Постанова № 53777766, 04.11.2015, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.11.2015
Номер справи
808/6723/15
Номер документу
53777766
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 листопада 2015 року о 11 год. 55 хв.Справа № 808/6723/15 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Шари І.В.

за участю секретаря судового засідання Панасенка О.О.

представників сторін:

позивача - ОСОБА_1

представника позивача - ОСОБА_2, ОСОБА_3

відповідача - Морозової Я.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1, м. Запоріжжя

до Державної податкової інспекції у Хортицькому районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області

про скасування податкового повідолменння - рішення

ВСТАНОВИВ:

08 вересня 2015 року до Запорізького окружного адміністративного суду (далі - суд) надійшов адміністративний позов від ОСОБА_1 (далі - позивач) до Державної податкової інспекції у Хортицькому районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить скасувати податкове повідомлення - рішення №6-17 від 05.06.2015.

В обґрунтування позовних вимог посилається на передчасність вимоги відповідача щодо сплати транспортного податку у 2015 році. Зазначає, що оскільки рішення Запорізької міської ради №8 від 15.01.2015, як нормативно-правовий акт з питань оподаткування місцевими податками і зборами, набирає чинності згідно ст. 12 Податкового кодексу України з 01.01.2016, відповідно і визначення податкового зобов'язання платнику податків стосовно транспортного податку не може застосовуватися раніше 01.01.2016. До того ж, позивач посилається на неналежне надіслання з боку податкової інспекції вказаного рішення, оскільки останнє було направлено на адресу, за якої відповідач не проживає. В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги.

Представник відповідача проти позову заперечує, з підстав зазначених у письмових запереченнях (вх. № 49272 від 04.11.2015) зокрема зазначає, що відповідно до пп.267.2.1 п.267.2 ст. 267 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб.см. На підставі відомостей оперативних даних комп'ютерної бази даних Центрального серверу ДДАІ МВС України АІПС «Автомобіль» наявна інформація, що позивачу належить автомобіль Toyota Land Cruiser, 2013 року випуску, державний номер НОМЕР_1, з об'ємом двигуна 3956 куб.см., дата першої реєстрації транспортного засобу в Україні - 17.09.2014. Таким чином, відповідачем правомірно було сформовано податкове повідомлення-рішення№6-17 від 05.06.2015, яке направлено на адресу позивача зазначену в Центральній базі державної реєстрації фізичних осіб ДФС України. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що Державною податковою інспекцією у Хортицькому районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області 05 червня 2015 року сформовано та направлено ОСОБА_1 податкове повідомлення-рішення №6-14, яким визначено позивачу суму податкового зобов'язання за платежем: транспортний податок з фізичних осіб в розмірі 25000,00 грн. (а.с.9).

Транспортний податок є елементом податку на майно. (пункт 265.1 статті 265 ПК України).

Підпунктом 10.1.1 ПК України передбачено, податок на майно належить до місцевих податків.

В свою чергу пунктом 8.3 статті 8 ПК України встановлено, що до місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних і міських рад у межах їх повноважень, і є обов'язковими до сплати на території відповідних територіальних громад.

Відповідно до п.п. 12.3.4 п. 12.3 ст. 12 ПК України, рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Таким чином, податкові зобов'язання по місцевому податку можуть визначатися податковим органом лише в разі, якщо міська рада своїм рішенням встановила цей місцевий податок. При цьому, визначення податкових зобов'язань з місцевого податку розпочинається не раніше, ніж настання наступного бюджетного періоду (року), що настає за періодом (роком), в якому прийняте відповідне рішення міської ради.

Аналогічні приписи містить і підпункт 4.1.9 пункту 4.1 статті 4 ПК України, відповідно до якого одним із принципів податкового законодавства є стабільність, коли зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року.

Пунктом 81 Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28.12.2014 № 71-VIII статтю 267 ПК України було викладено в новій редакції.

Так, у відповідності до вимог п.п. 267.1.1 п. 267.1 ст.267 ПК України, платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до п.п. 267.2.1 п. 267.2 цієї ст.267 є об'єктами оподаткування. Об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см. (п.п. 267.1.2 п. 267.1 цієї статті).

Згідно з п.п. 267.3.1 п. 267.3 ст.267 ПК України, базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті. (пункт 267.4 статті 267 ПК України).

Як передбачає підпункт 267.5.1 пункту 267.5 статті 267 ПК України, базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

Відповідно до п.п. 267.6.2 п. 267.6 ст. 267 ПК України, податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).

Судом встановлено, що відповідно до оперативних даних комп'ютерної бази даних Центрального серверу ДДАІ МВС України АІПС "Автомобіль", громадянину ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, і.п.н. НОМЕР_2, належить транспортний засіб - автомобіль Toyota Land Cruiser, 2013 року випуску, державний номер НОМЕР_1, з об'ємом двигуна 3956 куб.см., дата першої реєстрації транспортного засобу в Україні - 17.09.2014.

Відповідно до пункту 1 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28.12.2014 № 71-VIII, цей Закон набрав чинності з 1 січня 2015 року.

Транспортний податок в м.Запоріжжя встановлено Рішенням Запорізької міської ради №8 від 15 січня 2015 року.

Згідно з частиною першою статті 3 Бюджетного кодексу України, Бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року.

Таким чином, бюджетний період, в якому починає застосовуватися транспортний податок у м. Запоріжжі є 2016 рік.

Отже, правила стосовно визначення податкового зобов'язання стосовно транспортного податку у розмірі 25000,00 грн. за легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см., встановлені ст. 267 ПК України (з урахуванням приписів підпункту 12.3.4 пункту 12.3 статті 12 та підпункту 4.1.9 пункту 4.1 статті 4 цього Кодексу) не можуть застосовуватися раніше 2016 року.

Відповідно до частини другої ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Відповідно до п.п. 21.1.4 п. 21.1 ст. 21 ПК України, посадові, особи контролюючих органів зобов'язані не допускати порушень прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій.

Таким чином, суд приходить до висновку, що складання та направлення ДПІ у Хортицькому районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області ОСОБА_1 податкового повідомлення-рішення від 05.06.2015 № 6-17є передчасним, а відповідно є таким, що підлягає скасуванню.

Стосовно посилання позивача на неналежне надсилання спірного податкового - повідомлення рішення, а саме його надіслання на адресу: 69076, АДРЕСА_1, суд не бере його до уваги, оскільки, як було встановлено у судовому засіданні, саме ця адреса внесена до Центральної бази державної реєстрації фізичних осіб ДФС України (а.с. 32).

Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В силу ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідачем не доведено правомірність свого рішення.

Відповідно до п.3 ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій, бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, серед іншого, чи прийняті вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

При розгляді справи встановлено, що при прийнятті оскаржуваного податкового повідомлення - рішення відповідач діяв передчасно, тобто без врахування всіх обставин, які мають значення при прийнятті рішення.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

У судовому засіданні, відповідно до ст.160 КАС України, сторонам проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Керуючись ст.ст. 86, 158, 160-163,167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати винесене Державною податковою інспекцією у Хортицькому районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області податкове повідомлення рішення від 05.06.2015 № 6-17.

Судові витрати в сумі 487,20 грн. присудити на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у Хортицькому районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області.

Постанова набирає законної сили відповідно до частини першої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.

Суддя І.В.Шара