Справа № 522/22435/15-а
Провадження номер 2-а/522/839/15
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМУКРАЇНИ
18 листопада 2015 року Приморський районний суд міста Одеси, у складі:
головуючого судді - Шенцевої О.П.,
при секретарі Соболевій О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси про визнання протиправними дій зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
30.10.2015 року ОСОБА_1 звернувся до Приморського районного суду м.Одеси із адміністративними позовом до Управління пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси про визнання протиправними дій зобов'язання вчинити певні дії. Позивач просить суд визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії із розрахунку 90 відсотків від нарахованої заробітної плати для обчислення пенсії відповідно до довідки №415 від 27.02.2015 року, зобовязати Управління пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 пенсії із розрахунку 90 відсотків від нарахованої заробітної плати для обчислення пенсії відповідно до довідки №415 від 27.02.2015 року.
Позов мотивований тим, що ОСОБА_1 із жовтня 2010 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України „Про прокуратуру. 24.09.2015 року ОСОБА_1 звернувся до УПФУ в Приморському районі м.Одеси із заявою про здійснення перерахунку пенсії на підставі довідки №415 від 27.02.2015 року, та просив перерахувати йому пенсію у розмірі 90% від суми заробітної плати. Відповіддю від 09.10.2015 року №489/Л-11 УПФУ в Приморському районі м.Одеси відмовило ОСОБА_1 у перерахунку пенсії у розмірі 90% від суми заробітної плати.
Позивач у судовому засіданні просив позов задовольнити.
Представник відповідача надала заперечення, у яких просила у задоволенні позову відмовити, у судовому засіданні позов не визнала. Заперечення вмотивовані тим, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02.03.2015 року у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення усіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне грошове забезпечення призначаються, зокрема, відповідно до Закону України „Про прокуратутру.
Дослідивши повідомлені позивачем у матеріалах справи письмові докази, проаналізувавши приписи чинного законодавства України у відповідний період, зазначений в позові, та враховуючи судову практику Європейського Суду з прав людини, за внутрішнім переконанням та на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, суд, з посиланням на чинне національне законодавство, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, ОСОБА_1 із жовтня 2010 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України „Про прокуратуру.
24.09.2015 року ОСОБА_1 звернувся до УПФУ в Приморському районі м.Одеси із заявою про здійснення перерахунку пенсії на підставі довідки №415 від 27.02.2015 року, та просив перерахувати йому пенсію у розмірі 90% від суми заробітної плати.
Відповіддю від 09.10.2015 року №489/Л-11 УПФУ в Приморському районі м.Одеси відмовило ОСОБА_1 у перерахунку пенсії у розмірі 90% від суми заробітної плати.
Рішення про відмову в проведенні перерахунку пенсії №153 від 09.10.2015 року вмотивовано тим, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02.03.2015 року у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення усіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне грошове забезпечення призначаються, зокрема, відповідно до Закону України „Про прокуратутру.
Постановою Кабінету Міністрів України №505 від 31.05.2012 року "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури", яка набрала чинності з 14.06.2012 року, підвищено розміри посадових окладів працівників органів прокуратури.
Відповідно до заяви позивача від 21.08.2012 року №730 проведено перерахунок пенсії з 01.07.2012 року. Перерахунок був здійснений на підставі довідки №415 від 17.07.2012 року із розрахунку 80% від заробітку.
Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчихвизначено статтею 50-1 Закону України "Про прокуратуру". Редакція зазначеної статті змінювалась.
Так, відповідно до частини першої статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції, що діяла на час призначення пенсії ОСОБА_1, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру", зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.
Так, відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" у редакції Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи"прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи".
Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру", положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті).
Так, відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячиз розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особавийшланапенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з частиною вісімнадцятою статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадитьсязпершого числа місяця,що йде за місяцем, у якому настали обставини,що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо прицьомупенсіонер набув права на підвищення пенсії,різницю в пенсії за минулий час може бути виплаченойому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Таким чином, під час перерахунку пенсії працівникам прокуратури застосовується норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" зміни до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, яківизначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру", які змін у зв'язку із прийняттям Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" не зазнали.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 10.12.2013р. (справа №21-348а13) та від 17.12.2013р. (справа №21-445а13).
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, повязані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави повязана з ризиком для життя і здоровя, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Таким чином, посилання відповідача на п.5 Прикінцевих положень Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення як на підставу відмови у перерахунку пенсії є протиправним.
Відповідно до ст..6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Керуючись статтею 11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до Кодексу адміністративного судочинства, і не може виходити за межи позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно зробити для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Керуючись ст.ст. 7-9, 11, 71, 122, 158, 160, 162, 163, КАС України, ст.. 50-1 ч. 1, ч. 13, ч. 18 Закону України "Про прокуратуру", Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи"суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси про визнання протиправними дій зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати дії Управління пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії із розрахунку 90 відсотків від нарахованої заробітної плати для обчислення пенсії відповідно до довідки №415 від 27.02.2015 року протиправними.
Зобов`язати Управління пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 із розрахунку 90 відсотків від нарахованої заробітної плати для обчислення пенсії відповідно до довідки №415 від 27.02.2015 року.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до суду першої інстанції апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя
18.11.2015