Постанова № 53801611, 17.11.2015, Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
17.11.2015
Номер справи
676/6510/15-а
Номер документу
53801611
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 676/6510/15-а

Номер провадження 2-а/676/253/15

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И .

17 листопада 2015 року.

Камянець- Подільський міськрайонний суд Хмельницької області

в складі : головуючої судді - Семенюк В.В

при секретарі - Стецюк -Стебницькій Н.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кам»янці- Подільському адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Кам»янці- Подільському та Кам»янець-Подільському районі про визнання дій неправомірними та зобов»язання вчинити певні дії ,-

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Камянець-Подільському та Камянець-Подільському районі про визнання протиправними дій щодо відмови включити до сум заробітної плати матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення для призначення їй пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», щодо відмови провести перерахунок пенсії та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці - Подільському та Кам'янець- Подільському районі Хмельницької області включити до сум заробітної плати, з якої було визначено розмір її пенсії, як державному службовцю, інші виплати за період з 01.05.2008 року по 30.04.2010 року в сумі 8252, 52 грн. (суму матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань- 2917,34 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення - 2417,37 грн., індексації - 2917,81 грн.), відповідно до Закону України «Про державну службу» та провести перерахунок пенсії в розмірі 83 % від суми заробітної плати з 13.08.2015 року.

В обгрунтування позову вказує, що з 17.05.2010 року їй було призначено пенсію державного службовця, у зв»язку із звільненням з посади державного службовця за віком .у зв»язку із виходом на пенсію. Однак при призначенні пенсії було враховано лише посадовий оклад, надбавку за ранг, за вислугу років, за високі досягнення у праці та премії, а інші виплати, а саме: матеріальна допомога на оздоровлення до відпусток, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація за період з 01.05.2008 року по 31.04.2010 року в сумі 8252,52 грн. до розрахунку пенсії не було включено.

13 серпня 2015 року вона звернулась до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії, однак відповідач листом від 20 серпня 2015 року в задоволенні заяви відмовив. Просить визнати дану відмову протиправною та зобовязати відповідача провести відповідний перерахунок пенсії в розмірі 83% від суми заробітної плати з дня її звернення 13 серпня 2015 року.

Позивачка в судове засідання не з»явилась, звернулась до суду із заявою про розгляд справи у її відсутності, позов підтримує у повному об»ємі.

Представник відповідача в судове засідання не з»явився, подав до суду письмове заперечення , в задоволенні позову просить відмовити. Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності представника відповідача на підставі наявних у справі матеріалів.

Суд розглядає справу у відсутності сторін .Фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до

ст. 41 КАС України .

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що позивачу ОСОБА_1 з 17 травня 2010 року було призначено пенсію державного службовця.

Однак при призначенні пенсії відповідачем не було враховано інші виплати , які їй були виплачені в сумі 8252,52 грн. за період з 01.05.2008 року по 30.04.2010 року, а саме: матеріальну допомогу на оздоровлення до відпусток-2417,37 грн., матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань- 2917,34 грн., ікдексації - 2917,81 грн., що підтверджується Довідкою про складові заробітної плати №21 від 11.08.2015 року.

Позивач звернулася 13 серпня 2015 року з листом до відповідача про проведення перерахунку пенсії з урахуванням інших виплат, оскільки розрахунок її пенсії було проведено з порушенням Закону України «Про державну службу».

Відповідач листом від 20 серпня 2015 року в задоволенні заяви позивача про проведення перерахунку пенсії відмовив.

Однак суд вважає, що така відмова не ґрунтується на вимогах норм чинного законодавства, які підлягають застосуванню до спірних правовідносин.

За змістом статті 37 Закону N 3723-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року N 108/95 ВР "Про оплату праці" (далі - Закон N 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону N 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 05 листопада 1991 року N 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон N 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року N 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Саме до цього зводиться правова позиція, висловлена Верховним Судом України у постанові від 20 лютого 2012 року, яка згідно зі статтею 244 -2 КАС України є обов'язковою для суддів, які зобов'язані привести судову практику у відповідність до його рішень.

Стаття 33 Закону від 16 грудня 1993 року N 3723-XII визначає умови оплати праці державних службовців, а не умови їх пенсійного забезпечення, тому, якщо державний службовець під час перебування на державній службі отримував винагороду (надбавку) за вислугу років у відповідному розмірі від посадового окладу з урахуванням доплати за ранг (спеціальне звання), то зазначений розмір цієї винагороди (надбавки) повинен бути врахований і при обчисленні пенсії державного службовця.

Згідно частини п'ятої цієї статті надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків. Відповідно до положень частини 7 зазначеної статті умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Враховуючи, що позивачка 13 серпня 2015 року звернулася з листом до відповідача про проведення перерахунку пенсії і просить зобовязати відповідача провести перерахунок з дня її звернення , то відповідача слід зобовязати провести їй перерахунок пенсії в розмірі 83% від суми заробітної плати саме з 13 серпня 2015 року.

На підставі викладеного, керуючись ст.158 -163 КАС України ,-

П О С Т А Н О В И В :

Позов задовольнити .

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в

м. Кам»янці- Подільському та Кам»янець- Подільському районі Хмельницької області щодо відмови включити до заробітної плати , з якої було визначено розмір пенсії державному службовцю ОСОБА_1, інші виплати за період з 01.05.2008 року по 30.04.2010 року в сумі 8252,52 грн., а саме : матеріальна допомога на оздоровлення в сумі 2417,37 грн., матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань в сумі 2917,34 грн., індексація в сумі 2917,81 грн.

З обов»язати управління Пенсійного фонду України в м. Кам»янці- Подільському та Кам»янець- Подільському районі Хмельницької області провести обрахунок пенсії державному службовцю ОСОБА_1 з 13 серпня 2015 року і врахувати до її складу : 83 % заробітної плати (в редакції закону чинного до 01.05.2014 року), на підставі якого проводилось обрахування розміру пенсії державного службовця : інші виплати в сумі 8252,52 грн., а саме : матеріальну допомогу на оздоровлення в сумі 2417,37 грн., матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань в сумі 2917,34 грн., індексацію в сумі 2917,81 грн., згідно довідки № 21 від 11.08.2015 року.

На постанову може бути подано апеляційну скаргу з направленням її копії апеляційній інстанції до Вінницького апеляційного адміністративного суду через міськрайонний суд протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Кам»янець-Подільського міськрайонного суду : ОСОБА_2