Справа № 2-а-7835/11
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 жовтня 2011 р. Суддя Артемівського міськрайонного суду Донецької області Погрібна Н.М., розглянувши справу у скороченому провадженні в м. Артемівську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради Донецької області про визнання дій протиправними та про стягнення недоотриманої суми державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку,
В С Т А Н О В И В :
Позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом про визнання дій неправомірними відповідача УПСЗН Артемівської міської ради незаконною, щодо виплати державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та стягнення недоотриманої суми цієї допомоги у сумі 8191,33 грн.
31.03.2010 року вона народила дитину доньку Єву, в звязку з чим знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до теперішнього часу. Відповідач частково сплачував державну допомогу, але в не в тих розмірах, що необхідно. За вказаний період їй сплачено частково, сума яка належить до стягнення складає 8191,33 грн.
Вважає, що відповідач повинен був сплачувати їй державну допомогу: квітень грудень 2010 р. - 767 х 3 + 771 х 3 + 787 х 2 + 799 = 6987,00 грн. 853,67 = 6133,33 грн. недоплачена сума за квітень грудень 2010 р.;
816 х 3 = 2448,00 грн. 390,00 грн. = 2058,00 грн. недоплачена сума за січень - березень 2011 р. Загальна сума, яка повинна бути сплачена становить 6133,33 грн. + 2058,00 грн. = 8191, 33 грн., сплачено значно менше і тому позивачка просить визнати дії відповідача - УПСЗН Артемівської міської ради Донецької області неправомірними, стягнути не нараховану і не сплачену державну допомогу сімям з дітьми, а також зобовязати відповідача зробити перерахунок та виплачувати допомогу до досягнення донько трирічного віку, тобто до 31.03.2013 року у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Ухвалою Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 24.06.2011 р. відкрито скорочене провадження.
Сторони до судового засідання не викликалися, відповідно ст.183-2 ч.4 КАС України.
У письмових запереченнях відповідача проти позову зазначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку була призначена позивачеві в розмірі, відповідно до Закону України Про державну допомогу сімям з дітьмивід 21.11.1992 р. № 2811 (із змінами) та Порядку призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми, затвердженого Постановою КМУ від 27.02.2001 р. № 1751 (із змінами) в розмірі : з 14.06.2010 р. по 31.03.2013 р. 130 грн. щомісячно.
Відповідно до Закону України Про державну допомогу сімям з дітьмивід 21.11.1992 р. № 2811 (із змінами) та Порядку призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми, затвердженого Постановою КМУ від 27.02.2001 р. № 1751 (із змінами) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сімї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше ніж 130 гривень.
Позивачу у відповіді було повідомлено про її право щодо перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що перевищує мінімальний. Для цього треба було звернутися до УПСЗН Артемівської міськради Донецької області з відповідними документами. Позивач цим правом не скористувалась. Тому на підставі вищевикладеного відповідач просить у задоволенні вказаного позову відмовити у повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що у задоволенні позову слід відмовити у повному обсязі з наступних підстав.
Встановлено, що позивачка ОСОБА_1 знаходилася у декретній відпустці по догляду за дитиною донькою Євою ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку (копія свідоцтва про народження дитини додається) та у зв'язку із цим відповідно до чинного законодавства мала право на отримання щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Вона отримувала грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (на доньку Єву ІНФОРМАЦІЯ_1) в розмірі відповідно до постанови Кабінету Міністрів України Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьмивід 11.01.2007 № 13, у порядку встановленому постановою Кабінету Міністрів України Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьмивід 27.12.2001 № 1751.
На підставі ст. 56 Закону України Про державний бюджет України на 2007 ріквід 19.12.2006 № 489-V було зупинено дію ч.1 ст.15 Закону України Про державну допомогу сім'ям з дітьмивід 21.11.1992 № 2811-ХІ (надалі ЗУ № 2811 -XI ), в якій встановлювалась допомога по догляду за дитиною до 3-х років (не застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особам), у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. На виконання Закону України Про Державний бюджет України на 2007 рікбула встановлена допомога по догляду за дитиною до 3-х років у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців, але не менше 90 грн. (для незастрахованих осіб).
Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України Про державну допомогу сім'ям з дітьми(ЗУ № 2811 -XI ) здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається з дня звернення за її призначенням, але не раніше ніж з дня, що настає після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами для непрацюючих осіб та осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, а для працюючих осіб - з дня настання відпустки по догляду за дитиною по день її закінчення.
Фінансування витрат, пов'язаних з виплатою допомоги, здійснювались із розрахунку розміру сум, визначених Постановою Кабінету Міністрів України №13.
