Постанова № 53777740, 18.11.2015, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.11.2015
Номер справи
808/8377/15
Номер документу
53777740
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 листопада 2015 року

Справа № 808/8377/15

м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Семененко М.О.

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Служби автомобільних доріг у Запорізькій області

до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області

про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій,

ВСТАНОВИВ:

13 жовтня 2015 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Служби автомобільних доріг у Запорізькій області (далі - позивач) до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення відповідача №0009791700 від 24.09.2015 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем безпідставно прийнято рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, оскільки позивачем сплата єдиного внеску протягом січня – вересня 2015 року здійснювалась під час виплати заробітної плати, на суми якої нараховується єдиний внесок. Зазначає, що несвоєчасна сплата заробітної плати проводилась позивачем з незалежних від нього підстав та по мірі надходження коштів з Державного бюджету України. Просить задовольнити позовні вимоги.

Представник відповідача в поданих до суду письмових поясненнях проти позову заперечив. В обґрунтування заперечень зазначив, що протягом 2015 року позивачем несвоєчасно виконувався обов’язок по сплаті єдиного внеску, у зв’язку з чим контролюючим органом прийнято рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Сторони в судове засідання не з’явились, подали до суду клопотання про розгляд справи без їх участі.

Відповідно до ч.4 ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність підстав для розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

На підставі приписів ч.6 ст.12 та ч.1 ст.41 КАС України, у зв’язку із неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, вважає за необхідне зазначити наступне.

Судом встановлено, що 24 вересня 2015 року ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя прийнято рішення №0009791700 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску та, на підставі ч.10, п.2 ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», застосовано до позивача штраф у розмірі 71161,33 грн. та нараховано пеню в розмірі 5470,96 грн.

Позивач, не погодившись з прийнятим рішенням, звернувся з позовом до суду.

З матеріалів справи судом встановлено, що 09 квітня 2002 року Служба автомобільних доріг у Запорізькій області (ідентифікаційний номер 25891336), зареєстрована в якості юридичної особи, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців АД №151951 від 15 травня 2014 року та є платником єдиного внеску за № 08/01-3010.

Під час розгляду справи судом встановлено, що підставою для прийняття оскаржуваного рішення, став висновок контролюючого органу щодо неправомірності сплати позивачем єдиного внеску з затримкою.

Суд зазначає, що правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2014 №2464-VI (далі – Закон №2464-VI).

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Частина 2 статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» визначає, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до приписів пункту 1 частини 1 статті 7 даного Закону, єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), 2, 3, 6, 7 і 8 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Згідно вимог частини 5 статті 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», єдиний внесок нараховується на суми, зазначені в частинах першій і другій цієї статті, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того, чи виплачені такі суми фактично після їх нарахування до сплати.

Таким чином, в контексті даних норм права, судом встановлено, що державна організація - Служба автомобільних доріг у Запорізькій області є розпорядником (одержувачем) бюджетних коштів та перебуває в оперативному управлінні Державного агентства автомобільних доріг України.

Порядок сплати єдиного внеску визначено у статті 9 Закону №2464-VІ та розділі VI Інструкції про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування, затвердженої Наказом Міністерства доходів і зборів України від 09 вересня 2013 року №455, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 19.09.2013 р. за №1622/24154 (надалі - Інструкція №455)

У пункті 4.1 статті 4 Інструкції №455 зазначено, що єдиний внесок нараховується на суми нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», відповідно до класів професійного ризику виробництва, до яких віднесено платників єдиного внеску з урахуванням видів їх економічної діяльності.

Платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця. (частина 8 статті 9 Закону №2464-VІ).

Дані положення кореспондуються з підпунктом 4.3.6. пункту 4.3 Інструкції №455, яким передбачено, що нараховані за відповідний базовий звітний період суми єдиного внеску сплачуються платником шляхом перерахування безготівкових коштів з його банківського рахунку не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом, незалежно від виплати заробітної плати та інших видів виплат, на суми яких нараховується єдиний внесок. Базовим звітним періодом, є календарний місяць. Єдиний внесок підлягає сплати незалежно від фінансового стану платника.

За нормами пункту 6.2 Інструкції №455 сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена платниками у строки, визначені відповідно до Закону, обчислена органами доходів і зборів у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою.

Так, відповідно до підпункту 7 пункту 4.3 Розділу ІV Інструкції №455, платники під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для відповідних платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, визначені підпунктом 6 цього пункту, або за результатами звірення платника з органом доходів і зборів за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй.

Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі.

Фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.

При цьому, відповідно до пп. 6 п.4.3 Розділу ІV цієї Інструкції, нараховані за відповідний календарний місяць суми єдиного внеску сплачуються платниками не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця незалежно від виплати заробітної плати та інших видів виплат, на суми яких нараховується єдиний внесок.

З матеріалів справи судом встановлено та не заперечується представниками сторін, що позивачем єдиний внесок протягом січня – вересня 2015 року сплачувався із затримкою, а саме:

за грудень 2014 року сплачено платіжними дорученнями - №50 від 30.01.2015 на суму 38940,58 грн. та №51 віл 30.01.2015 на суму 7816,10 грн.;

за січень 2015 року сплачено платіжними дорученнями - №102 від 20.02.2015 на суму 1826,83 грн., №110 від 06.03.2015 на суму 8007,45 грн., №109 від 06.03.2015 на суму 79944,74 грн.;

за лютий 2015 року сплачено платіжними дорученнями - №175 від 19.03.2015 на суму 1454,03 грн., №183 від 20.03.2015 на суму 10247,39 грн., №182 від 20.03.2015 на суму 102922,83 грн., №127 від 10.03.2015 на суму 391,91 грн.;

