Справа № 561/1043/15-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 листопада 2015 року 12:30 год. смт. Зарічне
Зарічненський районний суд Рівненської області в складі:
судді Світличного Р.В.
з участю секретаря Савич Ж.В.
позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Зарічне адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Зарічненському районі Рівненської області про визнання протиправними дій по відмові у перерахунку пенсії, зобовязання здійснити перерахунок пенсії,
ВСТАНОВИВ:
04 листопада 2015 року ОСОБА_1 звернулася до Зарічненського районного суду Рівненської області із вказаним адміністративним позовом.
В адміністративному позові ОСОБА_1 просить суд визнати дії управління Пенсійного фонду України в Зарічненському районі Рівненської області щодо відмови в проведенні перерахунку та виплати зі збільшенням їй пенсії на один процент заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 15 років протиправними, а також зобовязати Управління Пенсійного Фонду України в Зарічненському районі Рівненської області провести їй перерахунок та виплату пенсії за період в межах визначеного Законом строку позовної давності, відповідно до вимог ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж 15 років.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що вона отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». На момент розрахунку їй пенсії в момент її призначення відповідачем неправомірно будо визначено доплату до пенсії за понаднормативний стаж 20 років, оскільки таку доплату слід було встановити за понаднормативний стаж 15 років. Про неправомірність дій відповідача їй стало відомо в серпні 2015 року з письмової відповіді відповідача за № 2482/06.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 предявлений позов підтримала, просила його задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_2 в судовому засіданні предявлений позов не визнала, вказувала, що Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» хоча і встановлені особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, однак його нормами не визначено порядку перерахунку пенсій. ОСОБА_1 з 11 липня 2002 року призначено пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком при страховому стажі 18 років 4 місяці 17 днів у відповідності до чинного пенсійного законодавства. З 13 жовтня 2006 року було проведено перерахунок пенсії з додаванням страхового стажу на підставі поданих документів. Страховий стаж позивача для обчислення пенсії становив 21 рік 6 місяців 7 днів (зараховано по 31 грудня 2003 року). Зазначає, що мінімальний розмір пенсії та надбавка за понаднормативний стаж визначається згідно Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», а саме за наявності 20 років стажу. Оскільки позивачу встановлено доплату за стаж, обчислений у відповідності до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», а тому вимоги щодо застосування другої пільги по обчисленню стажу у відповідності до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є безпідставними, оскільки подвійне обчислення доплати за стаж не передбачено чинним законодавством. Оскільки відповідач діє на підставі, у межах повноважень, та у спосіб, передбачений діючим законодавством в позові просить відмовити.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення виходячи з таких підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є потерпілою від наслідків Чорнобильської катастрофи 3 категорії, що підтверджується відповідним посвідченням (а.с.3).
З оглянутої в судовому засіданні пенсійної справи № 118776 вбачається, що ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності за віком з 11 липня 2002 року при страховому стажі 18 років 4 місяці 17 днів. Пенсія призначена і обрахована відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення». З 13 жовтня 2006 року у відповідності до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» позивачу змінено розрахунок пенсії з додаванням страхового стажу на підставі поданих документів. Страховий стаж позивача для обчислення пенсії становив 21 рік 6 місяців 7 днів (зараховано по 31 грудня 2003 року).
04 липня 2015 року позивач ОСОБА_1 звернулась до управління Пенсійного фонду України в Зарічненському районі Рівненської області із заявою про обрання умов, норм та порядку пенсійного забезпечення, встановлені відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та просила провести їй перерахунок пенсії відповідно до вимог частини 2 статті 56 цього Закону (а.с.6).
У задоволення заяви управління Пенсійного фонду України в Зарічненському районі Рівненської області ОСОБА_1 було відмовлено (а.с.7-8).
Статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення»визначено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом Української РСР «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
З пункту 13 Прикінцевих та перехідних положень Закону«Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» слідує, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії зокрема і відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», їй призначається одна пенсія за її вибором.
Відповідно до статті 71 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» дія положень цього Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.
Згідно із статтею 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» Право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком N 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.
Таким чином, потерпіла від наслідків Чорнобильської катастрофи особа має право за своїм вибором на одержання пенсії на умовах, визначених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Порівнюючи положення частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», суд приходить до висновку, що для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, підвищення до пенсії за понад встановлений мінімальний стаж роботи, має пільговий характер власне щодо тривалості трудового стажу та величини, з якої проводиться розрахунок.
Окрім цього, постановою колегії суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України від 07 липня 2015 року по справі № 21-727а/15 встановлено право громадян на пенсію в повному розмірі, які віднесені до 1, 2, 3, 4 категорій потерпілих від наслідків Чорнобильської катастрофи, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки20 років, жінки15 років, із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений ч. 2ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», але не вище 75 % заробітку. У звязку з цим для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений ч. 2ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Отже, дії відповідача щодо відмови в задоволенні заяви позивача від 04 липня 2015 року про обрання умов, норм та порядку пенсійного забезпечення відповідно доЗакону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» тапроведення перерахунку їй пенсії відповідно до ч. 2ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є протиправними.
Таким чином, позов підлягає до задоволення з дати звернення позивача до відповідача із заявою про обрання умов пенсійного забезпечення відповідно доЗакону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме з 04 серпня 2015 року.
В силу положень пункту 1 частини 1статті 256 КАС Українивимога позивача про негайне виконання рішення суду підлягає до часткового задоволення у межах суми стягнення за один місяць.
Керуючись ст.ст. 6, 11, 94, 158-163, 256 КАС України суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Зарічненському районі Рівненської області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати зі збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 15 років протиправними.
Зобовязати Управління Пенсійного Фонду України в Зарічненському районі Рівненської області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 04 серпня 2015 року відповідно до вимог ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж 15 років, але не вище 75 процентів заробітку.
Постанову у межах суми стягнення за один місяць звернути до негайного виконання.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Зарічненський районний суд Рівненської області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя: (підпис) ОСОБА_3
З оригіналом згідно.
Станом на 26 листопада 2015 року постанова не набрала законної сили.
Суддя: Світличний Р.В.