Постанова № 53777929, 09.02.2011, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.02.2011
Номер справи
2а-153/11/0970
Номер документу
53777929
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"09" лютого 2011 р. Справа № 2a-153/11/0970

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Судді Матуляка Я.П.

при секретарі Андрейчук Л.М.

за участю:

представників позивача - ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3

представників відповідача - ОСОБА_4, ОСОБА_5

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом: Комунального підприємства "Долинська центральна районна аптека №18"

до відповідача: Долинської об'єднананої державної податкової інспекції в Івано-Франківській області

про визнання недійсним рішення №000265233/0 від 8.12.2010р.,-

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство «Долинська центральна районна аптека №18» звернулось до адміністративного суду з позовом до Долинської оДПІ про визнання нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій за №0002652330/0 від 08.12.2010 року. Позовні вимоги мотивує тим, що Долинською ОДПІ на підставі акту перевірки №3649/231/01977576 від 30.11.2010 року було прийнято рішення, яким застосовано до КП «Долинська центральна районна аптека №18» штрафні (фінансові) санкції на суму 682 093,50 грн. Позивач не погоджується з даним рішенням і вважає його необґрунтованим і незаконним та просить скасувати.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з мотивів викладених в позовній заяві. Зазначили, що рішення прийняте Долинською оДПІ є неправомірним та не погоджуються із зафіксованим в акті перевірки порушенням, оскільки підприємство має право використовувати при проведенні розрахункових операцій розрахункові книжки. Під час проведення перевірки працівниками Долинської ОДПІ було виявлено факт перевищення граничного річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг), який встановлений у розмірі 75 тис.гривень. Вважають, що з урахуванням вимог постанови КМУ за №1336 від 23.08.2000 року, на позивача поширюється встановлений граничний розмір 200 тис. гривень, так як аптечний пункт знаходиться в населеному пункті, якому надано статус гірського. Крім того, зазначили, що при проведенні перевірки оприбуткування коштів від продажу лікарських засобів не виявлено неповного оприбуткування готівки, неповного обліку кількості і вартості проданих товарів (наданих послуг). Всі кошти були оприбутковані із застосуванням розрахункової книжки з відривною квитанцією та внесені в касу. Вважає, що вказана обставина виключає можливість застосування штрафних санкцій передбачених п.1 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». В зв'язку з чим просили позов задовольнити в повному обсязі.

Представники відповідача проти позову заперечили, подавши суду письмове заперечення на позов, в якому зазначили, що відповідно до пунктів 1,3 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та в безготівковій формі у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані, зокрема проводити розрахункові операції на повну суму покупки через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведенні у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів. Згідно пункту 2 постанови КМУ від 23.08.2000р. за №1336 «Про забезпечення реалізації ст.10 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» встановлено граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів, у разі перевищення якого застосування реєстраторів розрахункових операцій є обов'язковим, для форм та умов проведення діяльності визначених у пунктах 4,7 переліку, 75 тис. гривень на один структурний (відокремлений) підрозділ (пункт продажу товарів (надання послуг).

Вважають, що Долинська оДПІ правомірно застосувала штрафну (фінансову) санкцію. Просили в задоволенні позову відмовити повністю з мотивів викладених в письмовому запереченні на позов.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні у справі матеріали, судом встановлено наступне.

КП «Долинська центральна районна аптека №18» є субєктом господарювання, видами діяльності, якого є оптова та роздрібна торгівля фармацевтичними товарами.

Долинською оДПІ проведено виїзну планову перевірку КП «Долинська центральна районна аптека №18» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2007 року по 30.06.2010 року, за результатами якої складено Акт за №3649/231/01977576 від 30.11.2010 року.

Як встановлено в судовому засіданні підставою прийняття оспорюваного рішення Долинської оДПІ від 08.12.2010 року за №0002652330/0, яким до позивача застосовано штрафні санкції в розмірі 682 093,50 грн., є встановлений актом перевірки від 30.11.2010 року, факт порушення п.1 ст.3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме непроведення через РРО операцій з продажу товарів на суму 136 418,70 грн. в аптечному кіоску №1 в с. Вишків Долинського району за період з 01.03.2009 року по 31.06.2010 року.

