгеологія»до Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києвапро визнання протиправними та скасування рішення від 01 квітня 2011 року, -
В С Т А Н О В И В:
14 квітня 2011 року до Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось КП «Кіровгеологія»з позовом до ДПІ у Печерському районі м. Києва про визнання протиправними та скасування рішення від 01 квітня 2011 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що рішення відповідача про опис майна у податкову заставу не відповідає чинному законодавству, а тому підлягає скасуванню.
Відповідач проти позову заперечував. В обґрунтування своїх заперечень посилається на те, що право податкової застави виникло внаслідок несплати позивачем суми грошового зобовязання, самостійно визначеної позивачем та визначеної податковим органом, однак не сплаченої протягом законодавчо граничних строків.
В судових засіданнях представники позивача підтримали позовні вимоги та просили їх задовольнити.
Представник відповідача у судових засіданнях заперечував проти позовних вимог та просив відмовити в їх задоволенні.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини справи, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з огляду на таке.
КП «Кіровгеологія»(ідентифікаційний код 14308279) було зареєстровано як юридичну особу 09 грудня 1991 року Печерською районною у м. Києві державною адміністрацією відповідно до Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи (серія А00 № 039940).
Відповідно до Довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України № 6756/07 від 04.04.2007р. до видів діяльності КП «Кіровгеологія»за КВЕД відноситься, зокрема 73.10.1 Дослідження і розробка в галузі природничих наук, 74.20.2 Діяльність у сфері геології та геологорозвідування, 73.10.2 Дослідження і розробки в галузі технічних наук, 74.20.3 Діяльність у сфері геодезії, гідрографії та гідрометеорології, 51.90.0 Інші види оптової торгівлі.
Відповідно до п. 1 Статуту КП «Кіровгеологія», затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища 01 березня 2007 року № 74, КП «Кіровгеологія»створена за Постановою Кабінету Міністрів України від 30 червня 1998 року № 987 шляхом перетворення Державного геологічного підприємства «Кіровгеологія», є його правонаступником і належить до сфери управління Міністерства охорони навколишнього природного середовища України.
01 квітня 2011 року ДПІ у Печерському районі м. Києва прийняла рішення про опис майна у податкову заставу, яким відповідно до ст. 89 розділу ІІ Податкового кодексу України вирішила здійснити опис майна, що перебуває у власності (господарському віданні або оперативному управлінні) платника податків КП «Кіровгеологія», а у разі, якщо на момент складення акта опису майно відсутнє або його балансова вартість менша суми податкового боргу, - також того майна, права власності нам яке він набуде у майбутньому, що надійшло на адресу позивача 13 квітня 2011 року.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обовязки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обовязки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, є предметом регулювання Податковим кодексом України.
Згідно з п. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Підпунктом 14.1.155 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України встановлено, що податкова застава це спосіб забезпечення сплати платником податків грошового зобовязання та пені, не сплачених таким платником у строк, визначений цим Кодексом. Податкова застава виникає на підставах, встановлених цим Кодексом.
У разі невиконання платником податків грошового зобовязання, забезпеченого податковою заставою, орган стягнення у порядку, визначеному цим Кодексом, звертає стягнення на майно такого платника, що є предметом податкової застави.
Відповідно до п. 88.1 ст. 88 Податкового кодексу України з метою забезпечення виконання платником податків своїх обовязків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.
Пунктом 89.3 ст. 89 Податкового кодексу України встановлено, що майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.
До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.
Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, яке предявляється платнику податків, що має податковий борг.
Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом державної податкової служби.
Відповідно до підпункту 87.2 ст. 87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Підпунктом 87.3.1 п. 87.3 ст. 87 Податкового кодексу України передбачено, що майно, включене до складу цілісних майнових комплексів державних підприємств, які не підлягають приватизації, у тому числі казенних підприємств. Порядок віднесення майна до такого, що включається до складу цілісного майнового комплексу державного підприємства, встановлюється Фондом державного майна України.