за березень 2015 року сплачено платіжними дорученнями - №126 від 10.03.2015 на суму 3952,00 грн., №191 від 23.03.2015 на суму 838,69 грн., №190 від 23.03.2015 на суму 16131,49 грн., №233 від 06.04.2015 на суму 877,15 грн., №235 від 07.04.2015 на суму 10881,03 грн., №234 від 04.04.2015 на суму 104215,68 грн.;

за квітень 2015 року сплачено платіжним дорученням - №260 від 28.04.2015 на суму 1316,32 грн.;

за травень 2015 року сплачено платіжними дорученнями - №32 від 19.05.2015 на суму 182,13 грн., №31 від 19.05.2015 на суму 972,66 грн., №38 від 19.05.2015 на суму 11942,02 грн., №37 від 19.05.2015 на суму 119378,30 грн., №66 від 22.05.2015 на суму 10,00 грн., №73 від 25.05.2015 на суму 466,89 грн., №72 від 25.05.2015 на суму 4708,00 грн., №81 від 25.05.2015 на суму 94,01 грн., №80 від 25.05.2015 на суму 1016,54 грн., №85 від 02.06.2015 на суму 2074,65 грн., №107 від 17.06.2015 на суму 10621,53 грн., №106 від 17.06.2015 на суму 102980,83 грн., №122 від 19.06.2015 на суму 0,02 грн.;

за червень 2015 року сплачено платіжними дорученнями - №123 від 26.06.2015 на суму 285,93 грн., №133 від 13.07.2015 на суму 12895,30 грн., №132 від 13.07.2015 на суму 125799,44 грн.;

за липень 2015 року сплачено платіжними дорученнями - №129 від 07.07.2015 на суму 11,00 грн., №189 від 14.08.2015 на суму 6440,66 грн., №188 від 14.08.2015 на суму 66734,00 грн., №214 від 20.08.2015 на суму 20000,00 грн.;

за серпень 2015 року сплачено платіжними дорученнями - №246 від 15.09.2015 на суму 27076,60 грн., №245 від 15.09.2015 на суму 247499,82 грн.;

за вересень 2015 року сплачено платіжним дорученням - №279 від 24.09.2015 на суму 2930,24 грн.

При цьому, як встановлено з матеріалів справи, виплата заробітної плати та інших платежів, з яких обраховується єдиний внесок, виплачувались позивачем з затримкою у зв’язку з несвоєчасним надходженням на казначейські рахунки позивача грошових коштів, що підтверджується наданими до матеріалів справи платіжними дорученнями (а.с.).

Відповідно до положень статті 25 Закону №2464-VІ суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів. Орган доходів і зборів у порядку, за формою і в строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державну податкову та митну політику надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку. У разі якщо згоди з органом доходів і зборів не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти календарних днів з дня надходження рішення відповідного органу доходів і зборів або оскаржити вимогу до органів доходів і зборів вищого рівня або в судовому порядку.

Відповідно до частини 10, пункту 2 частини 11 статті 25 Закону № 2464-VІ на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Частиною 14 статті 25 Закону № 2464-VІ встановлено, що про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, орган доходів і зборів у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.

Орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Зазначеним нормам законодавства відповідає положення Інструкції, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 9.

Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників.

Для платників, зазначених у підпунктах 1 та 2 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, таким періодом є календарний місяць, для платників, зазначених у підпунктах 3 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 4 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, - календарний рік, для платників, зазначених у підпункті 3 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, які обрали спрощену систему оподаткування, - календарний квартал відповідно.

Наведені норми права дають підстави вважати, що положення абзацу другого частини восьмої статті 9 Закону № 2464-VI, відповідно до якого сплата нарахованого єдиного внеску здійснюється страхувальником одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), звільняють страхувальника від обов'язку сплати страхових внесків у двадцятиденний строк із дня закінчення звітного періоду у зв'язку із неодержанням страхувальником цих коштів.

Суд зі змісту вищезазначених норм вбачає, що нараховані за відповідний календарний місяць суми єдиного внеску, що сплачуються платниками не пізніше 20 числа наступного місяця є винятковими випадками, оскільки згідно частиною 6 статті 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», нарахування єдиного внеску зокрема за працівників (платників, зазначених у пункті 2 частини першої статті 4 цього Закону), здійснюється роботодавцями (платниками, зазначеними у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону), до яких належить Служба автомобільних доріг України у Запорізькій області за рахунок сум, на які єдиний внесок нарахований, тобто за рахунок заробітної плати.

В свою чергу, оскільки фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, то згідно положень чинного законодавства Служба автомобільних доріг у Запорізькій області правомірно сплачувало єдиний внесок у період з січня 2015 року по вересень 2015 року під час виплати заробітної плати, на суми якої нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум.

При винесенні рішення, судом враховано здійснення несвоєчасної сплати не з вини позивача, та що сума недоплати по єдиному внеску за січень-вересень 2015 року, погашена разом з виплатою заробітної плати за січень-вересень 2015 року, що підтверджується платіжними дорученнями за вказані періоди, копії яких наявні в матеріалах справи.

Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В силу ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідачем не доведено правомірність прийнятого рішення.

Відповідно до п.3 ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій, бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, серед іншого, чи прийняті вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення. При розгляді справи встановлено, що при прийнятті оскаржуваного рішення відповідач діяв необґрунтовано, тобто без врахування всіх обставин, які мають значення при прийнятті рішення.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог Служби автомобільних доріг у Запорізькій області.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 2, 4, 7 - 12, 14, 86, 158- 163, 254 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов Служби автомобільних доріг у Запорізькій області до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області №0009791700 від 24.09.2015 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Судові витрати в розмірі 1218,00 грн. (одна тисяча двісті вісімнадцять гривень 00 коп.) присудити на користь Служби автомобільних доріг у Запорізькій області за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя М.О. Семененко