Суд зазначає, що такий висновок податкового органу не відповідає встановленим обставинам по справі та вимогам діючого законодавства, враховуючи наступне.

Відповідно до п.1 ст.3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій.

Пунктом 1 статті 17 вказаного закону передбачена відповідальність за невідповідність обліку вартості реалізованих споживачам товарів (послуг) та отриманими при їх реалізації в розрахунках з споживачами коштами (готівка тощо) у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.

Зі змісту вказаної норми випливає, що застосування фінансових санкцій до суб'єктів підприємництва передбачено у разі наявності факту саме невідповідності даних щодо вартості реалізованих товарів (послуг) та отриманих коштів при здійсненні розрахунків із споживачами.

Як вбачається з матеріалів справи, висновок податкового органу про застосування штрафних санкцій до позивача за непроведення розрахункових операцій через РРО грунтується на тому, що обсяг розрахунків по продажу медичних препаратів аптечним кіоском згідно з даними книги обліку розрахункових операцій №0905000146/2 станом на 29.01.2009 року становив 75991 грн., що було підставою для обовязкового застосування РРО при проведенні операцій з 01.03.2009 року. Обсяг розрахунків по продажу медичних препаратів аптечним кіоском згідно з даними книги обліку розрахункових операцій №0905000146/2 станом на 31.06.2010 р. становив 136 418,70 грн., а тому виходячи з вимог п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 23.08.2000р. №1336 „Про забезпечення реалізації статті 10 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" позивач зобовязаний був застосовувати реєстратор розрахункових операцій за період з 01.03.2009 року по 31.06.2010 року.

Наявні у матеріалах справи докази, а саме витяги із книги обліку розрахункових операцій №0905000146/2 та звіти про використання книг обліку розрахункових операцій (розрахункових книжок) за спірний період свідчать про повний облік структурним підрозділом підприємства розрахункових операцій на суму 75991 грн., та на суму 136 418,70 грн. із застосуванням вищезазначених документів.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що в спірному випадку облік розрахункових операцій проведений позивачем із застосуванням розрахункової книжки, а тому виявлене перевіркою порушення щодо незастосування реєстратора розрахункових операцій при досягненні структурним підрозділом позивача граничного розміру річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг) у 75000 грн. не може бути підставою для застосування до відповідача фінансових санкцій на підставі п.1 ст.17 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", оскільки факти невідповідності даних між вартістю фактично проданого товару та обліком готівки з продажу цього товару за даними КОРО є відсутніми.

Відповідальності за порушення строків переходу з обліку розрахункових операцій з застосуванням розрахункових книжок на облік цих операцій з застосуванням РРО вказаним законом не передбачено.

Судом не приймається до уваги посилання податкового органу на те, що для позивача встановлено граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів в розмірі 75000 грн., оскільки він не грунтується на нормах чинного законодавства.

За змістом п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.08.2000р. №1336 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24.07.2003р. N 1164 та п.п.7,22 затвердженого цією Постановою Переліку окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій при провадженні суб'єктом господарювання своєї діяльності на території населених пунктів, яким надано статус гірських (до яких віднесено с.Вишків Долинського району, що підтверджується довідкою виконкому Вишківської сільської ради за №130 від 27.12.2010 року), граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг) у гірській місцевості, у разі перевищення якого застосування РРО є обов'язковим, встановлений у сумі 200 тис. грн.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду по справі №К-13302/07 від 11.02.2010 року.

Слід також зазначити, що у відповідності до Класифікації видів економічної діяльності, роздрібна торгівля фармацевтичними товарами (підклас 52.31.0) відноситься до секції G «оптова й роздрібна торгівля», що не суперечить вимогам п.22 Переліку окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.08.2000р. №1336.

Підсумовуючи все вищевикладене, суд приходить до висновку, що позов підставний та є таким, що підлягає до задоволення.

На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 08 грудня 2010 року за № 0002652330/0.

Стягнути з Державного бюджету на користь КП "Долинська центральна районна аптека №18" понесені позивачем судові витрати в розмірі 3,40грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя:(підпис)ОСОБА_6

Постанова складена в повному обсязі 14.02.2011 року.