Згідно з п. 89.2 ст. 89 Податкового кодексу України право податкової застави не поширюється на майно, визначене підпунктом 87.3.7 пункту 87.3 статті 87 цього Кодексу.
В силу підпункту 87.3.5 та підпункту 87.3.7 п. 87.3 ст. 87 Податкового кодексу України не можуть бути використані як джерела погашення податкового боргу платника податку, зокрема майно, включене до складу цілісних майнових комплексів державних підприємств, які не підлягають приватизації, у тому числі казенних підприємств (Порядок віднесення майна до такого, що включається до складу цілісного майнового комплексу державного підприємства, встановлюється Фондом державного майна України) та майно, що не може бути предметом застави відповідно до Закону України «Про заставу».
Відповідно до ч. 6 ст. 4 Закону України «Про заставу»від 02 жовтня 1992 року № 2654-ХІІ (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) предметом застави не можуть бути обєкти державної власності, приватизація яких заборонена законодавчими актами, а також майнові комплекси державних підприємств та їх структурних підрозділів, що знаходяться у процесі корпоратизації.
Принципи та процедура віднесення майна до такого, що включається до складу цілісних майнових комплексів державних підприємств, які не підлягають приватизації, в тому числі казенних підприємств визначені Положенням про порядок віднесення майна до такого, що включається до складу цілісного майнового комплексу державного підприємства, затвердженого Наказом Фонду державного майна України від 29 грудня 2010 року № 1954.
Відповідно до п. 4 зазначеного положення до складу майна, яке включається до складу цілісного майнового комплексу державних підприємств, у тому числі казенних підприємств, належать: спеціалізовані необоротні активи (основні засоби, незавершені капітальні інвестиції в необоротні матеріальні активи, інші необоротні активи) і запаси, які безпосередньо використовуються в єдиному технологічному процесі виробництва продукції (надання послуг, виконання робіт), який визначає загальнодержавне значення підприємства, в обсязі, передбаченому технологічною документацією; активи, що тимчасово не використовуються у виробничому процесі, законсервовані обєкти - за наявності на підприємстві проекту плану розвитку підприємства (інвестиційної програми) з обґрунтуванням економічної доцільності їх подальшого ефективного використання в основній діяльності підприємства; активи, які не задіяні в технологічному процесі, але віднесені до обєктів загальнодержавного значення.
Законом України «Про перелік обєктів права державної власності, що не підлягають приватизації»від 07 липня 1999 року № 847-XIV затверджено перелік обєктів права державної власності, що не підлягають приватизації, згідно з додатком 1 та перелік обєктів права державної власності, що не підлягають приватизації, але можуть бути корпоратизовані, згідно з додатком 2.
Відповідно до Додатку 1 до вказаного Закону до Переліку обєктів права державної власності, що не підлягають приватизації, віднесено Казенне підприємство «Кіровгеологія»(ідентифікаційний код 14308279).
З урахуванням вищезазначених виключень щодо предмету податкової застави спірне по справі рішення про опис майна у податкову заставу від 01 квітня 2011 року є неправомірним, оскільки в даному випадку опис майна позивача у податкову заставу є таким, що суперечить вимогам законодавства, незалежно від наявності податкового боргу.
Згідно з ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За таких обставин, виходячи з системного аналізу положень законодавства України та наданих сторонами доказів, суд дійшов висновку про неправомірність оскаржуваного рішення і обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі, а тому на підставі ч. 2 ст. 11, п. 1 ч. 2 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати спірне рішення.
Керуючись ст. 2, ст. 9, ст. 11, ст. ст. 69 - 71, ст. 94, ст. ст. 158-163, ст. 167, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов Казенного підприємства «Кіровгеологія»задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва про опис майна Казенного підприємства «Кіровгеологія»(ідентифікаційний код 14308279) у податкову заставу від 01 квітня 2011 року.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими в ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно.
Суддя О.В. Дегтярьова
Дата виготовлення та підписання повного тексту постанови 22 червня 2011 року.