В ч.2 ст.95 Конституції України передбачено, що виключно Законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Згідно п. 5, ч. 1, ст. 4 Бюджетного Кодексу України до нормативно-правових актів, які регулюють бюджетні відносини в Україні належать нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, які прийняті на підставі та на виконання Бюджетного кодексу та інших законів України. Ст. 4 Бюджетного кодексу України встановлено, що при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього кодексу та Закону України Про державний бюджет України.
За обсягами наданих прав управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради є розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня, який у своїй діяльності підпорядковується головному розпоряднику та діяльність якого координується через нього. Згідно з ч.4, ст. 22 Бюджетного кодексу, головний розпорядник бюджетних коштів отримує бюджетні призначення шляхом їх затвердження у законі про Державний бюджет України, доводить у встановленому порядку до розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня відомості про обсяги асигнувань, забезпечує управління бюджетними асигнуваннями. Затверджує кошториси розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня.
Згідно ч.2, ст. 51 Бюджетного кодексу, відповідно до затвердженого бюджетного розпису розпорядників коштів Державного бюджету України одержують бюджетні асигнування, що є підставою для затвердження кошторисів.
Затвердження, а також коригування протягом бюджетного року кошторисів бюджетних установ здійснюється розпорядниками коштів відповідно до затвердженого бюджетного розпису Державного бюджету. Кошторис є основним плановим документом бюджетної установи, який надає повноваження щодо здійснення видатків, визначає обсяг і спрямування коштів для виконання бюджетною установою своїх функцій та досягнення цілей, визначених на бюджетний період відповідно до бюджетних призначень.
Розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та провадять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисом (ч.5 ст.51 Бюджетного кодексу України).
Виходячи з існуючих фінансових можливостей, держава гарантує виплату зазначеної допомоги в розмірі, встановленому в постанові Кабінету Міністрів України Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми№ 13 від 11.01.2007 р. (зі змінами від 11.07.2007).
До того ж Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. № 6-рп/2007 по справі № 1-29/2007 визнані неконституційними деякі положення статей ЗУ Про Державний бюджет України на 2007 ріквід 19.12.2006 № 489-У, щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до 3-х років і не внесені відповідні зміни до законодавства.
Виплати, передбачені Законом України № 2811-XI, які базуються на розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, виплачувались в розмірах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України № 13 від 11.01.2007 р.
В зазначеній постанові допомога по догляду за дитиною до 3-х років призначається у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців, але не менш 90 грн. (для незастрахованих осіб).
Виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється з КЕКВ 1314 виплата пенсій та допомог, КФК 090303 Державна соціальна допомога по догляду за дитиною до 3-х роківр/р35418017001062, в ГУ ДК у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 25953178, за рахунок коштів субвенції з Державного бюджету України місцевим бюджетам.
Згідно абзацу 1 ч.2 ст.5 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії розгляду і вирішення справи.
Як на час подання позову , так і на момент прийняття судом постанови відповідно до ч.1 ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Ч.2 вказаної статті визначено, що для звернення за захистом прав, свобод та інтересів особи, встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Позивач про порушення свого права, якщо вона вважала його порушеним, повинна була дізнатися при виплаті їй відповідачем щомісячно вказаних сум. Звернення позивача до відповідача із заявою в порядку Закону України від 02.12.1996 № 393/96-ВР Про звернення громадянз проханням сплатити певну суму грошей за минулий час (виконати вимоги закону тощо) не є передбаченою законом можливістю порядку вирішення спору в розумінні ч.4 ст.99 КАС України.
Відповідно до ст..99 КАС України для звернення до адміністративного суду передбачався річний термін звернення суду, який і повинен застосовуватися до спірних правовідносин для визначення терміну, за який позовні вимоги підлягають задоволенню.
Тому на підставі вищевикладеного у задоволенні вказаного позову, слід відмовити.
Керуючись ст.95 Конституції України; ст.ст.49,51,56,59,88,99,100 КАС України; постановою Кабінету Міністрів України Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьмивід 11.01.2007 №13; ст. 43 Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованнямвід 18.01.2001 № 2240-Ш; постановою Кабінету Міністрів України Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку від 16.01.2007 № 32; Закону України Про Державний бюджет України на 2007 рік, Закону України Про Державний бюджет України на 2008 рік, рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 № 6-рп/2007; п.5 ч.1 ст.4, ч.2 ст.4, ч.4 ст.22, ч.2 ч.5 ст.51 Бюджетного кодексу України від 21.06.2001 №2542-111, суд
Постановив:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради Донецької області про визнання дій протиправними та про стягнення недоотриманої суми державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку, відмовити.
На постанову суду подається заява про апеляційне оскарження протягом 10 днів. Апеляційна скарга на постанову суду подається до Апеляційного суду Донецької області протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова винесена у нарадчий кімнаті.
Головуючий суддя Н. М.Погрібна